Kayıt Ol

Stephen King ve J.R.R Tolkien

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
Stephen King ve J.R.R Tolkien
« : 09 Ağustos 2012, 17:00:57 »
King'e, Kara Kule ile yapılan en büyük eleştiri Tolkien'den fazlaca etkilendiği. Ama King, Kara Kule dizisini yazarken başta Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi olmak üzere Robert Jordan, Terry Brooks ve Stephen Donaldson gibi yazarların fantastik kurgularından etkilendiğini itiraf ediyor zaten. ''Şövalyeler fikri, hayalgücünün sınırsızlığı, heyecanını hiç yitirmeyen uzun öyküler aklımı başımdan aldı. 'Ben de böyle bir şey yazmak istiyorum' dedim. Birinci öyküyü yazmaya başlarken 'çok ama çok dikkatli olmalısın, yoksa Tolkien'in taklitçisi olup çıkarsın,' dedim kendime.'' King hedeflediğini başardı ve ortaya kesinlikle kendine özgü bir fantastik eser çıkardı.

Kaynak: www.tersninja.com
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stephen King ve J.R.R Tolkien
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2012, 17:41:02 »
Aslında ben Kara Kule'nin sadece ilk kitabını okumuş olsamda (bayıldım bu seriyede) etkinlenmelerin o kadar belirgin veya fazla olduğunu düşünmüyorum sonuçta Stephen King'de büyük bir  yazar öyle büyük bir kötü derecesinde esnilenme yapmaz fakat elbette temsilen benzerlikler olabilir  dediğin gibi.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2012, 20:14:08 »
kara kule benim hayallarimin kitabı en kısa zamnda tamamını okuyacağım ilk 2 kitabını okudum
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2012, 21:17:20 »
Seride etkilenmekten çok göndermeler var. Bir nevi saygı duruşu niteliğinde. Ki sadece Tolkien, Robert Jordan'la kalmaz sayfa başına yirmi tane gönderme yapıyor adam.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2012, 22:39:54 »
haklısın oda king farkı
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Eylül 2012, 23:38:10 »
Hatırladığım kadarıyla C.S Lewis'e kadar gönderme yapmıştı.
''...ve kısa bir an insanı Narnia'ya götüren harika gardıropla Bay C.S Lewis'i düşünerek Gök Gürültüsü'ndeki Steek-Tete'in yamacına adım attı. Vardıkları yer Narnia değildi.''
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2012, 08:20:08 »
Adam günde 2000 kelime yazıyormuş ya o.O
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...