Kayıt Ol

Aksın Gözyaşlarım Dedi Polis - Philip K. Dick

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Aksın Gözyaşlarım Dedi Polis - Philip K. Dick
« : 29 Haziran 2012, 14:06:18 »

Philip K. Dick okuyucularının yıllardır sancısını çektiği büyük eseri nihayet dilimizde!

Aksın Gözyaşlarım Dedi Polis, 1974 yılında yazılmıştır. Bir gecede aklını kaybeden genetik olarak geliştirilmiş bir pop şarkısıcı ve televizyon yıldızını anlatır. Futuristik bir distopya olan öyküde Amerika ikinci bir iç savaştan sonra polis devleti haline gelmiştir.

Roman 1975 yılında “en iyi bilimkurgu romanı” dalında John W. Campbell birincilik ödülüne layık görüldü. Ayrıca 1974 yılında Nebula, 1975 yılında da Hugo ödülüne aday gösterildi.

Alıntı
Aksın gözyaşlarım, pınarlarınızdan aşağı!
Sonsuz sürgünümde izin verin yas tutayım;
Gecenin karakuşunun elemli ağıdını yaktığı yerde,
Bırakın yaşayayım orada yaslı tek başıma.

Çevirisini Ömer Faruk Süme’nin üstlendiği, önümüzdeki hafta içerisinde raflarda olması beklenen kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aksın Gözyaşlarım Dedi Polis // Philip K. Dick
« Yanıtla #1 : 30 Haziran 2012, 17:01:53 »
Neuromancer faciasından sonra bir de elimdeki bir başka Dick kitabı olan Karanlığı Taramak[*]çok büyük merakla aldığım bir kitaptı[/*]'a göz gezdirmiştim. Bildiğiniz gibi Karanlığı Taramak yeni baskısıyla 2011 sonlarında raflardaki yerini almıştı. Gelin görün ki çeviri hataları ve "mantıksız" cümleler daha ilk sayfalardan beni okutmaktan soğuttu. Kitap okunmuyor bile.

Bu kitabı almayı düşünen varsa (gerçekten merak ettiğim kitaplardandı) paranıza yazık etmeyin. 6:45 hem 18 lirayı iğrenç bile denemeyecek çevirideki kitaplarına yapıştırıp bizi sömürüyor, hem de böyle önemli eserlerin başka yayınevlerinde çevrilmesinin önünü tıkamış oluyor.

Gerek Karanlığı Taramak gerekse Neuromancer'da iyice kazıklanmış biri olarak yapmayın, etmeyin diyorum. Paranız cebinizde kalsın. Kimsenin sizi göz göre göre kazıklamasına izin vermeyin.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2012, 13:35:39 »
Kitapla alakalı Akşam Kitap'ta    Kaan Kavuşan'un hazırladığı yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DirkMullins

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2012, 10:18:41 »
hem de böyle önemli eserlerin başka yayınevlerinde çevrilmesinin önünü tıkamış oluyor.

Çevrimdışı t_oskay

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2013, 17:07:16 »
Herkese selam.

Acaba bu kitabi gercekten okuyup cevirisi hakkinda yorum yapabilecek var mi? 6:45'in onceki basarisiz cevirilerini referans alip yorum yapmis herkes. Okudugum bir blogta, blog-yazari bu konu hakkindaki bir yoruma soyle cevap vermis:

"çeviri hatası söz edilmeyecek kadar az, can sıkacak seviyede olduğu zaman incelememde değiniyorum zaten, gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz."

http://raflarinarasindan.blogspot.com/2012/11/aksn-gozyaslarm-dedi-polis-philip-k-dick.html

ben ikilemde kaldim, hem 6:45'e olan onyargidan hem de bu okudugum yorumdan dolayi. acikcasi cok merak ediyorum kitabi, okuyan varsa ve ceviri konusuna deginilebilirse iyi olur?

saygilar!

Çevrimdışı murattug

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2013, 02:42:56 »
çeviri kalitesine bir şey diyemem fakat bu kitabı alıp okuduktan sonra verdiğim kararı size aktarayım "bir daha p.k.d. kitabı almayacağım"

saygılarımla.
hala icq kullanan var mı

Çevrimdışı t_oskay

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2013, 10:33:09 »
çeviri kalitesine bir şey diyemem fakat bu kitabı alıp okuduktan sonra verdiğim kararı size aktarayım "bir daha p.k.d. kitabı almayacağım"

saygılarımla.

sağol cevabın için. ben de bu ara ubik'i okudum ve sonucunda bu kitabı okumayı biraz ertelesem iyi olur diye düşündüm.