Kayıt Ol

GedikSavaşları Efsanesi

Çevrimdışı nutrimatik

• *
  • 15
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: GedikSavaşları Efsanesi
« Yanıtla #30 : 20 Temmuz 2010, 00:52:08 »
imparatorluğun kızı, imparatorluğun hizmetkarı ve imparatorluğun hanımefendisi adlı üç kitaplık seri de türkçe'de yayımlandı. olaylar bu kez kelewanda, tsuranilerin gözünden anlatılıyor. acoma klanın hanımefendisi olan mara'nın zamanla imparatorluk oyununda diğer tsurani klanlarıyla yaşadığı çekişmeleri anlatıyor.
midkemia'da geçen maceralar ortaçağdaki derebeylik avrupasını anımsatır bir havadaydı. kelewan'da geçen bu seri ise shogunların, samuraiların japonyasını akla getiriyor.

Çevrimdışı C.one

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 19 Ağustos 2010, 23:07:27 »
ilk 4 kitabını bir çırpıda okuduğum muazzam ötesi seri. kesinlikle okunmalı. Verilen paranın ve zamanın kesinlikle karşılığını verdiğini düşünüyorum. Her gördüğüm insana bu seriyi tavsiye ediyorum. veriyorum okusunlar öğrensinler:)

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 19 Ağustos 2010, 23:53:33 »
ilk 4 kitabını bir çırpıda okuduğum muazzam ötesi seri. kesinlikle okunmalı. Verilen paranın ve zamanın kesinlikle karşılığını verdiğini düşünüyorum. Her gördüğüm insana bu seriyi tavsiye ediyorum. veriyorum okusunlar öğrensinler:)

Benim gibi biri daha :)

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #33 : 22 Eylül 2010, 09:26:33 »
Ya arkadaşlar bende Gedik Savaşlarınınn Ardından serisinin ilk kitabı, ihanet var. Onunla başlasam sorun olurmu yoksa önce Gediksavaşlarını mı alıp okuyayım?

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 22 Eylül 2010, 12:07:42 »
İhanet'e direk başlarsan epey kötü olur. Çünkü o zamana kadar karakterlerin başından geçen olaylarda bihaber olursun daha sonra Gediksavaşlarına döndüğünde zevk almazsın.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 22 Eylül 2010, 12:22:41 »
İhanet'e direk başlarsan epey kötü olur. Çünkü o zamana kadar karakterlerin başından geçen olaylarda bihaber olursun daha sonra Gediksavaşlarına döndüğünde zevk almazsın.

Olayların akışına göre gitmen tavsiye olunur. İlk kitapları okumazsan seriden pek tat alamazsın.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #36 : 22 Eylül 2010, 13:05:21 »
Hmm pekala o zaman diğerlerinden alana kadar beklesin o bir köşede. Teşekkür ederim. :)

Çevrimdışı oksijen

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 25 Ekim 2010, 19:30:01 »
bu serinin ilk 4 kitabını çok seviyorum. fantastik okumaya bu seri ile başladım, hatta kitap okumaya desem daha doğru olur. ilk 4 kitaptan sonraki kitapları o kadar sarmadı beni. soy acını takip edemez oldum. :D. fakat okunmamasının büyük eksiklik olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 13 Kasım 2010, 14:08:24 »
pug ın anne babası kim?
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 13 Kasım 2010, 16:36:04 »

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 14 Kasım 2010, 00:14:41 »
bu kitabı sevemedim bir türlü.o ingiliz kraliyet mevkileri beni soğuttu(dük,baron vs).bir de eli uzun jimmy karakteri abartılmış bayağı.sonuçta o bir insan ve yaptıkları şeyler akıl almaz.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 14 Kasım 2010, 12:13:35 »
Bir adam bir işi yaptığında, en kör milliyetçisinden tut, en batılı takılan özentisine kadar çok çok fazla kişi övmek amacıyla "Kralsın be oğlum" demez mi? "Bu çocuk çok Padişah adamdır abisi, sultanlara yaraşır efendiliğe sahiptir." Böyle konuşan birisi var mı etrafta? Bu örnek bile havada duruyor. Sen, günlük hayatında "Kral" kelimesini "Padişah" kelimesinden daha fazla duyuyorsun. "Prens, Prenses, Kraliçe"... Yani onlar artık İngiliz ünvanları olmaktan çıktı. Bizde krallık sistemi yoktu diye o ünvanları direkt olarak "İngiliz bu, yakalayın!" şeklinde yermek yanlıştır. Kaldı ki yazar İngiliz edebiyatı ile yetişmiş, bu şekilde ünvan dağıtması son derece normal. İskandinav ülkeleri de King sözcüğünün benzerlerini kullanıyor, İngilizlerden çıkmış ve sadece onların kullandığı bir kelime değil yani onu da belirteyim dedim.

Hayatında bu kadar yer etmiş kelimelerden sıkılıpta kendi özüne ait bir şeyler duymak istemiş ve sevmemiş olabilirsin saygı duyarım.

Eliuzun Jimmy'e gelirsek o becerileri abartılmış değilde şans konusunda biraz abartılmış bir karakter evet. Yalnız şöyle bir şey de var, fantastik açıdan hangi Rogue(Hırsız, Suikastçi) sınıfı karaktere bakarsan hepsinde bir şans faktörü vardır. Bu karakterlerde heyecan seviyesini yüksek tutmak her zaman zevklidir. Kapıya gittiğinde kapının açılıp açılmayacağını bilmemek, tuzakta zehir var mı yok mu kestirememek, hançeri iri yarı bi adama saplayınca yere mi yığılacak yoksa pis pis gülüp "Şaka mı lan bu" diyecek ?... Her şeyin arkasındaki soru işaretleri şans ve heyecan faktörünü devreye sokuyor. Abartılmış karakter arıyorsan Macros, Tomas, Pug, ne güne duruyor. :) Tüm kitapları okumadığını kestirebiliyorum, hepsini okusaydın James'in ilerde biraz durulduğunu görebilirdin.

Kişisel tavsiyem, abartılmış karakterlerden ve kraliyet ünvanlarından haz etmediğine göre sana benim de şu aralar okuduğum İhsan Oktay Anar'dan Puslu Kıtalar Atlası'nı tavsiye edebilirim. Okumuş olma ihtimalin yüksek aslında ama okumadıysan mutlaka oku, hoşuna gidecektir.

Spoiler: Göster
Bu başlığa gün yüzü gösterdiniz ya, Kral gibi adamsınız. :)

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 14 Kasım 2010, 20:38:53 »
Sanırım derdimi tam ifade edemedim.Ben "kral,kraliçe,prenses,prens"kelimlerine karşı değilim.Ki tüm dünya tarafından kabul edilen ve kullanılan kelimelerdir bunlar.Fakat "dük,baron,düşes,kont vs" ünvanlarıdır beni kıl kaptıran.Ve tabiki arutha.
Adam murmandamusu yendi!Ve o sıradan bir insan.

Bence Macros bölümünde yanılıyorsun.Çünkü binlerce yıl yaşamış birinin Bilgeliğini ve Büyüsünü artırma fırsatı pek çok kez olacaktır.Pug konusunda da sana katılmıyorum çünkü tolkien amcamızında dediği gibi, "Yazarın dünyasında olan şeyler doğrudur."yazar demiş ki pug da üstün büyü gücü var.Demiş ki valherular dağıtır.bunlar o dünyada doğrudur.Ama jimmy e sen bir insansın demiş.Aruthaya sen bir insansın demiş.

Sanırım senle şu cümlemde anlaşamadık."bir de eli uzun jimmy karakteri abartılmış bayağı.sonuçta o bir insan ve yaptıkları şeyler akıl almaz." burda jimmy nin yeteneğine lafım yok.sadece "hırsızlık yeteneğiyle" hırsızlık dışında yaptıkları akıl almaz demek istiyorum.

Gedik savaşları serisinden bahsediyorsan 4 kitaplık, onu okudum.
Ayrıca kitap tavsiyen için teşekkürler en kısa zamanda okuyacağım.

bir de sana özel bir soru sormak istiyorum.pug ın anne babası kim? ;D

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 14 Kasım 2010, 20:59:13 »
Ünvanlarda neye kıl kaptığını anladım sanırım. :) Yalnız 4 kitaplık ilk seriyi okuduysan Arutha hakkında bilmediğin bir şey var. Belki devam edersin bir gün, şimdi yazıp keyfini kaçırmak istemem ama mantıklı bir şekilde oturuyor Arutha'nın yaptıkları. Jimmy'e gelince, Jimmy sadece bir hırsız değil, onu da anlatmak istemem, okumalısın bence. :D bkz. can çektirmek

Pug ile ilgili ipucu verdim aslında üstteki mesajda, öksüzdür o, ömerdir, cikdir.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 14 Kasım 2010, 23:20:40 »
Murmandamus dediğin varlık büyü kulanılarak Kara Elf halini almış bir Yılan Rahibinden başka bir şey değildir. Bu yılan rahibinin tek amacı ise kara elfleri kullanarak kadim olanları geri getirmektir.

Arutha ConDoin benim serideki en sevdiğim karakterdir. Benim için ne Tomas nede Pug Arutha'nın eline su dökemez. Çünkü Arutha her zaman problemlere karşı sadece kendi zihniyle savaştı. Pug bir şekilde yardım alarak büyüde ustalaştı, Tomas yine yardım alarak "Kadim Olan"ların mirasına ortak oldu. Ne zaman ihtiyaçları olsa yeni bilgiler öğrenme şansları oldu. Şimdi spoiler vermemek için yazmıyorum çünkü aklımdaki bilgiler çok karışık. Ancak kendi başına her zaman doğru kararları veren, iyi bir komutan, adil bir yönetici olmayı başarmış bir karakterdir.

Dük düşeş gibi kullanımlar konusunda;
 "Adalar Krallığı" basit bir şekilde Batı Avrupa Krallıklarını temsil etmekte benim gözümde. Bu yüzden bu kullanımların ast üst ayrımı konusunda kullanılmasının gayet mantıklı olduğunu düşünüyorum.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!