Kayıt Ol

Kara Kule'nin Tutacağını Sanmıyordu

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
Kara Kule'nin Tutacağını Sanmıyordu
« : 09 Ağustos 2012, 16:51:21 »
Kara Kule'nin ilk kitabı Silahşör yayımlandığında King aslında halihazırda, kendi deyimiyle bir ''Bestsellersaurus Rex'' idi. Ama yine de yedi kitap sürecek ve o güne kadar yazdıklarından tamamen farklı bir tarzda, türde ve tonda olan bu kitabın çok ilgi çekmeyeceğini, yalnızca fantastik edebiyat meraklılarını cezbedeceğini düşünüyordu. Bu yüzden Kara Kule: Silahşör'ün küçük ebatlı bir yayınevinden oldukça alçakgönüllü bir tirajla (500 imzalı özel edisyon, 20 bin normal baskı)  çıkmasını istemişti. Bu sayının yeterli olacağını düşünüyordu King. Ama Kara Kule: Silahşör bir sonraki kitap Hayvan Mezarlığı / Pet Semetary'nin ön sayfalarındaki ''yazarın kitapları'' listesinde yer alınca, nasıl olup da bu kitabı kaçırdıklarına anlam veremeyen binlerce azılı King hayranı şaşkınlıklarını üzerlerinden atar atmaz bu kitabın peşine düştüler. Ama bunlardan binlercesi kitabevlerinden eli boş çıktı. İlk baskılar tükenmişti. Aşka gelmiş bu kitle hem yayınevine, hem King'e müthiş bir baskı uygulamaya başladılar. King biraz bu dalganın hızını keser umuduyla bir 10 binlik baskıya daha onay verdi. Bu kitaplar da anında tüketildiği gibi yeni talepler de gelmeye devam etti.

Sırada hayranlardan gelen yeni protesto dalgası vardır. Kimi okurlar kitabın sınırlı sayıda basılmasına içerleyip kitabı okumayı reddetmeye başlarlar. King bu protesto hareketine binaen The Politics of Limited Editions / Sınırlı Edisyonlar Politikaları adlı uzun bir makale yazıp yayımlatır. Yine de bir süre sonra okurun dediği olur ve King, Kara Kule: Silahşör’ün büyük rakamlarda basılmasına onay verir.

Kaynak:www.tersninja.com
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı murat.murat

• *
  • 14
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kara Kule'nin tutacağını sanmıyordu.
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2012, 19:30:21 »
Bir başarı öyküsü aslında . Adam gerçekten KİNG

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2012, 20:12:51 »
Vay canına sayın seyirciler!Bu yazıyı okuyunca kitap okuma isteği geldi bana.Yani düşünsenize adam satmayacağını düşünerek yazıyor ve birden bastırdığı 20.000 kitap bir anda yitip tükenmiş.Bİrden 30.000 kitap okuyasım geldi. ;D

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2012, 02:02:08 »

Kara Kule'yi yazmadan önce de ünlü bir yazardı. Dediği gibi, kendi deyimiyle Bestsellersaurus Rex idi. Bu seriyi yazmasındaki amaç ünlü olmak, ya da para kazanmak değildi, yani ben öyle düşünüyorum kafamda. Amaçlarından biri fantastik edebiyata kendi adına bir eser vermekti, kendi özgünlüğü ile süsledi. Güzel mi oldu? Harikulade oldu.

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2012, 10:15:13 »
Evet bir sürü tanınmış korku ve gerilim kitabı var.Çok merak etsemde  elime alamadığım kitap ''o'' ve çok kalın olduğundan  başka serilere vakit ayıramayacağımı düşündüğümden ''kubbe'' adlı kitaplarını alamadım.Tabii bu liste uzar gider.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2012, 20:58:20 »
Evet bir sürü tanınmış korku ve gerilim kitabı var.Çok merak etsemde  elime alamadığım kitap ''o'' ve çok kalın olduğundan  başka serilere vakit ayıramayacağımı düşündüğümden ''kubbe'' adlı kitaplarını alamadım.Tabii bu liste uzar gider.

Korku ve gerilim kitaplarının yanı sıra aşk kitapları da yazmakta, korku-gerilim yazarı olarak görmüyorum ben kendisini, her alana el atmış bir yazar. Büyücü ve Cam Küre fantastik öğeler içeren hüzünlü bir aşk kitabı. Stephen King bundan kitabın sonunda da bahsediyor zaten. Aynen şöyle söylemekte; ''Büyücü ve Cam Küre kitabında Roland'ın gençlik günlerine dönmem gerekeceğini biliyordum. Tabii ilk aşkına da. Ve bu hikaye ödümü patlatıyordu. Gerilim oldukça kolay. En azından benim için. Aşk ise zor.'' Dolores Claiborne ise fantastik öğe içermeyen bir eserdir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Kadri Kerem Karanfil'in yaptığı incelemeyi okuyabilirsiniz. Tık.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2012, 21:01:56 »
Korku ve gerilim kitaplarının yanı sıra aşk kitapları da yazmakta, korku-gerilim yazarı olarak görmüyorum ben kendisini, her alana el atmış bir yazar. Büyücü ve Cam Küre fantastik öğeler içeren hüzünlü bir aşk kitabı. Stephen King bundan kitabın sonunda da bahsediyor zaten. Aynen şöyle söylemekte; ''Büyücü ve Cam Küre kitabında Roland'ın gençlik günlerine dönmem gerekeceğini biliyordum. Tabii ilk aşkına da. Ve bu hikaye ödümü patlatıyordu. Gerilim oldukça kolay. En azından benim için. Aşk ise zor.'' Dolores Claiborne ise fantastik öğe içermeyen bir eserdir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Kadri Kerem Karanfil'in yaptığı incelemeyi okuyabilirsiniz. Tık.

Haklı. Cidden de her alana el atmış bir yazardır. Onu sadece bir korku yazarı olarak görmek olmaz.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2012, 22:38:23 »
Büyücü ve Cam Küre'nin sonsözü içerisinde şöyle bir cümle geçmekte; ''Bu kovboy aşk hikayelerini yayınlayan Eleine Koster'e de yine beni teşvik ettiği için minnet duymalıyız.''

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2012, 22:41:05 »
Eh, Kara Kule ile ilgili yorumlarımı serinin ilk kitabını aldıktan sonra yapacağım. Şimdilik yorum yapmak bana düşmez :)

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2012, 22:51:34 »

O değil de; tartışma konularının, sadece iki ya da üç kişinin post kasmaları için kullandıkları bir ortama dönüşmesinden rahatsızlık duymaya başlamış çokça Rıhtım üyesinin, çözümü "görmemezlikten gelmek"te bulduğunu görmüş bulunmaktayım.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.