Kayıt Ol

Yaşlı Adamın Savaşı - Hayalet Tugay - Son Koloni

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yaşlı Adamın Savaşı // John Scalzi
« Yanıtla #15 : 09 Mart 2012, 12:39:06 »
Ama böyle alıştırıyorsunuz, sonra her gün kitap eki alıp yazı arıyor insan. o.o

Yazı kitabı öyle güzel tanıtmış ki önümde beni bekleyen listeyi göz ardı edip koşup alasım geldi. Ayrıca gene tam sayfa, gene dolu dolu, gene bilgilendirici... Dahasını görmek istiyoruz derken bu kadar hızlı olabileceğini hiç düşünmemiştim!

Tekrar tekrar tebrikler abla, bu tarz yazıların ve çok daha fazlasının da olması dileğiyle. Ha bir de, yarın hangi gazeteyi alıyoruz? :P
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Mart 2012, 13:58:32 »
Ha bir de, yarın hangi gazeteyi alıyoruz? :P

Bu sondu :D. İki yazı istenmişti benden, şansıma ikisi de peş peşe yayınlandı. Ben de bilmiyordum böyle olacağını.

Bu yazıya da tam sayfa ayırmış olmaları çok güzel bir hismiş yahu ^^.

Sizler beğendiyseniz başka söze gerek yok diye düşünüyorum. İnşallah daha iyileri sizlerin başına gelir de bu sitede başkalarınnı gazete haberlerini de duyarız.

Biri Hazal'ı durdursun! (Yorumunu böyle iade ederim işte hehehe :) )

Niye, kitap mı yazdım ben 2 tane :P?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 09 Mart 2012, 14:08:17 »
Biraz geç gelse de portalda bulunan haberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar sadece başlangıç :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Mart 2012, 16:17:06 »
Yazıyı okumaya anca zaman bulabildim. Diyecek tek şey var: Kalemine kuvvet Hazal!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #19 : 10 Mart 2012, 12:54:15 »
Bence gayet başarılı bir inceleme yazısıydı. Her zamanki Hazal Çamur tadında, araya süslü ve etkileyici betimlemeler katılmış çok güzel bir incelemeydi. Oldukça beğendim ve kitaba karşı duyduğum ilgi bir kat daha arttı. Son cümleyse tam bir fatality olmuş. Kısacası çok sevdim. Yolun açık olsun.

Şimdi geriye kalan tek şey bu güzide kitabı edinmek ve sayfaları arasında kaybolmak...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 11 Mart 2012, 00:41:06 »
Bu haberi şuan benimle çalışmakta olan bütün güvenlik görevlisi abiler ablalar biliyordur heralde. İster istemez Yaşlı Adamın Savaşından haberdar olan mesai arkadaşlarımdan site vasıtasıyla özür dilerim. :)

John Scalzi' yi tebrik ederim bu arada. Koca bir sayfa tanıtım kapmış Hazal' dan.
Haketti adam ama bir bakıma, vatanımızdan bahsetti gönlümüzü kazandı. Zayıf bir noktamdan vurulduğumu hissediyorum.

Şaka bir yana ellerine sağlık Hazal. Kitap ekini almak bana da 6. dükkana girdikten sonra nasip oldu.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 10 Nisan 2012, 00:23:11 »
Yaşlı Adamın Savaşı oldukça eğlendirici ve akıcı bir bilim-kurgu romanı. Gerçi çoğu türdeşine göre işin bilim kısmı çok daha basite indirgenerek sunuluyor okuyucuya. Basitten kastım baştan savma ya da alelade değil kesinlikle; türe yabancı olanların bile kolayca anlayacağı bir sadelikle yazılmış yalnızca. Akıl almaz cihazlar ve son teknoloji oyuncaklar yine yerli yerinde; tek fark daha anlaşılır olmaları. Bunu bahsi geçen teknolojik zamazingolara John'un da en az bizim kadar yabancı olmasına borçluyuz.

Kitabın giriş ve gelişme kısmı yani John'un askere katılmayı neden seçtiğini anlattığı, yaşlılığa ve yaşlanmaya dair çıkarımları ve KSG'de geçirdiği değişimlerin ele alındığı kısımlar gerçekten de çok iyi kaleme alınmış. Eğitiminin başlaması ve piyade olarak savaşlara katıldığı kısımlarda işlerin ilginçliği bir nebze azalsa da (ve bu noktada sıradan bir savaş romanına gidiyormuş gibi görünse de) son bölümlerde kendini tekrardan toparlıyor.

Macera yönü kadar içerdiği esprilerle de okurunun yüzünü güldürmeyi başarıyor kitap. John'un BeyinDostu (TM ibaremizi de ekleyelim hemen buraya) için seçtiği isimden tutun da içinde bulunduğu durumlara getirdiği nüktedan yaklaşımlar bazı yerlerde sesli gülmenize neden olabiliyor.

Sonuç olarak türü sevenleri eğlendirecek, yabancı olanları da sıkmayacak; kimi zaman neşeli kimi zamansa düşündüren, bir solukta okunabilecek eğlenceli bir roman Yaşlı damın Savaşı.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 15 Nisan 2012, 13:35:41 »
“Yaşlı Adamın Savaşı nasıl bir kitaptı?” diye sorsanız aklıma ilk gelen “Eğlenceli.” Olurdu. Çünkü kitap gerçekten eğlenceliydi. Birinci tekil anlatım kullanılması ile karakterin düşüncelerine ulaşabilmemiz kitabın eğlenceli kısmına çok büyük artı olmuş. Okurken sıkılma gibi bir durum söz konusu olmuyor, olamıyor. Bilim kurguya merak sardığım ve okumaya başladığım şu günlerde beni daha da fazla bağladı ve bilim kurgu okumaya devam etmemi sağladı diyebilirim. O yüzden kitap bende çok ayrı bir yere sahip olacak.

Şunu söyleyeyim, savaş başlamadan önceki kısım bence harikaydı. John Perry’nin dünyada geçirdiği zaman, dünyadan ayrılması, arkadaşlarıyla konuşmaları, KGS’ye tam anlamıyla katılması vesaire okuması çok zevkli, eğlenceli ve akıcıydı. Savaş başlayınca kitapta durağanlık ve klişeleşme aşamasına girildi ama sonlara doğru –İhsan abinin de dediği gibi- toparlandı ve eski ritmini yakaladı. Başçavuş Ruiz ve ÇA-35’lerin geldiği kısım kitabın zirve noktalarındandı. İlk defa böyle bir silahla tanışmamızın ve Ruiz’in renkli ve kibar (!) kişiliğinin de bunda katkısı çok büyüktü.

ÇA-35’ler KSG askerlerinin kullandığı üstün silahlar, ama ben bu silahlara çok fazla özellik yüklenip biraz kolaya kaçıldığını düşünüyorum.  Tamam KSG’nin teknolojisi çok gelişmiş ama aynı anda tüfek mermisi, fişek mermisi, bomba mermisi, füze mermisi, alev mermisi, mikrodalga ile saldırabilen bir silah bana aşırı geldi. Gerçi savaştıkları uzaylı yaratıkları düşünürsek hepsine ihtiyaç olabiliyor ama o abartılmışlık hissinden kurtulamadım. En azından mermiler sınırsız değildi ama.

BeyinDostu üstünden yapılan şakalar normalde gülmeyecek olsam bile kitapta gördüğüm an kahkaha atmama sebep olmuştu. Hiç beklemiyordum çünkü. Gerek John Perry’nin verdiği isim gerek diğerlerinin verdiği isim istemesem de gülmeme yol açmıştı. Ayrıca BeyinDostu da çok iyi bir düşünceymiş, Scalzi’yi de tebrik etmek lazım. Her eve lazım onlardan. Konuşabiliyorsun, gerekli bilgilere ulaşabiliyorsun, film izleyebiliyorsun, oyun oynayabiliyorsun, kitap okuyabiliyorsun… Liste daha uzar gider. Her işi yapabiliyor neredeyse.

Hayalet Tugay hakkında hiçbir şey anlatmıyorum, okuyun ve etkilenin.

Kitap bilim kurgu olarak incelendiğinde bilimin çok daha basite indirgendiğini fark ediliyor –yine İhsan abinin dediği gibi. Bunu Scalzi bilerek mi yapmış yoksa o da bu konuyla pek haşır neşir değil mi bilmiyorum. Kitapta bilim hakkında güzel sohbetlerin olduğu yerler de var ama kurgu ön planda. Alan’ın sıçrama iticisinin nasıl çalıştığını anlattığı bölüm –ya da anlatmaya çalıştığı- özellikle çok hoşuma gitti. Keşke John Perry ve Ed McGuire bir şeyler anlayabilseydi de daha fazla okuyabilseydik o kısımları. Sanırım Scalzi “biliyorum ama uğraştırmayın beni” gibi bir kılıf uydurmuş. Çok da önemli değil.

Sonuç olarak Yaşlı Adamın Savaşı her kitleye hitap eden, bilimi basit kurgusu güçlü, eğlenceli bir romandı. Eğer okuma listenizde altlardaysa birkaç çizik atarak ilk sıralara çekin derim.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 25 Nisan 2012, 21:34:36 »
Bugün Hayalet Tugay'ın kapağını gördüm de, vuruldum desem  yeridir. İlk kapağın belli bir hoşluğu vardı ama mavi ağırlıklı, uzay gemili yeni kitabın kapağı bence gerçekten "olmuş". En kısa zamanda kapağı burada yayınlayacağımızın da haberini vermiş olayım böylece.

Not: ofislerinde gördüm ben. Kapak henüz bize ulaşmadı.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 25 Nisan 2012, 22:23:25 »
Hayalet Tugay bugün idefix'te Neil Gaiman & Terry Pratchett'ın "Kıyamet Gösterisi" ile birlikte ön siparişe girdi. Her ikisinin de kapak tasarımları çok hoş ve her ikisi de okunmalı. :)

Hayalet Tugay
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 25 Nisan 2012, 22:42:39 »
Hayalet Tugay bugün idefix'te Neil Gaiman & Terry Pratchett'ın "Kıyamet Gösterisi" ile birlikte ön siparişe girdi. Her ikisinin de kapak tasarımları çok hoş ve her ikisi de okunmalı. :)

Hayalet Tugay

Mesajı attıktan sonra öğrendim bunu :). Bakalım, Rıhtım boy resmi nasıl olacak :).

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 26 Nisan 2012, 09:41:58 »
Kapak tek kelimeyle harika olmuş. Mavi ağırlıklı kapak, ilk kitabın yanında kütüphanemize hoş bir renk katacak gibi görünüyor :) Umarım vereceği keyif de doğru orantılı olur.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 26 Nisan 2012, 09:57:22 »
Ben de kapağa mest oldum :) Sırada Ağrıyan kapağı var. Merakla onu bekliyorum. Gelince hemen paylaşırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
“Hayalet Tugay” Ön Siparişte!
« Yanıtla #29 : 27 Nisan 2012, 23:49:38 »

John Scalzi’nin bilimkurgu serisi Yaşlı Adamın Savaşı, Hayalet Tugay ile devam ediyor! Geçtiğimiz günlerde giriş bölümünü yayımladığımız roman ön siparişe sunuldu!

Hayalet Tugay, Koloni Savunma Güçlerinin Özel Kuvvetleridir. Bu seçkin askerler ölülerin DNA’sından yaratılır ve KSG’nin en zorlu operasyonlarına çıkacak mükemmel savaşçılar haline getirilir. Genç, hızlı, güçlü ve normal insan çekincelerinden bütünüyle yoksundurlar.

Evren, insanlık için tehlikeli bir yerdir—ve daha da tehlikeli olmak üzeredir. Önceden savaşmış olduğumuz üç ırk, uzaya yayılışımızı durdurmak için ittifak kurar. Onları bir arada tutansa KSG’nin en büyük sırlarını bilen hain bilim insanı Charles Boutin’dir. KSG galip gelmek için Boutin’in niye böyle bir şeye kalkıştığını bulmak zorundadır.

Jared Dirac —Boutin’in DNA’sından yaratılan bir süper insan— cevapları temin edebilecek yegane kişidir. Jared’ın beyninin Boutin’e ait elektronik anılara erişebilmesi gerekmektedir, fakat anı nakli başarısız olunca Jared, Hayalet Tugay’a teslim edilir.

Jared ilk başta mükemmel bir askerdir. Fakat Boutin’in anıları yavaş yavaş yüzeye çıktıkça Jared onun ihanetinin sebeplerini ve insanlığın düşmanlarının basit bir yenilgiden çok daha feci şeyler planladıklarını anlamaya başlar.

“Yaşlı Adamın Savaşı’nın devam romanı, yoğun bir askeri aksiyonla keskin sezgileri bir araya getiriyor … şiddetle tavsiye edilir.”
    LIBRARY JOURNAL

İthaki Yayınları’ndan çıkacak çevirisini Cihan Karamancı, yayına hazırlığını ise Ozancan Demirışık’ın üstlendiği kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan, ÖN OKUMAsına ise buradan ulaşabilirsiniz.