Kayıt Ol

Şizofreni

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Şizofreni
« : 03 Ağustos 2012, 14:08:13 »
Şizofreni- 1.bölüm

Şizofreni tehlikeli ve tıp tarafından hala kesin olarak tedavisi bulunamamış illet bir hastalıktır. Hayali kişilikler ve yaşanmamış diyaloglar sağlıklı olan insanların aksine şizofrenlerde rüya dışında da vuku bulan olaylardır.

Şizofreninin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber şizofren hastalarının beyin tomografisi ve MR gibi radyolojik incelemelerinde beynin bazı bölgelerinde değişiklikler tespit edilmiştir; ancak bu değişiklerin şizofreniye özgü olmadığı da bilinmektedir.

Ayrıca tıp ilimi hastalığın çıkışıyla ilgili çeşitli oranları da genellemiştir. Mesela tek yumurta ikizlerinden biri şizofrense diğerinin de ileride olma olasılığı %50, anne ve baba şizofrense çocukların şizofren olma olasılığı %40’tır.

Çoğu kişinin kabul ettiği üzere bu hastalıktan kurtulmanın; ya da şiddet seviyesini en aza indirgemenin yollarından biri, en azından bu yolların başlangıcı, şizofren olduğunu; dolayısıyla da konuştuğunuz mimlenmiş kişilerin hayali olduğunu kabul etmektir.

Ama Erkan’ın durumu bu kadar basit –basit?- değil. Çünkü normal şizofreni vakalarının aksine Erkan bir ya da iki hayal arkadaşıyla konuşmuyor. Erkan’ın hayatındaki insanların yarısı diğer yarısından haberdar değil; birbirlerini görmüyorlar.

Erkan gerçeği bilmiyor.

Hangi grup hayal, hangi grup gerçek? Erkan hangisine inanacak?

Herhangi biri gerçek mi; yoksa hepsini mi hayal ediyorum? Erkan, hepsini mi hayal ediyorsun?

Eğer durum bundan ibaretse dünyada gerçek olan bir tek ben mi varım? Tek insan ben miyim lan dünyada? Yoksa ben Adem miyim-

Oha. Yavaş.

Erkan sıçtın. Kabul ediyorum, deliyim. Keşke Erkan’ın tek derdi kabul edip etmemesi; tedaviye istekli olup olmaması olsaydı.

Ama beni tedavi etmek isteyen doktordan sonra, onun hayali diye tabir ettiği insanların götürdüğü doktor da ilk gittiğim doktorun hayali; dolayısıyla tedavinin baştan olmak üzere… kısacası bok gibi bir durum var ortada. Bir elmaya yapılır mı lan bu-

Havva nerde? Adem olmanın ceremesini çektik, bari Havva olsa. Havva nerdesin? Yalnız mıyım lan bu koca dünyada! Tülay!

Sustum. İlaç vaktim geldi yine. Hah! Bir muamma daha. Hangi doktorun verdiği ilacı içeceğim? Hangisi gerçek, hangisi yalan? Mavi mi, kırmızı mı? Allah Neo’nun belasını versin mi, vermesin mi?

Konu dağıldı. Şimdi size Erkan’ın hikayesini anlatacağım.

Merhaba, ben Erkan. Şizofrenim.

"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şizofreni
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2012, 00:15:24 »
Nasıl bir anlatım tutturacağın belirsiz olsa da bu konu nasılsa güzel olur gibi geliyor. -Sadece- Erkan'ın ağzından dinlesek sanki daha bir hoş duracak, onu daha iyi anlayacağız.

Devamını bekliyorum beklemesine de, devam edecek mi acaba?

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2012, 00:18:16 »
Merhaba. Teşekkürler yorumun için öncelikle. Bu hikayeye buradan devam etmeyeceğimi soyleyeyim hemen. Bu ayın seçkisinde yayınlanacak ve erkanın -ufak bir degisiklik yaparak Bahattin yaptım ismini, hikayenin ismi ise "ruhumun parodisi" diye degistirildi- erkanin ağzından anlatılacak.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2012, 00:27:51 »
Erkan daha iyiymiş sanki :) okurken gülümsediğim yerler oldu çok güzel olacağa benziyor . Okumak isterim :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ağustos 2012, 00:35:49 »
 Teşekkürler gulumsettigime sevindim :) maalesef Bahattin kaldı artık çünkü seçkiye yolladım bile  :) Bahattin ismi bana nedense daha samimi geldi yahu, cok da pişman değilim açıkcası.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2012, 01:00:16 »
İlk olarak Erkan'ı okuduğumuz için bize daha iyi gibi görünüyor :) Çok güzel hikayen bu arada. Devamını bekliyorum.

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2012, 01:05:59 »
Evet o yüzden olabilir :). Şunu söylemeyi unuttum kısa olmasına rağmen sadece başladığımı ve bitirdiğim hatırlıyorum yani o kadar hızlı bir yazı bence çokta iyi böyle olması , o kadar hızlı gidiyoruz ki yazının içinde dış dünya bulanıklaşıyor okurken bence olması gerekende bu ya yaşayacaksın yazının içinde yada bunun gibi dış dünya yaşamayacak okurken :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2012, 15:37:02 »
Bunu duyduğuma sevindim. Teşekkürler tekrar yorum için.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Kasım 2012, 19:39:59 »
Bana da Erkan ismi daha iyi geldi. :D Bu arada yazınız kısa ve öz olmuş. Bence kısa ve öz olması okuyucuyunun aklında 'devamında neler olacak?' diye bir soru bırakmış.(Benim yazı bitince böyle bir soru geldi aklıma.) Kısacası ben çok beğendim. Birde yazının devamını kaçıncı ayın seçkisine gönderdiniz? Devamını çok merak ettim de. :D

Bu arada ellerinize sağlık.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Kasım 2012, 21:22:02 »
 Teşekkür ederim beğenmenize sevindim :D
Öykümü ayna temalı otuz sekizinci ayın seçkisine göndermiştim. Hikayenin ismi de "Ruhumun parodisi".

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Kasım 2012, 21:30:22 »
Cevapladığınız için teşekkürler.

Yazının devamını okumaya girişeyim hemen. :D
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

• *
  • 4
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Kasım 2012, 23:43:02 »
"  Eğer durum bundan ibaretse dünyada gerçek olan bir tek ben mi varım? Tek insan ben miyim lan dünyada? Yoksa ben Adem miyim-

Oha. Yavaş.

Erkan sıçtın." :))

Yazı çok güzel gidiyor.Bozmadan devam edersen ben de okumak isterim...
Hayatta mutlu olmak bazılarımızın gerçekten hedefleyip de ulaşamadığı bir hedeftir.Ya ayağımızın altındadır.Biz çok uzaklara bakarız.Ya da biz ayağımızın altına bakarken çoktan uçup gitmiştir.

Ya da benim gibisinizdir bakmayı bile beceremezsiniz...

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Kasım 2012, 00:44:42 »
Üstte de belirttiğim gibi hikayenin devamı 38. ayın seçkisinde. Eğer olur da okumak isterseniz tabi ki de yorumlarınızı duymak isterim :)

Link: http://oyku.kayiprihtim.org/ruhumun-parodisi-emuk/