Kayıt Ol

Taç & Kılıç (NES) - RP Dışı Sayfası/Alımlar Bitti

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Taç & Kılıç (NES) - RP Dışı Sayfası/Alımlar Bitti
« Yanıtla #60 : 13 Ekim 2011, 16:09:27 »
Birşey dikkatimi çekti sorarak bilgi sahibi olmak istiyorum. Oyunun sistemini oluşturan kurallar daha önce denenmiş ve sistemi sürdürülebilir kıldığı kanıtlanmış kurallar mı? (geçmişten linkini verdiğiniz örnek bir oyun olduğunu biliyorum ama onlarda çok ilerlemiş sayılmazlar sanırım)

Bunu sormamın nedeni ben serbest eğitim seçtiğim için istediğim türden +1 puan kazanıyorum. Askeri eğitim seçenlerse her kurulan şehir için 300 asker sahibi oluyorlar. Oyunun ilerleyen bölümlerinde 300 askerin niteliklerine göre çok etki etmiyor olabilmesini anlayabilirim. Ama daha ilk turda bizim topu topu 15puanımız varken askeri eğitim seçen arkadaşların 300puan bedelindeki askerle oyuna başlamaları biraz dengesiz olmuyor mu? Hani 3-5 yada 10-20 asker olsa neyse diyeceğim ama 300 sanki çok gibi geldi. Belki ben yanılıyorumdur sadece sormak istedim.

PS: Tabiki askeri eğitim seçen arkadaşlara değil bu sözüm. Oyun kuralları içerisinde izin verilen herşeyi seçmek en doğal hakkınız. Ben sadece kuralların doğru işlediğinden emin olmak istedim. Eğer mevcut kurallar denendiyse ve kendi içinde bir dengeye sahipse pek tabiki kabul ederim.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 13 Ekim 2011, 16:57:59 »
300 puanlık asker değil,300 nüfusluk asker'e sahip oluyorlar.Anladığım kadarıyla.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 13 Ekim 2011, 17:05:16 »
Oyun başında 300 askerle başlamış oluyorlar bir şehirleri olduğu için. Başladıkları 300 askerde benim için 300 asker puanına eşit oluyor ya onu diyorum. Orantısız değil mi diye sonuçta ben oyuna başlarken 300 asker almayıp tur başına +1 puan almış oluyorum sadece :) 30 olsa neysede benim mevcut sistemle 300 asker yapmam için çok fazla Tur geçmesi gerekli gibi geliyor bana bu durumda 300 askeri olan birisi sınırlarını genişletir genişletmez beni yerle bir edecektir. Ozamanda Askeri eğitim harici eğitimleri seçmek intihar etmek gibi bişi sanki.

Bilmiyorum tabi 5 tur sonra ne olacak hiç yaşamadım ama soruyorum o yüzden deneyen oynayan yaşayan var mı diye..

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 13 Ekim 2011, 18:30:21 »
Oradaki oyun yaz başından beri devam ediyor. Hatta ondan önceki sene ocaktan marta kadar da devam etmişti, denenmiş bir sistem yani merak etmeyin.

Oyunun başında üç yüz asker alan bir devlete karşılık, her turda +1 puan kazanmak daha kötü tabii ki. Ama oyun ilerledikçe bu sefer siz öne geçmiş oluyorsunuz, toplam nüfusunuz iki bin beş yüz olduğunda örneğin 1+(2500/500)=6 puan kazanacaksınız bir turda. Ayrıca askeri eğitim seçen devletlerin bu seçimlerinden dolayı hiçbir puan kazanmamalarını ve bedava askerler için bir şehir kurmaları gerektiğini unutmayın.

Başlangıçta iyi olması bir seçimin ileride de iyi olacağını göstermez yani. İlk turlarda kendinizi savunacak kadar askeriniz olursa, ilerleyen turlarda öne geçmemeniz için hiçbir neden yok. Ama ilk turlarda kendinizi savunamazsanız, diğer devletlerin de bu avantajlarını kullanmalarını önleyecek bir neden yok.

Bir de şu karışmış sanırım, üç yüz savaşçı = üç askeri puan. Üç yüz askeri puan değil. Savaşçılar yüz kişilik gruplar halinde üretiliyor. Tanesi bir askeri puana üretilen üç savaşçı birliği şeklinde de düşünebilirsiniz.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 13 Ekim 2011, 18:55:43 »
Bunun dışında; kimse birbirini yerle bir etmek zorunda değil. Kardeş kardeş oynayın. NPC'ler boşuna kurulmamış :D
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 13 Ekim 2011, 20:19:36 »
Eh sorumun cevabını en sonda vermişsin zaten. Eğer 300 savaşçı 3 askeri puansa ozaman gayet normal olmuş demektir. Ben 300 askeri puan olduğunu varsayarak yapmıştım yorumumu :) diyorum ya 3-5 asker olsa neyse 300 biraz fazla değil mi diye :)) tamam ozaman hiç sorun yok.

Gerçi ondan önceki yazdıklarınızda benim için yeterli eğer sistem denenmişse tamamdır ben sadece aklıma takıldı sorayım dedim şimdi gayet net anladım. 3 AP = 300 Savaşcı.

Cevaplarınıza ve ilginize teşekkür ederim,

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 17 Ekim 2011, 18:02:24 »
Arkadaşlar, oyunda sizden başka devletler olduğunun henüz farkında değilsiniz. Dünya keşfi yaparak birbirinizi keşfetmeniz lazım önce, elçi yollamak falan ondan sonra yapılacak şeyler. Birbirinize giden yolları bilmeden diplomasi yapamazsınız yani. Diplomasi yapmak istediğiniz devletle aranızda tamamen açık, görebildiğiniz bir bölge olması lazım.

Bunlara dikkat ederek hamlelerinizi yazın lütfen. Vega, hikaye kısmını buna uygun olarak düzenlemen gerekiyor.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 17 Ekim 2011, 18:05:08 »
keşke herkesin haritası kendine özel olsaydıda hakkaten göremeseydik komşuları çok daha zevkli olurdu ama senin açındanda kontrol etmesi inanılmaz zor ve zmaan alıcı olurdu o yüzden en iyisi böyle tabi  :-\

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 17 Ekim 2011, 18:14:23 »
Aslında daha keşfetmediğiniz için haritadaki devletlerin yerlerini karıştırıp öyle koyacaktım, eski oyunlarda böyle yapmıştım. Onu kullandığım zaman da birbiriniz bulamıyorsunuz keşiflerle, üç dört tur böyle dünya keşifleriyle geçiyor. Diplomasi yapamadığınız için biraz sıkıcı oluyor oyun.

Bu başlığa daha önceden yazsam bunu iyi olacakmış. İki yerde birden oynatınca sizi de eski oyuncularım yerine koyuyorum, bazı temel şeyleri bildiğinizi düşünerek yazmayabiliyorum kusura bakmayın. Ayrıca aklınıza takılan bir şey varsa sorun hemen buradan, size söylemeyi unuttuğum bir şey olmasın :).

Not: Vega, yazdığın bu hamleyi sakla istersen. İleride, keşifler olduğunda bu hamleni tekrar kullanabilirsin :).

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 17 Ekim 2011, 18:17:55 »
Soru:

Ben en yakın komşum olan X devletine saldırmak istiyorum (NPC yada Oyuncu olabilir - gerçi npc devleti yok galiba neyse) ve 1000 askerim var mesela. Sınırlarım genişlettim keşiflerimi yaptım savaşmak istediğim ülkeyi görebiliyorum ve biliyorum.

1000 Askerimi yolladıktan sonra bir dahaki tur varmış olurlar mı? Yada ne kadar turda ne kadar mesafe gidebileceklerini nasıl öğrenebilirim? Gerçi kimseyle savaşmayı düşünmüyorum ama olur ya kader zorlar o yüzden merak ettim :)

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 17 Ekim 2011, 18:28:34 »
Yakın ya da orta mesafede bir devletse bu ve aranızdaki arazi şartları uygunsa(dağ, orman vs. gibi engeller olup olmaması) o tur bitip yeni tur başladığında varmış olur askerler. Örneğin 3. tur hamlenizde yazdınız, 4. tur başladığında teknik olarak savaş da başlamış olur. FRP odasında savaşı yaparız uygun bir zamanda, sonuca göre 4. tur hamlelerinizi yazarsınız.

Uzak mesafedeki ülkeler, ulaşımın zor olması ya da özel olaylar sonucu doğabilecek negatif şeyler varsa, iki tur sonra savaş başlar. Yine aynı örnek olsun, 3. tur hamlenizde askerleri yolladınız. Askerler 5. tur başlangıcında hedeflerine varmış ve savaş başlamış olur. Yine savaş yapılır ve sonucuna göre hamlelerinizi yazarsınız.

Tabii bu savaşlar bir turda bitmeyebilir, başka devletlerin karışması sonucu uzayabilir, bazı özel durumlar falan yaşanabilir. Bunlar olursa gereken bilgilendirmeyi yaparım sizlere, buna uygun olarak ilerler durum. Daha böyle bir şey yaşamadık, neler olabilir ben de tam bilmiyorum :P.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 17 Ekim 2011, 18:41:51 »
Yüzlerce askeri olan bir arkadaşımız üstüme bir keşif ekibi gönderdiğine göre yakında öğrenirsin nasıl olduğunu savaşın :)))

Edit: oops pardon arada Zeug varmış. İyi bari :)

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 17 Ekim 2011, 18:43:17 »
Yüzlerce askeri olan bir arkadaşımız üstüme bir keşif ekibi gönderdiğine göre yakında öğrenirsin nasıl olduğunu savaşın :)))

Amacı savaşmak olmasa gerek. Daha ilk turdayız.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 17 Ekim 2011, 18:48:15 »
Seni çok iyimser gördüm :) Ben olsam okadar emin olmazdım gözünü kan bürümüş o çöl canavarlarının :)

Bir soru daha:

Komşularım beni bulana kadar hiçbiriyle karşılaşmak gibi bir isteğim yoksa çevremde olup bitenler beni ilgilendirmiyorsa dünya keşfi yapmamamın bana getireceği bir dezavantaj var mıdır? Örneğin belirli sayıda deneme sonrasında aynı alanda kaynak keşfinin sonuç vermemesi gibi bir durum varmıdır?

Eğer varsa bu deneme sayısı kaçtır? :) çok mu soru soruyorum?

Değiştir butonunu kullanırsanız daha iyi olur.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 17 Ekim 2011, 18:54:02 »

Amacı savaşmak olmasa gerek. Daha ilk turdayız.

Oyunda öyle bir kural mı var? Bilmem. Ben görmedim.

Spoiler: Göster
Oh baby! :bonus