Kayıt Ol

Yaşlı Adamın Savaşı - Hayalet Tugay - Son Koloni

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Son Koloni” Ön Okuması Yayında!
« Yanıtla #45 : 31 Ağustos 2012, 16:17:53 »
Bu seriye karşı bambaşka bir sevgi, bir sıcaklık var içimde. Her haberini takip ediyorum, ön okumalarını okuyorum, İthaki'ye sorular soruyorum..

Neyse, bu iş uzayıp gitmeden teşekkürler diyorum ve çıkar çıkmaz kendimi alamadığım büyük bir hevesle okuduğumu belirtmek istiyorum :)

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Son Koloni” Ön Okuması Yayında!
« Yanıtla #46 : 31 Ağustos 2012, 19:38:26 »
İlk iki kitabı, özellikle ikincisi daha bir "bilim"-kurguydu onu daha çok sevdim, aldığım gibi bunu da çıktığı an alacağım. Kayıprıhtım ahalisine de ayrıca teşekkür ediyorum, böyle yeni yeni serileri tanıtıp okuyucularla(benimle :P) tanıştırdıkları için.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
"Son Koloni" Raflarda!
« Yanıtla #47 : 05 Eylül 2012, 11:59:13 »

Yazar John Scalzi'nin merakla beklenen, Yaşlı Adamın Savaşı üçüncü kitabı Son Koloni nihayet raflardaki yerini aldı!

Geçtiğimiz günlerde ön okumasını da yayımladığımız kitabın konusu, şiddet dolu bir evrende nihayet huzura kavuşmuş olup insanlığın pek çok kolonisinden birinde eşi ve kızıyla beraber yaşamakta olan John Perry'nin kendisi ve eşinden yeni bir koloni dünyasını yönetmeleri istenir. Böylece kahramanımız evreni bir kez daha keşfetme fırsatına balıklama dalar.

Fakat Perry kısa zamanda hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını öğrenir. O ve yeni kolonisi, insanlığın Koloni Birliği ile tüm insan yayılımına yasak getirmiş durdurulamaz bir uzaylı ittifakı arasında oynanan bir savaş ve diplomasi oyunundaki birer piyondan ibarettir.

Uzayda bu çekişme yaşanırken Perry de ölümcül sırlarını henüz belli etmemiş bir gezegendeki korku dolu kolonicilerini hem tanıdık hem de yabancı tehlikelere karşı korumaya çalışır.

Perry herkesin kurtuluşu için yalanlarla ve yarı doğrularla dolu olan bu ağı bozmaya ve de sorumluluğundakileri insan ırkının son kolonisi haline getirmekle tehdit eden çok büyük bir savaşı engellemeye mecburdur.

Alıntı
"Saf bir hayalperestlik... Scalzi'nin zekice diyalogları, hızlı bir tempoya sahip öyküsü ve güçlü karakterleri akla Robert Heinlein'ı getiriyor."
The Times

"Katıksız bir zevk... çekici, iyi yazılmış ve akıllıca."
Daily Telegraph

İthaki Yayınları'ndan çıkan, çevirisini Cihan Karamancı'nın, yayına hazırlığını ise Ozancan Demirışık'ın üstlendiği kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yaşlı Adamın Savaşı - Hayalet Tugay - Son Koloni
« Yanıtla #48 : 05 Eylül 2012, 12:19:11 »
Kapak yine harika olmuş. Yine de şöyle bir elimize alıp bakmak gerekir. Bazen burada göründüğünün aksine daha soluk olabiliyorlar (bkz. Leibowitz İçin Bir İlahi).

Yalnız ben bu kitabı da okuduktan sonra seriyi kendi adıma sonlandırmayı düşünüyorum. Son Koloni'yi epey merak etmeme rağmen, 4. kitap Zoe's Tale'ı da bir o kadar merak etmiyorum. Bu nedenle hem kapak hem de konu itibariyle benim için güzel bir son olacağa benziyor.

Dilerim Scalzi'nin diğer eserleri de dilimize kazandırılır.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 05 Eylül 2012, 14:08:40 »
Daha bunu okumadan yüksekten atmayalım. Hem sen okumuyorsun ki, yükü bize bindiriyorsun :P Belki ben merak ediyorum Zoe's Tale'i ve okuyup sana anlatmak için sabırsızlanıyorum?

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 05 Eylül 2012, 15:14:51 »
Ne kadardır bekliyordum zaten, yarın ön siparişler başlıyor. Ben de haftaya alıyorum :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 05 Eylül 2012, 17:43:30 »
Daha bunu okumadan yüksekten atmayalım. Hem sen okumuyorsun ki, yükü bize bindiriyorsun :P Belki ben merak ediyorum Zoe's Tale'i ve okuyup sana anlatmak için sabırsızlanıyorum?

Hep ayak bunlar :P. Sen oku da anlat diye kameralara oynuyorum :D.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 05 Eylül 2012, 18:25:53 »
Çekilişten kazandığım için çok şanslıyım :D Kitap Cuma günü elimde olacak :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 08 Eylül 2012, 19:57:04 »

Yalnız ben bu kitabı da okuduktan sonra seriyi kendi adıma sonlandırmayı düşünüyorum. Son Koloni'yi epey merak etmeme rağmen, 4. kitap Zoe's Tale'ı da bir o kadar merak etmiyorum. Bu nedenle hem kapak hem de konu itibariyle benim için güzel bir son olacağa benziyor.

Tamamen aynı fikirdeyim. Son Koloni, kapağı ve konusuyla çok iyi de, Zoe's Tale aynı olayları başka bir yönden anlatacağı için okumayı çok istemediğim bir kitap. Yine de büyük konuşmayalım, bir çıksın da, sonra bakarız.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 11 Eylül 2012, 19:04:31 »
Vay be, bu sabah kitaba başladım okulda ve biraz önce bitirdim. Kitabın çok akıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, konusu ve diliyle okuyucuyu kendine çekmeyi başarıyor. Bu kitap, ikinci kitapta gördüğümüz yoğun bilim kurgudan uzaklaşmış. Daha çok intergalaktik siyaset ve politik oyunlar işleniyor, distopya esintileri de var. İlk iki kitabı alıp okuduysanız bu kitabı da almanızı tavsiye ederim. Koloni Birliği, bir önceki kitapta bahsi geçen Meclis ve John ile Jane'in hikayesi bu kitapla güzel bir sona ulaşmış.

Kitapta Zoe ile ilgili bölümler yok. Yani bir karakter olarak Zoe var; ancak annesi ve babasından ayrıldığı zamanlarda neler yaptığını sadece özet olarak görüyoruz. Bu kısımlar belli ki Zoe's Tale'de anlatılacak. Bu kısımların çoğu genç, ergen bir kızın yaşadığı malum şeyler olacağı için çok çekici gelmiyor bana. Ama yine de kitapta sonlara doğru gelişen olayları birinci elden okumak ve koca bir ırk tarafından ilahlaştırılan(ilaheleştirilen?) bir kızın duygularını görmek ilginç olabilir. Kitap çıktığında, okuyacak başka bir kitabım kalmadıysa, çerez niyetine alıp okumayı düşünüyorum bu nedenle.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, çevirmenden bu sabah aldığımız habere göre, son kitap Zoe'nin Öyküsü'nün de çevirisi bitmiş. İnşallah fuarda elimizde olur :)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 12 Eylül 2012, 23:49:07 »
Arkadaşlar, çevirmenden bu sabah aldığımız habere göre, son kitap Zoe'nun Öyküsü'nün de çevirisi bitmiş. İnşallah fuarda elimizde olur :)

Ben Son Koloni'yi yeni bitiriyorum, bir ay sonra Zoe'nun Öyküsü çıkacak neredeyse :D

Neyse efendim, sayılı dakikalar önce kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Her yerde söylüyorum, burada da söyleyeyim. İlk kitap daha çok aksiyon bazlıydı, Perry'nin nasıl uzaya çıkıp KSG'ye katıldığını öğreniyorduk. İkinci kitapta Hayalet Tugay'ın ve Özel Kuvvetler'in derinliklerine indik, bilim kurgu yönü ağır bastı. Bu kitap ise ilk iki kitaptan çok daha değişikti. Evrenler arası siyaset ve politika, komplolar...

İlk iki kitaptan daha çok beğendiğimin altını çizeyim. Kısa bir sürede bitirdim. Scalzi'nin dilini cidden beğeniyorum. Bir bölümün tamamında pasif bir konuyu işliyor, son cümlesinde ipin ucunu koparıyor. Ve tabi bir de neredeyse her bölümün başında Perry'nin daha sonradan öğrendiği şeyleri anlattığı kısımlar var, ardından şimdiki zamana geçiyor.

Savitri'ye ısındım, Perry döktürdü yine. Daha ne diyeyim, okuyun yani. İyi de bir sonu vardı ve ben arkadaşlara katılarak Zoe's Tale kitabını yüksek ihtimal okumayacağımı belirtiyorum. Çünkü Zoe'nin neler yaptığı pek ilgimi çeken bir şey değil :)

Çevrimdışı burak

• *
  • 11
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 19 Eylül 2012, 08:10:56 »
Seriyi ben de sevdim ancak tasvirleri çok yetersiz buldum. Neredeyse romanların yüzde sekseni okuyucunun hayaline bırakılmış. Tabii böyle olunca da okutuyor ne diyim. Hayal gücü inanılmazdı. Yalnız ilk kitapta bir hataya rastladım. Kitapta uzay yolculuğunu evrenler arası yolculuk şeklinde anlatmış yazar ki böyle yolculuk olamaz. Yani olur da saçma olur, evren her değiştiğinde bir parçası da değimiş olur. Bir de diğer evrende de bir tane senden vardır zaten ve son olarak evren değiştirmek için harcanan enerji uzayda yolculuk için saçmalık derecesinde fazladır. Belki de acemi hatasıydı bilemiyorum. Zaten ikinci kitapta bunu düzeltmiş. Bakalım üçüncü kitap nasılmış.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Yaşlı Adamın Savaşı - John Scalzı
« Yanıtla #58 : 02 Ekim 2012, 21:24:13 »
John Perry önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı.

Okuyan Var mı? Varsa yorumlarını alabilir miyim? Bende yeni başladım. :fight: :fight:
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yaşlı Adamın Savaşı - John Scalzı
« Yanıtla #59 : 02 Ekim 2012, 21:32:01 »
Kitabın konusu zaten var. Hatta içinde sayfalarca yorum var. Lütfen araştırma yapmadan konu açmayın. Açtığınız konu ilk sayfa duruyormuş hem de. Konuları birleştiriyorum, oradan bakarsınız.