Kayıt Ol

Gölgelerin Efendisi - John Flanagan

Çevrimdışı burakyalcin

• *
  • 21
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
Gölgelerin Efendisi - John Flanagan
« : 24 Nisan 2012, 13:57:55 »
Gölgelerin Efendisi John Flanagan tarafından yazılmış bir fantastik roman serisidir.Gorlan Harabeleri bu serinin ilk roman 1 Kasım 2004'de Avustralya'da 16 Haziran 2005'de ise ABD'de piyasaya sürüldü.Seri 2011 yılından itibaren 11 kitabı vardır.Ancak çevirimlerden dolayı diğer Avrupa ülkeleri serinin gerisinde izler.Aktörler kitabı bir filme dönüştürmeyi düşünüyorlar.

Hikaye Avrupa ortaçağda dayanan kurgusal bir dünyada gerçekleşir.Serisi dünya çapında 16 ülkede iki milyon sattı.Üstelik New York Times Bestseller'e girmiştir.

Karakterler Will: Serinin Kahramanı.Araluen Krallığındaki Redmont Eyaletinde Baron Arald'ın koruması altında büyüyen ufak tefek çelimsiz bir yetim olan Will şovalyelik hayalleri kurarken kendini kendini Orman Muhafızı Halt'ın çırağı bulur.Çok iyi bir orman muhafızı olan Will kararlı ve azimlidir.Kölelikten kurtulur,bir Kalkara'yı öldürür,Wargall'ların köprüsünü yıkar,Temuçilere karşı savaşır,Macindaw şato'sundaki isyanı bastırır,Erak'ı Arridlerde kurtarır.Aynı zamanda Alyss'ten hoşlanmaktadır.

Halt: Gelmiş geçmiş en iyi Orman Muhafızlarından biri olan Hat gölge gibi sessizce hareket edebilir yayı ve oku kusursuz kullanır.Will'i oğlu gibi sever.

Gilan: Halt'ın eski çırağı.Esprili ve çok becerikli bir Orman Muhafızı.Diğer orman muhafızlarının aksine kılıcı da kusursuz kullanır.

Morgarath: Araluen Krallığının eyaletlerinden Gorlan'ın eski baronu.Ürkütücü yaratıklar olan Wargallardan^ oluşan bir ordu kuran Morgarath 15 yıl önce Kral Duncan'a baş kaldırmış ama yenilmişti.15 yıldır intikam planları yapan Morgarath harekete geçmeyi planlamaktadır.2.kitapta Horace tarafından düelloda öldürülür

Horace: Yetimhanede yetişen iriyarı çocuk.Başta Will ile anlaşamazsalar ise sonradan dost olurlar.Savaş okuluna kabul edilen Horace kusursuz kılıç kullanır.Doğuştan dövüş yetneği vardır.Will in en yakın arkadaşıdır.

Baron Arald: Redmont Eyaletinin lordu.Adil bir yönetici ve cesur biri savaşçıdır.

Sör Rodney: Savaş okulununun başkanı ve savaş sanatlarının ustası.

Evanlyn: Keltikada Wargalların elinden sağ kurtulan ve prensesin hizmetçisi olduğunu söyleyen kız.Ancak sonradan Kral Duncan'ın kızı olduğunu söyler.

Erak: Skandiyalı kuvvetlerin birine öncülük eden kont.Evanlyn ve Will'in kölelikten kurtulmalarına yardımcı olmuştur.

Alyss: Will'in yetimhane'den arkadaşı.Lady Pauline'in yanına çırak olarak girmiştir.İlerleme kaydederek Haberci okulundan mezun olmuştur.Will ile birbirlerinden hoşlanmaktadırlar.

Evanlyn(Prenses Cassandra): Will ve Horace Prenses Cassandra'yla Evanlyn ismiyle 2. kitapta karşılaşmaktadırlar.Will ile birlikte esir alınan Evanlyn prenses olduğunu bir süre gizler.Will ile Horace arasında gidip gelmektedir.

Svengal: Erak'ın yakın dostu ve Kurt Rüzgarında 2. kaptan. 7. kitapta yardım istemek için Halt ile Leydi Pauline 'in düğününü basar.

Kitaplar;

Kitabın Adı Seri
Gorlan Harabeleri 1
Yanan Köprü 2
Buzlar Ülkesi 3
Skandiya'yı Kurtarmak 4
Kuzeydeki Büyücü 5
Kuşatma Altında 6
Fidye 7
Clonmel'in Kralları 8  
Çıkmış Ancak Türkçe'ye Çevirilmemiş Kitaplar Seri
Halt Tehlikeye Atılıyor 9
İmparator Nun-Ja 10
Kayıp Hikayeler 11

Çevrimdışı legnaly98

• *
  • 6
  • Rom: 0
  • Yaşasın
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gölgelerin Efendisi
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2012, 19:03:17 »
ben Gölgelerin Efendisi kitabının ilkini okuyorum fakat sürdüremedim biraz sıkıcı geldi sizce sürdürmeye devam edeyim mi?
Yeşilyol

Çevrimdışı burakyalcin

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2012, 18:55:38 »
Bende başta ilk okuduğumda sıkıcı gelmişti ama sonradan beni kitap kendine bağladı bence okumaya devam et en azından birinci kitabı bitir beğenmessen herkesin zevki farklı ama ben bu kitabı çok beğendim. İlk kitabını mutlaka bitirmeni tavsiye ederim.

Çevrimdışı kzlvaiz

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2012, 10:04:42 »
bana da sıkıcı gibi geldi ama baya sardı sonradan

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2012, 22:15:42 »
7. kitabındayım ve beğenerek okuyorum bu seriyi bana sürükleyici geliyor fakat 5. kitaptan sonra az da olsa cozuttu.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Ağustos 2012, 22:18:24 »
Bir arkadaşımla birlikte keşfettiğimiz güzel seri. Serinin tüm kitapları o almıştı ve ben de ondan ödünç alarak okumuştum. Elimde hiç elle tutulur bir kitabı olmasa da, çok beğendiğim bir seridir yani. 7. kitabını Türkçe haliyle okuyamadım, orijinalinden okumak zorunda kaldım. En kısa temin edeceğim.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2012, 22:42:47 »
Ben çok sevdim açıkcası adanada yaşarken kitep fuarından alıp alıp okuyordum.Adamlarla sohbet muhabbet tabiii bu arada Taynikmada satın aldım onlardan.Her kitabı vardı elimde Adana'dan sonraki yerleşim noktasından kaldı önceki kitapları bu serinin elimde yedincisi kaldı (bunu üzülerek söylüyorum.Ama azmettim devamını hızla okuyacağım.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2012, 01:01:56 »
Okuduğum fakat tamamen bitiremediğim en sıkıcı serilerden birisi, ''yok satmasına'' çok şaşırdım diyebilirim. Fantastik edebiyata giriş için kullanılabilecek bir seri, içindeki bilgiler çok işinize yarayabilir. Tarih ve olağanüstü olayların harmanlandığı eserler bütünü, aşırı derece fantastik okumuş okurlar kitaplardan bir damla bile tat alamayacaklardır. (Örnek; UD, EM, YE, ZÇ) Yine de dördüncü sınıfa giden çocuklara okutulup, hazırlanması, alt yapı oluşturması sağlanabilir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2012, 09:53:11 »
Evet fantastik anlamda ilk kitabı güzeldi  fakat diğerlerindeki şu sıkıcı olan kısmı açıklayayım bari : ilk kitabında fantastik ögeler diyerlerine göre daha fazla kullanılmıştı ve ikinci kitaptada bu vardı.Başlarda sıkılmıştım ama başladığım bir seriyi tamamlamadan bırakmam için bundan daha iyisi gerekirdi.Fantastik kitaplar listesinde yer alsada fantastik ile 3.kitaptan sonra alakası kesildi ve sonrasında  olay  yazarın yeteneği sayesinde okundu.Flanagan amca olayları öyle bir kurmuşki karakterlerin yeteneği ile birlikte bunları birleştirince  kendini gerçekten okutturuyor.

Fantastiğin dışındaki bu tarz kitaplar bana  sıkıntı vermiştir ama bu bir istisna idi.ama tabii bu seriyi okuması için kimse kimseyi zorlayamaz hatta bazı bölümleri sıkıcı olduğu için  kitap listemde sonlara yakın  yer alıyor.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Ağustos 2012, 15:11:12 »
Deneyip de beğenmediğim serilerden. Klişe bir D&D evreninin gençlik edebiyatı diliyle yumuşatılmış hali. David Eddings'i bile okumuşsanız (Yanlış anlaşılmasın iyi kitaplar ama basit.) bu kitapların seviyesini çoktan geçmişsinizdir. O yüzden tavsiye etmiyorum.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Ağustos 2012, 15:50:43 »
Deneyip de beğenmediğim serilerden. Klişe bir D&D evreninin gençlik edebiyatı diliyle yumuşatılmış hali. David Eddings'i bile okumuşsanız (Yanlış anlaşılmasın iyi kitaplar ama basit.) bu kitapların seviyesini çoktan geçmişsinizdir. O yüzden tavsiye etmiyorum.

Evet, özellikle birkaç kitabın, yine birkaç bölümünde sıkıntıdan kitapları parçalayabilirdim. İki kişinin bir kılıç dövüşünü bile neredeyse yirmi sayfaya yakın bir bölümde anlatması beni sinir etti. İkinci kitapta Wangal denen yaratıklar dışında fantastik bir unsurla karşılaşmadığımı söylemeliyim. Üçüncü kitabı okuyup, hepsini rafa kaldırdım.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Ağustos 2012, 15:53:08 »
Skandiyayı Kurtarmak kitabında mı neydi, sırf bir savaşı 70 küsür sayfa boyunca anlatmış. Bu kadar da uzatmak mantıksız oluyor bazen.

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Ağustos 2012, 23:10:30 »
Bu seriyi o kadarda büyütmeye gerek yok zannımca. Hem zaten bu seri yetişkinler için yazılmış bir seri değil bir nevi fantastik edebiyata başlangıç niteliği taşıyor. Seriyi yok şu şöyle olmuş yok şu böyle olmuş diyerekten kurcalamak çok saçma geliyor bana.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Ağustos 2012, 23:12:40 »
Bir de arkasında "Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi'nin Birleşimi" gibisinden bir şey yazar, külliyen saçmalık.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Ağustos 2012, 22:42:22 »
Off, tamam kabul ediyorum az fantastik unsur var ve  bölümleri bazen sıkıcı olabiliyor ama ben kitapların birer seviyesi olduğuna innmıyorum sadece kullanılan dillerin basitliği veya  ağırlığının biraz kitap okuyup piştikten sonra algılanabileceği  kanısındayım.Seri benide sıkıyordu ama arada sırada bir okçu hikayesi okumak iyi geldiğinden devam ediyordum soğuttunuz beni seriden :D .Ben thespell 'in kararsız olduğunu düşünüyorum  hem seriyi beğenen hemde  benim gibi savaş sahnelerinin gereksiz derecede uzun olduğuna inanan biri.