Kayıt Ol

Fantastik Eserlerde Sayfa/Sözcük Sayısının Artması

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
Sormak istediğim soru basit, kendi fikirlerimi de aşağıda paylaşacağım ama basitçe,

Zamanımızın fantastik eserleri eski fantastik eserlere göre çok daha fazla sayfa, çok daha fazla sözcük oluyorlar. Patrick Rothfuss, George R. R. Martin gibi kişileri, Weis, Ursula K. Le Guin, Tolkien gibileriyle karşılaştırınca.

Siz ne düşünüyorsunuz gittikçe uzayan kitaplar hakkında? Sizce neden uzadılar? Siz hangisini tercih ederdiniz?
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Ynt: Fantastik Eserlerde Sayfa/Sözcük Sayısının Artması
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2012, 00:30:04 »
Ticaret olabilir mi? Hem Tolkien, Le Guin gibi insanlar yazdıkları şaheserleri hayatlarının en büyük başarısı olarak görmeyecek kadar bilge insanlar bana kalırsa. Ancak yeni yazarlar bu kitapları hayatlarının en büyük başarısı olarak görebilirler. Ayrıca zaman değişiyor, trendler, alışkanlıklar değişiyor. İyi soru :)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı anduril

• *
  • 47
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2012, 09:45:18 »
Uzun eserlerin kendini kabul ettirme şansı kesinlikle daha azdır.
Bu kesinlikle bir trend değildir. Uzun bir eser yazmanın çok daha zor ve ustalık istediğini
söylemeye gerek yok sanırım.
Rothfuss ikinci kitabı için 400.000 leri telaffuz ediyor. Bu tek başına beğenerek okuduğumuz üç ya da dört ciltli serilerin uzunluğunda demek. Böylesi bir denizde boğulmadan karaya çıkmak büyük maharet ister. Martin ve  Rothfuss bunu çok iyi becerebilen iki yazar. İşte bu nedenle, gelmiş geçmiş en iyi fantastik roman listelerine baktığımızda her ikisinin de Tolkien'i bile geride bıraktığını görüyoruz. 

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2012, 09:54:19 »
Fantastik kitapların uzamasından kastın serilere dönüşmesi ise bu tamamen ticari bir konu. Türkiye'de okuduğumuz çeviri kitapların çoğu Amerika ve İngiltere'den geliyor ve orada yazarlar üzerinde yılda bir kitap çıkartma ve bunları bir seride olması baskısı var. İstenilen, ticari olarak satışı daha kolay olduğu için 100.000 kelimelik kitaplar. 120-130 binlik kitaplar çoğu türde istenmiyor. Sadece Destansı Fantastik'te (Epic Fantasy) yayınevleri takoz kitaplara (300bin kelime) izin veriyor. Gene de çoğunlukla kesebilirlerse onu kesmeye ikiye bölmeye çalışıyorlar. Bunun temel sebebi çok sayfalı kitapların kolay satılmıyor olması. İngiltere'deyken ikinci el kitap mağazalarında kalın ama çok iyi kitapların 1 pounda satıldığını görmüştüm. Daha ince ikinci eller ise 3 pounda alıcı bulabiliyordu.

Destansı Fantastikte biraz biz okuyucuların da beklentileri değişti. İçine daha kolay girebileceğimiz kitaplar arıyoruz. Haliyle bu türe eser üretenler o okuyucuyu tatmin edecek ürünler ortaya koyuyorlar. Yani Yüzüklerin Efendisi'ndeki gibi neredeyse her adımı betimlenmiş uzun yolculuklar, kamp ateşi çevresinde konuşmalar aramasak bu kitaplar bu kadar uzun olmaz.

Benim anladığım kadarıyla eserlerden beklenen kelim sayısı şöyle
Kısa Hikaye: en fazla 2000
Novella: 10000 civarı
Roman: 100000-120000 civarı. Destansı Fantastik ise 250000 civarı kabul ediliyor.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2012, 11:45:15 »
Sayfaların artmasını hiçbir yayınevi istemez. Çünkü Avrupa veya Amerika'da kitapların türlerine göre bir maksimum ederi vardır.Orada yayıncı Türkiye'deki yayıncıların yaptığı gibi kitap meblağını sayfa sayısına endeksleyemez.

Ayrıca eskidende kalın kitaplar yazan yazarlar vardı.Mesela 1965'te çıkan Dune-Çöl Gezegeni (776 sayfa) veya en iyi örnekle Robert Jordan'ın Zaman Çarkı serisi (Serideki En ince kitap 800 kusur sayfa)

Hatta Robert Jordan yazdığı kalın kitaplar yüzünden Zaman Çarkını basımında bir çok zorlukla karşılaşmış zamanında.Yayınevleri basmak istememişler.Hatta sitede yayınlanan Brandon Sanderson röportajında yayınevinin kitabı kısaltması için yazara nasıl baskı oluşturduğu görülür.

Kitapların sayfa sayısı neden arttı diye soracak olursanız bence kalın kitaplar yazan yazarların daha bir mükemmelliyetçi olmalarına bağlıyorum. Mesela Sanderson ve Feist'i kıyaslayacak olursak Feist her sene bir kitap çıkarma prensibine göre hareket eder iyde olsa kötüde olsa yılda bir 1 kitap çıkarır.Bu yüzden fazla uzun kitaplar yazmaz. Ama Sanderson'un böyle bir derdi yoktur.Sanderson kitabı yazarken okuyucuya kitabın ruhunu yansıtmak için (bence öyle) daha detaylı bir anlatım seçmeyi yeğler. Detaylarda kalın kitapların doğurur.

Benim için ne kadar kalın kitap o kadar mutluluk. Kalın kitap bence okuyucuyu yazarın kurguladığı dünyaya daha iyi bir şekilde entegre olmasını sağlıyor.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı anduril

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2012, 12:19:16 »
Fazla sayfa yazar için de okuyucu içinde büyük zorluk, bunu kabul etmek gerek.
Ama asıl mesele yazırın bu konuya bakışı ve tercihinin ne olacağı sanırım.
Uzun olması nedeniyle birçoğumuzun okumadığı halde en azından saygı duyduğu
Zaman Çarkı Serisi'ni mi yoksa -örneğin- severek okuduğumuz Salvotore'nin kitaplarını mı yazmış olmak isterdiniz?

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2012, 12:54:10 »
Tamam kalın kitapları kabul ettirmek daha zor ama, editörler de içi dolu kalın kitap buldu mu affetmez diye düşünüyorum. Ve bir başka yayıncı o dikkat çekici eserin karşısına koymak ve onun popülerliğinden yararlanmak için benzer bir eseri yakında sürüyor. Bu da trend olarak nitelendirebilirim. Ayrıca sırf bizim okuduklarımızdan değerlendirmeyelim. Girin amazon'a görün. Neyse, zaten bizim okuduklarımız okyanusun bize kadar gelebilen dalgaları. Her zaman pazarın dışında olacağız ve her zaman batı yönlendirecek bu piyasayı. Evet, okuyucu kalın kitap görmek istiyor bana kalırsa o piyasada.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2012, 14:27:29 »
Zaman Çarkı Serisi'ni mi yoksa -örneğin- severek okuduğumuz Salvotore'nin kitaplarını mı yazmış olmak isterdiniz?

Hocam hep çevremden duyarım "Zaman Çarkı çok uzun o yüzden okumuyorum" tipinde cümleleri. Böyle düşünenlerin düşüncelerini değiştirmek için elimden gelenide yapıyorum. Zaman Çarkı'nı bir okusan Salvatore ile kıyas kabul etmeyeceğini sende görürüsün.

Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2012, 14:41:56 »
Katılmadığım çok fazla fikir gelmiş yaşasın  ;D

Roman: 100000-120000 civarı. Destansı Fantastik ise 250000 civarı kabul ediliyor.

Amerikan Bilim Kurgu ve Fantezi Derneği Nebula Ödülleri için oluşturmuş olduğu (ve aşağı yukarı tüm dünyaya uyan) sözcük sayısını şöyle sıralıyor:

Roman: 40.000 üzeri
Novella (Uzun öykü diye de geçer Türkçe'de): 17.500 - 40.000 arası
Novelette (Öykü diye de geçer ama tam Türkçe karşılığı yok): 7.500 - 17.500
Short Story (Kısa Öykü): 7500 altı

Gelelim sözcük sayısının artması konusuna. Ben kesinlikle daha uzun kitabın daha iyi yazar demek olduğuna, ya da yazarın kısıtlama olmadan ayrıntılarını verebildiği için daha iyi olduğuna katılmıyorum. Tolkien başta olmak üzere, Le Guin, Weis, Terry Pretchett, Ray Bradbury gibi bugün edebi kişiliklerini sorgulamaya tenezzül bile etmediğimiz pek çok üstadın kocaman kocaman dünyaları çok az sayfa/sözcüğe sığdırabildiğini görürüz. Tüm bir Yüzüklerin Efendisi 1100 civarı sayfa eder belki; o dünyayı bildiğimiz tanıyabildiğimiz kadar da pek az fantastik dünya bize kendini yeterince açabilmiştir. Ben açıkçası sayfa sayılarının abartılı şekilde uzadıkça uzuyor olmasından rahatsızım. Bence bu (istisnalar haricinde) Editör eksikliğinden kaynaklanıyor. İyi bir editör, yazarın kitabını tam gerektiği ölçüde kırpıp gerçek sayfa sayısını bellirleyebiliyor zira.

George R. R. Martin bence bu editör eksikliğinin en büyük örneklerinden biri günümüzde. Kendisi, yıllardır sektörde, işin içinde olduğu için editörler kendisine saygı duyuyor (gözleri korkuyor, "intimidated" oluyorlar) ve daha esnek oluyorlar onun yazdığı şeyleri düzenleme konusunda. Bunun yanında şu Miras Döngüsü serisine bakacak olursanız, seriyi ne kadar sevmezseniz sevin, özellikle ilk iki kitapta muazzam bir editörlük olduğunu, öykünün akıcılığının, sahnelerin birleşiminin harika sağlandığını görürsünüz.

Tolkien'in de yazdığı şeyler editör tarafından düzenlenmezdi. Kesilmezdi. Ve bunun nedeni yine saygıydı; ama bu sefer ki saygı öyleydi ki yıllardır üniversitede profesörlük yapan, Beowulf hakkında dünyanın çalışmasını yapmış, linguistik konusunda ciltler ciltler bilgisi olan bir adama gidip de patronluk taslamak istememişler. "O ne yaptığını bilir" demişler ve sonuçta bir editör olmadan, 10 yılda yazılan o 3 parçalık öyküyü adam kendi kendine o uzunluğa getirmiş. Şimdi yıllar sonra ortaya çıkan notlarından biliyoruz ki istese aynı kitabı 10 bin sayfa bile yazabilirmiş.

Bu sebeple (Zaman Çarkı'nı galiba bir kenarda tutabilirim ama) Patrick Rothfuss, George R. R. Martin ve daha nice günümüz fantazi yazarı, bana soracak olursanız editör eksikliği ve tembellik nedeniyle kitaplarını uzattıkça uzatmakta, ve eninde sonunda da bu uzunluk nedeniyle kalıcılığından feragat etmektedir.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2012, 14:42:54 »

Hocam hep çevremden duyarım "Zaman Çarkı çok uzun o yüzden okumuyorum" tipinde cümleleri. Böyle düşünenlerin düşüncelerini değiştirmek için elimden gelenide yapıyorum. Zaman Çarkı'nı bir okusan Salvatore ile kıyas kabul etmeyeceğini sende görürüsün.

Salvatore'yi çok sevebilirsiniz ama aslında bir kaç kitabını okuduktan sonra kendini tekrar ettiğini görürsünüz. Hoş hala elfler ve cücelerle dolu fantastikten sıkılmadıysanız okumaya devam edin, okuma polisliği yapacak değil kimse. Hem Salvatore'nin de hakkını yememek lazım, formülünü çok güzel işliyor. Ama Destansı Fantastik okuyacaksanız Zaman Çarkı'na da başlamaya çekiniyorsanız yeni bir şeyler için Mistborn okuyun mesela. Çevrisi yok diyorsanız ben okumadım ama Elantris de aynı yazarın. Farklı bir fantastik okumak istiyorum derseniz, Perdido Sokağı İstasyonu'nu okuyun. Çevirisi yeni çıktı.

Fantastik seviyorsanız kendinizi kısa zamanda oyun dünyası kitaplarından kurtarın derim. Televizyonda gösterilen Van Damme, Jackie Chan hatta Chuck Norris filmleri gibiler. Çoğunlukla berbat değiller, ama asla muhteşem olamıyorlar.

Bu arada uzun kitap sadece Destansı Fantastikte gider. Aynı uzunlukta bir Şehir Fantastiği yapamazsınız. Hele Kılıç ve Büyü mümkün değil o uzunluğa çıkmaz. Anita Blake gibi Paranormal Romans uzadıkça süner. O yüzden alt türler kitabın uzunluğunu da etkiliyor.

Bir de not düşeyim, Brandon Sanderson çok başarılı bir yazar. Gene de para kazanabilmek için yılda iki kitap çıkarttığı da oluyor. Çünkü piyasa böyle. Yılda bir kitap çıkartan ve oldukça da başarılı, kitapları çeşitli dillere çevrilen bir yazar yılda 42bin USD kazandığını yazmıştı. Bundan da vergi ödeyecekmiş. Yazarlar ABD'de ortalamada fastfood dükkanında çalışandan az kazandıkları için çok kitap çıkartmak zorundalar. Sanıyorum Türkiye'de durum farklı değildir.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2012, 14:52:18 »
Katılmadığım çok fazla fikir gelmiş yaşasın  ;D

Amerikan Bilim Kurgu ve Fantezi Derneği Nebula Ödülleri için oluşturmuş olduğu (ve aşağı yukarı tüm dünyaya uyan) sözcük sayısını şöyle sıralıyor:

Roman: 40.000 üzeri
Novella (Uzun öykü diye de geçer Türkçe'de): 17.500 - 40.000 arası
Novelette (Öykü diye de geçer ama tam Türkçe karşılığı yok): 7.500 - 17.500
Short Story (Kısa Öykü): 7500 altı

Twitter'da konuştuğum ve yazı isteyen dergilerde gözlemlediğim kadarıyla örneğin 5000 kelimelik bir öyküyü satmak hiç kolay değil. 40.000 kelimelik bir roman yazdım deseniz de sanırım kimseye satamazsınız. SFWA'in koyduğu ölçekle değil de kendi gördüklerimi paylaştım, zaten her editör kendi çıtasını koyuyor.

Uzun yazmak bir başarı değil. Gormenghast'ın yazılışında en uzun kale tasvirini nasıl yaparım diye başladığını okumuştum nette. O yüzden idare eder bir yazar isterse çok uzun yazabilir. Rothfuss'u okumadım ama GRRM'in daha kısa olamayacağını düşünenlerdenim. Ancak GRRM aynı uzunlukta bir şehir fantastiği yazamazdı, yazmazdı. Ne de olsa Destansı Fantastik uzun kitabı taşıyor. Sanırım destansı fantastik okuyucusu ayrıntı fazlalığını seviyor. Bilmiyorum. Bu arada Yüzüklerin Efendisi'nden kesilebilecek o kadar yer var ki. Ben 2001: Space Odysey'i izlediğim zaman hissettiğim gibi hissediyorum Yüzüklerin Efendisini okurken. Bir ilk eser ama artık yıllar geçti ve onun bize anlatmaya çalıştığı şeyler popüler kültürün parçası oldukları için anlatılması gerekmiyor. Eğer 2000ler sürümü çıksa çok ama çok kısa olabilir ve anlamından bir şey kaybetmez. Hoş böyle bir şeyi teklif etmiyorum.

Bir Not: Benim için iyi destansı fantastik, Tolkien'e en uzak olandır. Yeter artık Elfler, cüceler ve orclarla dolu dünyalar.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Şubat 2012, 15:25:03 »

...Bu arada Yüzüklerin Efendisi'nden kesilebilecek o kadar yer var ki. Ben 2001: Space Odysey'i izlediğim zaman hissettiğim gibi hissediyorum Yüzüklerin Efendisini okurken. Bir ilk eser ama artık yıllar geçti ve onun bize anlatmaya çalıştığı şeyler popüler kültürün parçası oldukları için anlatılması gerekmiyor. Eğer 2000ler sürümü çıksa çok ama çok kısa olabilir ve anlamından bir şey kaybetmez. Hoş böyle bir şeyi teklif etmiyorum...
Bu iki örneğine şaşırdım :) Tabii ki kendi dönemlerinde anlatmak istedikleri anca o dille yazılabilir ve perdeye aktarılabilirdi. Yine de bence zamanın ötesinde şeyler...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #12 : 08 Şubat 2012, 16:39:37 »
Bu biraz da zamanla alakalı bir durum bence. Sonuçta elimizde şöyle bir gerçek var: Tolkien Yüzüklerin Efendisi'ni tek bir cilt olarak yazmıştı ve eserini iki cilt halinde yayınlamak istiyordu. Bir cilt Yüzükerin Efendisi, ikinci cilt Silmarillion. Ama hiçbir yayın evi "bu kadar uzun" bir kitabı basmaya yanaşmamıştı. Hatta bildiğiniz üzere eseri üçe bölme kararını da yayın evi almış. O zamanlar böylesine kalın bir eseri basmak ciddi bir maliyet olduğu gibi fantastik edebiyata olan bakış açısı da pek parlak değildi.

Bugün ise durum tam tersi. Fantastik ya da bilim kurgu türünde eserler verenlere gıptayla bakılıyor, yayıncılar ise bu yazarların kitaplarını basabilmek için birbirleriyle rekabet ediyorlar.

George R.R. Martin kısa hikaye yazamayan biri. Portalda yayınlanan röportajında bu konudan bahsediyordu hatta.

"Ben her zaman epik fantezi alanında bir şeyler yapmak istemişimdir. Ama sadece Tolkien’i yeniden ele almayı değil. Kendime ait bir şeyler yapmak istedim. Bunu biraz açmak gerekirse, bu proje benim Hollywood kariyerim için bir tepkiydi. 10 yıldır oradaydım, aşağı yukarı 1985’den 1995’e kadar. “The Twilight Zone” (Alacakaranlık Kuşağı) ve “Beauty and The Beast” (Güzel ve Çirkin)’de yazar-prodüktör olarak yer aldım ve yaklaşık 5 yıl kendime ait ve bazı film senaryolarının pilotlarını (deneme bölümlerini) yaptım. Benim için tüm periyodun konusu şöyleydi: Prodüktör, internet veya stüdyo ne derse desin çalıştığım işte aldığım tepki, kaçınılmaz bir biçimde “George, bu harika! Bu olağanüstü ve muhteşem bir yazı, teşekkürler. Ama bu bütçemizin üç katı. Bizim bunu yapmamıza imkan yok. Bu çok büyük ve çok pahalı…” olurdu ve her zaman ilk taslağıma geri dönerdim.

Sonra içeri gider ve kesmeye başlardım. Bazı karakterleri birleştirip tek kişi haline getirir ve devasa savaş sahnelerini keserdim; yani çekilebilir hale getirirdim. Bu senaryoların daha sonraki taslakları her zaman daha gösterişli olsa da, onları pek çok kez elden geçiriyordum çünkü, benim favorilerim içerilerinde tüm güzel malzemeyi barındıran, çok pahalı ve çok büyük oldukları için kesmek zorunda kaldığım ilk taslaklar olurdu daima. Düz yazıya yani 90′larda ilk aşkım olan şeye döndüğümde yapmak istediğim kadar büyük bir şey yapacağım dedim. İstediğim tüm özel efektlere sahip olabilirim. Sayıları yüzleri bulan karakterleri canlandıracak oyunculara sahip olabilirim. Devasa savaş sahnelerine sahip olabilirim. Televizyonda ve filmlerde yapamayacağınız her şeyi tabii ki düz yazıda yapabilirsiniz, çünkü siz orada her şeysiniz. Siz yönetmensiniz, siz özel efekt koordinatörüsünüz, siz kostüm departmanısınız ve bütçe için endişelenmek zorunda değilsiniz."
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #13 : 08 Şubat 2012, 19:27:06 »
Kitap sektörü popüler eserlerden kazandığı parayı daha rahat kullanabilmeyi başladığında, yani sektör zenginleştiğinde; bu tarz uzun kitapları basmak da kolaylaştı. Eskiden bu şekilde bir kitabın basılması durumunda, eğer maliyet karşılanmazsa yayınevi çok zor anlar yaşayabiliyordu. Fakat artık bir kitap maliyetini karşılamıyorsa; bastıkları diğer onlarca kitaptan zaten kat be kat çıkartıyorlar her halükarda o parayı.

Ceplerine olan güvenleri arttıkça, risk almaya da başladılar. Çünkü dediğiniz gibi uzun kitap alırken okuyucu iki kere düşünüyor. Vazgeçme ihtimali her an var. Bu durumda yayımcı aldığı riskin karşılığını ya çok daha fazla para kazanarak ya da bir miktar para kaybederek alıyor. Ancak iki durumda da sırtı pek. İşler kötüye giderse; diğer yanda yüz binler satan bestseller'ları var nasılsa.

Fantastik eserlerdeki (ve diğer türdeki eserlerdeki) artan sayfa sayısını; yayımcıların güçlenen ekonomilerine bağlıyorum. Teşekkürler Twilight vs.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Şubat 2012, 23:22:26 »
Nette kısa bir araştırma yaptım ve kitap kelime sayılarını buldum. İşte bir kısmı

Lord of the Rings - J. R. R. Tolkien
The Fellowship of the Ring: 187k
The Two Towers: 155k
The Return of the King: 131k
Total: 473k

Wheel of Time - Robert Jordan
The Eye of the World: 305k
The Great Hunt: 267k
The Dragon Reborn: 251k
The Shadow Rising: 393k
The Fires of Heaven: 354k
Lord of Chaos: 389k
A Crown of Swords: 295k
The Path of Daggers: 226k
Winter's Heart: 238k
Crossroads of Twilight: 271k
Knife of Dreams: 315k
Total: 3M 304k (official count)

Stormlight Archives - Brandon Sanderson
The Way of Kings: 387k (official count)

A Song of Ice And Fire - George R. R. Martin
A Game of Thrones: 284k
A Clash of kings: 326k
A Storm of Swords: 404k
A Feast for Crows: 300k
Total: 1M 314k

Malazan Book of the Fallen - Steven Erikson
Gardens of the Moon: 209k
Deadhouse Gates: 272k
Memories of Ice: 358k
House of Chains: 306k
Midnight Tides: 270k
The Bonehunters: 365k
Reaper's Gale: 386k
Toll the Hounds: 392k
Dust of Dreams: 382k
The Crippled God: 385k
Total: 3M 325k

The Dark Tower - Stephen King
The Gunslinger: 55k
The Drawing of the Three: 128k
The Waste Lands: 178k
Wizard and Glass: 264k
Wolves of the Calla: 251k
Song of Susannah: 131k
The Dark Tower: 288k
Total: 1M 295k

Başka kitaplara bakarsanız, örneğin Rüzgarla Gitti 418bin kelime olduğunu görürsünüz. Gene de destansı fantastik kitaplar çok kelimeli.
Başka kitaplara bakmak isterseniz: http://fantasy-faction.com/forum/fantasy-book-discussion/word-counts-of-epic-fantasy-novels/?action=printpage

Kitap sektörü popüler eserlerden kazandığı parayı daha rahat kullanabilmeyi başladığında, yani sektör zenginleştiğinde; bu tarz uzun kitapları basmak da kolaylaştı. Eskiden bu şekilde bir kitabın basılması durumunda, eğer maliyet karşılanmazsa yayınevi çok zor anlar yaşayabiliyordu. Fakat artık bir kitap maliyetini karşılamıyorsa; bastıkları diğer onlarca kitaptan zaten kat be kat çıkartıyorlar her halükarda o parayı.
Sayfa sayısı yayınevlerinin fiyatlamasında etkili değil. HarperColins'den bir blogda sert cilt kitap için, kitap başına kağıt masrafının 2USD olduğunu okumuştum. Yazının tamamı burada: http://theharperstudio.com/2009/02/why-e-books-cost-money-to-publish/
Destansı Fantastik eserlerde bir coşma var ama büyük ihtimalle pazarın yönlendirdiği bir kelime artışı bu.

Twilight demişken aslında pek kısa değil. Twilight 115,362 kelime New Moon 129,910 kelime Eclipse 141,250 ve Breaking Dawn 189,188 kelime. Toplamda 575,710 kelime yapıyor. Yüzüklerin efendisi serisinden fazla kelime sayısı.

İşin özünde eğer yazar anlatacağını 300.000 kelimede anlatıp sıkmıyorsa iyidir, 100.000 kelimede anlatırken sıkıyorsa kötüdür.