Kayıt Ol

Vakıf Serisi Soru Hattı

Çevrimdışı Screamangel

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vakıf Serisi Soru Hattı
« Yanıtla #15 : 12 Haziran 2015, 20:05:51 »
İthaki yayınları, Facebook sayfası üzerinden Vakıf Serisinin son durumu hakkında yazı yayınladı.

Vakıf serisi ve İthaki’nin yayın programı üzerine:
Bir süredir Vakıf serisini piyasada bulmak mümkün değil. Değil çünkü tekrar baskıları yapılmıyor.

Bir süredir Asimov’un hakları üzerine yurtdışında süren mahkeme bundan birkaç ay önce sonuçlandı. Mahkeme süresince kitapların sözleşmeleri için uzatma alıp yeniden basmak mümkün olmadı çünkü tüm bu işlemler askıya alındı. Yakın bir zamanda nihayetlenen bu hak devri sonucunda İthaki Yayınları olarak kelimenin tam anlamıyla ilk günden başvurumuzu yaptık. Serinin opsiyonu yayınevimizde, yeniden yapılacak sözleşmeleri masamızda bekliyor ancak dünyadaki tüm Asimov haklarının (sözleşmesi devam edenler dışında) yeniden düzenlenmesi birkaç ay içerisinde çözülebilecek bir iş yükü değil. Yazarın kızı ve hak sahibi Robyn Asimov’un gönderdiği mail şöyle: “… no longer represents the Asimov Estate, therefore, as Isaac's daughter and owner of his Estate, I am currently in a period of transition. Until a new agent is hired, book and film projects are on hold.” (Bahsi geçen ajans artık Asimov Vakfı’nın haklarını temsil etmiyor, bu yüzen Isaac’in kızı ve Vakfı’nın sahibi olarak şu an bir geçiş sürecindeyim. Yeni bir ajansla anlaşılana kadar kitap ve film projeleri askıya alınmıştır.)

Bir yazarın yayımlandığı, yayımlanacağı tüm diller ve ülkeler söz konusuyken, kitapları yeniden rafta görmek için hem yayınevine hem de okurlara biraz daha sabır gerekiyor.

Artık son aşamadayız ve imzaların atılmasını bekliyoruz, ardından kitaplar yeniden yayın programına alınıp, editlenip, yeni kapak tasarımlarıyla beraber raflara çıkacak. Hatta yazarın diğer kitapları da Vakıf serisine eşlik edecek. Filmi ve dizisi yapılacağı için değil, zamanında bu kitaplar hangi ruh ve vizyonla basıldıysa aynı duygularla. Ancak bizden bağımsız olan sorunlar çözülene kadar başka bir girişimde bulunmamız mümkün değil.
Aylardır seriyle ilgili onlarca mail atan ve yeniden basılması için ısrar eden hatta imza toplayan tüm okurlara teşekkürler. Emin olun sizin beklediğinizden daha uzun süredir uğraşıyoruz.
Bu sırada İthaki Yayınları kendi çizgisini devam ettirip Ray Bradbury, Frank Herbert, Arthur C. Clarke ve dahasını basmaya inatla devam edecek.

İthaki Yayınları

Çevrimdışı msah

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Ocak 2016, 00:38:16 »
Arkadaşlar merhabalar, ben Asimov'la yeni tanıştım. Sonsuzluğun Sonu isimli kitabını okudum ve tek kelime ile hayran kaldım. Şimdi Vakıf serisini okumak istiyorum. Ancak internetten araştırdığım kadarıyla kitapların basımı bulunmamakta. Bu kitapları nereden bulabilirim?

Çevrimdışı ionik

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 21 Ocak 2016, 13:46:51 »
Arkadaşlar merhabalar, ben Asimov'la yeni tanıştım. Sonsuzluğun Sonu isimli kitabını okudum ve tek kelime ile hayran kaldım. Şimdi Vakıf serisini okumak istiyorum. Ancak internetten araştırdığım kadarıyla kitapların basımı bulunmamakta. Bu kitapları nereden bulabilirim?

merhabalar,

sahaflardan bulabilirsin, internette de nadir kitap sitesini önerebilirim, 7 kitaplık bir seri, en son ithaki basmıştı ama o baskı da serinin bir iki kitabının çevirisinin okumayı çok zorlaştıracak kadar kötü olduğunu söyleyebilirim

Asimov'u okumaya yeni başladıysan şöyle de bir okuma sırası önerebilirim;

ROBOT SERİSİ
1- Ölü Gezegen (Çelik Mağaralar) aynı kitap iki farklı isimle çevrilmiş
2- Güneşin Tanrıları
3- Şafağın Robotları
4- Kurtarıcı

VAKIF SERİSİ
1- Vakıf / İmparatorluk
2- Vakıf ve İmparatorluk / Altın Galaksi
3- İkinci Vakıf / Gizli Tanrılar
4- Vakıf’ın Sınırı / Galaksi Çöküyor
5- Vakıf ve Dünya
6- Vakıf Kurulurken / İmparatorluk Kurulurken
7- Vakıf İleri / Erişilmez İmparatorluk

İMPARATORLUK SERİSİ
1- Sonsuzun Tohumları
2- Tanrılar ve İmparatorlar
3- Zamandan Kaçış

Çevrimdışı demiray68

• *
  • 22
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 21 Ocak 2016, 15:37:18 »
İthaki Vakıf Serisini "Bilim Kurgu Klasikleri Serisi" kapsamında yeniden basacağını duyurdu. Bu yıl çıkmaya başlayacak inşallah.
Robot ve İmparatorluk serilerini basarlar mı bilmiyorum inşallah onları da basarlar tadından yenmez o zaman.

Çevrimdışı msah

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 21 Ocak 2016, 17:26:37 »

merhabalar,

sahaflardan bulabilirsin, internette de nadir kitap sitesini önerebilirim, 7 kitaplık bir seri, en son ithaki basmıştı ama o baskı da serinin bir iki kitabının çevirisinin okumayı çok zorlaştıracak kadar kötü olduğunu söyleyebilirim

Asimov'u okumaya yeni başladıysan şöyle de bir okuma sırası önerebilirim;

ROBOT SERİSİ
1- Ölü Gezegen (Çelik Mağaralar) aynı kitap iki farklı isimle çevrilmiş
2- Güneşin Tanrıları
3- Şafağın Robotları
4- Kurtarıcı

VAKIF SERİSİ
1- Vakıf / İmparatorluk
2- Vakıf ve İmparatorluk / Altın Galaksi
3- İkinci Vakıf / Gizli Tanrılar
4- Vakıf’ın Sınırı / Galaksi Çöküyor
5- Vakıf ve Dünya
6- Vakıf Kurulurken / İmparatorluk Kurulurken
7- Vakıf İleri / Erişilmez İmparatorluk

İMPARATORLUK SERİSİ
1- Sonsuzun Tohumları
2- Tanrılar ve İmparatorlar
3- Zamandan Kaçış

Öneriler için teşekkür ederim, sahafları gezmek sanırım en makul hamle olacak. Verdiğiniz internet sitesini de çok beğendim.

@demiray68 Öncelikle teşekkürler, inşallah tüm serileri tekrar basarlar da rahatça ulaşabiliriz bu kitaplara.

Çevrimdışı Newarre

• *
  • 13
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 08 Temmuz 2016, 02:16:43 »
Vakıf serisi Türkçede özellikle İthaki baskısıyla anılıyor. Altın Kitaplar baskısına erişebiliyorum oradan başlasam çok acı çeker miyim?
“You cannot buy the revolution. You cannot make the revolution. You can only be the revolution. It is in your spirit, or it is nowhere.”
― Ursula K. Le Guin, The Dispossessed

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Ekim 2016, 21:35:28 »
Vakıf serisini e-kitap olarak okuyacağım ama İthaki ve Altın olmak üzere iki baskı var. Bunların arasında nasıl bir fark var? Tek fark çeviri mi yoksa birinde eksik bölümler olma olasılığı var mı?

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #22 : 07 Ekim 2016, 00:45:35 »
Vakıf serisini e-kitap olarak okuyacağım ama İthaki ve Altın olmak üzere iki baskı var. Bunların arasında nasıl bir fark var? Tek fark çeviri mi yoksa birinde eksik bölümler olma olasılığı var mı?

Çeviri de önemli bir etken evet. Ama bundan daha önemlisi Altın'ın baskılarının eksik olmasıdır. İthaki önerilir genelde her yerde.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 07 Ekim 2016, 01:13:04 »

Çeviri de önemli bir etken evet. Ama bundan daha önemlisi Altın'ın baskılarının eksik olmasıdır. İthaki önerilir genelde her yerde.
Vakıf 1'i iki yayınevinden de karşılaştırdım az önce. Birinci kitapta eksik bir çeviri yok sanırım. Ya da benim okuduğum kısımlara kadar yok. Ancak çeviride çok büyük bir fark var. Altın'da cümleler çok düz gelirken İthaki'de daha anlamlı geliyor. O yüzden İthaki'den devam ediyorum.  Teşekkürler cevap için. :)

Çevrimdışı Diner

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 28 Kasım 2016, 20:31:43 »
Kitap kapaklarını çok önemsememeye çalışsamda merak etmeden de duramıyorum. Vakıf serisinin kapakları bilimkurgu klasikleri gibi minimalist mi olur, yoksa orijinal kapak mı kullanırlar, başka bir şey mi tasarlarlar bilemedim.
Bence diğer bilimkurgu klasiklerinin kapak formatında yapsalar hoş olur. Bu seriden çıkmıyor olması onun klasik olduğu gerçeğini değiştirmez. Yan yana konulunca güzel durur hem.  :)

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #25 : 28 Kasım 2016, 20:43:05 »
Bence kitap boyutlarını klasikler gibi yaparlar ama fransız edisyonundan alınan kapaklar diye hatırlıyorum eski kapakları, bence derdini anlatan ve seriye yakışan kapaklardı.

şöyle ve şöyle çizmişliğim vardır ustayı.

"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #26 : 02 Aralık 2016, 22:50:29 »
Kitap kapaklarını çok önemsememeye çalışsamda merak etmeden de duramıyorum. Vakıf serisinin kapakları bilimkurgu klasikleri gibi minimalist mi olur, yoksa orijinal kapak mı kullanırlar, başka bir şey mi tasarlarlar bilemedim.
Bence diğer bilimkurgu klasiklerinin kapak formatında yapsalar hoş olur. Bu seriden çıkmıyor olması onun klasik olduğu gerçeğini değiştirmez. Yan yana konulunca güzel durur hem.  :)

Eski kapaklar tekrar kullanılmayacak. Söylenilene göre çok efsane kapaklar hazırlanıyormuş. Ve Bilimkurgu Klasikleri'nde olmayacağı için o tarzda kapaklara sahip olmayacağı ise kesin gibi bir şey.

Çevrimdışı kasim444

• *
  • 39
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 05 Aralık 2016, 21:07:53 »

Eski kapaklar tekrar kullanılmayacak. Söylenilene göre çok efsane kapaklar hazırlanıyormuş. Ve Bilimkurgu Klasikleri'nde olmayacağı için o tarzda kapaklara sahip olmayacağı ise kesin gibi bir şey.

Hocam sen #içerde' misin :) , şaka ile karışık soruyorum bu forumda ben robot basılmadan önce biri spoiler verdi asimov tekrardan basılıyor diye o kişi senmiydin değilmiydin pek hatırlamıyorum ama bu duyumları kimden öğreniyorsunuz :) ? Eğer asimov devam kitapları geliyor ise hangi seri ilk basılcak bildiklerimizi yayarsak sevinirim .

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #28 : 05 Aralık 2016, 22:37:59 »
Hocam sen #içerde' misin :) , şaka ile karışık soruyorum bu forumda ben robot basılmadan önce biri spoiler verdi asimov tekrardan basılıyor diye o kişi senmiydin değilmiydin pek hatırlamıyorum ama bu duyumları kimden öğreniyorsunuz :) ? Eğer asimov devam kitapları geliyor ise hangi seri ilk basılcak bildiklerimizi yayarsak sevinirim .

Güzeldi bu. :D Ulu orta yerde yazarsam beni "dışarı" atabilirler ama. :P Bu yüzden şifreli konuşmak zorunda kalıyorum hep.

Çevrimdışı garajj

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Aralık 2016, 21:51:36 »
İthaki yayınları, Twitter sayfasında,  Asimov hakkında sorulan bir soruya ,  2017' de Asimov kitapları basmaya devam edeceklerini ve sıradaki kitapların ( çoğul ) Vakıf serisi olacağını yazdı.