Kayıt Ol

Görünmez Dünya - William Gibson

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Görünmez Dünya - William Gibson
« : 01 Mayıs 2012, 17:09:29 »

Cyberpunk (Siber-punk) kavramının yaratıcısı olarak görülen ve kendisini son olarak Neuromancer kitabıyla Türkçede okuduğumuz William Gibson, Görünmez Dünya adlı kitabıyla bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Hollis Henry, Node dergisinde çalışan bir araştırmacı gazeteci. Aslında Node dergisi henüz yok. Olsun. Hollis buna alışkın. Gerçi var olmayan bir dergide çalıştığını düşünecek olsa, bunun ne kadar tuhaf ve hatta ürkütücü olduğunu fark ederdi, ama neyse ki, düşünecek zamanı yok.

Tito, yirmili yaşlarının başında. Ailesi Kübalı. Rusçayı akıcı şekilde konuşuyor. Manhattan'da, terk edilmiş bir apartmanda yaşıyor ve bilgi transferleri dahil bazı ince işler yapıyor.

Milgrim, anksiyete ilaçları bağımlısı, kafası dumanlı bir keş. Gizemli adam Brown, haplarını vermeyi bıraksa yirmi dört saat bile hayatta kalamayacağına inanıyor. Brown'un ne haltlar karıştırdığını ise bilmiyor. Milgrim'in akıcı Rusçası ve şifreli mesajları çözme becerisi onu Brown için vazgeçilmez kılıyor.

Bobby Chombo yaratıcı bir deha. Gündüzleri askeri navigasyon cihazlarındaki sorunları gideriyor. Aynı noktada iki kez uyumayı reddediyor. Kimseyle görüşmüyor. Hollis Henry'ye Bobby Chombo'yu bulması söylendi.

Çevirisini Mert Süğlün'ün üstlendiği, Artemis Yayınları'ndan çıkan kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Görünmez Dünya // William Gibson
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2012, 17:24:55 »
William Gibson'ı biz en iyi Neuromancer ile tanıdık. Aslında nerdeyse tüm kitapları Altın Kitaplar tarafından vakti zamanında dilimize çevrilmiş, ancak şu an hiçbirine ulaşamıyoruz. 6:45'in batırdıklarına girip sinirlerimi yeniden bozmayacağım, hayır.

Altın Kitaplar, Gibson konusunda bildiğim kadarıyla iyi iş çıkarmış. Elimde onlar tarafından basılmış Neuromancer (onların basımıyla Matrix Avcısı) var. Ancak söylemek istediklerim bunlar değil.

Artemis bilimkurgu alanında bir uzmanlığa ya da sağlam temellere sahip bir yayınevi değil. Artemis'in neyine William Gibson gibi bir yazarı basmak? Hadi bunu geçtim, bu kitap aslında bir üçleme ve bastıkları da 2.kitap. Tamam, kitaplar birbirleriyle bağlantılı değil bildiğim kadarıyla. Aynı düzende geçen farklı kurgular. Yine de...

Her neyse sıralama şöyle:

Blue Ant Trilogy:

Pattern Recognition (2003)
    Spook Country (2007) - Görünmez Dünya
    Zero History (2010)

Altın Kitaplar'ın bilimkurgu alanında sahalara geri dönmesini umut ediyorum. Vakti zamanında bastıkları Gibson, Asimov kitaplarını bassınlar bari -_-.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2012, 20:17:41 »
Hmmm... Haberi okuduktan sonra son derecede çelişkide kaldım doğrusu. 6:45 basmadığı için sevinsem mi Artemis adını gördüğüme üzülsem mi bilemedim. Bir de Hazal'ın bahsettiğl şu 2. kitap hadisesini de öğrenince hepten hevesim kaçtı. Gibson ustanın eserlerinl ağız tadıyla ve hakkıyla okumak bizim kuşağa nasip olmayacak anlaşılan.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2012, 20:19:26 »
Hmmm... Haberi okuduktan sonra son derecede çelişkide kaldım doğrusu. 6:45 basmadığı için sevinsem mi Artemis adını gördüğüme üzülsem mi bilemedim. Bir de Hazal'ın bahsettiğl şu 2. kitap hadisesini de öğrenince hepten hevesim kaçtı. Gibson ustanın eserlerinl ağız tadıyla ve hakkıyla okumak bizim kuşağa nasip olmayacak anlaşılan.

NadirKitap gibi yerlerden vakti zamanında Altın Kitaplar'ın bastığı versiyonlarını okumanı öneririm. Zaten Altın Kitaplar'ın bastığı çok sayıda Gibson kitabı var. Neuromancer yerine de Matrix Avcısı'nı almak en mantıklısı gibi duruyor.

Gönül ister ki doğru düzgün şekillerde raflarda görelim. Nerdeeeee...