Kayıt Ol

Kurguda Yer ve Kişi İsimleri

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
Kurguda Yer ve Kişi İsimleri
« : 10 Temmuz 2012, 16:06:18 »
İyi forumlar arkadaşlar :)

Yeni bir kurgu üzerinde çalışıyorum bu aralar sihir ve büyüyle dolu ama içinde çok fazla yaratık vb. varlık yok. Takıldığım bir yer  var sizin fikrinizi almak istedim.

Olaylar kurduğum bir dünyada mı geçsin yoksa Türkiye ve dünya içinde gerçek yerlerde mi ?
Kahramanlar Ahmet , Mehmet vs. isimlerde mi olsun yoksa kurduğum isimlerde mi ?

Forumda çoğu kişinin kurgu olmayan isimlerle ve yerlerle yazılmasını istediğini biliyorum ama daha detaylı cevaplar arıyorum sizden yardım istemeyi uygun gördüm.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kurguda yer kişi isimleri hakkında.
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2012, 13:38:25 »
hacı öncelikle kolay gelsin ben de bir kaç öneride bulunmak istiyorum kitap çıkarsa bize de sakal yaparsın ;)

bence kendi kurduğun bir dünyada geçsin şahsen bizim dünyada veya türkiyede olursa heyecanını kaybeder, yani bu dünyada sihir büyü yok, zaten çok az olan inandırıcılığı kaybedersin.

isimlere gelince içinde Ahmet,Mehmet gibi isimler olan bir kitabı açıkçası ben okumam. Kendin uydur,olan isimleri boz(bknz. Ahmet=Edmen) veya biraz mitoloji araştır ordaki kahramanların isimlerini değiştir(çoğu fantastik-kurgu yazarı böyle yapıyor).

Faydalı olabildiysem ne ala, olamadıysam kusura bakma, tekrar kolay gelsin.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2012, 17:31:34 »
Hehe :)çıkarsa neden olmasın :)

O konudanda haklısın kültürümüzde bu tür şeyler pek inandırıcı gelmiyor kulağa :)

Sağol teşekkür ederim :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2012, 16:37:30 »
Bana göre fantastik kurguda Türk isimleri kullanılabilir. Bunun kanıtı var :)

Ben daha çok ilk başta okuyucuyu ısındırmak için, çok fazla bilinmeyen isimler kullanılmasından yanayım. Ahmet veya Mehmet gibi isimler yerine en başta değişik isimler. Mesela kendi romanımdaki ana karakterlerin isimleri Peri, Melis ve Serkis. bunlardan sadece Serkis uydurma isim. Ama kitabın genelinde Recep, Zerrin, Halis, Veli, Ekrem gibi birçok isim kullandım.

Mesela isimleri çoğu zaman yalnız bırakmak yerine unvanlarıyla kullanabilirsiniz, o zaman çok tuhaf kaçmıyor. Vaiz Recep, Kızıl Cadı Melis Hatun, Ekrem Efendi veya Paşa gibi...
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2012, 17:04:27 »
Ya da bir arkadaşımın yaptığı gibi yaparak sevdiğiniz, değer verdiğiniz kişilerin isimlerini tersten çevirerek yapabilirsiniz. Ancak bu yönetim kısa hikayelerde ve öykülerde kullanmanızı öneririm. Eğer yayınlanacak, yani bir yayınevinden çıkıp kitap olacak kurgularda kullanman önerilmez.

Örnek verecek olursak; Nitram, Neiklot.

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2012, 15:19:31 »
Ya da bir arkadaşımın yaptığı gibi yaparak sevdiğiniz, değer verdiğiniz kişilerin isimlerini tersten çevirerek yapabilirsiniz. Ancak bu yönetim kısa hikayelerde ve öykülerde kullanmanızı öneririm. Eğer yayınlanacak, yani bir yayınevinden çıkıp kitap olacak kurgularda kullanman önerilmez.

Buna benzer bir şey yapan benim de bir arkadaşım vardı. Seydayı Sedua falan yapıyordu.

Türkçe isimler de kullanabilirsin, yabancı isimlerde kullanabilirsin, hiç isim de kullanmayabilirsin.(Evet mümkündür en basitinden benim öykülerim buna delildir.) Bunlar hikayelerinin okunmasını nerede ise hiç etkilemez. Her zaman dediğim gibi; bir hikayeyi ne içindeki ırklar okutur, ne de o hikayedekilerin isimleri. Bir hikayeyi okutan o hikayenin dili ve kurgusudur. O yüzden nasıl okunur diye değil, nasıl içime siniyor diye düşünürsen başarılı olabilirsin. Çünkü sen hissettiğin zaman insanlar hisseder. İnsanlar ise hissettikleri zaman okurlar.

Burada denecek bir tek şey var bence; İnsanlara birşeyleri sevdirmenin herhangi bir formülü yok, onların kalplerine hitap etmelisin sence düşünerek kalplere hitap edebilir misin?

Çevrimdışı Fëanor

• *
  • 24
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Temmuz 2012, 15:38:53 »

Her zaman dediğim gibi; bir hikayeyi ne içindeki ırklar okutur, ne de o hikayedekilerin isimleri. Bir hikayeyi okutan o hikayenin dili ve kurgusudur.

grikunduz

Bu konuda sana tam olarak katılmıyorum.Hikayenin konusu ve kurgusu çok önemli ama okuyucunun kendine yakın bulduğu bir karakter bulunması da bunlar kadar önemlidir.Sevdiğin bir karakter olmaksızın kitap okumak insanı(en azından beni) pek içine çeken bir durum değil.İlk izlenim açısından da karakter isimleri büyük bir etken.

Scyther

Yer ve isim seçimin tamamen sana ve hikayene bağlı.Harry Potter Serisinde günümüz dünyası ve İngiliz isimleri kullanıldı.Yüzüklerin Efendisi'nde ise tamamen kurgu bir dünya ve yazarın kendi oluşturduğu karakter isimleri kullanıldı.İki serinin de başarısı ortada.İsim seçimlerindeyse benim görüşüm; ismin kulağa hoş gelmesi ve karakterin yapısına uygun olması yeterli.Yer seçiminse hikayenin yapısına ve gidişatına bağlı.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2012, 15:40:38 »
Kendi gördüğüm ve rahatsız olduğum ufak bir ayrıntı hakkında bir şey söylemek istiyorum. İsimlerin tamamen uydurma ya da var olan isimlerden seçilmesi okuyucuyu bir miktar etkiler bana kalırsa, ama okuyucu için asıl önemli olan o ismin rahat okunup okunamadığıdır diye de düşünüyorum. Örneğin ben okuduğum kitaplarda telaffuzu zor isimleri aklımda tutamıyorum. Uzun, yan yana bolca sessiz veya sesli harf kullanılan ya da kolayca söyleyemediğim isimler beni zorlayıp karakterini de bir nebze can sıkıcı hale getiriyor. Bu da isim seçiminde önemli bir faktör olmalı o yüzden.

Asıl konu ile ilgili de; yazdığınız dünyayı nasıl göstermek istediğinize bağlı diye düşünüyorum. Eğer tarihsel bir öykü yazacaksanız var olan isimlerden kullanmak size artı sağlayacağından (insana tanıdık geleceğinden dolayı) her şeyiyle yepyeni bir dünya yaratma çabanızda aynı şey size eksi verebilir. Duruma göre hareket etmek en mantıklısı gibi görünüyor.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2012, 16:06:29 »

Bu konuda sana tam olarak katılmıyorum.Hikayenin konusu ve kurgusu çok önemli ama okuyucunun kendine yakın bulduğu bir karakter bulunması da bunlar kadar önemlidir.Sevdiğin bir karakter olmaksızın kitap okumak insanı(en azından beni) pek içine çeken bir durum değil.İlk izlenim açısından da karakter isimleri büyük bir etken.

Elbette karakter önemlidir. Kendimi tam ifade edemedim galiba, bunun aksini iddia etmek istememiştim. Benim sorunum isimlerin önemiyle idi. Yoksa Kara Kule'yi bana heyecan ve hayranlıkla okutan karakter Roland'dı, Unutulmuş Diyarlarda Drizzt'di. Bunun aksini iddia etmek devekuşu gibi kafayı kuma gömmek, hakikate yüz çevirmek olacaktır zaten.

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Temmuz 2012, 18:17:41 »
İster türkçe, ister yabancı, ister uydurma olsun isimlerin kişilere hoş görünmesi bence de çok önemlidir. Mesela en iyi, en ünlü, en afilli karakterlerin isimlerinin çoğunun üç heceli olmasına dikkatinizi çekeyim: Voldemort, Kratos, Maximus, Aragorn, Sauron, Saruman(pek afilli değildi ama), Kvothe, Darth Vader:)
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı Elijah

• 627
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Temmuz 2012, 19:49:13 »
İsmin okuyucuyu iyi ya da kötü etkilemesi biraz da yazara bağlıdır bence. Karakter oldukça gizemli, ilgi çekici ya da hayranlık uyandırıcıysa isimlerin pek bir önemi yoktur. Mesela Raistlin'in ismi Eyjafjallajokull[*]yanardağ ismi[/*] olsaydı bile beni pek etkilemezdi, onun olduğu bölümleri her zamanki ilgimle okurdum. Tabi telaffuz kısmında sıkıntı olabilir, o ismin okunuşu okuyucuyu yorabilir, duraksamalara sebep olabilir. Fakat bunun için de çözümler yok değil: bazı kitaplarda okunuşu en kolay hale getirecek şekilde kafamdan uydurmuşluğum olmuştur. Eyjafjallajokull'a Eyfalkul demek gibi.[*]üç hece[/*]

Yabancı isim yerli isim sıkıntısına da Göktuğ Canbaba'nın güzel bir çözümü vardır; karakterlere lakap takmak. Fransız, Tilki, Kefenyırtan gibi takma adlarla sorunu çözmüş ve kimi okuyucu için gerçekçiliğini korumuştur. Bir çözüm daha vardır; grikunduz'un da dediği gibi hiç isim kullanmamak. Doğu Yücel Varolmayanlar'da ana karaktere herhangi bir isim bahşetmemişti, ki bence iyi de yapmıştı. Okuduğumda bu durum kitabın akışını hiç bozmamıştı, hatta ortada bir ismin olmadığını kitabın sonunda fark edebilmiştim.

Fakat ne olursa olsun, farklı bir evrende geçen kitaplarda bilindik isimlerin kullanılmaması taraftarıyım. Ki George Martin'in de sevmediğim yanlarından biridir bu. Madem farklı bir evren yarattın, isimleri de uyduruver.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Althar

• **
  • 70
    • Profili Görüntüle
    • http://grimaden.blogspot.com/
« Yanıtla #11 : 18 Temmuz 2012, 23:39:30 »
Scyther, günümüzde ya da en azından bizim dünyamızda geçen bir öyküde işin içine büyü katarak yazacaksan atmosfer seni zorlayabilir kanaatindeyim. Ben kurguda evrenler yaratmayı tercih ederim, böylesi daha özgür ve verimli. Diğer yöntemde inandırıcılık ve kurgu mantığını sağlamak adına daha çok çaba gerekiyor ki bunun öyküden çaldığı oluyor. İlla bizim dünyamızda geçen bir öykü olması gerekirse zaten bu gereklilik altyapıyı kurmuştur ve sorun olmaz, ama henüz karar vermediysen fantastik bir evren kurmanı ve kendi isimlerini yaratmanı öneririm.

Diğer arkadaşların ismin önemiyle ilgili bazı düşünceleri üzerine de fikrimi söylemek isterim.
Bence isimler çok önemlidir. Ben kelimelerin, sözcüklerin, isimlerin gücü olduğuna inanıyorum. Bir tabloda nasıl renkler, gölgeler, fırça darbeleri önemliyse yazıda da isimler ve doğru yerde doğru kullanılan kelimeler önemlidir. Kelimelere verdiğimiz güçler var, aklımızda bazı kelimeler güç, bazıları zarafet bazıları korku, bazıları heyecan uyandırır. Sallama isimlerde bile bu güç bulunabilir, bize bir şeyi hatırlatması, bize bir tarihi şahsiyeti hatırlatması, bir isme-kavrama-bildik bir kahraman ismine benzemesi yeterli; aklımızda o isim bir iz bırakır. Ya da bırakmaz. Zor okunan, zor yazılan, akılda kalmayan, çok uzun, çok kısa, anlaşılmaz isimleri itici ve sinir bozucu, okumayı zorlaştırıcı buluyorum. İsim önemli diyorum.
"Hayat yaşandığı kadar vardır. Gerisi ya hafızalardaki hatıra ya hayallerdeki ümittir. Hüsranı ise birtek yerde kabul ediyorum. Yaşamak varken yaşayamamış olmakta."

Uzun Yol - Susayanın Uyanışı (https://rapidshare.com/files/2985198102/Susayanin_Uyanisi.pdf)

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Ağustos 2012, 02:50:17 »

Hey! O benim taktiğim! :D
Güzel bir cevap verelim, bunları kullanabilirsin. Yani benim yaptığım gibi. Bir de gördüğün ilginç isimleri not al ve ters çevir, ilginç isimlerin ters yazılışları daha ilginç olur. Onlardan güzel ülke ve şehir isimleri çıkabilir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kurguda Yer ve Kişi İsimleri
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2015, 20:26:23 »
The Pack aracılığıyla gittiğimiz yazarlık seminerinde buna benzer bir konuyu konuşmuştuk.Aktarıyorum :

Konu şuydu : Apokaliptik bir evrendesin işte kıyamet falan dünyanın ( ya da içinde bulunduğun yeri ) halini bilmiyorsun bir odada kapalı kalmışsın. Odada oksijen tükenmek üzere.Kurtulmak için bazı özel güçlere sahip olabilecek kişiler var.  ( bu kişiler odadan rastgele seçiliyor ve herkese kura çektiriliyor,şansına hangi özel güç çıkarsa )

Fakat şöyle bir şey var her özel güç tek başına kullanılabiliyor işte onla onu birleştireyim gibi bir şey yok.

Neyse birisine maddelerle oynayabilme özelliği geldi. Çocuk dedi ki : "Önce kendime bi bubble açarım sonra kapının molekülleri arasından dışarıya bakarım bubble nasıl olsa koruyacak beni o şekilde odadan kurtulmuş olur ve bir tane safe house bulurum."

Buradaki sıkıntı şu : kilit noktalarda türkçe kelimeler yok. Türkçe  halini düşününce ne kadar sıradan oluyor değil mi ? "Bi balon açarım oradan da güvenli bir ev ararım."

Mesela yabancı bir film izlerken türkçe altyazılı olarak : "I have a plan" diyor bitiyoruz.Ama alt tarafı bir planım var diyor.

Mesele onu biraz süslemekte ve bizim bilinç altımıza sunulan şeylerden dolayı biraz da böyle.

Biraz abes bir örnek olacak ama "Abdurrahman hava elementini bükebiliyordu." diyince olmuyor çünkü o sadece çiğköfte yiyebilmeli gibi düşünüyoruz.

Çünkü bu zamana kadar bir Hollywood kadar etkileyeci bir filmimiz olmamız bu tarz konularda. Bilinçaltımızda hep farklı dillerdeki etkileyeci şeyler var.

Sonuç olarak ; ben çok taraftar değilim,Türkiye'nin Türkçe'nin kullanılmasında. Hı, değiştirebilir farklılık yaratılabilir mi neden olmasın ? Yaratıcı olduktan sonra herkes Türkiye'yi de Türkçe'yi çok güzel kullanarak başarılı olabilir. Umarım anlatabilmişimdir.