Kayıt Ol

Biz Bunu İstiyoruz 2 | The Witcher

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Biz Bunu İstiyoruz 2 | The Witcher
« Yanıtla #30 : 29 Mayıs 2015, 13:24:34 »
Witcher - The Last Wish, ilk kitabı adı olduğu kadar ilk oyunda da geçen bir kavram. Böyle olunca Witcher evreni bu adla dünyaya tanıtıldı. Biz de o nedenle, tanınırlığını kullanarak The Last Wish diye bırakmıştık. Ayrıca, yayınevleri bazen kafasına göre çeviriyor diye o dönem adında herhangi bir çeviriye gitmemiştik.

daifunka açıklamış ama ben de bir şey demek istiyorum. Tutamıyorum kendimi :P. Serinin ilk iki kitabı öykü kitabı. 3. kitapla birlikte romanlar başlıyor. AMA, o ilk iki kitabı okumamak seriye ortasından dalmak olacaktır. Çünkü 3. kitapla birlikte romanlar başladığında, oradaki öykülerden öğrendiğimiz şeylerle birlikte ilerlediğini görüyoruz. Diğer türlü seriden keyif almak zor olacaktır.

Bir de o 2. kitap yok mu, o 2. kitap <3. Hala serideki favorim.

Yayınevleri konusunda: telifini biri aldı ama adını bilmiyoruz, diyorlardı ya, ben ona inanmıyorum artık. Oyunlarıyla yer yerinden oynarken, telifi elinde bulunduran hangi yayınevi tam bu anda kitapları basmayacak kadar "salak" olabilir? Öte yandan, bildiğimiz kadarıyla Polonyalılar'ın Lehçeden, yani orijinal dilinden çevrilmesi gibi bir dayatması var. Gerçi haklılar. Ama böyle olunca da Türkiye'de Lehçe çeviri yapabilecek yeterlilikte birini bulmak zor oluyor. He imkansız mı? Değil.

Öneri: Bekleme Türkçesini, İngilizcesinden oku :P. Forumdaki birtakım insanlar şu an öyle yapıyor/yapıyoruz. Ben mutluyum kendi adıma. Zaten pdflerine rahat ulaşılıyor.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 29 Mayıs 2015, 15:01:39 »
Teşekkürler.

Doğrusu seri hoşuma gitti, umarım birileri telifini almaya karar verir.

Rica ederim.

Telif konusunda ise almakla kalmayıp bir an önce işe koyulmaları lazım; ama Fırtınakıran'ın söyledikleri bana da mantıklı geliyor. Bu zamana kadar hiç bir hareketlenme olmaması en temiz tabirle ilginç.

Bir de o 2. kitap yok mu, o 2. kitap <3. Hala serideki favorim.

Yayınevleri konusunda: telifini biri aldı ama adını bilmiyoruz, diyorlardı ya, ben ona inanmıyorum artık. Oyunlarıyla yer yerinden oynarken, telifi elinde bulunduran hangi yayınevi tam bu anda kitapları basmayacak kadar "salak" olabilir? Öte yandan, bildiğimiz kadarıyla Polonyalılar'ın Lehçeden, yani orijinal dilinden çevrilmesi gibi bir dayatması var. Gerçi haklılar. Ama böyle olunca da Türkiye'de Lehçe çeviri yapabilecek yeterlilikte birini bulmak zor oluyor. He imkansız mı? Değil.

2. kitabı okuma şansı olup da pas geçene çok güzel bir servisimiz var. Kendisi hiç zahmet etmiyor, biz evine gelip bizzat ağız burun dalıyoruz bu kişiye. :P

Bir aralar ciddi ciddi fan çevirisi işine el atmayı düşündüm. (Yandaş bulacağıma da inanıyordum. :) ) Yavaş da çevirsek insanlara en azından bir şekilde ulaştırmak hoşumuza da gider diyordum. Fakat şu Gerekli Şeyler ve manga çeviren bir grubun arasında geçen son olaydan sonra hiç bulaşmamaya karar verdim. Yine de kitapları elime aldıkça karşı koymakta zorlandığım dürtüler kafamı bulandırmıyor değil. :)
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #32 : 29 Mayıs 2015, 17:40:37 »
Zaten çeviri yapasım var, yemin ederim ingilizcesini önce okur, sonra sindire sindire, çeviri nedir öğrene öğrene yavaştan başlarım. Bu o yayınevi için bir tehdittir. :D Hazır işin inceliklerini öğrenmek isterken bana da antrenman olur. Bu arada internette pdfleri var mı bu kitapların?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 09 Haziran 2015, 07:13:59 »
http://www.orbitbooks.net/2015/06/08/the-last-wish-is-a-new-york-times-bestseller/

New York Times en çok satanlar listesine de yerleşmiş ilk hikaye derlemesi Thé Last Wish. Türkiye'de telifine sahip olup da hala bu rüzgarı arkasına almayan yayınevi varsa aklından neler geçiyor çok merak ediyorum.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #34 : 09 Haziran 2015, 14:38:06 »
Her şey olabilir aslında, bizim bilmediğimiz, finan ya da telif sorunları falan olabilir. Lehçe bilen çevirmen bulmak da kolay değildir sanırım ama yine de çıkıp da serinin hakları bizde, şöyle şöyle sorunlarımız var, bu yüzden basamıyoruz falan deseler hiç fena olmaz. Kimse açıklama yapmayınca insanların aklına bambaşka şeyler geliyor.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 09 Haziran 2015, 14:48:24 »
Rıhtım olarak biz mi çevirsek acaba :) Birçoğumuz ingilizce biliyoruz. Seriyi seven gül gibi editörlerimiz de var :D