Kayıt Ol

Nedir bu edebiyat öğretmenlerinin fantastik düşmanlığı?

Çevrimdışı LordKunduz

• **
  • 82
  • Rom: -2
  • Bazen bende kara kule mi bulmak istiyorum!
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresi
Ynt: Nedir bu edebiyat öğretmenlerinin fantastik düşmanlığı?
« Yanıtla #15 : 21 Ekim 2011, 22:13:24 »
Sayın lord Engord gerçekten başarılı bir önsözde bulunmuşsuunz :) Söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Merak etmeyin günümüz gençleri her şeye rağmen hayal güçlerinin peşinden gidecektir.
TO LIVE IS TO DIE

Çevrimdışı Lord Engord

• *
  • 21
  • Rom: 0
  • Döngüyü Kır!
    • Profili Görüntüle
    • Başka Dünyalardan Tadımlıklar
« Yanıtla #16 : 22 Ekim 2011, 10:49:25 »
Teşekkürler. Böyle platformlardaki bu canlılığı ve üretimi gördükçe, ya da örneğin TBD bilimkurgu yarışmasına 250 öykü gönderildiğini duydukça ben de daha fazla umutlanıyorum. Tenceremizde kaynamaya, fokurdamaya hazır yüzlerce genç fantastik edebiyatçı olduğunu biliyoruz en azından. Şu an ateşi arttıracak birileri yok belki, ama biraz daha beklemek kafi gelecektir diye düşünüyorum. ;)

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 22 Ekim 2011, 12:32:04 »
Bu yazıyı yazarken o sözü nerede görmüş olduğumu hatırlamıyorum; ama http://tr.wikiquote.org/wiki/Albert_Einstein sitesinde de söz, benim kullandığım şekliyle yer alıyor. Doğru olduğunu düşünüyorum.

Temenniniz için teşekkürler. :)
Wikipedia'ya özellikle de Türkçe'sine çok az güvenin. İngilizce alıntıyı yanlış tercüme etmişler. Bir ara onların hatasını düzelteceğim. İngilizce orjinali şöyle:
I believe in intuition and inspiration. Imagination is more important than knowledge. For knowledge is limited, whereas imagination embraces the entire world, stimulating progress, giving birth to evolution. It is, strictly speaking, a real factor in scientific research.
Yani bilim değil bilgi sınırlıdır diyor, önemli olan da hayal değil tasavvur.

Ne yazık ki Vikipedi yazarı çok az. O yüzden böyle hatalar gözden kaçabiliyor.

*Hatta üşenmedim düzelttim.

Çevrimdışı Blodhgarm

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Ekim 2011, 12:44:44 »
   Edebiyat öğretmenlerimden biri, dersi kitap okumaya ayırmıştı ve sıra sıra gezip kimin ne kitap okuduğuna bakıyordu. Bana geldiğinde elimdeki Ejderha Mızrağı kitabını gördü ve dik dik baktı. Gülerek "Ben fantastik kurgu okurum." dediğimde "Tipinden belli oluyor." diye cevap verdi. Fantezi sevmeyen edebiyatçılardan olduğu belliydi.

Diğer bir edebiyat öğretmeni de elimdeki Ejderha Mızrağı kitabını gördü. Dik dik baktı ve ben yine aynı şeyi söyledim: Ben fantastik kurgu okurum. Adam güldü ve hiç beklemediğim o sözleri söyledi: Vaay, tam benim tarzım. O ders bitene kadar adamla fantastik kurgu, Yüzüklerin Efendisi, Warcraft ve benzer şeyler hakkında koyu bir muhabbet ettik.

Spoiler: Göster
Tartışmaya zarar vermeden başımdan geçenleri anlatmak istedim :)

Çevrimdışı Lord Engord

• *
  • 21
  • Döngüyü Kır!
    • Profili Görüntüle
    • Başka Dünyalardan Tadımlıklar
« Yanıtla #19 : 22 Ekim 2011, 13:18:30 »
Bu yazıyı yazarken o sözü nerede görmüş olduğumu hatırlamıyorum; ama http://tr.wikiquote.org/wiki/Albert_Einstein sitesinde de söz, benim kullandığım şekliyle yer alıyor. Doğru olduğunu düşünüyorum.

Temenniniz için teşekkürler. :)
Wikipedia'ya özellikle de Türkçe'sine çok az güvenin. İngilizce alıntıyı yanlış tercüme etmişler. Bir ara onların hatasını düzelteceğim. İngilizce orjinali şöyle:
I believe in intuition and inspiration. Imagination is more important than knowledge. For knowledge is limited, whereas imagination embraces the entire world, stimulating progress, giving birth to evolution. It is, strictly speaking, a real factor in scientific research.
Yani bilim değil bilgi sınırlıdır diyor, önemli olan da hayal değil tasavvur.

Ne yazık ki Vikipedi yazarı çok az. O yüzden böyle hatalar gözden kaçabiliyor.

*Hatta üşenmedim düzelttim.

Yazıya çarpıcı bir giriş olsun diye, kulağıma çalınan bu sözü kullanmışım; ama doğruluğuna güvenmekle hata etmişim. Düzeltiniz için teşekkürler.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Kasım 2011, 16:24:14 »
 Ben de birkaç yıl öğretmenlik yapmış birisi olarak (edebiyat değil ama matematik) şunu söylemeliyim ki bazı öğretmenlerimizin yaklaşımları, yaşamışlıkları dolayısıyla serttir. Bu yaş ilerledikçe daha da artıyor sanki ama benim gibi fantastik ve bilim kurgu edebiyatı ürünlerini okuyan çok arkadaşım vardı. Zaman ilerledikçe sayıları da artacak diye düşünüyorum. 

Çevrimdışı suphi

• **
  • 53
  • Rom: -2
  • En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 03 Aralık 2011, 18:09:37 »
Benim edebiyat hocam bir yüzüklerin efendisi fanı olduğundan istediğim eserleri ondan alıp okuma gibi çok acaip birşey yapmışlığım vardır :D .Ama gene de istisnalar kaideyi bozmaz bence edebiyat hocalarının fantastikten nefret etmelerinin temel nedenlerinden birisi fantastik kitapları hikaye kitaplarıyla bir tutuyor olmaları ve hiçbir fantastik eserin kapağını açıp okumaya tenezzül etmemeleri
En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Nisan 2012, 18:33:00 »
Şunu şuraya bırakıyorum: http://www.liseedebiyat.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2048:cok-satan-fantastik-romanlardaki-hurafeler&catid=35:9-sinif-dl-ve-anlatim&Itemid=3

Aşağıdaki cümleler her şeyi özetliyor sevgili magicalbronze.

Ama bu zihniyete iki çift lafım olacak. Lütfen sizin için farklı olanı dine karşı potansiyel tehdit olarak algılamaktan vazgeçin. Okur kitaplarda neyin iyi neyin kötü olduğunun ayırdına varabilecek zihin yapısına az çok sahiptir.

Ayrıca şimdiye kadar hoşlanmadığı insanlara "Avada Kedavra" büyüsü yaparak ölümüne sebebiyet veren veya "Alohomora" büyüsüyle kilit açıp hırsızlık yapanını da görmedim. Gören varsa beri gelsin.

Alıntı
Zira en başta Hazreti Allah insana yol göstermek için peygamberlerine kitaplar göndermiştir. Gönderilen bu kitaplar edebî anlamda hep zirvededir. Rahat anlaşılabilmesi için ise okuyanlarını zirveye davet eder. En son gönderilen Kur'an-ı Kerim meşhur Arap şair ve edip­lerine parmak ısırtmış, onları aciz bırakmıştır.

Alıntı
Bu kitaplarda anlatılan olaylar öyle böyle her midenin kaldırabi­leceği, her havsalanın alabileceği cinsten de değil. İnançsızlık ve vahşet en ince detaylarına kadar resmedilmiş. Dinimizde yeri olmayan büyü ve sihirlerin nasıl yapılacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı en ince ayrıntısına kadar anlatılmış. Bu tarz romanlar konularını genelde Hıristiyan­lıktan ya da yazıldıkları ülkelerin mitolojisinden alıyorlar.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 03 Nisan 2012, 19:04:12 »
Araştırma yapmadan yazı yazmak. Ne kadar yanlış bir iş. Yazar Fantastiği Harry Potter ve Vampir Kitaplarından ibaret sanıyorken bu adama ne diyebilirsin ki. Elinde Vampir kitabı ben fantastik okuyorum diye gezen sayısız okur geziniyor. Herkes de fantastiği bu zannediyor. Yazıyı yazan adam biraz araştırsa  fantastiğin bundan ibaret olmadığını anlar. Ama böyle kulaktan dolma karalamalarla hem gerçek okuru hem de gerçek fantastiği zedeliyorlar.

İkinci olarak bu ne kapalı görüşlülük. Dinle ilgisi olmaması gereken bir ders sitesinde fantastik üzerinden dincilik yapıyor adam. Adam hurafeler demiş Harry Potter'dan büyü koymuş. Buna hurafe diyorsan Pes! Kaze çok doğru söylemiş. Ben daha Avada Kedavra atan, Vampir'e Kurtadam'a inanan görmedim.

Hele son bölüm...  Ben bu kadar cahillikle yazılan bir yazı görmedim. Adam bir maddeler yazmış zaten küfür gibi... Hele son paragrafı... Okumayın hiç.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 03 Nisan 2012, 19:05:00 »
try again fail again fail better

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Nisan 2012, 16:33:42 »
Bu arada arkadaşlar bu konu gerçekten derin bir konu.Bu nedenle ben konuya objektif bakma taraftarıyım.Emin olun Lise hayatım boyunca böyle sorunları o kadar çok çektim ki... Hatırlamak bile istemiyorum.Bu güne kadar biz fantastik severlere hephayalci insanlar gözüyle bakıldı(Eh pekde haksız sayılmazlar).Biz ise sorunun hep bu bakış açısı olduğunu düşündük.Her tartışmada sanki düşman gibi kılıçlar çekildi ve en acımasız eleştirmeler yazıldı! Ben bir konuda Edebiyat camiasına katılıyorum.Evet biz Fe okuyoruz,korku,gerilim,macera,bilim kurgu vb. türde kitaplarda okuyoruz.Ya Türk ve Dünya Klasikleri! Birçoğunuz neredeyse hiç diyecektir.Neden olarak ise sıkıcılığını ve basıklığını(ki bu zamanın şartları ve akımların etkisi ile olmuş bir olgudur) söyleyecektir.Lütfen kimse yanlış anlamasın sonuçta ben oturup sadece Rus yada Fransız kültlerini okuyalım demiyorum. Sadece arada 1-2 tane çerez gibi atınca emin olun farkı hissedilmiyor bile.Bir bakmışsınız Dostoyevski,Goethe,Gustav Flaubert,Tolstoy,Montaigne ... gibi yazarların o kapkalın veya 2-3 ciltlik kitapları ahemencecik bitivermiş.En azından bu kitaplarında tadına bakılması taraftarıyım.Bunun dışında geçmişimizi tanımak adına Halide Edip,Reşat Nuri,Cahit Sıtkı... gibi önemli Türk edebiyatçılarınında eserlerini okuma taraftarıyım.Bu fikir haricinde Edebiyat camiasının( içine fe camiasını katmıyorum) hiçbir görüşüne katılmıyorum.Hurafeymiş!:) Madem o kadar iyi biliyorsun yazmayı otur bir kitap yaz milyonlarca kişi okusunda görelim seni! Fantastik demek kolay tabi önemli olan anlayabilmek.Bence özellikle günümüz Türk yazarları rant kaybı yaşandığı gerekçesiyle bu tür konuları gündeme getiriyor.Umarım gelecekte çocuklarımız,torunlarımız bu tür sorunlarla karşılaşmazlar.FE camiası'nın Allah(c.c.)  yardımcısı olsun!

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 27 Şubat 2015, 19:15:13 »
Derslerinde sürekli fantastik öğelere giren bir hocamız vardı, bir dersinde Nazgul'ları anlatarak gönlümü fethetmişti. Oturduk filmin o sahnelerini izleterek yorumlarda bulunarak Nazgulları bile sevdirmiştir şahsıma :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #28 : 28 Şubat 2015, 02:48:29 »
Şunu şuraya bırakıyorum: http://www.liseedebiyat.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2048:cok-satan-fantastik-romanlardaki-hurafeler&catid=35:9-sinif-dl-ve-anlatim&Itemid=3

Bunu okudum ve sinirlerim bozuldu. Adam daha ilk cümleden niyetini belli ediyor. Yazının sonunda yazdığına göre bunu yazan şahıs yardımcı doçent. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim doğrusu.

Şuradan başlayayım, bence bu konunun öğretmen olmakla alakası yok. Yukarıdaki örnekteki eğitimci(!) arkadaşımız gibi insanlar vardır, bu arkadaş akademisyen değil de çaycı olsaydı yine bunları söylerdi; ama bunu bu kadar iyi temellendirebilir miydi bilemiyorum. İyi temellendirebilmek derken, bahsettiğim şey görüşün doğruluğu değil; ama ona sorsanız gurur tablosu.

Yani sonuç olarak bunun yetiştirilme tarzıyla, kafa yapısıyla ilgisi var. Ve maalesef bu şekilde düşünen, fantastik kurguyu son derece alakasız şeylerle bağdaştıran kişi çok.

Bu arkadaş Harry Potter'ı bir yerlerden görmüş, biraz da incelediğini düşünüyorum, Alacakaranlık ya da başka vampir kitaplarını da aynı şekilde incelemiş; bunun yanısıra küçük çocukların zaman zaman Örümcek Adam gibi hareketler yaptıklarını da görmüştür ya da duymuştur. Hepsinin üzerine kapitalizm sosunu da döktükten sonra hitap ettiği kesim daha da büyümüş olmalı.

Edebiyat en başta hayalgücüdür, hayalgücünün de en çok kullandıldığı edebi alan fantastiktir. insan gerçekle kurguyu ayırt edebiliyorsa ve ne istediğini biliyorsa zaten fantastik okur ya da okumaz.

Çenem durmuyor farkındayım ama içimi dökmezsem olmayacak, gevezelik yaptığımı düşünen arkadaşlar geçebilir sorun yok. :D

Bir de şey vardı değil mi, arkadaşı okuyanlar, popüler olduğu için alanlar vs... Bu arkadaş kimlere gidip sormuş acaba? Alacakaranlık'çı, kişilik karmaşası yaşayan, her gördüğü oyuncuya 'ayyyyyy, ne kadar yakışıklııııııı!' diyen ergen kızlara mı yoksa aynı yaş grubunda, benzer durumdaki erkeklere mi? Gerçi bize sorsaydı verdiğimiz cevaplardan hiç mi hiç tatmin olmayacağı belli. Bir de bunların hepsi tuzak diyor ya, toplum mühendisliği yapan bir tarikatmış gibi anlatıyor ya, hiçbir şey söyleyemiyorum. Ama ilk başta da dediğim gibi yapı meselesi bu, öğretmenlikle alakası yok. Fantastik sevmeyen öğretmenlerim de oldu, seven öğretmenlerim de oldu.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mercury

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 28 Şubat 2015, 11:14:38 »
Hepsinin tek amacı ayın 15'indeki maaşı beklemek olduğundan hayal güçlerini kullanamayan, hayal kuramadığından da dolayı dünyanın güzelliklerinden umudunu kesmiş karamsar imsanlar olduğunu düşünmekteyim