Kayıt Ol

Fantastik Edebiyata Başlamamda Yardımcı Olur musunuz?

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba ilk önce ilk kez konu açtığımdan dolayı hatalarım varsa kusura bakmayın.

Kitap okumaya yeni başladım.16 yaşındayım ve yeni başladım olarak söylüyorum. Çünkü fantastik edebiyatına olan ilgimi farkedememişim. Ama şimdi fantastik dünyasını tanımaya kendimi kaptırmaya başladım. 5-6 aydır düzenli olarak okuyorum. Ancak Fantastik dünyanın gerisindeyim. Önümde okumam gereken bir çok kitap var ve her gün daha fazlası ekleniyor. Bu açığı kapatamam. Ancak azalta bileceğime inanıyorum. Bu konuda yardımınızı istiyorum.Bana fantastik dünyanın kapılarını açacak kitapları söyleyin.

Şu ana kadar okuduklarım;

Harry Potter 1-2-3-4
Açlık Oyunları Serisi
Kemikler Şehri (Ölümcül Oyuncaklar serisi ilk kitabı)
Paranormal  1-2
The Secret Circle
Deniz Tanrıçası
Ozan Beedle Hikayeleri

Ve arkadaşlar çoğu kişinin Yüzüklerin Efendisini önereceğini düşünüyorum. Öğrendiğim kadarıyla ağır bir kitap, Onun hakkında da görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Edebiyata Başlamamda Yardımcı Olur musunuz?
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2012, 16:35:36 »
Unutulmuş Diyarlar ile devam etmeni öneririm.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2012, 16:38:13 »
Yüzüklerin Efendisi yeni başlayan biri için gerçekten ağır ve muhtemelen pek çok kişi bunu yapmayacaktır :).

Fantastiğin ünlü ve rahat okunan serilerinden Ejderha Mızrağı ya da Unutulmuş Diyarlar'ı tavsiye ederim. Okuma sıraları hem forum hem de portalımızda mevcuttur. Pek çok fantastik okurunun öyle veya böyle en az bir kitabını okuduğu seriler bunlar. Ha okunmalıdır demiyorum, fakat yeni başlayan birine yardımcı olacağı kadar bir hayli de eğlendireceğine inanıyorum :). Ben kendim de (Harry Potter'ı falan saymazsak) fantastiğe ciddi adımımı bu serilerle yapmıştım.

Bunun dışında tek kitap olan Mezarlık Kitabı (adına aldanmayın, korku değil fantastiktir) ve yine aynı şekilde Yokyer'i öneririm.

Bir başka güzel başlangıçsa (eğer bilgisayar oyunları oynuyorsanız) Warcraft oyunlarının bir üçlemesi var. Gayet hafif ve eğlenceli kitaplardır.

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2012, 16:48:13 »
Yüzüklerin Efendisi ağır bir kitap olsa da, ondan sonra yazılan birçok kitaba esin kaynağı olduğundan mutlaka okunması gerekenler arasında. Onun dışında Harry Potter'ı tamamlayıp bitirmenizi tavsiye ederim. King'in Kara Kule serisi var ama bazısı seviyor, bazısı sevmiyor. Her ne kadar çok uzun bir kitap olsa da Kral Katili serisini okuyabilirsiniz. Bunu ben de henüz bitirmedim fakat bitiren herkes ayılıp bayılıyor seriye. Bir de Türk yazar olarak Perg Efsaneleri'ni mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Muhakkak önerenler olacaktır ama (Taht Oyunları)Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi'ni okumanızı tavsiye etmem. Evet etmem dedim yanlış değil :) Bana pembe dizi gibi gelmeye başladı :)
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2012, 16:48:41 »
Kimse Yüzüklerin Efendisi önermez şimdiden çünkü O fantastik edebiyatın doruk noktasıdır. Onu okumak için belli bir birikime sahip olmak gerek. Bu birikim yaş değil -çünkü ben de 16 yaşındayım- bilgi ve okumadır. Ben daha erken yaşta başlamıştım okumaya, aynı süreci size uyarlarsak birkaç uyarıda bulunabilirim. Öncelikle Deniz Tanrıçası, The Secret Circle, Twilight gibi popülarite ve para için yazılmış şeylerden uzak durun. Sırasıyla Harry Potter serisini bitirin, Percy Jackson ve Olimposlular serisini okuyabilirsiniz sonra. Onu da bitirince Neil Gaiman'ın Mezarlık Kitabı ve Yokyer'ini okuyabilirsiniz. Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar da onları takip edebilir. Sonrası kendi kendine geliyor zaten.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Temmuz 2012, 16:50:05 »
Yüzüklerin Efendisi yeni başlayan biri için gerçekten ağır ve muhtemelen pek çok kişi bunu yapmayacaktır :).

Fantastiğin ünlü ve rahat okunan serilerinden Ejderha Mızrağı ya da Unutulmuş Diyarlar'ı tavsiye ederim. Okuma sıraları hem forum hem de portalımızda mevcuttur. Pek çok fantastik okurunun öyle veya böyle en az bir kitabını okuduğu seriler bunlar. Ha okunmalıdır demiyorum, fakat yeni başlayan birine yardımcı olacağı kadar bir hayli de eğlendireceğine inanıyorum :). Ben kendim de (Harry Potter'ı falan saymazsak) fantastiğe ciddi adımımı bu serilerle yapmıştım.

Bunun dışında tek kitap olan Mezarlık Kitabı (adına aldanmayın, korku değil fantastiktir) ve yine aynı şekilde Yokyer'i öneririm.

Bir başka güzel başlangıçsa (eğer bilgisayar oyunları oynuyorsanız) Warcraft oyunlarının bir üçlemesi var. Gayet hafif ve eğlenceli kitaplardır.

Bu yoruma katılıyorum ancak ufak bir ekleme yapmak istiyorum;

Yüzüklerin Efendisi genele göre biraz zor olabilir ancak Hobbit ile ufak bir başlangıç yapabilirsin. Tek kitap olduğu için yarıda bırakman gerekecek bir seri olmaz.  Ayrıca Hobbitten zevk alabiliyorsan, sıkılmıyorsan Yüzüklerin Efendisinide deneyebilirsin devamında.

Sana tavsiyem başlamak istediğin serilerin ön okumalarını gözden geçirmen veya gelen yorumları incelemen. Sana en çok uyan hikaye veya senaryo ne ise başladığın vakitte dilin zorluğu vs gibi konularda pek sıkıntı çekmezsin.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Temmuz 2012, 16:54:11 »
Kimse Yüzüklerin Efendisi önermez şimdiden çünkü O fantastik edebiyatın doruk noktasıdır. Onu okumak için belli bir birikime sahip olmak gerek. Bu birikim yaş değil -çünkü ben de 16 yaşındayım- bilgi ve okumadır. Ben daha erken yaşta başlamıştım okumaya, aynı süreci size uyarlarsak birkaç uyarıda bulunabilirim. Öncelikle Deniz Tanrıçası, The Secret Circle, Twilight gibi popülarite ve para için yazılmış şeylerden uzak durun. Sırasıyla Harry Potter serisini bitirin, Percy Jackson ve Olimposlular serisini okuyabilirsiniz sonra. Onu da bitirince Neil Gaiman'ın Mezarlık Kitabı ve Yokyer'ini okuyabilirsiniz. Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar da onları takip edebilir. Sonrası kendi kendine geliyor zaten.

Önce Bilge Adamın Korkusu İncelemesi'ndeki tıpatıp aynı fikirlerimiz, şimdi de bu yorum. Bu kadar mı kelimesi kelimesine benzer? Sen benim kayıp kardeşim falan mısın *-*?

Bu yoruma katılıyorum ancak ufak bir ekleme yapmak istiyorum;

Yüzüklerin Efendisi genele göre biraz zor olabilir ancak Hobbit ile ufak bir başlangıç yapabilirsin. Tek kitap olduğu için yarıda bırakman gerekecek bir seri olmaz.  Ayrıca Hobbitten zevk alabiliyorsan, sıkılmıyorsan Yüzüklerin Efendisinide deneyebilirsin devamında.

Aaa, ben Hobbit'i unutmuşum. Mantıklı gerçekten.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Temmuz 2012, 16:57:35 »
Arkadaşlarımızın da dediği gibi, Yüzüklerin Efendisi'ni önereceklerini sanmam. Çok ağır ve fantastiğin en uç noktası yani.

Yüzüklerin Efendisi'ne göre, Hobbit'in çok daha sade bir dili olduğunu duydum. Hurin'in dediği gibi onunla başlayabilirsin.

Ya da Ulysses Moore, Gölgelerin Efendisi ve Wardstone Günlükleri gibi basit serilerle de başlayabilirsin.

Biraz ilerledikten sonra, Kralkatili Güncesi serisini almanı öneririm. Oldukça sağlam ve harika bir seridir.

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Temmuz 2012, 17:07:28 »

Twilight'ı okumayı düşünmüyorum.

Şu an bazı kitapları sipariş veriyorum. Listemi sizler oluşturuyorsunuz,bunu bilin :) Ayrıca Yasmine Galenorn - Cadı kitabı elimde bulunuyor. Onun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Temmuz 2012, 17:13:54 »
Şimdiiii kimsenin önermeyeceği kitaplar önereceğim taşlayacaklar diye korkmuyor da değilim ama başlangıç kitabı olarak benim de önerilerim şunlar;

1-Temeraire Serisi (Gerçek Dünya tarihi ile fantastik eserlerin karışımıdır. Bu yüzdendir ki yeni başlayanlar için çok iyi olduğunu düşünüyorum. Az dozajla başlamak iyidir her zaman.)

2- Bartimaeus Üçlemesi (Ana karakteri genç olduğundan kendinize daha yakın hissedebilirsiniz. Ama bu seriye benzerlik gösteren Percy Jackson kadar hafif değildir, Harry Potter kadar da popüler kültürün kölesi olmamıştır bu yüzden ikisinin de en iyi özelliklerini alıp üzerine katmış bir kitaptır. Yine bu kitap da Eski Londra'da geçtiği için, başlangıç için idealdir. Mekanları gözünüzde daha net ve kolay canlandırabilirsiniz.

3- Ejderha Mızrağı (Tamamen fantastik dünyada geçen bir eserdir. Ama gerek anlatımın sadeliği gerek tasvirlerinin minimum seviyede olmasıyla yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Bu seri alıp başını gitmiştir ama ilk dört kitabı okumanız kafi bence. Ha ben ne yaptım alayını okudum nerdeyse ama başlangıç için konuşuyoruz burada :) )

4- Elenium Üçlemesi (Bunu kitapçılarda bulmanız zor eski bir eserdir ve sanırım yayın evi yeni baskısını yapmıyor. Şansınız varsa pdf olarak bulmaya zorlayabilirsiniz kendinizi. Bu kitabın yeni başlayanlar için bir artısı da şövalyelik kavramı üzerine hafif olarak fantastik bir kurgu eklemesidir. Anlatımı da sadeye yakındır. Ayrıca David Eddings ustadan mutlaka bir eser okuyun derim.)

Not: Bunlardan birkaçını okuyup sıkılmıyorsanız daha sonra ağır abilere geçebilirsiniz tabi ki. Onları da başka bir başlıkta artık :)

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Temmuz 2012, 17:14:40 »
Ursula Le Guin'in Yerdeniz serisi de fantastiğe başlamak isteyenler için akıcı ve oldukça güzel bir seridir.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Temmuz 2012, 17:20:33 »
Ursula Le Guin'in Yerdeniz serisi de fantastiğe başlamak isteyenler için akıcı ve oldukça güzel bir seridir.

Yerdeniz benim için mutlaka okunması gereken bir seridir, fakat ufak bir ekleme yapmak istiyorum burada. Çok başlarda değilde, biraz daha ortalara doğru okunması daha iyi olacaktır. Zira Le Guin'in "yaşayan" dünyası için kafa olarak hazır olmak gerek diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Temmuz 2012, 17:25:23 »
Twilight'ı okumayı düşünmüyorum.

Sen bu sözü sarfetme olgunluğunu gösterdikten sonra her seriyi okumaya hazırsın bence. Yolun açık olsun Optik. Bence daha fazlasını söylemeye gerek yok.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Temmuz 2012, 17:26:08 »
Percy Jackson da okuyabilirsin. Yazmayı unutmuşum. Gayet sade ve akıcı bir dili vardır Rick amcanın :)

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Temmuz 2012, 17:26:27 »

Ben Yerdeniz serisi ile başlayanlardanım ve ben de tavsiye ederim efendim. Dördüncü sınıfta okuyup pekala içselleştirebildiğimi hatırlıyorum -en azından o evrenin ruhuna vakıf olabiliyorsunuz- ama şöyle bir yan etkisi oluyor, sonrasında okuyacağınız her kitapta o gerçekçiliği, derinliği, "insan"ı arıyorsunuz. Bu da çok geniş bir fantastik kitap yelpazesinden keyif almanızı engelleyecektir sanıyorum. Ben bundan rahatsız değilim, ama yine de bilginiz olması iyi olur diye düşündüm.