Kayıt Ol

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde Diğer Öyküleriyle Birlikte Ön Siparişte!

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde ve Diğer Fantastik Öyküler, Robert Louis Stevenson'ın üç öyküsünü bir araya getiriyor. Yazarın gördüğü bir rüyadan esinlenerek kaleme aldığı "Dr. Jekyll ve Mr. Hyde", gotik edebiyatın köşetaşlarından biri. Biri doktor, diğeri psikopat bir katil iki farklı ruhu aynı bedende yaşatan bir adamı anlatan öykü, psikiyatrinin temel konularından biri olan çifte kişilik sorununu işliyor.

Bilime hizmet kisvesi altında, para ve iktidar hırsıyla sınır tanımayan genç cerrahları anlatan "Ceset Hırsızı" gerçek bir olaydan kaynaklanıyor. "Olalla" ise aşk, gizem ve sömürü motiflerini incelikle bir arada örüyor.

Kötülüğün ve özyıkımın insanın doğasında var olduğuna inanan Stevenson'ın öyküleri, XIX. yüzyılın baskıcı ortamında, bireyin mutluluğuna da sefaletine de kayıtsız kalan bir dönemin ürünleri olarak şekillenmiştir. Her açıdan köşeye sıkışmış insanın çaresizliğini yansıtan bu öyküler, bölünmüş benlerin içsel belirsizliklerini estetik düzleme taşır.

Can Yayınları
'ndan çıkacak kitabın çevirmenliğini Duygu Akın üstlenmiş. Künye ve tanıtım bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
"Dr. Jekyll ve Mr. Hyde"ı staj yaptığım yayınevinin rafında bulup okumuştum. Uzun süre geçti üzerinden. Diğer iki öyküyü okumak ve "Dr. Jekyll ve Mr. Hyde"ı yeniden hatırlamak için alacağım bu kitabı. Şimdiye kadar nasıl ıskalamışım, şaşırdım doğrusu. 
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/