Kayıt Ol

GedikSavaşları Efsanesi

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: GedikSavaşları Efsanesi
« Yanıtla #45 : 15 Kasım 2010, 00:24:46 »
Arutha ve Jimmy ile ilgili diğer kitapları okumadığım için daha fazla yorum yapmayayım.

Demişsinki dük düşes ingiltere de kullanılır bunda da kullanılması mantıklıdır.Yalnız bir şeyi atlıyorsun:Fantastik kitaplar farklı bir evrendir, dünyadır, mantık düzenidir.Bir fantastik romanın kalitesini belirleyen şey Yaşadığımız Dünya dan asgari seviyede kalıp taşımaktır.Ne kadar çok hayal gücü, okadar kalitedir.Zaten tolkien amcamın dünyada sevilmesi bu sebeptendir.Çünkü adam farklı bir dil, farklı ırklar, farklı inançlar ve farklı bir tarih koymuştur önümüze.Beni uyuz eden de, feist neden hükümdarlık mevkilerini Dünyamızdan hazır alıyor da kendi bir sistem yaratıp işleri daha kaliteli bir hale getirmiyor.Umarım daha iyi anlatabilmişimdir.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 15 Kasım 2010, 00:38:41 »
  Aksine Yüzüklerin Efendisinde'de yine geçmişte İngiliz ve Avrupa Ülkelerinde bulunan sistemi almıştır, hatta buna dünya üzerindeki genel uygulamalar diyebiliriz. Gondor bir kral tarafından yönetilmektedir, kralın yokluğunda yerine vekilharç bakmaktadır. Bu yönetim sistemi Orta Çağ'da genel olarak görebileceğimiz Mutlak Monarşi sistemine örnektir. Rohanlıların yönetim şekli ise bir kral ve onun dinlediği bir meclis bulunmaktadır buda Yarı Monarşik düzeni ele almaktadır. Dahada ilginç örnekler verilebilir bu konu hakkında. Bunun haricinde tabi ki savaş birliklerinin adı şekli birbirinden değişikti ancak sen bir orduyu veya bir ülkeyi nasıl çok farklı bir şekilde yönetebilirsin onun hakkında fikrim yok.

Aslında bir frp oynu ile başlayan Feist'in romanlarında ülkelerin temsili olduğunu zaman içerisinde anlayabilirsiniz. Kesh İmparatorluğu bana bariz bir şekilde Osmanlı İmparatorluğunu çağrıştırmakta, Tsuranni'ler Japonlarla nerdeyse aynı olmakta ve Adalar Krallığı ise Batı Avrupa Krallıklarına örnek olmaktadır. Hatta bir şehir devleti vardı romanlarda geçen adını unuttum şimdi gelenekleri ve görenekleriyle Fransızlara çok benzemekteydiler. Bu sebepten dolayı neden almasın? Politik-Kurgu romanı olarak geçen bu seride olayların bir yerden gerçek hayatla ilişkili olması elbette önem arz etmektedir.

Gedik Savaşlarını şu forumda konuşabilmenin kıymeti paha biçilemez.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 15 Kasım 2010, 01:35:43 »
Yalnız en başta kral gibi "temel" terimlerin kullanılmasını benim de benimsediğimi söylemiştim.Zaten bu fantastik kitaplar (tabiki bilim kurgu hariç)ilkel zamanlarda geçiyor diyebiliriz.Ve bu ilkel zamanlarda monarşinin örneği pek tabi doğaldır.

Kendin de dedin her ülkenin temsili kitapta var diye.İşte benim canımı sıkan noktada bu.Neden kendi bir ırk bulup veya millet, onların gelenklerini göreneklerini işlemiyor yahut dinlerini, sosyal durumlarını?Alıntı yapması -hadi yaptın bir de o dük barones gibi terimleri kullanması benim son damlamdı diyebilirim.Dediğim gibi ben fantazide asgari gerçeklikleri severim.Sizin takdirinize de saygı duyarım.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 15 Kasım 2010, 13:27:08 »
  Gedik Savaşları için ilkel zamanlar değilde Orta Çağ Dönemi veya Rönesans öncesi Avrupa ve Dünya'nın durumunu açıklıyor diyebiliriz. Eğer okumaya devam edersen ilginç detaylar gözüne çarpacaktır. Mesela bizim için 21. yüzyıldayız ama her gezegenin hali Dünya gibi mi?

Sen bitter çikolata seversin, ben sütlü çikolata severim başka birisi fındıklı sever diğeri Antep Fıstıklı sever. Herkesin beğenileri, istekleri farklıdır. Feist'te kendine göre bir Dünya yaratmıştır ve bizlere Politik-Kurgu dalıyla çok ilginç bir eser vermiştir. Kendi ırkını yaratmamış diyorsun ancak bunu yapmak genelde zordur ve çok derin bir bilgi birikimi ister. Yoksa Eragon'da olduğu gibi Yüzüklerin Efendisi taklidi ırklar görürüz. Ancak Feist hem senin okuduğun kitaplarda hemde sonradan okumayı düşündüğün kitaplarda kendisine göre bir hikaye örgüsü ve farklı ırklar yaratmış ve bunları da çok güzel kullanmıştır, ancak zamanı geldiğinde.

Okuduğun 4 kitap bir destanın satır başıdır. Hikayenin devamını okursan seni nasıl bir hikaye örgüsü beklediğini göreceksin. Ayrıca her yazarı Tolkein ile karşılaştırmak bence adil değil. Bilgi birikimi ve deneyimi ile Tolkein diğer yazarlara göre farklı bir yeri vardır benim için. Ayrıca her yazarı yaşadığı zamana ve duruma göre değerlendirmek gerekir.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 15 Kasım 2010, 13:50:29 »
emuk dinlersen eğer benim de başımdan geçen bir olayı anlatayım. 6. veya 7. kitaba kadar okumuştum ve tüm seri boyunca asil, soylu ve rütbeli insanlara yani Kral, Prens gibi adamlara "Majesteleri" diye hitap edilmişti. Sonra sanırım kitabın çevirmeni değişti ve yeni gelen çevirmen "Majesteleri" sözcüğü yerine "Ekselansları" kelimesini tercih etmişti. Ben o kelimeyi her okuyuşumda dikilen tüylerimi kontrol edememenin siniriyle kitabı çarparak kapattım ancak seri beni bağladığı için tekrar açıp okumaya devam ettim. Bir süre "Ekselansları" kelimesini okumamaya çalıştım, ancak cümlenin o kısmına gelmeden daha 2-3 satır yukardan gözüme çarpıyordu o iğrenç kelime. Fakat sonra okuya okuya, olayların içine gömüldükçe, atmosfer beni öyle çekti ki içine ekselansmış majesteymiş umrumda olmadı, artık orda "zengin piçi" de yazsa ben hikayemi aynı şevkle okumaya devam ettim. Bence bir şans vermeliydin, Hurin'in de dediği gibi her kitapta bulamayacağın politik bir kurgu var. Feist gerçekten bana göre bir ilki başarmıştır. Hangi ilki başardığını ise kitabı tamamen okumayan birisinin anlaması imkansız.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 15 Kasım 2010, 20:10:24 »
O değil de spoiler kutusu icat edildi haberi olan?

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 15 Kasım 2010, 20:14:37 »
Evet haberimiz var lakin spoiler verecek bir şey yazmadık Clorus, ben yada emuk. Pug bunu yaptı şunu yaptı demiyoruz, aksine okuyacak olan insanları heyecanlandıracak ipuçları veriyoruz.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Kasım 2010, 20:16:49 »
Evet haberimiz var lakin spoiler verecek bir şey yazmadık Clorus, ben yada emuk. Pug bunu yaptı şunu yaptı demiyoruz, aksine okuyacak olan insanları heyecanlandıracak ipuçları veriyoruz.

Gezegenler güzel bir örnek gibi geliyor bana. Okuyucuyu heveslendirmek harika ama okuyucuyu bazı şeyleri kitaplardan öğrenmesini de sağlamak lazım.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 15 Kasım 2010, 20:20:44 »
Peki onlar neler söylerseniz dikkat edelim sorun çıkmasın başlık altında. Yada başlığın ilk mesajına ve konunun kendisine dikkat spoiler içerir yazabilirsiniz. Forumda sadece bir başlık altında konuşulan bu konu ile ilgili kısıtlamalar azalmış olur. İsteyenler sadece künyeye bakar gerisini okumaz. Ancak ben okumuş kişilerle eleştiri yapmak istiyorum.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı nutrimatik

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 22 Kasım 2010, 21:00:51 »
Feist amcanın yeni bir serisi dilimize çevriliyor, ilk kitabı da yayımlandı: "Gümüş Şahinin Pençesi" Gedik Savaşları dünyasını okumayı sevenler için bu kitap seriyi sürdürüyor. Bu kez yolumuz doğu krallıklarına düşüyor ve çok bilmediğimiz o diyarlar ve gelenekleri hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Ben keyifle okudum ve ikinci kitabı heyecanla bekliyorum. Feist'in dilimize çevrilen kitaplarını okuyup daha yok mu diye bekleyenlere öneririm.

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 13 Ocak 2011, 16:12:15 »
Gümüş Şahinin Pençesi ve Tilkiler Kralı'nı okudum :D Pugu ve tanıdık yüzleri görmek paha biçilemez di :D

Çevrimdışı Artyom

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 02 Nisan 2011, 20:18:56 »
İnternetten araştırdım. Çok güzel bir kitaba benziyor :) Eğer bir sorun çıkmazsa 1-2 saate elimde olacak! :D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #57 : 09 Ağustos 2011, 09:47:19 »
İthaki yayınları daha önce Zaman çarkı serisinde uyguladığı sisteme benzer bir indirimi tüm Feist kitapları için uygulamaya geçirmiş. Kısa bir süreliğine tüm Raymond E. Feist kitaplarında katlanan bir kampanya söz konusu: İlk kitap %30, ikincisi %40, üçüncüsü %50 indirimle geliyor. İlgilenenlere duyurulur.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 13 Ekim 2011, 22:26:43 »
Gedik Savaşları'nın ilk 4 kitabını okuduktan sonra şunu söyleyebilirim ki, "Fantastik Edebiyat" deyince aklıma gelen Yüzüklerin Efendisi ve Zaman Çarkı serilerine bu seriyi de ekliyorum. Gerçekten son zamanlarda okuduğum en iyi şeylerden biriydi. Foruma ilk geldiğimde tavsiye eden arkadaşlara teşekkür ediyorum =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 23 Aralık 2011, 03:13:23 »
pug tomas ve arutha gibi ana karakterlerin gedik savaşları ve krondor serileri dışında ana karakter oldukları seri var mı?