Kayıt Ol

Kurma Kız - Paolo Bacigalupi

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kurma Kız - Paolo Bacigalupi
« Yanıtla #15 : 25 Kasım 2014, 17:12:08 »
Yıllar sonra hortlatayım bu güzel ama bir o kadar rahatsız edici kitabın konusunu.

Sevdiğim kitaplarla ilgili başka yerlerde insanlar ne demiş diye merak ederim. Sonra gider arar bulurum. Başkaları da o kitabı sevdiyse mutlu olur, sevmedilerse ufak bir hayal kırıklığı yaşarım.

Tabii bir yandan da bazen beklenmeyen sürprizlerle karşılaşırım. Mesela,

Alıntı
Konu itibariyle tipik bir utopik roman

Ütopik?

Bu kadar karanlık bir kitabı hem tipik hem de ütopik bulan bir okurla ilk defa karşılaştım. Hadi diyeceğim yorum sahibi bu kelimeyi bilerek kullandı, o zaman ben mi eserdeki günışığını göremedim de karanlıklarında kaldım?

Bazen kelime seçimlerimizde anlamlarından emin olmak gerek.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Kasım 2014, 19:34:51 »
Bence yorumu yazan arkadaş ''ütopik'' kelimesi ile yazarın bunu yazarken kafası güzelmiş  gibi bir şey demek istemiş. Yazar işkembeden atmış, böyle şey mi olur kardeşim vb. demek yerine ütopik kelimesini kullanmış :)
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Kasım 2014, 19:57:04 »
Hahaha, olabilir. Ama devamında eseri öven de bir-iki cümlesi var. Arkadaş da ütopik olabilir mi azıcık :)?

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Kasım 2014, 20:15:24 »
Şimdi TDK'ya bakınca şunu gördüm adamlar ''ütopya'' kelimesine hiçbir ikincil anlam vermeden şöyle tanımlamışlar : ''Gerçekleştirilmesi imkânsız tasarı veya düşünce.'' Adamlar resmen Platon, Thomas More,  Le Guin gibi bir sürü yazar ve düşünürün kelimeye yüklediği anlamı sallamamış. Ki sözcüğü ''İdeal toplumsal oluşumları'' tanımlamak için ilk kullanan da More'un kendisi diye biliyorum. TDK'nın kafası bu kadar karışmışken, yorumu yazan arkadaşın kafası azıcık karışmış çok mu ?
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 25 Kasım 2014, 20:19:54 »
TDK yakında "evrim" kelimesini de sözlükten kaldırır o zaman. (Bu arada ben de More diye biliyorum)

TÜBİTAK'tan sonra TDK'yı da kaybettik.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 26 Kasım 2014, 01:01:39 »
O değil de ben ne saçmalamışım buradaki yorumumda yahu. Kurma Kız okuduktan sonra neredeyse favori kitabım oldu ve yaptığım yoruma şimdi bakıyorum da, peeeeeh. Fazla yüklenmenin getirdiği kafa karışıklığından ya da beklentimin farklı olmasından kaynaklı olmuş sanırsam ama yol yakınken (amma da yakın zamanmış he - 2012) düzelteyim; kitap hayal kırıklığı falan yaratmıyor kesinlikle, Dan Brown tarzı ile hiç alakası yok (nereden çıkarmışım ben bunu?!) kesinlikle çok özgün ve muhtemelen bitirdikten sonra bir süre kendinize gelemeyeceğiniz kadar vurucu. Ne güzel oldu gene gündeme geldiği.

Okuyun okuyun okuyun efem! (yorumu tersten okuyunca "evrim yok - bize her yer ütopya" yazıyormuş)
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle

Kurma Kız’ın Genişletilmiş Yeni Baskısı Çıkıyor (Ama Bize Değil)

Paolo Bacigalupi ismini daha önce duydunuz mu? Duyduysanız muhtemelen Nebula ve Hugo ödülünü kazanan bilimkurgu eseri Kurma Kız’ı da duymuş ve hatta belki de okumuşsunuzdur. İşte bu harika kitabın, yazarın ödül almış iki öyküsünü ve röportajını da içeren yeni ve genişletilmiş bir baskısı Amerika'da çıkıyor.

Versus Yayınlarından dilimize kazandırılan ve baskısı şu an zor bulunan bu kitabı henüz okumadıysanız da bir şans verin deriz. Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Versus Kitap'tan kitabın yeni baskısının yakında çıkacağı haberini aldığımızı da buradan duyurmuş olalım.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı eroniki

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Mayıs 2015, 20:36:41 »
Versus Kitaba bu soruyu sordum bana bu sonbahar gibi tekrar basacaklarını söylediler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 19 Ekim 2016, 15:44:23 »
Kurma Kız yeniden basılıyor! Yeni bir kapakla hem de. Ama yeni kapağı hiç mi hiç beğenmedim :D

https://twitter.com/versus_aylak/status/788718718280994816

Daha da güzeli, bu duyuruyu vakti zamanında yazdığımız incelememizden bir alıntıyla yapmaları. 27 Ekim'de yeni kapağıyla geliyor.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 19 Ekim 2016, 16:17:57 »
Kurma Kız yeniden basılıyor! Yeni bir kapakla hem de. Ama yeni kapağı hiç mi hiç beğenmedim :D

https://twitter.com/versus_aylak/status/788718718280994816

Daha da güzeli, bu duyuruyu vakti zamanında yazdığımız incelememizden bir alıntıyla yapmaları. 27 Ekim'de yeni kapağıyla geliyor.

Aşırı "popüler piyasa kitabı " kapağı kullanmışlar . :(

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 19 Ekim 2016, 16:28:36 »
Çok mutlu oldum tekrar basıldığını duyduğum için, zaten nasıl az bastılar ise ben Rıhtım önerdikten kısa süre sonra kitaba ulaşamamıştım.

Spoiler: Göster
Versus: Anlamıyorum, bizim kitaplar neden çok satmıyor?
Dex (Pegasus da olabilir) : Bak şimdi abicim, alıyorsun bir model yapıştırıyorsun kapağa, anladın mı? Altına aldığa ödülleri de koy kapağı beğenmeyenler ödüle hürmeten alsın. Yalnız kız güzel olsun değilse boydan almayın hiç.
Cebinden model ajansı kartviziti uzatır.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #26 : 19 Ekim 2016, 17:51:16 »
Kapağı beğenmedim ben de :( milenya'nın dediği gibi, piyasa taktiği kullanmışlar. Yine de yeniden basılması güzel. Popi olup çok okunur, kahve fotoğraflarıyla görürürüz sağsa solda belki amaaa en azından Kurma Kız okudular der, yazarın başka kitaplarını görmek için umutlanırız.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 19 Ekim 2016, 18:01:56 »
Kitabın aldığı ödülleri yazmaları neyse de kapaktaki çalışmayı yavan buldum. Böyle göze hoş gelmeyen bir görüntüsü var. Sanırım benim için fazla donuk. Yine de yeni çıkanlar bölümünde dikkat çekecektir.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 19 Ekim 2016, 18:05:09 »
Epsilon, Dex ve Pegasus'la karşılaştırınca çok iyi bir kapak yaptıklarını düşünüyorum. En azından arkada yarı çıplak bir adam yok ve hatta kapaktaki kadının gözleri bile yok!!

Öte yandan bu kitabı da okuyabileceğiz sonunda. Bu yıl bir şeyler oluyor yayınevlerine.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 19 Ekim 2016, 18:17:51 »
ÜĞĞFFFFF ÇOK SEKSİĞĞĞĞ HEMEN ALMALIYIM

Bu kitabı daha önceden okumamış ya da burada övüldüğünü duymuş olmasam, şu yeni kapağı görünce bu ne lan böyle sevişmeli ergen kitabı herhalde der, asla almazdım.

Artık Kurma Kız hipsterlığı yaparım: "Dostum bu kitabı eski kapağıyla okuduk biz. O zaman dolar da iki liraydı yeaa..." diye hava atarım millete.

Ekleme: Kitap çok güzel, herkes alsın okusun. Ama mümkünse eski kapaklı versiyonu alın.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.