Kayıt Ol

Hikaye yazarken konuyu nasıl buluyorsunuz?

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Hikaye yazarken konuyu nasıl buluyorsunuz?
« : 22 Temmuz 2012, 00:22:29 »
Klasik bir sorundur bu. Hikaye yazarken konuyu bulmakta zorlanırsınız. Polisiye mi yazsam, fantastik mi yazsam, günümüzde mi geçse, orta çağda mı geçse yoksa gelecekte mi geçse diye sorular sorarız kendimize. Ancak çoğu zaman hiçbirine cevap alamayız. Ben de alamam. Genelde bir anda geliverir aklıma.

Bir de şöyle zamanlar vardır ki, ben konuyu belirlemeden yazmaya başlarım. İlginç bir giriş cümlesi bulurum ve yazmaya başlarım. Ondan sonra olanlar klavyemden dökülür. Neler olacağını ben planlamam. Ellerim planlar, aklım benden daha hızlı davranır ve yazmaya başlar. Sonra böyle böyle yazarken, bir anda aklıma değişik bir konu gelir ve işin büyüsü bozulur. Yazı akıcılığını kaybeder ve katı, duygusuz bir yazı olur çıkar.

Sizde böyle mi yapıyorsunuz? Yani uzun süre düşünüp, bir konu bulduktan sonra mı yazıyorsunuz yoksa benim gibi aklınıza geleni mi yazıyorsunuz?

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hikaye yazarken konuyu nasıl buluyorsunuz?
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2012, 23:27:44 »
Uzun süre düşünüp konu bulur, sonra yazmaya başlarım. Hatta karakterleri bile önceden belirlerim tabi yazarken değişiklik gösterir.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2012, 23:51:51 »
Kitap okurken, televizyon seyrederken, sokakta yürürken, birileriyle muhabbet ederken söylenen ilginç ve ilgimi çeken bir lafı hafızama not ederim. Eve gidip üzerinde düşünmeye başlarım. Hikayenin ana hatlarını 2-3 gün boyunca düşünürüm. Sonra 1 hafta boyunca o konuda hiç düşünmem. Bir hafta sonra bu kadar aradan sonra bile beni heyecanlandıran bir konu ise başlarım yazmaya ve genelde sondan başa yazarım :) (Her hikaye için geçerli değil tabi bu)

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2012, 18:07:22 »
Bu biraz Cem Yılmaz'ın "Esprilerinizi nereden buluyorsunuz?" a dönmüş, "Ne biliyim ben." Balığa sormuşlar neden deniz diye, "ne biliyim ben," demiş.

Genel anlamda konuyu nereden buluyorsunuz diye soracak olursanız, cevabım yukarıyla aynıdır, ne biliyim ben :)

Sahiden şundan dolayı buldum diyebileceğim bir şey yok. Bir konu bulurum, onun içinde öykü gelişirken başka yerlerden esinlendiğim şeyler olur, onları nereden esinlendiğimi bilirim. Ama konuyu şuradan buldum diyemem. Belki o zamana kadar gelen birikimlerin oluşturduğu bir şeydir, belki ansızın ortaya çıkar. Hiç belli olmaz.
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2012, 18:34:37 »
Ahaha, Cem Yılmaz! Evet, biraz öyle olmuş ancak ben size konunun ne olduğunu sormak istemedim, konuyu nasıl bulduğunuzu sormak istedim. Yani dediklerinizde haklısınız pek tabii ancak ben bu iki kavramın birbirinden farklı olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Temmuz 2012, 02:38:06 »
İstediğimi yazıyorum sadece :) Ortaçağ'ın delisiyim diyebilirim , hatta şu milli piyango ikramiyesi çıksa ne yaparsın sorusu vardır ya o tür bir uyarıcı olduğunda kurduğum ilk hayal ufak bir kasaba teknolojiden tamamiyle uzak kasabanın kendi para birimi olan avcılık balıkçılık yapılan ufak turnuvalar düzenlenen bir kasaba.

İstediğim ne olursa olsun ufak bir cümleyle başlıyorum sadece olmasını istediklerimi yazıyorum . Konu bulmak için uğraşmayada gerek kalmıyor.

Toparlarsam bir cümleyle :)  Konu sensin gerisi hayalin. :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı Rüzgar Adam

• **
  • 54
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Temmuz 2012, 05:28:35 »
O an dinlediğim müziğe göre yazıyorum benimki biraz farklı.
Ölürken bile beni göremeyeceksin Rüzgar Adam Görülemeyen Adam

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Temmuz 2012, 13:44:36 »
Müzik ? farklıymış :) Ferdi tayfur dinlesen demek ki neler olucak :D güzelmiş :)

Çevrimdışı Rüzgar Adam

• **
  • 54
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Temmuz 2012, 02:08:17 »
Onu da dinlediğim zamanlar oldu.Müzik o hikayedeki duyguyu hissetmemi sağlıyor gerçi o duyguyu yansıtamıyorum ama olsun.
Ölürken bile beni göremeyeceksin Rüzgar Adam Görülemeyen Adam

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Temmuz 2012, 02:11:22 »
Oda tabi ki tecrübeyle olacak :) İlk kez ekmek yapan biri hamuru tutturabilir mi hiç :D

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2012, 13:24:02 »
Müzik dinlerken aklıma fikir gelmiyor. Onu genelde yazarken kullanıyorum. Kedi ve köpeklerle zaman geçirirken hemen aklıma bir şey geliveriyor.
http://www.whereiwrite.org/
Birkaç ay önce de bu siteyi görmüştüm. Neredeyse her yazarın fotoğrafında kedi veya köpek var. İnanılmaz derecede etki ediyor.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2012, 15:08:43 »
Konu aramam direk yazarım konu kendisi gelir. Ama ben önce karakterleri belirlerim karakterlerin karakteristik özelliklerini filan.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ekim 2012, 17:47:29 »
Bir yere giderken yolda arabaların üstünde zıplayan, uçan, büyülü oklar atan, kahraman, hırsız....

Gibi çeşitli karakterler yaratırım kafamda ve bu karakterlere uygun bir olay kurgusu yaratırım. Tabi bu yöntem tehlikeli çünkü şu ana kadar binlerce kez araba çarpması yaşamaktan ucuz kurtuldum :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı kitapci

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Kasım 2012, 13:18:21 »
Konu genelde birşeyden esinlenirim , şiirden , resimden , çekmeceyi karıştırırken gördüğüm birşeyden esinlenilebilir veya ilk başladığım zamanlarda uyguladığım yöntemi söyliyim
misal
Tür: Korku         
Yer: Mezarlık     

Kafamın içinde ne tür yazmak istediğimi belirliyorum ve neyle, nereyle ilgili olduğu hakkında bir kelime üzerinden başlayabiliyorum.   

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Kasım 2012, 13:56:11 »
Tür: Korku
Yer: Mezarlık

Diyelim yukarıdaki örnekteki gibi. Şöyle bir düşünüyorum ve 10 tane fikir üretiyorum. İlk 10 tanesini çöpe atıyorum direk bunlar herkesin aklına gelebilir diye. Yavaş yavaş seçenekler azaldığında yeni bir fikir üretebilirsem yazıyorum. Yoksa yazmıyorum.