Kayıt Ol

Vakıf Serisi Okuma Rehberi

Çevrimdışı u.aslan

• **
  • 101
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vakıf Serisi Okuma Rehberi
« Yanıtla #15 : 24 Kasım 2014, 17:17:24 »
3 aydır robot ve vakıf serisini tamamlamakla uğraşıyorum son kitaplar kargoda, elimde olan ve uzun zamandır araştırdığım en etkileyici ve spoiler yemeden okuyabileceğim sıralamayı bile hazırladım çok önceden

Bu altın kitaplar baskısı

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 24 Kasım 2014, 17:47:27 »
Spoiler yemeden okumak istiyorsanız benim paylaştığım sıraya uyun.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 24 Kasım 2014, 20:08:04 »
Tam da Vakıf'ın okuma sırası nedir diye bir başlık açacaktım ki siz bu başlığı açmışsınız. Size ne kadar teşekkür etsem az.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 24 Kasım 2014, 21:06:22 »
Bir şey daha soracağım.

Bu "Sonsuzluğun Sonu" adlı kitap da Vakıf evrenine dahil bir kitap mı?..Bazı yerlerde Vakıf serisine başlamadan bu kitabın okunması öneriliyor. Yani mutlaka okunmalı mı?...okunmazsa da olur mu?

Hayır bu kitabı geçenlerde bir sahafta görüp almamıştım eğer böyle bir şey varsa hemen kapıp ilk baş onu okuyayım!.. :)

Çevrimdışı u.aslan

• **
  • 101
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 24 Kasım 2014, 21:58:20 »
Sonsuzluğun sonu ön hazırlık için diyelim.

Çevrimdışı ZextaR

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 27 Kasım 2014, 11:25:28 »
sonsuzluğun sonu yanlış hatırlamıyorsam cep kitaplarından çıkmıştı; bence altın'ın evrenin çanları isimli çevirisini okuyun. aynı kitap ama altın'ın çevirisi tam kitap diğeri özetti gibi hatırlıyorum. okumak zorunda değilsiniz yine de herşeyin en başı olduğu için okunmalı sanki.

benim önereceğim ve kimsenin de kabul etmeyeceği vakıf okuma sırası ise: 1- vakıf kurulurken, 2- vakıf ileri ve vakıf,vakıf ve imparatorluk vs. diye gidiyor. bence vakıf kurulurken ve vakıf ileri serinin "silmarillion"'u. tabii dediğim gibi bu sırayı kimse önermeyecektir :)

zeki
Koku alma duyumu geliştirmenin yararları fikri, insanlığımdan vazgeçip av köpeği olma kararını vermeme yetmezdi. - Golan Trevize

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 27 Kasım 2014, 15:42:58 »
sonsuzluğun sonu yanlış hatırlamıyorsam cep kitaplarından çıkmıştı; bence altın'ın evrenin çanları isimli çevirisini okuyun. aynı kitap ama altın'ın çevirisi tam kitap diğeri özetti gibi hatırlıyorum. okumak zorunda değilsiniz yine de herşeyin en başı olduğu için okunmalı sanki.

benim önereceğim ve kimsenin de kabul etmeyeceği vakıf okuma sırası ise: 1- vakıf kurulurken, 2- vakıf ileri ve vakıf,vakıf ve imparatorluk vs. diye gidiyor. bence vakıf kurulurken ve vakıf ileri serinin "silmarillion"'u. tabii dediğim gibi bu sırayı kimse önermeyecektir :)

zeki

Görüşünüze saygı duyarım ancak bu şekilde okunduğunda galaktik boyutta spoiler kaçınılmaz oluyor :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 27 Kasım 2014, 15:55:19 »
Yahu ben de Zextar'ın dediği gibi okudum ve ayrıca kendisinin sandığının aksine, bu konuda onun gibi düşünenlerin sayısı da az değil.

Şu dediğimi de tekrar edeceğim:

Alıntı
Bu konuda belirgin bir doğru yok, en son onu anladım. Her ne kadar yine bu konuda çok ateşli tartışmalar dönse de olay tercihte bitiyor. O nedenle "içiniz nasıl rahat edecekse" demeyi kendimce uygun buluyorum. Nasıl bir okuma seyri yaşamak istediğinize bağlı.

Aynı konu başlığında Asimov'un kendi okuma sırası tavsiyesi bile mevcut. minrand bu forumun sakinleri için çevirmişti.

Ama ne oluyor? Yine her şey kişisel tercih. Belki her şeyi bilerek gitmek istiyor kişi ya da sürpizleri daha çekici buluyor. O nedenle bu konuda pek çok kişinin "aman sakın şöyle yapma!" çıkışlarına anlam veremiyorum :).

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 04 Ocak 2015, 12:34:35 »
http://www3.sympatico.ca/n.rieck/links/cool_sci_fi.html#asimov-suggested-reading-order

Ben Asimov'un önerdiği sırayla başladım yani Vakıf Kurulurken'i ilk olarak okudum. Hiç spoiler yediğimi, gelecek kitaplardaki bir şey önceden öğrenip okuma keyfimin kaçtığını hatırlamıyorum. Gelecek kitaplara dair bir şeyleri farkında olmadan okumuş olabilirim; ama neyin ne olduğunu zaten bilmediğim için bunlar bana ilerisi için birer ipucu gibi gelmiştir olsa olsa.

İsteyen istediği sırayı takip etsin tabii ki, Asimov uzmanı değilim sonuçta ben :P

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı bahadir

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 16 Mayıs 2016, 21:16:10 »
1) Vakıf
2) Vakıf ve İmparatorluk
3) İkinci Vakıf
4) Vakıf'ın Sınırı
5) Ölü Gezegen
6) Güneşin Tanrıları
7) Şafağın Robotları
8) Kurtarıcı
9) Vakıf ve Dünya
10) Vakıf Kurulurken
11) Vakıf İleri
Kolay gelsin...

Merhaba,
Çok fazla yerde, çok fazla kişiden baktım en çok tavsiye edilen sıralama bu gibi. Bende bu sıralamaya göre okumaya başladım kitapları. Hatta Ölü Gezegen'i sahaflarda bulamadığım için 1 aydır kitap okuyamadım. En son bugün Şafağın Robotları'nı buldum.

Ancak, sizden bir sonraki VeRMiNaaRD'ın mesajında genişletilmiş sıralama aklımı karıştırdı. Sanırım Sonsuzluğun Sonu'nu alıp, sonrasında Ben Robot'tan devam etmeli. Seriyi bitirmek baya meşakatli olacak gibi, bir de kitaplar hiç bir yerde yok, cebi de zorluyor :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 17 Mayıs 2016, 06:48:56 »
Sonunda bu seriye başlama kararı aldım. Tabi kitapların baskısı yok, bazıları sahaflarda bile bulunmuyor ya da çuvalla paraya satılıyor. Ben de alternatif yollara başvurdum. E-kitapla sorunu olmayanlar mesaj atabilir konuyla ilgili, ama elbette buradan paylaşamam. Her zaman kitapları legal yollardan edinme taraftarıyım fakat basılmıyorsa yayınevinin sorunu artık bence bu. Yapacak bir şey yok, okuyabilmek daha önemli.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı sunbae

• **
  • 50
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 17 Mayıs 2016, 16:46:15 »
Listeyi görünce gaza geldim, tekrar okuyayım. Vakıf serisinin ilk kitabını (ithaki baskısı) iki kez okumuştum.

Çevrimdışı bahadir

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 29 Ağustos 2016, 18:46:17 »
Verminaard'a da danışarak İmparatorluk serisi haricinde verdiği listeye uygun olarak vakıf ve robot serilerini okudum ve son kitap Vakıf İleri'ye bugün başlıyorum. Vakıf Kurulurken'i yeni bitirmiş biri olarak söylüyorum, seriye sakın bu kitapla başlamayın. Robot serisini okumadan bu kitaptan aynı keyfi alamazsınız ayrıca bu kitabı okursanız Robot serisinin sonunu az çok öğreniyorsunuz. Tavsiyem Listeye kesinlikle uyun

Çevrimdışı Garabet

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 29 Ocak 2017, 02:29:26 »
Öncelikle burada yazılanları toplamak lazım. İki ana görüş var; ilki hikayenin kronolojisine göre hareket etmek, ikincisi ise yazarın yazım kronolojisi.

Buraya dalmadan önce eser/eserler sahibine bakış açımı da belirtmek isterim. Öyküyü, romanı, filmi, müziği (artık her ne ise) salt rafında duran materyalle düşünmek oldukça abes. Bunu (eseri) yazan, gözden geçiren, basımına onay veren, baskısını yapan, dağıtan, okuyan, çeşitli mecralarda dönüş yapan, ikinci baskısını yapan, başka yayınevine transfer olan, sahaflara düşmeyen canlımıcanlı bir yapısı var. Yazar için zamansa sürekli ileri akmakta. İlk kitabını yazıp yayınladıktan sonra ikincisini ilkinin öncesinde yayınlama şansı olmadığından her yeni kitapta önceki deneyimlerini göz önünde bulundurarak yazacaktır. Böylece karşımıza aşamalar çıkar. Seçimleri değişir. Yeni fikirler yavaş yavaş gün yüzüne ulaşır.

Hikaye kronolojisini takip etmeyip "önce"sini gelecekte yazmaya kalkan Asimov da yukarıdaki aşamaları kaydetmiş olsa gerek. O da insan gözüküyor uzaktan. Favorilerine yandığım. Benim bu serilerden beklentim tam da burada şekilleniyor. Yani hikayeyi takip ederken bir yandan da yazarın yazım sürecindeki tercihlerini, gelişen fikirlerini, tekniğini görmek. Tabi bir de işin  farklı serileri konu birliği ile sıçrama yaparak okuma kısmı var. Başlık "vakıf serisi okuma sırası" ama öneriler diğer serileri de es geçmememiz gerektiğini söylüyor.

Sonsuzluğun sonu, vakıf, vakıf ve imparatorluk, ikinci vakıf, vakıf'ın sınırı kitaplarını sırasıyla okumuş biri olarak vakıf'ın sınırı'nda taş başıma düştü. Son kitaba kadar büyük bir iştahla gelmiş olmama rağmen sonsuzluğun sonu ile vakıf'ın sınırı arasındaki 27 (1982-1955) yıllık süreç dimağıma müthiş bir tat kattı. Aradaki fark birçok şey kaçırdığımı düşündürttü. Bunu küçük bir hata olarak kabul edip vakıf, robot, imparatorluk serileri ve ara kitapları yazım sırasına göre okumaya karar verdim. Tavsiyem, spoiler davası uğruna attan inip eşeğe binmemeniz. Ki bu konuda da şüphelerim var. Nasıl bir spoiler bu?

Çevrimdışı Smallville

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 15 Şubat 2017, 09:59:42 »
Merhaba ben, robot serisini bitirip, son olarak da "Sonsuzluğun Sonu"u okudum. Şimdi vakıfa başlıyorum . Şuana kadar ki sıralamam yanlış mı? Bundan sonra nasıl devam etmeliyim. Bilim-kurgu kitaplarına isaac asimov ile başladım ve inanılmaz sardı.