Kayıt Ol

Amaterasu: Beyaz Kurdun Kaderi

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Amaterasu: Beyaz Kurdun Kaderi
« : 13 Nisan 2012, 21:53:07 »

GİRİŞ

Halkım bilir ki, beyaz ejderhalar göklerde yükseldiğinde toprağın halkının yüreği umutla dolar. Devasa bedenler kuş ayaklarını karınlarında topladığında altlarında kalanlar onların parıltıları altında şans tomurcuklarıyla yıkanırlar. Onlar kutsaldır. Bilge öğütleriyle biz ölümlülerin değersiz yaşamlarına yön verirken imparatorlarımız onların yol göstericiliğinde tebaalarını yönetir. Gecelerin kendine göre bir güzelliği, kiraz çiçeklerinin masum güzelliğini seyreden gençlerin dudaklarında aşk vardır. Kıvrımlı çatılarımız ve sürgülü kapılarımızın ardında erdem, ocaklarımızda tüten dumanda onur vardır.

Oysa Avrupalı adamların ejderhalarının hepsi kara kalpliydi. Onların yüksek surlarının ardında zina, aşksızlıktan kurumuş dudaklarında sadece şehvet vardı. İmparatorlarının içi zehir dolu danışmanları, halklarının kalbinde korku, midelerindeyse açlık vardı. Lanetliydiler ve bunu farkında da değildiler. İşte o Avrupalılar bir gün sapkın toplumlarının lanetini bizim el değmemiş, bakir fakat onurlu ulusumuza bulaştırmak istedi. İstediler ki bizler de onlar gibi kirlenelim. İstediler ki ejderlerimizin bilgeliği deliliğe dönüşsün, halkımızın merhamet eden, kanaat eden elleri kana susamış canavarların av aracı olsun. Onlar istedi ki, benim halkımın insanları kan emen ucubeler olsun.

Ben, Amaterasu, güneş göklerde parıldadığı, geceleri ay göklerde yükseldiği sürece halkıma bulaşan laneti temizlemek için tanrılarıma yemin ettim. Aydınlık yüreğimi doldurduğu sürece geceler beyaz postumun ışığıyla yıkanacak. Karanlığın her tür kötücül varlığı benim ölümlü bedenim var olduğu sürece uluyan beyaz kurdun sesiyle titreyecek. Ve sen, kardeşim Susanoo, halkımıza yapılan bu zulüm devrinde bana dönüp bu uğurda tek destekçim olacaksın.

*Amaterasu: Japon mitolojisinde güneş tanrıçası.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amaterasu: Beyaz Kurdun Kaderi
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2012, 22:04:49 »
Heyecan yaptım ben ama.

Söz konusu ejderhalar olunca Avrupa ve Uzak Doğu mitolojisindeki farklılıkların kullanılması bu girişi ayrı bir hoş yapmış. Bir destan girişi gibi olmuş adeta. Kısacık, onu eleştiririm bak. İçeriğini bilmeme rağmen(ehe) merak ettim, daha ne olsun?

Ama o isim fazla iyi olmuş, onu çıkar oradan bence. u_u
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2012, 22:12:48 »
Uzakdoğu ejderhaları - Avrupa ejderhaları meselesi Temeraire Serisi'nde de vardı. Konunun işlenmesi zevkli, geniş ve yaratıcı olmasına rağmen yazarın felaket anlatım tarzı yüzünden serinin devamını okumadım. Şimdi benzer bir konuyla bu hikayeyi görünce içim kıpır kıpır oldu, tadı damağımda kalmıştı çünkü. Bu sefer Avrupalılar'ın gözünden değil de Uzakdoğulular'ın gözünden görecek olmamız daha da sevindirdi beni çünkü bu kısa boylu, çekik gözlü millet oldukça fazla efsaneye sahip.

Giriş de çok güzel olmuş da; bu hikayeyi bir kurdun gözünden mi okuyacağız? Eğer öyleyse harika olacaktır. (öyle olmazsa harika olmayacak yani :P) Eh, bize merakla beklemek kaldı.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2012, 22:16:02 »
Temeraire Serisi'ni hiç okumadım doğrusu. Başka yerde işlendiğini duyunca şu an çok bozuldum sakldjf. Şaka bir yana, bu farklılıkları düşünürken Uzak Doğu'nun hep daha saf ve masum yanlara sahip olduğunu düşünmüşümdür. Bilgelik dolu, iyiliğe daha dönük gelmişlerdir bana. Bu bakımdan onların gözünden anlatmak benim için çok daha çekici. Avrupalıları sık sık başrolde görüyoruz zaten diye düşünmem de başka bir büyük etmen.

Amaterasu kurda dönüşebilen bir kadın bu hikayede. Gündüzleri insan, geceleri beyaz kurt olarak tanımlanabilir. Tam olarak kurdun ağzından dinleyemeyeceksiniz. Tabii vakit gece değilse u_u.

Umarım bu merakla beklentiyi boşa çıkarmam :). Çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2012, 22:46:42 »
Eski tanrılar varsa ben de varım! Merakla bekliyorum..
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2012, 00:33:56 »
Gerçek bir destan girişi olmamış mı? Bir de hani binlerce sene önce yaşanmış bir kahramanlığı "Birinin bu kahramanlığı anlatması gerekiyordu çünkü." tadında aktarmışlar gibi durmuyor mu?

Birinci ağızdan anlatılması meselesine gelince, katıldım ben ona. Bazen dava çok ağır olduğunda, davayı yürüten kahramandan başkası anlamaz, anlatamaz ya, öyle bir hava verdi bana. Bir de ilk kez bu tür içeriğe sahip bir öyküde toplumsal yozlaşmaya karşıt bir arka plana rastladım.

Öyküde yalnız bir destekçi var, ama biz de gerçek hayatta destekçiniziz hanımefendi. Çok hoşuma gitti. Başladığı gibi devam etsin istedim.

Çevrimdışı HermioneWeasley

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2012, 16:16:25 »
Gerisi gelirse güzel bir başlangıç olmuş.bende yazma yeteneği sıfır maalesef. tebrikler...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2012, 21:10:36 »
Uzun zamandır senden yeni bir hikaye okumak kısmet olmamıştı, o yüzden 'yazıyorum' dediğinde buna bayağı sevindim. Ben ne bileyim hikayenin konusunun ilgimi bu kadar çekeceğini ve mutluluğumun ikiye katlanacağını! Bulduğun fikir süper! Doğu ve Batı kültürlerini aynı anda kullanmak ve bunları çatıştırmak... Kesinlikle heyecan verici! Yakından takip ediyoruz efendim.

Not: Okami kalbimde bir yaradır. Böhü!  :fringa
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2012, 21:17:02 »
Beğenmene gerçekten sevindim abi :). Okuyacak vakit bulabilmen de ayrı bir mutluluk kaynağı oldu benim için. Okami oynadığım en orjinal oyunlardan biriydi bu arada (resim oradan alıntıdır, bilmeyenler için). Ama oyuncuların hakkını yiyip ilgi göstermemesi üzerine yapımcı firma battı diye de duymuştum. Farklı olanı istemiyoruz nedense.

Şunu da söyleyeyim, ilk bölümü aklımda çoktan oluşturmuş olmama rağmen bir türlü kağıda/word'e aktaramadım gitti. İnşallah okuldan vakit bulunca yazıp yayınlayacağım *-*.

Çevrimdışı Fëanor

• *
  • 24
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2012, 01:57:04 »
Bana da beyaz kurda dönüşmesi ve kötülüğü temizlemeye yemin etmesi açısından Okami'yi hatırlattı. Ama işin içine ejderlerin ve ejderhaların(Uzakdoğudakilere ejder, Avrupadakile ejderha demek daha güzel geliyor bana.) girmesi hikayeyi bambaşka bir boyuta taşıyacak gibi. Hem Japon Mitolojosinden esinlenmesiyle hem de konusuyla bayağı ilgimi çekmiş durumda. Sabırsızlıkla bekliyorum.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2012, 14:06:26 »
Her ne kadar uzun olmayan bir giriş olsa da gayet ilgi çekici bir giriş olduğunu söylemek lazım. Hele mitoloji ve uzak doğu-avrupa ilişkilerini bir efsaneden yola çıkıp öyküleştirmeniz gerçekten hoş. Merakla devamını bekleyenlerdenim. Uzayarak sürsün :)
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2012, 19:02:46 »
İnsanı beklentiye boğan bir giriş bölümü olmuş gerçekten. Anlatım dili de mitolojik anlatıma yakın olmuş. Umarım devam bölümlerinde de bu anlatım devam eder. Eline sağlık :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Temmuz 2012, 19:11:35 »
Herkesin beğeni ve heyecanı için çok teşekkür ederim. Şu an bu hikayeyi geciktirerek ne kadar büyük bir hata yaptığımın iyice farkına vardım. Zaman geçtikçe beklentiyi yükselterek kendimi epey bir zora sokmuşum -_-.

Amaterasu ilk bölüm itibariyle aklımda yazılıp bitirilmiş olmasına rağmen bir türlü kağıda dökülemedi gitti. Otururp tek tek bahane saymaya gerek yok, ancak bu hikayeden soğumuş değilim. Yazmak istiyor ve bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum :).

Malkavian, umarım dediğin gibi dili bu şekilde koruyabilirim. Ama bu sadece giriş olduğu için birinci tekilden devam etmeme gibi bir durumum var (karar veremedim ona bir türlü). Yine de destansı bir dili olsun diye girişi yazarken bile ter döktüm, bakalım devamında kaç kilo vereceğim :P.

Tekrar tekrar çok teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım merak ettiğinize değecek bir öykü olarak karşınıza gelip, bu beyaz postlu hanımefendinin karanlıkta uluyuşunu beraber duyacağız.

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Temmuz 2012, 22:59:39 »
Daha evvelden de bir yazınızı okumuştum. Sözcükleri abartmadan, hem yalınlığıyla hem karmaşıklığıyla yansıtmayı iyi biliyorsunuz. Tasvirleriniz, yazmaya devam ettikçe bu mertebeden biraz daha olgunlaşacaktır. Bence de bu yazınızı devam ettirmelisiniz. Tabii iyi bir kurgu ve hareketli olması şartıyla. Okurken bizi yorarak hezimete uğratmayacağınıza eminim. Çalışmalarınızın devamını dilerim.
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Temmuz 2012, 23:38:21 »
Çok teşekkür ederim Serhan Bey. Açıkçası bazen tasvirlerde abartıya kaçacağımdan korkuyorum. Neyse ki bu yazıda şimdilik o hataya düşmemişim :).

Kurgunun hareketli olması kaçınılmaz diye düşünüyorum. En azından benim planladığım bu. İnşallah yakın zamanda ilk bölümü yayınlayıp eleştirilerinize açık hale getireceğim. Okuyucuyu yormaktan ciddi anlamda rahatsızlık duyarım, ben de böyle bir şey yapmayacağımı düşünüyorum. Öyle olursa da eleştirilere açığım elbette.

Tekrar teşekkür ederim.