Kayıt Ol

Kılıçlar Hakkında & Kendo

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kılıçlar Hakkında & Kendo
« Yanıtla #30 : 16 Ekim 2014, 21:38:08 »
Mızrak

Hem çeşitli yazılarımda hem de radyo programında mızrağın çok iyi bir silah olduğunu söylemiştim. Bir eski çağ savaşında kılıç askerinden çok mızrak askeri yer almıştır. Nedenlerini sıralayayım:

1- Mızrak üretmek kılıç üretmeye göre çok daha ucuz ve kolaydır. Örneğin bir miktar parayla 100 tane kılıç üretilirken aynı parayla 300 tane mızrak üretilebilir.

2- Bir adamı sıfırdan alıp onu bir kılıç askeri olarak savaşmaya hazır hale getirmek için gereken eğitim süresi, aynı adamı mızrk askeri haline getirmek için gereken eğitim süresinden daha fazladır.

3- Meydan savaşında saf (formasyon) oluşturmak için idealdir.

4- Mızrağın kılıca göre menzil avantajı vardır.

Teke tek dövüşte kılıç askeri mi yener yoksa mızrak askeri mi sorusunun yanıtı: belli olmaz. Bu tamamen o askerlerin kendi silahlarında ne kadar eğitimli ve yetenekli olduklarının yanında rakiplerinin silahlarında kullanılan teknikleri ve bunların karşı tekniklerini ne kadar bildikleriyle ilgilidir.

Mızrağı "idare edecek kadar" öğrenmek kılıca göre kısa sürer, bunun yanında mızrak kullanımında öğrenimi yıllar süren ileri teknikler vardır. Bu işe yıllarını vermiş bir mızrak ustası da, bir kılıç ustası kadar tehlikelidir.

Örnek videolar:

http://m.youtube.com/watch?list=UU3WIohkLkH4GFoMrrWVZZFA&feature=player_detailpage&v=cBbFe9drObk

http://m.youtube.com/watch?v=c_IIHlFOEiI&list=PL9AE112FC72972DF9

http://m.youtube.com/watch?v=j3J-10KfRe8

http://m.youtube.com/watch?v=O8RWLxlzTiM

http://m.youtube.com/watch?v=c_IIHlFOEiI&list=PL9AE112FC72972DF9

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 16 Ekim 2014, 21:55:44 »
Ama sonuç olarak, her iki adamın da eğitimleri ve yetenekleri aynı düzeyde olarak düşünülürse teke tek dövüşte kılıç, savaşta ise mızrak daha elverişlidir değil mi?

Benim bildiğim mızrak kullananlar mızrağı etkisiz hale getirecek kadar yaklaşılma olasılığına karşın kısa kılıçlar taşıyorlardı. Bu silah kombinasyonu olmadan tek hatada mızrak askeri direk mefta.

Falanks v.b pozisyonlardaki adamları eğitmek daha kolay olabilir ama bunun için ustalık gerekmez ki, kılıcı kullanırken ustalık gerekiyor, refleks v.b daha fazla gerekli. Eğer mızrak hakkında da kılıçlarda olduğu kadar teknik bilgi verilir ve kişi ustalaştırılırsa kılıçtan çok daha verimli askerler olabileceğini düşünüyorum. Antik çağdan bahsediyorum tabii ki. :)
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 02 Kasım 2014, 13:29:08 »
Ama sonuç olarak, her iki adamın da eğitimleri ve yetenekleri aynı düzeyde olarak düşünülürse teke tek dövüşte kılıç, savaşta ise mızrak daha elverişlidir değil mi?

Bu konudaki düşüncelerimi söylemiştim zaten :)

Teke tek dövüşte kılıç askeri mi yener yoksa mızrak askeri mi sorusunun yanıtı: belli olmaz. Bu tamamen o askerlerin kendi silahlarında ne kadar eğitimli ve yetenekli olduklarının yanında rakiplerinin silahlarında kullanılan teknikleri ve bunların karşı tekniklerini ne kadar bildikleriyle ilgilidir.

Bu işe yıllarını vermiş bir mızrak ustası da, bir kılıç ustası kadar tehlikelidir.

Benim bildiğim mızrak kullananlar mızrağı etkisiz hale getirecek kadar yaklaşılma olasılığına karşın kısa kılıçlar taşıyorlardı. Bu silah kombinasyonu olmadan tek hatada mızrak askeri direk mefta.

Açık alanda dövüşüldüğünü varsayıyoruz burada: Mızrakçı hünerini, kılıçlıyı uzakta tutma becerisi ile gösterecektir; kılıçlı adam ise mızrakçıya yaklaşma becerisi ile. Burada ayak oyunları ve kaçışlar (eskiv) devreye girer. Hangi savaşçı bu iki teknikte daha iyi ise, zafere yakın olan odur.

Falanks v.b pozisyonlardaki adamları eğitmek daha kolay olabilir ama bunun için ustalık gerekmez ki, kılıcı kullanırken ustalık gerekiyor, refleks v.b daha fazla gerekli.

Evet, mızrağın temel tekniklerini öğrenmek ve uygulayabilmek; kılıcın temel tekniklerine göre daha kolaydır, daha kısa zaman alır. Fakat ileri teknikler söz konusu olunca mızrak için de kılıç için de işler karmaşıklaşıyor. Mızrakta da en az kılıçta olduğu kadar karmaşık ve öğrenmesi yıllar süren ileri teknikler vardır.

Eğer mızrak hakkında da kılıçlarda olduğu kadar teknik bilgi verilir ve kişi ustalaştırılırsa kılıçtan çok daha verimli askerler olabileceğini düşünüyorum. Antik çağdan bahsediyorum tabii ki. :)

Bu konuda kesin konuşmak çok zor. Çünkü:

1- Devreye askerlerin fiziksel özellikleri giriyor. İnce uzun bir adam mı, kısa boylu ve yapılı mı? Hem uzun boylu hem güçlü mü, kısa boylu ve ince mi; vücut tipi neye, hangi silaha uygun?

2- Tek bir çeşit kılıç olmadığı gibi tek bir çeşit mızrak da yok. Her kılıç ve mızrak tipinin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcut.

Kurgusal bir ordu örneği vermek istiyorum. Ordunun sadece yaya birliklerine yoğunlaşalım:

*Bir miktar okçu-arbaletçi-sapancı(antik çağda Sicilyalılar çokça kullanmıştır bu silahı, Büyük İskender'in ordusunda da kullanılmıştır) vb. menzilli silah kullanacak asker.

*Bir miktar profesyonel ve usta kılıç askeri.

*Bir miktar profesyonel ve usta mızrak askeri.

*Bir miktar da profesyonel olmayan, savaş zamanı askere alınmış kişilerden oluşan mızrak askerleri (acemi amatörler).

*Bunların haricinde profesyonel olmayan fakat kendi isteği ve çabası ile silahında ustalaşmış kılıç askerlerinden, mızrak askerlerinden ve menzilli silah askerlerinden oluşmuş birlikler (usta amatörler).

Her birliğin üstleneceği rol farklı olacaktır. Usta askerlerden oluşan birlikler daha kritik noktalarda yer alacak, ordunun vurucu gücünü oluşturacaktır. Bunun yanında usta olmayan askerler, nispeten daha az kritik noktalarda yer alacaklardır.

Ordunun bağlı bulunduğu derebeyliğin-krallığın-imparatorluğun maddi gücü de önemli burada. Kılıç yapmanın mızrak yapmaya göre pahalı bir iş olduğunu söylemiştim. Zrıh üretmek de oldukça pahalı bir iştir.

Örneğin zengin bir krallığın ordusunda, profesyonel-usta askerlerin büyük kısmı kılıççı olabilir. Bir kısmı armingsword&kalkan kombinasyonu ile donatılmışken, bir kısmı da kaliteli bir zırh kuşanmış ve zweihander kılıçlarıyla donatılmış olabilirler. Usta olmayan askerler yine mızrak&kalkan ile donatılır.

Bunun yanında o kadar zengin olmayan bir krallıkta ise profesyonel askerlerin küçük bir kısmı kılıççı iken, büyük kısmı mızrakçı olacaktır. Her profesyonel askere kaliteli zırh yaptırmak da pahalı olduğundan, askerlerin eğitiminde kalkan kullanımı önem kazanacaktır. Usta olmayan askerler burada da mızrak&kalkan ile donatılacaktır.

Ek olarak bkz:
Spoiler: Göster

Bir Silahşör Yaratmak

Fantastik bir öyküde ya da masaüstü oyunlarda yer alacak bir karakter nasıl silahlandırılmalı, nasıl dövüştürülmelidir?

Önce karakterin nasıl bir dövüşçü olduğunu belirlemek gerekir. Bir meydan savaşçısı mı olacak, bir düellocu mu olacak, yoksa kaçak oynamayı seven hırsızvari sinsi bir karakter mi olacak ?

Meydan savaşçısı

Açık alanlarda, gruplar halinde, yine grup halindeki düşmana karşı dövüşmek üzere eğitim almış ve kendilerini bu yönde geliştirmişlerdir. Örneğin Spartadaki askeri eğitim bu yöndedir. Meydan savaşçıları teke tek dövüşte iyi ola da bilir, olmaya da bilir. Onlar için savaşmak bir takım oyunudur.

[spoiler]

Spoiler: Göster

Açık alanlarda kullanmak için uygun silah kombinasyonları (adamınızın piyade olduğunu varsayarak):

*Mızrak & kalkan (formasyon halinde dövüşülecekse)

*Sadece mızrak (formasyon halinde dövüşülmeyecekse, mızrağı daha hızlı kullanmak için silah iki elle tutulur)

Ek bilgi: Okçular haricindeki piyade birliklerinin yarısına yakını (bazen daha fazlası) mızrakçıdır meydan savaşlarında.

*Arming sword & kalkan

*Melez kılıç (yerine göre kalkanla birlikte, yerine göre kılıç iki elle tutulur)

*Pike (uzun mızrak) /Halberd (özellikle formasyon halinde dövüşülecekse geçerli bu silahlar)

*Gürz/balta(tek elli küçük balta)/topuz & kalkan (bu silahlarla savunma yapmak mümkün olmadığı için kalkan önemli)

*Çift elli kılıçlar - Claymore, Zweihander, Nodachi ( çift elli bir kılıçla dövüşecek adamınızın iyi bir zırh giyiyor olması gerekir)

Meydan savaşlarında kalkan çok önemlidir. Formasyon oluşturmak ve okçuların saldırılarından korunmak için iyi bir araçtır. Yoksul ve her askere iyi zırhlar yaptıracak parası olmayan bir toprak efendisi için askerlerini korumanın en iyi yolu, onlara kalkanı iyi kullanmayı öğretmektir(iyi bir zırh oldukça pahalıdır). İyi bir kalkan dövüşçüsünün hem meydan savaşında hem de düelloda hayatta kalma şansı yüksektir.
[/quote][/spoiler]

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 28 Kasım 2014, 23:30:18 »
Çeşitli yakın dövüş silahlarının tasarımsal özellikleri ve kullanışları hakkında, Youtube'daki şu kanalı tavsiye ederim.

Bilindiği üzere Avrupa ve Amerika'da yakın dövüş silahları üreten birçok firma var. Kanalda bunlarla ilgili incelemeler yapıldığı gibi nasıl kullanıldıkları ve tasarımsal amaçları konularında da bilgi veriyor. Ben severek takip ediyorum...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 30 Nisan 2015, 19:04:40 »
Konuyla ilgili yayının kayıtları:

1. Bölüm

2. Bölüm

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 11 Ağustos 2015, 21:54:54 »
Şans eseri bulduğum güzel videolar:

Öncelikle, gerçekçi olmayan, şova yönelik hareketler yapanların başına ne geldiğini görelim ;D

https://youtube.com/watch?v=xTWjJDh87SE

Balta neden kullanışlıdır?

https://youtube.com/watch?v=PN7s1Uh8rhc

Mızrak ve gürz:

https://youtube.com/watch?v=iJAykL20Sc4

Kalkanın kareografide kullanımı ve bazı ek bilgiler:

https://youtube.com/watch?v=GjZ6qWSenqI

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 03 Aralık 2015, 18:56:14 »

Filmlerde ya da fantastik öykülerde sıkça gördüğümüz "çift kılıçla savaşan karizmatik adam" tarihte pek görülmemiştir. Bunu ancak gerçekten kılıç içeren bir mücadele sanatını çalışırsanız görebilirsiniz ki çift kılıcı idare etmeye çalışana kadar, boşta kalan ele bir kalkan almak ya da "yarımkılıç" tekniğini (bkz: halfblading, halfswording) uygulamak için boşta bırakmaya devam etmek çok daha iyidir.

Bununla ilgili güzel bir videoya denk geldim. Paylaşmak istedim, başarıyla anlatıyor bana kalırsa bu konuyu. Kanalda silahlar ve savaş hakkında bundan başka da bir sürü ilgi çekici video var. Bir göz atmaya değer.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 11 Aralık 2015, 13:00:45 »
Sipariş etmiş olduğum "Japon Savaş Bıcağı Kültürü Tantojutsu - Aikido" isimli kitap bugün elime ulaştı. Kitap hakkındaki ilk izlenimim gayet olumlu. Kitabın asıl konusu tanto ve tanto jutsu olmasına rağmen ilk bölümlerde diğer silahlara da kısaca yer verilmiş. Şiddetle tavsiye edilir.

http://www.idefix.com/kitap/japon-savas-bicagi-kulturu-tantojutsu-aikido-mehmet-lemi-bagdatlilar/tanim.asp?sid=XMFFJBTBXS3SOVQFC809
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 24 Ocak 2016, 22:43:34 »
Uzun bir süre çoğu tartışmada (burası hariç ;D) en büyük iddiam, hem silahsız dövüş sporlarında hem de kılıç içeren sanatlarda öğrenilmesi en büyük önem taşıyan şeyin kalça hareketi olduğuydu (adımlar ve ayak oyunları hariç).

Buyrun

Bu da bonus olsun. Hamlelerin daireselliğine dikkat.

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 20 Mart 2016, 22:58:45 »
Savaş sanatlarının gerçek yüzü hakkında, gerçekleri ve efsaneleri birbirinden ayırmak üzerine güzel bir inceleme: Buyrun.

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 21 Mart 2016, 17:30:00 »
Türkiye'de kılıç kullanımı ile ilgili en çok bilinen eskrim sporudur.
Kendo olarak bilinen ve bir nevi Japon eskrimi olarak kabul edilebilecek olan sporda ise bambu çubuklar kullanılır.
Ayrıca, ülkemizde çok az kişinin bildiği, daha da az kişinin uygulamacı(25 kişi kadar) olduğu, IAIDO vardır ki, spordan çok sanattır. Kısa açıklaması geleneksel japon kılıcını kullanmayı öğrenmektir.

Bir kaç klüpte yan branş olarak bulunmakla birlikte tamamen bu branşa yönelik çalışan Anadolu Iaido klubü mevcuttur.
http://www.anadoluiaido.com
Ülkemizinde temsil edildiği 2015 yılı Avrupa şampiyonası görüntüleründen derlenmiş bir klip(müzik seçimini beğendiğim için sesli seyretmenizi öneririm)
https://www.youtube.com/watch?v=Y-ks1vYJasY

KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 27 Mart 2016, 22:58:01 »
Türkiye'de kılıç kullanımı ile ilgili en çok bilinen eskrim sporudur.
Kendo olarak bilinen ve bir nevi Japon eskrimi olarak kabul edilebilecek olan sporda ise bambu çubuklar kullanılır.
Ayrıca, ülkemizde çok az kişinin bildiği, daha da az kişinin uygulamacı(25 kişi kadar) olduğu, IAIDO vardır ki, spordan çok sanattır. Kısa açıklaması geleneksel japon kılıcını kullanmayı öğrenmektir.

Bir kaç klüpte yan branş olarak bulunmakla birlikte tamamen bu branşa yönelik çalışan Anadolu Iaido klubü mevcuttur.
http://www.anadoluiaido.com
Ülkemizinde temsil edildiği 2015 yılı Avrupa şampiyonası görüntüleründen derlenmiş bir klip(müzik seçimini beğendiğim için sesli seyretmenizi öneririm)
https://www.youtube.com/watch?v=Y-ks1vYJasY

"Kendo ve iaido bir kuşun iki kanadıdır." derler :)

Ne kadar iaido çalışanlara imrendiysem ve kendo çalıştığım kulüpte iaido çalışanlar olduysa da, birkaç ufak tekniği öğrenmek dışında iaido çalışamadım, biraz da "Daha kendoda istediğim kadar ilerlemedim. Shodan olayım öyle başlayacağım." şeklinde düşünmem, sonrasında shodan olamadan kendo çalışmayı bırakmak zorunda kalmamla tamamen hayal olmuştur benim için.

Katkılarınız için teşekkür ederim, devamını merakla bekliyorum :)

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 28 Mart 2016, 11:36:42 »
Ben teşekkür ederim; böyle bir konu başlattığınız için size ve konuya katkı sağlayan diğer arkadaşlara.

İlgilenlere kısaca IAI hakkında derlediğim bilgiyi aktarayım, gelecek seferede uygulamaları hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım.

İaido Japonca varoluş anlamına gelen "i", uyum anlamına gelen "ai" ve yol anlamına gelen "do" karakterlerinin birleşmesinden oluşan ve kelime kelime çevrilirse varoluş ile uyum yolu anlamına gelen bir Japon savaş sanatıdır.
İai Geleneği
Mitolojik devirlerden beri “İai”, büyük kılıç sanatı olarak anılır. Tarihçesi, kılıç yapımının mükemmelliğe ermesiyle içiçedir ve gelişimi Japon savaş sanatları içinde merkezi bir rol oynar.
Nesiller boyu aktarımla gelişen İai geleneği, 600 yıl önce Hayashizaki Shigenobu’nun elinde belirgin kimliğine kavuşmuştur. Shigenobu, İai’ı sistemli bir hale getirerek başlı başına bir bujutsu (savaş sanatı) kurar, adını da Hayashizaki-Ryu ya da Shigenobu-Ryu koyar. Ölümünden bu yana İai’ın dahi yaratıcısı ve kurucusu olarak anılır. Bugün yaklaşık yirmi beşi yaşayan pek çok İai stiline öncülük etmiştir.
İai Uygulaması
Zırh (bogu) ve bambu kılıç (Shinai) kullanan iki Kendocu, kimin kazandığını ve kimin yenildiğini belirleyecek bir maç yapar. İaido ise, hayali bir rakibe karşı ve zengin uygulama çeşitliliğiyle, kesme, saldırı ve savunma gibi eylemlerin gerçek kılıçla nasıl yapılacağını inceler.
Kılıç ustası, otururken, yürürken, bütün yönlerden gelecek saldırılara hazır olmalı, kendini savunabilmeli ve bunlara karşılık verebilmelidir. İaido’da saldırı ve savunma, ma-ai (mesafe), hasuji (kılıç kesiş açıları) ve te-no-uchi (kılıç tutma) bilgileri açısından ele alınır. Birlik bilgisi de, uyumlu kılıç ve beden hareketiyle rakibin saldırısına nüfuz etmek ve psikolojik zayıflığından faydalanarak onu yenmekle incelenir. Bu gerçek “Kendini Savunma”dır.
İaido’nun en derin öğretisi ruhsal alandadır. İai, sadece bir düşmanı saf dışı etmek olarak değil, içimizdeki düşmanı yenmek olarak ele alınmalıdır. Burada söz konusu olan zafer, kin nedir bilmeyen bir yüreğe sahip olmak ve kılıcı asla çekmemekte yatar. Bu bilgi İaido’nun eski adlarından olan Saya-no-uchi’de gizlidir. Anlamı “Kılıcı çekmeden yenilmezliğe ermek”tir.
Ogura sensei’nin ifadeleri ile (ZNKR üyesi ve danışmanıdır/Taiku to Sports Shuppansha'nın 04/12/2009 tarihli yayını); İaido'nun temel prensibi kişinin kendi kendini yetiştirmesi, daha iyi bir benliğe ulaşmak için istekliliği ve azmidir. İaido" veya "Mononofu" (samuray olmak ile ilgili herşey) 'nun esası ahenk içindeki ruhu yakalamak ve başkalarına saygı ve alaka göstermektir.  İaido, sporlaştırılmamalı ve teknik uğraşısından daha ziyade felsefi yanıyla daha fazla ilgilenilmelidir. Ancak kendo öğrenenlerle karşılaştırıldığında iaido'nun popülerliğinin çok zayıf kalması sebebiyle, iaido da yaygınlaştırılmalıdır.
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı BqrkKsknQR

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 27 Haziran 2016, 20:53:35 »
Hocam ıyı günler, size birşey sormak istiyorum umarım cevaplarsınız Smiley
İnternette kılıç yapımı hakkında yaptığım araştırmlalarda şekilli kaynak/ocak kaynağı adında bir tekniğe rastladım. Az karbonlu çelik ile yüksek karbonlu çeliğin üst üste koyulup, dövülüp, katlanıp tekrar dövüldüğü ve bu işlemin defalarca kez tekrar edildiği yazıyor. Şşimdiş sorum şu, bu teknik Avrupa'da da (13.-14. yy) kullanılmışmıdır. Yani frp ve rpg'lerde cokça tanık olduğumuz longsword'larda da bu teknık kullanılmışmıdır? Eğer kullanıldı ise bu tekniği biraz daha açabilirmisiniz, eğer kullanılmadı ise nasıl yapıldığını anlatırmısınız, bu konu benim içimn önemli yardımcı olabılırsenız cok yardımcı olurum.
İyi Günler.

Çevrimdışı Moriarty

• *
  • 42
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 21 Ağustos 2017, 16:08:34 »
Kılıçlar ve www.brandssolution.co.uk ayrılmaz ikili