Kayıt Ol

Kıyamet Gösterisi - Neil Gaiman ve Terry Pratchett

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

İki büyük usta Neil Gaiman ve  Terry Pratchett bir araya gelince, kıyamet nasıl kopuyormuş görün.

Bundan yaklaşık 6 yıl önce farklı bir yayınevinden Bir Kıyamet Komedisi adıyla Türkçeye çevrilen fakat pek ses getirmeyen, oysa yayımlandığı vakit yurtdışında fırtınalar koparan Kıyamet Gösterisi İthaki Yayınları etiketiyle tekrar bizlerle!

1655 yılında yazılmış ve şimdiye kadarki en doğru kehanet kitabı olan Cadı Agnes Çatlak’ın Dakîk ve Kat’î Kehanetleri’ne göre, cumartesi günü dünyanın sonu. Önümüzdeki Cumartesi. Akşam yemeğinden hemen önce.

İyilik ve Kötülük orduları toplanıyorlar. Her şey Büyük Plan’a uygun ilerliyor gibi. Yalnız ufak bir pürüz var. Birazcık müşkülpesent bir melek ile sefahat düşkünü bir iblis yaklaşan bu coşku dolu anın gelişini hiç de iple çekmiyorlar.

Ha unutmadan, birileri Deccal’ı yanlış yere göndermişe benziyor.

Alıntı
“Kıyamet daha önce hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.”
    Clive Barker

“Thomas Pynchon, Tom Robbins ve Don DeLillo işbirliği yapsaydı, ancak bu kadar olurdu… İnanılmaz.”
    Washington Post

“Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin soyundan geliyor…”
    New York Times

“Monty Python Uçan Sirk’in kaleme aldığı Vahiy Kitabı gibi adeta.”
    Phoenix New Times

Kitapla ilgili yayımladığımız ÖN OKUMAya ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz!

Çevirisini Niran Elçi, yayına hazırlığını ise Evrim Öncül‘ün üstlendiği kitap 4 Mayıs itibariyle raflardaki yerini alacak. Bize düşen hemen alıp okumak olacak! Kitapla ilgili künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kıyamet hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı…

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kıyamet Gösterisi
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2012, 22:46:35 »
Çok uzun zamandır beklediğim bir kitaptı. Neil Gaiman hayranı olarak bu kitabı da bir solukta okuyacağım. İthaki'ye böyle kitaplara gösterdikleri özen için teşekkürler. Kapak da hoş olmuş.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2012, 23:54:41 »
Daha önce hiç duymadığım Neil Gaiman kitaplarını görünce bir hoş oluyorum, içim sevinçle doluyor. Yine öyle oldu. Bu kitabı gün yüzüne çıkaran ve sevinçle dolmamı sağlayan İthaki'ye ne kadar teşekkür etsem azdır. Bazı yayınevlerinin gerçekten örnek alması lazım.

Kitabın konusu her Neil Gaiman kitabında olduğu gibi yine ilgi çekici ve sıradışı. Clive Barker'ın da söylediği gibi; kıyameti sadece bu iki usta yazar eğlenceli yapabilirdi zaten. Takipteyim, 4 Mayıs'ı 4 gözle bekliyorum.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2012, 00:02:19 »
Kitap 2007'de Salyangoz Yayınları tarafından berbat bir çeviriyle yayınlanıp hevesimi kursağımda bırakmıştı. Öyle bir çeviri ki kitabı bırakmak şöyle dursun 30-40 sayfa dahi okuyamamıştım.

Sonunda iyi bir yayınevinden iyi bir çevirmenin çevirisiyle yayınlandığı için mutluyum. Yalnız 416 sayfalık bu kitabın 28 lira olmaması gerektiğini düşünüyorum. Kitap gerçekten pahalı.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Crawley

• **
  • 52
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2012, 01:17:56 »
Ben de zamamanında o çeviriyi okumuş biri olarak İthaki'den tekrar okucam ama hakkını yemeyelim güzel kapağı vardı :D

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Nisan 2012, 09:50:20 »
Ben de zamamanında o çeviriyi okumuş biri olarak İthaki'den tekrar okucam ama hakkını yemeyelim güzel kapağı vardı :D
  Evet kapak gerçekten güzeldi ama içeriği batırmışlardı.İthaki'ye güvenim tam.Çıkar çıkmaz alıp okuyacağım.Bu arada Kaze'ye katılmadan edemiyorum.28 tl gerçekten çok pahalı.Ne bileyim 20 olsa normal belki ama kendi statüsündeki kitaplara göre gerçekten çok pahalı olmuş.Tabi bu kadar pahalı diye almaktan kaçınmayacağım ;)

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Nisan 2012, 12:12:10 »
İthaki'nin kapak tasarımı da oldukça iyi. Kitap orijinal dilinde 2 farklı kapakla yayınlanmıştı. İthaki bu ikisini tek kapakta birleştirmiş.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2013, 00:02:16 »
Hayranlıkla okudum. Muhteşem bir roman. Harika yazarlar. Yetkin çeviri: Niran Elçi.
Üç dört ayrı koldan akan farklı hikayeler; unutulmayacak, büyük küçük onlarca eşsiz roman kişisi; komik ve zekice cümleler. Bir kaç kez okuyup her seferinde ayrı zevk alınacak harika bir kitap. Sonsözde bahsedildiği gibi: Okuyarak paralanacak bir kitap.

O cümle cümbüşünden tadımlık enstantaneler:

- Tarihteki pek çok zafer ve trajedinin insanların özünde iyi ya da kötü olmasından değil, insan olmasından kaynaklandığını bilmek, insanları anlamaya yardımcı olacaktır. (s. 30)

- Tebeşir çukurundakilerin işitmediği minik bir gürleme oldu; çok iri bir köpek aniden küçülünce oluşan boşluğa dolan havanın sesi olabilirdi bu pekala. (s. 83)

- "Seninkilerin silahları onaylamadığını sanıyordum" dedi Crowley. Silahı meleğin tombul elinden alıp göz hizasına kaldırarak kısa namlu boyunca baktı.
"Şu sıralar onaylıyorlar," dedi Aziraphale. "Manevi tartışmalara ağırlık kazandırıyorlarmış. Doğru ellerdeyken elbette." (s. 103)

- Sohbetin çekirgelerin vızıltısı gibi etrafında uçuşmasına izin verdi, ya da daha doğrusu, bir altın arayıcısının çalkalanan çakılların arasında işe yarar altın parçası araması gibi, bir ışıltı bekledi. (s. 132)

- O, duygulu bir biçimde kambur çıkarabiliyordu ve şu anda omuzlarının duruşu, insanoğluna yardım etmeye çalışırken haksız yere incitilmiş birinin şaşkınlığını ifade ediyordu. (s. 140)

- Öyle ki çocuk etraftayken, diğer şeylerin, hatta manzaranın bile yalnızca fon olduğu hissi çöküyordu insana. (s. 144)

- Ne zaman onun hakkında derinlemesine düşünmeye çalışsa, düşüncelerinin buzun üzerindeki bir ördek gibi hızla kayıp gittiğini fark ederdi. (s. 144)

- Anathema'nın sözleri zihnine, kağıt havluya dökülen su gibi dökülüyordu. (s. 147)

- Sevgisinin Shadwell üzerindeki etkisine gelince, bunun yerine bir kara deliğe ekmek parçası atmayı da deneyebilirdi. (s. 183)

- Küçük uzaylı, arabanın yanından geçerken anlamlı anlamlı Newt'a bakıp “co2 düzeyiniz 0.5 artmış” diye hırıldadı. “Dürtüsel tüketicilik eğiliminin etkisi altında baskın tür haline gelmekle suçlanabileceğinizi biliyorsunuz, değil mi?” (s. 205)

- “Geçen gün söylediğin gibi,” dedi Adem. “korsanlar, kovboylar, uzaylılar falan hakkında okuyarak büyüyosun ve tam dünyanın harika şeylerle dolu olduğunu düşünmeye başladığında sana yalnızca ölü balinalar, kesilmiş ormanlar ve milyonlarca sene boyunca gitmiycek nükleer atıklar olduğunu söylüyolar. Bana sorarsanız büyümeye bile değmez.” (s. 222)

- Diğer yandan bir de Ligur ile Hastur gibileri vardı, fenalıktan öylesine karanlık bir keyif alıyorlardı ki onları insan sanabilirdiniz. (s. 251)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Bakın Kıyamet Gösterisi’ni Kimler Seslendirecek
« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2014, 21:36:37 »

Bakın Kıyamet Gösterisi’ni Kimler Seslendirecek

BBC’nin Radio 4’ünde, 22 Aralık günü harika şeyler olacak! Kıyamet, radyolarımızdan içeri sızacak. Kıyamet Gösterisi’nin bu radyo uyarlamasında Merlin dizisinde Merlin rolüyle tanıdığımız Colin Morgan, Call the Midwife dizisinin genç ismi Charlotte Ritchie, Örümcek Adam’dan tanıdığımız Jim Norton gibi isimler sesleriyle karakterlere hayat verecek.

Kimler hangi rolü seslendiryor dersiniz? Listenin sızan kısmı hemen burada.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.