Kayıt Ol

Zaman Çarkı

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı
« Yanıtla #75 : 05 Ağustos 2011, 11:32:53 »
Beni hüzünlendiren haber ise kitapta toplu kıyım yaşandığı haberi oldu. Kimlerin ya da kaç kişinin öldüğüne dair hiç bir ipucu vermedi tabii ki.

İnşallah Kitaba dramatik bir hava katıcam derken içimizi baymaz.Herşey bir yanada ben şunu merak ediyorum.
Ejder Kehanetlerinde şöyle bir bölüm var."Beş kişi ileri doğru at sürer ve dördü geri döner. "
Bence Rand ve Nyneave'in Shayol Ghul'e gidecek beşliden ikisi olacağı kesin gibi.Sizce diğer 3'ü kim olur ve kim geri dönemez?
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 05 Ağustos 2011, 12:06:51 »
Brandon Sanderson bu aralar Twitter'da ciddi derecede aktif. Söylediklerine bakılırsa son kitap gümbür gümbür geliyor. Kitabın son kısmını değişik bakış açılarından anlattığını ve bunlardan birinin yaklaşık 50000 kelime sürdüğünü söyledi en son. Beni hüzünlendiren haber ise kitapta toplu kıyım yaşandığı haberi oldu. Kimlerin ya da kaç kişinin öldüğüne dair hiç bir ipucu vermedi tabii ki. Eh Mart 2012'ye şunun şurasında ne kadar kaldı ki. :D

Hmm ilginçmiş iyi oldu burada paylaştığınız teşekkürler. Kıyım ha, babiterken de rahatlamıyor desene.

Kıyım yapacak gibi algılandı, ama şiddeti ne olur bilemem. Sanderson, başlangıçta kitabın son bölümlerini farklı bakış açılardan yazacağını ve bunun ilginç bir deneyim olduğundan bahsetti. Yazarken de bir ara size şimdiye kadar kaç karakterin öldüğünü söylesem çok mu bozarım okuma zevkini gibisinden bir şeyler söyledi. Bir ara hadi başlıyorum saymaya dedikten sonra kararından vazgeçti. Velveleye verdi ortalığı anlayacağınız. :D

Beni hüzünlendiren haber ise kitapta toplu kıyım yaşandığı haberi oldu. Kimlerin ya da kaç kişinin öldüğüne dair hiç bir ipucu vermedi tabii ki.

İnşallah Kitaba dramatik bir hava katıcam derken içimizi baymaz.Herşey bir yanada ben şunu merak ediyorum.
Ejder Kehanetlerinde şöyle bir bölüm var."Beş kişi ileri doğru at sürer ve dördü geri döner. "
Bence Rand ve Nyneave'in Shayol Ghul'e gidecek beşliden ikisi olacağı kesin gibi.Sizce diğer 3'ü kim olur ve kim geri dönemez?

Spoiler: Göster
Başlangıçta İki Nehirler'den yola çıkanların 5 kişi olduğunu düşünürsek Shayol Ghul'e gideceklerin onlar olacağını söyleyebilirim. Rand'in öleceğine ise 1'e 1.00000001 gibisinden bir oran veriyorum. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 05 Ağustos 2011, 12:30:23 »
Umarım yazar bir sürpriz yaparda Rand'ı öldürmez.

Çevrimdışı mehhhmet

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 05 Ağustos 2011, 15:08:06 »
Bahsettiğiniz kehanet büyük av da gerçekleşiyordu diye hatırlıyorum ben öyle değil miydi hatta kehaneti verin söylüyordu..
Yazarın Rand'ı ilk başta öldüreceğini düşünüyorum sonra bir şekilde geri döndürecekmiş gibi  geliyor.Kıyım konusu ise bence olması gerekiyor.Bana göre bu serinin en büyük eksiği ana karakterlerin hep bir şekilde paçayı kurtarmış olması biraz ölüm olsaydı şimdiye kadar kitap daha unutulmaz sahneler verebilirdi.Bu arada umarım o kıyımlardan biri egwene nin başına gelirde ondan kurtuluruz:)

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 05 Ağustos 2011, 15:32:40 »
Bahsettiğiniz kehanet büyük av da gerçekleşiyordu diye hatırlıyorum ben öyle değil miydi hatta kehaneti verin söylüyordu..
Şimdi hatırlayamadım ama akşam Büyük Av'a bir bakıyım.
Ama Bence o kehanet Rand'ın Shayol Ghul'e gitmesini anlatıyor.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 08 Ağustos 2011, 16:31:46 »
Herkese selam. Foruma yeni üye oldum ve açıkçası bu tarz bir forum bulduğuma sevindim. Etrafımda Zaman Çarkı'nı okumuş veya okuyan çok fazla insan olmadığı için konuşacak birilerini bulamıyordum pek. 13.kitabı 2-3 gün önce bitirdim ve bir sonraki kitabın hikayenin sonu olacağı gerçeği iyice beni germeye başladı. Yıllardır okuduğum bu serinin sonunda bitecek olması çok üzücü ama bir yandan da çok heyecan verici. Açıkçası okuduğum ilk fantastik roman bu olmamasına rağmen, okuduklarım içinde en iyisi olduğunu düşünüyorum. Yüzüklerin Efendisi'ni tenzih tutuyorum tabi ki.

Diğer konuya değinmek gerekirse;
O kehanet çok karışık ama ben, Rand-Mat-Perrin-Nynaeve-Moiraine'den oluşan bir kadronun Karanlık Varlık'la yüzleşeceğini tahmin ediyorum. Belki Egwene'de bu kadroda olabilir. Hikaye kimle başladıysa onla biter diye bir tahminim var. Bu arada 13. kitapta beni en huzursuz eden şey, Perrin'le ilgili kehanet. Öleceği söyleniyor ama bahsedilen fiziksel bir ölüm mü yoksa metafor mu yapılıyor anlamak çok zor. Tahminimce insani kişiliğini kaybedip, kurtlara önderlik etmek adına kurt kimliğine bürünecektir. Ama eğer ölecekse, ki kehanette ölümünün takipçilerine yıkım getireceği falan söyleniyor ve bu da diğer iddiayı güçlendiriyor, o zaman mendilleri şimdiden hazırlamak icap eder. Çünkü bu hikayedeki en iyi karakterlerden birisi Perrin.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 08 Ağustos 2011, 17:26:03 »
Ben ölebileceği ima edilen karakterlerin çoğunun öleceğini düşünmekteyim. Brandon Sanderson son zamanlarda yaptığı açıklamalarla bu düşüncemi kuvvetlendiriyor.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 08 Ağustos 2011, 17:32:20 »
Mümkün. Ama eğer öyle olacaksa bile,
Perrin'in savaştaki rolü ne olacak o zaman? O rolü yerine getirdikten sonra mı ölecek? Ayrıca kehanetler biraz muğlak oluyor. Mesela "Dünyanın Işığının Yarısı'nı vermek" ilk başta çok anlamsız gelmişti ama Mat bir gözünü kaybedince anlam kazandı. Perrin içinde bir istisna olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta ölmek sadece fiziksel olmuyor. Metafor olabilir diye düşünüyorum. Dünyanın Işığının Yarısı'nı vermek sonuçta metafor çıktı.
Bir de Robert Jordan'ın, sevdiği karakterlerin hayatı konusunda ne kadar titiz olduğunu biliyoruz. Perrin'in de en sevdiği karakterlerden biri olduğu düşünülürse, onun notlarından Perrin'in ölümü gibi bir şey çıkabileceğini sanmıyorum. Tabi hikayeyi dramatize etmek için Brandon Sanderson bu tarz bir yol izleyebilir mi, o da mümkün.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 08 Ağustos 2011, 17:55:35 »
Brandon Sanderson Robert Jordan'ın yaptığı hiç bir şeyi değiştirmeyeceğini söylemişti. RJ karakterlerini öldürmeyi hiç sevmese de (Ben de bu kadar iyi karakterler üretsem benim de öldürmeye içim elvermezdi herhalde. ) bu son kitap her şey olabilir demekten başka yol göremiyorum. Her ne kadar hiç kimsenin ölmesini istemesem de hüzünlü anlar bizi bekliyor gibi.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 09 Ağustos 2011, 10:11:30 »
Herkese selam. Foruma yeni üye oldum ve açıkçası bu tarz bir forum bulduğuma sevindim. Etrafımda Zaman Çarkı'nı okumuş veya okuyan çok fazla insan olmadığı için konuşacak birilerini bulamıyordum pek. 13.kitabı 2-3 gün önce bitirdim ve bir sonraki kitabın hikayenin sonu olacağı gerçeği iyice beni germeye başladı. Yıllardır okuduğum bu serinin sonunda bitecek olması çok üzücü ama bir yandan da çok heyecan verici. Açıkçası okuduğum ilk fantastik roman bu olmamasına rağmen, okuduklarım içinde en iyisi olduğunu düşünüyorum. Yüzüklerin Efendisi'ni tenzih tutuyorum tabi ki.

Diğer konuya değinmek gerekirse;
O kehanet çok karışık ama ben, Rand-Mat-Perrin-Nynaeve-Moiraine'den oluşan bir kadronun Karanlık Varlık'la yüzleşeceğini tahmin ediyorum. Belki Egwene'de bu kadroda olabilir. Hikaye kimle başladıysa onla biter diye bir tahminim var. Bu arada 13. kitapta beni en huzursuz eden şey, Perrin'le ilgili kehanet. Öleceği söyleniyor ama bahsedilen fiziksel bir ölüm mü yoksa metafor mu yapılıyor anlamak çok zor. Tahminimce insani kişiliğini kaybedip, kurtlara önderlik etmek adına kurt kimliğine bürünecektir. Ama eğer ölecekse, ki kehanette ölümünün takipçilerine yıkım getireceği falan söyleniyor ve bu da diğer iddiayı güçlendiriyor, o zaman mendilleri şimdiden hazırlamak icap eder. Çünkü bu hikayedeki en iyi karakterlerden birisi Perrin.

Ben Rand-Moiraine-Nyneave üçlüsüne katılıyorumda Mat ve Perrin'in olacağını sanmıyorum çünkü Mat gibi büyük bir generalin Tarmon Gai'don'da ordunun başında olması lazım ve Perrin Kurt Kral olarak bence kurtların yanında savaşacak gibi duruyor.
Ayrıca Perrin ile ilgili Karanlık Varlığın Kehaneti'nin tutmayacağı kanaatindeyim ama Brandon Sanderson'ada güven olmuyor hani.Okuduğum serilerde illaki iyilerin kazanması lazım gibi saçma bir düşünceye hiçbir zaman kapılmadım ama bahsettiğimiz seri Zaman Çarkı bu kitapta kahramanlarımızın fire vermeden ezici bir şekilde kazanması lazım.
Yoksa iki dünyadada elim Brandon Sanderson'un yakasında :D

Ayrıca sormak istediğim dört soru daha var.
1-Alacakaranlık Kavşağı'nda Min bir görüsünde Alivia'nın Rand'ın ölümüne yardım edeceğini söylemişti (yanılıyorsam düzeltin) ben bunun altındaki cevabın sonraki 3 kitaptada alamadım acaba siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.Ayrıca ben Alivia'nında Rand'la birlikte Shayol Ghul'e gideceğini düşünüyorum çünkü Tek Güç'te Nyneave'den bile daha güçlü.
2-Rand'ın Karanlık Varlığın yaratımı olan Gerçek Gücü kullanabilmesi acaba Son Savaşta neyi değiştirir? Mesela ben şöyle düşünüyorum Tek Güç'le dokunulamayan Saidar Haran'ı bu güçle yok edecek. Acaba sizler ne düşünüyordunuz.
3-Bide Padan Fain meselesi var.Ben Rand'ın son kitapta Karanlık Varlık, Moridin, Padan Fain ve Saidar Haran dörtlüsüyle aynı anda uğraşmasının imkansız gibi bişey olduğunu  ve yukarıda saydıklarımdan en zayıf halka olarak Padan Fain'in işinin başka biri tarafından halledileceğini düşünüyorum acaba bu kişi kim olabilir?
4-Aviendha'nın Rhueidan'da gördüklerinden sonra Rand'ın bir şekilde Karanlık Varlığı yeneceğini söyleyebiliriz (Aviendha'nın gördükleri olacaksa Karanlık Varlığın kazanması daha iyi ya neyse) acaba Aviendha bu konuda ne yapacak sizler ne düşünüyosunuz.

Oooo kendimi kaptırmışım gitmiş umarım kızmazsınız şimdiden görüşlerinizi bekliyorum. ;D  

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 09 Ağustos 2011, 10:53:57 »
Söylediklerinin bazıları mantıklı geliyor. Mesela;

Mat ve Perrin konusunda haklı olabilirsin. Şimdi ben de bir düşündüm de, Rand kadınlarla bağ kurarak mühürleri kırmak istiyor. Bu durumda Nynaeve, Moiraine, Alivia ve Egwene'den oluşan bir kadroyla çıkabilir Karanlık Varlık'ın karşısına. Gerçi Egwene'den pek emin değilim. Çünkü mühürlerin kırılmasına tamamen karşı çıkıyor. Rand'ın ta'veren özellikleri baskın çıkmazsa, Egwene o kadroya dahil olmaz. Cadsuane Sedai'de olabilir belki bilemiyorum.
Padan Fain'in karşısına Mat'in çıkması ihtimali de var. Hançerden dolayı aralarında bir bağ var sonuçta. Muhtemelen Rand, Saidar Haran ve Karanlık Varlıkla  yüzleşecektir. Moridin'i başka birinin halledeceğini tahmin ediyorum.

Son olarak, Aviendha'nın ne yapacağı, tamamen kestirilemez bir durum. Seanchan'larla tekrar karşılaşırsa Rand, Aviendha'nın o noktada devreye girebileceğini düşünüyorum sadece.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 09 Ağustos 2011, 11:26:31 »
Söylediklerinin bazıları mantıklı geliyor. Mesela;

Mat ve Perrin konusunda haklı olabilirsin. Şimdi ben de bir düşündüm de, Rand kadınlarla bağ kurarak mühürleri kırmak istiyor. Bu durumda Nynaeve, Moiraine, Alivia ve Egwene'den oluşan bir kadroyla çıkabilir Karanlık Varlık'ın karşısına. Gerçi Egwene'den pek emin değilim. Çünkü mühürlerin kırılmasına tamamen karşı çıkıyor. Rand'ın ta'veren özellikleri baskın çıkmazsa, Egwene o kadroya dahil olmaz. Cadsuane Sedai'de olabilir belki bilemiyorum.
Padan Fain'in karşısına Mat'in çıkması ihtimali de var. Hançerden dolayı aralarında bir bağ var sonuçta. Muhtemelen Rand, Saidar Haran ve Karanlık Varlıkla  yüzleşecektir. Moridin'i başka birinin halledeceğini tahmin ediyorum.

Son olarak, Aviendha'nın ne yapacağı, tamamen kestirilemez bir durum. Seanchan'larla tekrar karşılaşırsa Rand, Aviendha'nın o noktada devreye girebileceğini düşünüyorum sadece.

Bencede Egvene gitmeyecek Bana göre Sahayol Ghul kadrosu 3 Kadın 2 Erkek yönlendiriciden oluşacak ama son erkeği daha çözemedim.
Padan Fain konusunda haklı olabilirsin eğer olursa kitabın sonundaki destansı mücadelelerden biri olur tamda Mat Cauthon'a yakışacak destansı bir son ama bence Moridin'ide Rand haklıyacak çünkü Moridin Ishamael'in yeniden doğmuş hali ve ona denk olabilecek ve onu Panem Disen kapılarında yenmiş tek kişi'de Lews Therin Telamon yani Rand.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 09 Ağustos 2011, 11:51:31 »
3 kadın 2 erkekse, diğer erkek Logain olabilir belki. Diğer Asha'manlar içinde en güçlülerden birisi o. Mazrim Taim olasılığını hiç düşünmüyorum bile. Tahminimce Mazrim Taim'i Logain öldürecek zaten. Hatta Rand'in zor durumda kaldığı bir an Logain ortaya çıkıp hem Rand'i kurtarıp hem de Taim'i öldüreceğini düşünüyorum. Çünkü Rand'in Kara Kule'ye gitmesi kaçınılmaz ve orada onu kimbilir nasıl bir tuzak bekliyor.

Moridin ile ilgili dediklerin de mümkün. Yalnız Rand hikayenin son kitabında, tüm bu heriflere meydan okuyacaksa, kitabın 3000 sayfa falan olması gerekecek :D Bazı şeyler tahminimizden farklı gelişir bence.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 09 Ağustos 2011, 12:28:46 »
Benimki ütopya gerçi ama 3000 sayfa olursa ne güzel olur bi düşünsene oku oku bitmez.Yalnız bir şey var bilmem sizinde dikkatinizi çektimi.
11. veya 12. kitapta bir yerde Moridin'in Afetteki kalesindeki kaldığı yer tasvir edilirken her tarafın Kırmızı ve Siyah renkte olduğu belirtilmişti.Yine 12 kitapta Kara Kule'deki Mazrim Taim'în Aes Sedaileri kabul ettiği yerdede sadece Kırmızı ve Siyah renklerden bahsedilmiştir.Hayal dünyamın çok güçlü olduğunu söyleyebilirsiniz ama ne biliyim beni işkillendirdi bu durum.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 09 Ağustos 2011, 12:48:40 »
Kitap muhtemelen 400.000 kelime civarında olur. Bu da nereden baksan en az 1100 sayfa kadar eder. Keşke daha uzun olsa demek istiyor insan; ama zaten son kitap toplamda çok fazla sayfa olacağı için bölmemiş miydi Sanderson?