Kayıt Ol

"Yasaklanmış 10 Fantastik Edebiyat Eseri" Yayında!

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle

Satanistlik, büyücülüğe özendirme, çocuklarda yanlış davranışlara neden olma, gerçekle hayalin birbirine karıştırılmasına yol açma...

Burada bahsi geçen tüm suçlamalar, yıllar boyunca fantastik edebiyatın maruz kaldığı ithamlardır. Ve işte bizler başka bir kara listeyle, bu defa fantastik kurgunun yasaklılarını ele alarak karşınızdayız.

Daha önceden Yasaklı 10 Meşhur Bilim Kurgu eseriyle karşınıza gelmiştik. Ama günah keçisi ilan edilen, yanlış anlaşılan ve iftiralara maruz kalan tek edebiyat türü o mu sanmıştınız? Cevabımız maalesef ki "hayır" olacak. Asılsız pek çok suçlamanın hedefi olan fantastik edebiyat da dünya çapında yasaklardan nasibini almıştır.

Az sonra hiç ummadığınız ülkelerden, ummadığınız nedenlerle gelmiş yasakları okuyacaksınız. Çocuk kitaplarına bile takılan kulplar ya da dünya tarihinde önemli yerleri olan destanlara bile yapılmış saldırılarla baş başa kalacaksınız. Yüzüklerin Efendisi'nden Dracula'ya, Terabithia Köprüsü'nden Odysseia Destanı'na kadar pek çok kitabın yasaklarını okurken şaşıracaksınız ve aklınız karışacak.

Bu güzel listeyi hazırladığı ve bizlere buluşturduğu için sevgili Hazal "Fırtınakıran" Çamur'a sonsuz teşekkürler!

İşte o yasaklılar, nedenleri ve tarihlerine ulaşmak için yapmanız gereken tek şey BURAYA tıklamak!

Şimdiden hepinize iyi okumalar diliyoruz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: "Yasaklanmış 10 Fantastik Edebiyat Eseri" Yayında!
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2011, 11:34:24 »
Ne diyeceğimi şaşırmış durumdayım. Nutkum tutuldu desem yeridir.

Listeyi okurken her kitapta bir urup “Haydi canım!” dedim. Yasaklanma nedenini okuduğumda ise “Yok artık!” Ve her yeni kitapta şaşkınlığım bir derece daha arttı.

Gerçekten de çok güzel bir çalışma olmuş. Hatta bana sorarsanız bir öncekinden bile daha iyi.

Hazal Çamur ve Kayıp Rıhtım ekibine sonsuz teşekkürlerimle.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ulubatli

• *
  • 38
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2011, 10:21:17 »
Paylaşım için teşekkürler. Gerçekten şaşırtıcı bir durum.

Çevrimdışı anduril

• *
  • 47
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2011, 15:01:19 »
çok bilgilendirici bir çalışma olmuş
okuması çok zevkliydi
gerçekten teşekkürler

Çevrimdışı Kanashii Uchiha

• **
  • 99
  • Rom: 9
  • Melek sesli iblis ve kan damlaları...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2012, 15:35:01 »
Ve insan bağnazlığın sadece Türklere özgü bir davranış olmadığını öğrendi!
Etkileşimden kaçmak, tembellik ve dar çerçevelerde bakılması; bu ve bunun gibi daha pek çok yasak listelerinin oluşmasına neden olacaktır. Oysa ki bu tip kitapların bilimsel keşiflerin üzerine gidilmesinde dahi etkisi olduğu su götürmez bir gerçek.
Ayrıca;
benim açımdan (işim için) çok faydalı oldu bu listeyi okumak.
Güzel ve bilgilendirici bir çalışma;  eline sağlık ve teşekkürler Fırtınakıran. 
Haberdar olmamı sağlayan Black Helen'e de teşekkürler.

Tutunabilecek her şeyin yok olduğunda var olursun...Gerisi sadece suretlerin karmaşası!

Çevrimdışı Ancient

• **
  • 54
  • Ancient
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2012, 10:15:33 »
Şöyle bir arkama yaslandım ve dedim ki; "Yok artık!" Kesinlikle okuyacağım.

"Narnia #1: The Lion, the Witch and the Wardrobe"a sundukları neden çok saçma. Nasıl insan bunlar yahu? Anlaşılan Hıristiyanlar böyle eserleri kendilerine yediremiyor.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2012, 10:46:02 »
Listedeki kitapların neredeyse hepsini okudum.Yasaklanma nedenlerini görünce ise pek şaşırmadım.Ortaçağ dönemindeki koyu katolik inancı devam ettirmeye çalışan mezheplerin yaptığı çalışmalar.Özellikle Amerikada bu mezhepler oldukça güçlü.Son on yılda benim bildiğim kadarıyla birçok  rahip belki yüzlerce kitabı inanmcımızı kirletiyor diye yakmıştır.Bu tür vakalar Avrupada ise minimum seviyede diyebilirim.Tek şaşırdığım neden ise Çin'in Alice'i yasaklaması.Hayvanlar konuşuyormuş vs. Önce kendi mitlerine baksınlar. ;)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2012, 10:56:21 »
Aslında Avrupa da pek masum değil bu konuda. Listeyi hazırlarken en çok yasakların Amerika'dan geldiğine bir şekilde dikkat çekmiş olsam da Avrupa böyle şeyleri yansıtmamakta daha başarılı. Yoksa gerçekten onlar da masum değil. Kaldı ki çoğu Hıristiyanlığın egemen olduğu ülkeler. Katoliklik de Avrupa'da azımsanmayacak bir güce sahip. Sadece daha politikler diyebiliriz.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Haziran 2012, 10:59:27 »
Ben özellikle slav ülkelerini merak ediyorum.Acaba yasaklanan fantastik bir eser var mıdır?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Haziran 2012, 11:02:21 »
Ben özellikle slav ülkelerini merak ediyorum.Acaba yasaklanan fantastik bir eser var mıdır?

Bu konuyu hazırlarken onlara dair bir şey bulamadım. Ancak şöyle bir durum var, özellikle Rusya'da büyüye ilgi giderek artıyormuş. Moskova büyünün merkezi oluyor gibi söylenceler var. Bu bilginin doğruluğunu kabul edersek orada yasakların bu kadar aktif olması az bir ihtimal gibi. Ayrıca şunu da düşünüyorum, Rusya komünizmden çıkmış bir ülke. Hıristiyanlık o dönem zayıflamıştı. O rejimden çıkıp şimdiki hallerine gelirlerken de bazı etkileri üzerlerinden atamamışlar gibi duruyor.

Benim Avrupda'dan kastım İngiltere, Fransa vb. göz önünde olan ülkelerdi.

Çevrimdışı Ancient

• **
  • 54
  • Ancient
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Haziran 2012, 11:04:51 »
Türkiye'de de yasaklanmadan şu kitapların hepsini edinmek gerek. :)

Avrupa'da, din konusunda en koyu mezhep Katoliklik'tir. Orta Çağ'da yapılanları unutmamak gerekiyor. Fırtınakıran'ın yazıda da bahsettiği gibi "...mitolojiler fantastik edebiyatın temeli olarak sayılır..." Katolik mezhebinin zamanında, gelişimi için mitolojiden çok, ama çok beslenmesi ve Orta Çağ'da kilisenin bunu kapatmak istemesi, ta şuan yaşadığımız günlere kadar etkisini korudu. Her ne kadar kilisenin etkisini rönesanstan sonra yitirdiği bilinse de... :)

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Haziran 2012, 11:15:01 »
Her ne kadar kilisenin etkisini rönesanstan sonra yitirdiği bilinse de... :)
   Sadece yönetimden çekildiler.Sonuçta halkı elinde tutan güç devlet değil kilise. Türkiyeye gelirsek ben yasaklanacağını hiç sanmıyorum.Malum ülkemizde Fe ye olan ilgi gün geçtikçe artıyor.Bizde yasaklansa yasaklansa siyasi,etnik ve cinsel içerikli kitaplar yasaklanır.Zaten geçmişteda bunun birçok örneği var.Ayrıca ben hiçbir müslüman ülkede eline Lotr'u alıp yakmaya çalışan bir adam duymadım.Ancient sen yinede benim sözüme güvenip sonra okurum diye düşünme.Listedeki kitapların hepsi birbirinden güzel ve harika hepsini okumanı tavsiye ederim...

Çevrimdışı Ancient

• **
  • 54
  • Ancient
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2012, 11:19:28 »
Aslında, "Osmanlının Kanlı Tarihi" gibi bir kitap yasaklanmamışsa, -ki her ne kadar o dönemlerde yasal bir şey olsa bile kardeş katli- hiçbir kitabın yasaklanacağını sanmıyorum. Sadece ihtimal vermek istedim, ama hiç belli olmaz. Ülke yönetimlerindeki gidişata göre yasa düzenlemeleri çıkabiliyor. Sana güvenmediğimi söylemem, ama ülke gidişatına güvenmediğimi söyleyebilirim. :)

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Haziran 2012, 11:27:10 »
Aslında, "Osmanlının Kanlı Tarihi" gibi bir kitap yasaklanmamışsa, -ki her ne kadar o dönemlerde yasal bir şey olsa bile kardeş katli- hiçbir kitabın yasaklanacağını sanmıyorum. Sadece ihtimal vermek istedim, ama hiç belli olmaz. Ülke yönetimlerindeki gidişata göre yasa düzenlemeleri çıkabiliyor. Sana güvenmediğimi söylemem, ama ülke gidişatına güvenmediğimi söyleyebilirim. :)
Hahahaha :D Bu cevap çok hoşuma gitti.Ben yinede belirtmek istiyorum.Yasal düzenlemelerle ülkemizde siyasi ve etnik amaçlı kitaplar dışında hiçbir dönemde ( ki bu döneme darbe ve eski refah dönemide dahil) kitaplar yasaklanmamıştır.

Çevrimdışı Ancient

• **
  • 54
  • Ancient
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Haziran 2012, 11:30:36 »
O zaman, bir gün "Orta Dünya'da Darbe" diye bir kitap çıkarsa işimiz zor. :)