Kayıt Ol

Vakıf serisini okumuş olanlar için tartışma (spoiler içerir)

Çevrimdışı High Tension

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Vakıf serisini okuyan arkadaşlarla tartıştığımızda hep farklı boyutların ortaya çıktığını, birimizin atladığı bir ayrıntıyı bir diğerinin yakaladığını farkettik. Bu kadar derinlikli bir yapıtın farklı olması da beklenemezdi zaten. Her okuyanın farklı yönden bakabildiği ve aynı kişinin bile her okuyuşunda kafasında yeni fikirler oluşturabildiği özel kitaplardır. Bu nedenle diğer konularda kitapları henüz okumamış arkadaşların okuma zevklerini bozacak spoiler içeren tartışmalar yapmak yerine bu konu başlığı altında fikirlerimizi paylaşalım istedim. Herkesin mutlaka kafasında cevap bulamadığı sorular vardır.

Çevrimdışı High Tension

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
Serinin son kitabı olan "Vakıf ve Dünya"yı okuduktan sonra insanın içinde garip bir his oluşuyor, sanki bir şeyler yarım kalmış, sanki devamı gelecekmiş gibi. Bana göre seri çok karamsar bir şekilde sona eriyor. İnsan ister istemez böyle bitmemeliydi diye içinden geçiriyor. Trevize'nin yaptığı tercihle ilgili hala tereddütlerinin olması insanı düşündürüyor. Gaia hakkındaki sorular, Daniel'in her şeyi(tüm galaksinin kaderini) daha ne olduğu tam olarak tanımlanamayan Fallom denilen uzaylının ellerine bırakması, Solaria gezegeninin sakinlerinin gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasından sonra özel güçlere sahip Fallom gibi canlıların evrimleşerek(ki canlı evrimi için gerekli olan eşeyli üreme-mutasyon doğal seleksiyon döngüsünün bu gezegende bu kadar hızlı gerçekleşmesinin imkansız olduğu biliniyor) ortaya çıkması...

Çevrimdışı zilog

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
Fallom hakkında söyledikleriniz ve serinin tam bir karamsarlıkla bitmesi konusunda oldukça haklısınız. Benim kafama takılan fallomla ilgilli yazdıklarınız arasında eşeyli üreme-mutasyon olayının solaria da hızlı gerçekleşmediği. Aslında serinin robot bölümünde polis memuru Baley ve R Daniel 'in birlikte solaria da geçen maceralarında bu konudan bahsedilmiş olması. Baley'in çocuk yurdundaki bakıcıyla olan konuşması bana sanki solaria 'lıların bu konuda gizli çalışmalar yaptıklarını düşündürmekte.