Kayıt Ol

nWoD Kitap İncelemeleri Yayında!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
nWoD Kitap İncelemeleri Yayında!
« : 31 Ekim 2011, 18:52:17 »

Uzun süredir ara verdiğimiz FRP sistemine, yavaş yavaş adım atmaktayız. Şu an üzerinde çalıştığımız yazıların yanı sıra çok yakında gelecek ekstra bilgiler ile Kayıp Rıhtım bünyesinde detaylı bir FRP arşivine ulaşabileceksiniz. Forum bünyemizde şu aralar oldukça aktif şekilde devam eden oyunlarla birlikte, sistemler hakkında bilgilendirici yazıları da kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

İşte şimdi sizlere, bu yazılara giriş niteliğinde tam dokuz adet nWoD (new World of Darkness) kural kitapları hakkında yapılan incelemeleri sunacağız! Yiğit Levent'in (Baal) hazırlamış olduğu bu yazılarda her bir kitaba özel yapılmış inceleme yazılarını okuyabileceksiniz.

Buyurun, alfabetik sırayla inceleme listesi:

* nWoD – Antagonist

* nWoD – Book of Dead

* nWoD – Book of Spirits

* nWoD – Core Rulebook

* nWoD – Geist the Sin-Eaters

* nWoD – Inferno

* nWoD – Mirrors

* nWoD – Second Sight

* nWoD – Vampire the Requiem

Şimdiden hepinize iyi okumalar diliyor, yakın zamanda çok daha fazlası ile karşınıza geleceğimizin müjdesini veriyoruz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: nWoD Kitap İncelemeleri Yayında!
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2011, 18:58:05 »
Yanlış bilmiyorsam Türkiye’de bir ilk, en azından ben böyle sanıyorum. Daha önce FRP kitaplarının incelemelerini başka bir yerde görmedim. Bu nedenle gözümde ayrı bir öneme sahip.

Her incelemeyi tek tek okumuş biri olarak şunu söylemeliyim ki, kuralları hiç bilmeyen biriyseniz özellikle okuyun. Çünkü her biri oldukça kısa ve sizi sıkmadan bilgi veriyor. Böylece çekinceleriniz yersiz kalıyor. Eğer oynatmakla ilginiz yoksa bile, FRP dünyasında sistem yaratan insanların hayal gücünü görmek için bile bu incelemeleri okuyabilirsiniz.

Yiğit’in ellerine sağlık. Her biri birbirinden güzel olmuş.

Not: favorim Geist olarak kalmaya devam etti :).

Not2: okuyunca insanın oynatası geliyor.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2011, 19:04:24 »
Tenks. :)

Ben de daha önce görmedim böyle inceleme yapan. Frpnet'de kurallarla karışık inceleme gibi bir şey yapılmıştı eski WoD sistemi hakkında, ancak bu projenin 2. adımı olarak uğraşılan kadar detaylı, veya şimdiki bu ilk adım kadar saf kitap incelemesi değildi. Yeni WoD sistemi hakkında hiç bilgi yok ama Türkçe, bildiğim kadarıyla.

Güzel şeyler geliyor.
#rekt

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2011, 19:55:39 »
İşte bu harika olmuş! Ellerinize sağlık.
May the force, be with you.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2011, 09:52:50 »
Yanlış bilmiyorsam Türkiye’de bir ilk, en azından ben böyle sanıyorum. Daha önce FRP kitaplarının incelemelerini başka bir yerde görmedim. Bu nedenle gözümde ayrı bir öneme sahip.

Biz uzun süredir FRP kitaplarını inceliyoruz. http://turkcebkf.wordpress.com/category/rol-yapma-oyunlari/ adresinde şimdiye kadar yaptığımız 19 kitap incelemesini bulabilirsiniz. Örneğin Mirrors'un ekleri Infinite Macabre ve Bleeding Edge incelediğimiz kitaplardan. Ya da Zombi oyunları oynamak isterseniz oldukça başarılı Outbreak'i de çıktığı sıralarda incelemiştik. Her çarşamba bir kitap inceliyoruz. Bunlar DriveThruRPG'den alabileceğiniz çeşitli konularda kitaplar oluyor. DriveThru ile Featured Reviewer olduğumuz için bazı kitapları çıkmadan bile edinebiliyoruz. Doğrusu inceleyebileceğimizden çok kitabımız var elimizde. Neyse çeşitli konularda kural kitapları ve yardımcı kitapların olduğu incelemelere bir bakın isterseniz.
Diğer yazılar için de her zaman siteye bekleriz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
nWoD Kuralları Yayında!
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2011, 16:36:50 »
Alıntı
Şimdiden hepinize iyi okumalar diliyor, yakın zamanda çok daha fazlası ile karşınıza geleceğimizin müjdesini veriyoruz.

Demiştik, değil mi? O zaman buyurun.

Uzun zamandır çeşitli FRP yazıları ile sistemleri çevirmek ve benzer durumlar oldukça tartışılıyor. Çevrilmesini istemeyenler, terimler çevrilmesin diyenler, terimler de çevrilsin diyenler…

Profesyonel bir iş yapıyor olunsaydı, Türkiye'de bu kitaplardaki terimleri gerçek anlamlarıyla çevirecek, gerekirse yeni terimler eklemek üzere çalışmak oldukça mantıklı olurdu.

Bunun başarısız bir örneği Dungeons & Dragons çevirisinde görülmüştü. Bir takım terimler (Namevt hala bence çok iyi bir terim) çok güzel yerleştirilmiş olsa dahi, geneli çok garipti. Ayrıca tabi o zamanlar FRP ile ilgilenen kişiler de illaki İngilizce okuduklarından ve öyle alıştıklarından, genel olarak acayip geliyordu kulağa.

Bizim burada yaptığımız ise, bir sistemin her yanını gösterecek detaylı ve profesyonel bir çalışma yapmaktansa, oyunu öğrenmek isteyen bir adama nasıl anlatıyorsak öyle çevirmek (tabii yardımcı olan Kürşat Toker ve Tarık Kaplan'ı unutmamak lazım).

Bu, iki şans sağladı: Birincisi, "Eah bunu da mı çevireceğim şimdi," dediğim kısımları "Profesyonel değiliz biz" lafının arkasına saklanarak görmezden geldim. İkincisi, terimler olabildiğine aynı kaldı.

Terimler aynı kaldığından, buna tam bir çeviri demek çok zor. Daha çok bir masanın çevresine oturduğunda, neyi nasıl yapacağını bilmeyen bir adama kuralları kabaca anlatmak bu. Zaten buraya yazdığımız kurallar da başına oturup okunacak şeyler olmaktan çok, bir oyun oynatırken, "Abi şu nasıl yapılıyormuş dur bakayım," diyecek ve kurallara güzel, Türkçe bir referans sağlayacak alan oluşturma çabası.

Sözlükte, bir çok terimin Türkçe karşılığını üç aşağı beş yukarı bulabilirsiniz. Bu terimler yazılar boyuna bazen orijinal şekliyle bazen Türkçe şekliyle yazıldığından, sözlüğe bol bol göz atmanız gayet güzel olur.

Yeni başlayacak Oyunculara ve Storyteller olacak arkadaşlara, ilk yazıyı okuyarak başlamalarını tavsiye ederim. Karakter yaratmak ve oynayacağın karakterin nasıl yaratıldığını bilmek, aslında oyunun en önemli parçası. Zaten orayı okursanız, karakter yaratırken bilmeniz gereken pek çok şeyi öğreneceğiniz sayfalara yönleneceksiniz.

Kurallara diler BURAYA tıklayarak dilerseniz hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

- new World of Darkness Kuralları 1: Karakter Yaratmak

- new World of Darkness Kuralları 2: Karakter Özellikleri

- new World of Darkness Kuralları 3: Karakter Avantajları

- new World of Darkness Kuralları 4: Ekipman, Eşyalar ve Araçlar

- new World of Darkness Kuralları 5: Dövüş Kuralları

- new World of Darkness Kuralları 6: Zar Atma Özetleri

- new World of Darkness Kuralları 7: Sözlük

Umarız işe yarar olmuştur,

Yiğit "Adramelech" Levent