Kayıt Ol

Zaman Çarkı

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı
« Yanıtla #30 : 25 Mayıs 2009, 14:28:01 »
Ayrıca son cildin ilk kitabı olan "The Gathering Storm"un Amerika ve İngiltere kapakları çıktı.

Buradaki İngiltere (UK) kapağı;

Spoiler: Göster

Bu da Amerika (US) kapağı;
Spoiler: Göster

Görsellik açısından bakılınca UK güzel görünüyor ama US kapağı da belki bir kaç ipucu veriyor olabilir kitap hakkında, bilemiyorum artık.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

ADANMIŞ

« Yanıtla #31 : 25 Mayıs 2009, 17:37:49 »
bu yaşta bütün kitapları (11-yazılıyor- ve 5-kitapçıda bulamadım-hariç) okumuş bir ROBERT JORDAN delisi olarak size söylerim ki eğer bütün benliğinizle kendinizi ZAMAN ÇARKI'na verirseniz, H.Potter, LOrd of the Rİngs, Twilight(özellikle bu ününü haketmeyen kitabı) UNUTACAKSINIZ! Kesinlikle gelmiş geçmiş en mükemmel fantastik seri bu. Hem ben de "kahramanlık- hadi günü kurtaralım! " meselesini sevmem ama eğer dünya için ölmek zorunda olan bir adamı (RAND, serinin baş kahramanı) insanca halleriyle (aklından geçenler, fikirleri.....) ve kafasının içindeki deliyle (L.THERİN, Rand'ın önceki hayatı; onu severim deli demek istemem) ve GÖLGEyle savaşı ve onu oturamayacak duruma getiren 2 yarasıyla nasıl GÖREVi için uğraştığını görüp de bu seriye aşık olmamak imkansız. Hem içindekiler yalnızca bunlar değil, çevrilen oyunlar, başka bir sürü kahramanlar (yazmaya başlarsam klavye kırılana kadar durmam:) ve araya serpiştirilmiş aşklar (abartılı değil;  merak etmeyin) ve KEHANETLERle R.JORDAN  ın yarattığı bu dünya olmadan yaşayabileceğimi zannetmiyorum!!!!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 25 Mayıs 2009, 17:41:26 »
Valla böyle bir seriyi Twilightla karşılaştırabileceğimizi düşünme sakın :D. Böyle bir ayıbı kimse yapmaz.

Gerçekten de UK kapağı daha güzelmiş yahu. Amerikan kapaığı sanki çok eski basımmış gibi. İngiltere daha yenilikçi durmuş bu bakımdan. Ve son kitap diye bir karizma katmış kapak kitaba.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #33 : 25 Mayıs 2009, 18:33:19 »
US kapağındaki karakteri süpermane benzettim. :D UK kapağı gerçekten çok güzel.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #34 : 26 Mayıs 2009, 01:27:05 »
Cidden Amerika yayınındaki kapak niye öyle yahu, 80lerin ve 90başlarının kitap kapakları gibi, gerçekten ilk kitabın yayın tarihi o aralıkta mı yani? Türkçe cilt kapağı bence daha güzel bu ikisinden (para verince o kadar okuma da yanında yat)

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #35 : 26 Mayıs 2009, 14:30:27 »
Yamulmuyorsam ilk kitap 87 basımı olmalı ama emin değilim. 80-90 arası ama bunu hatırlıyorum.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 12 Haziran 2009, 19:58:50 »
http://www.ilknokta.com/secki/17/1/Zaman-Carki-Kitaplari.html

İyi bir kampanya olsa gerek. Tüm kitaplar %50 indirimli.
try again fail again fail better

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #37 : 13 Haziran 2009, 11:39:12 »
Ne iyisi, şahane bir kampanya. Bakalım babamı ilknokta'dan alışverişe ikna edebilecek miyim...

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 07 Ağustos 2009, 17:53:09 »
Zaman Carki gercekten gorulmeye deger bir seri ve acikcasi herkezin okumasini tavsiye ederim sanirim ben sizlerden daha sansliyim bu konuda cunku saolsun ailem soz konusu kitap olunca kesenin azini aciolar.(fantastik kurgu olduklarini bilseler almazlardi eminim ki:D) neyse ben burdan size alin okuyun demekten fazlasini yapabilirim gercekten okumak isteyen bana öm den ulassin ben kendisine kitaplari sirayla kargo ile yollarim okur geri yollar boylece sizde rahat edersiniz(tabi bu bence oldukca kotu bi teklif ben olsam bole bi seriyi kesinlikle kitapligimda bulundurmak isterdim)
I'm not bad. I'm just drawn that way

Okin

« Yanıtla #39 : 12 Ağustos 2009, 18:55:51 »
 EskidenKara Kule serisinin, yazılmış en güzel fantastik seri olduğunu düşünürdüm. Zaman Çarkı'nı okuduktan sonra fikrim değişti.
 Kule'nin pekçok hatası olmasına rağmen kitap, okuyucuyu kendisine esir ediyordu. Betimleme hataları, King'in yazarken kolaya kaçmaları ve yer yer saçmalaması, hikayeye kendisini koyması(teknik açıdan kötü bir şey değil ama benim hoşuma gitmemişti)... birsürü hata vardı kitapta.
 Zaman Çarkı, sizi sadece kendisine çeken bir eser değil. İçindeki her olayı yaşıyormuş gibi hissetmenizi sağlamakla kalmıyor, size gerçek bir dünya sunuyor. Ülkeler arası diplomasi, medeniyeti, içinde barındırdığı kültürler, iyi ve kötünün savaşını savaşın tam ortasında görebilmenizi sağlaması, neyn iyi neyin kötü olduğuna karar verememeniz, karşınıza çıkan süprizler, geniş ve kusursuzca resmedilmiş dünyası, anlatımındaki mükemmellik, tasfirler, savaşların gerçekçiliği, karakterlerin tüm duygularını, düşüncelerini ve kişiliklerini hissedebilmeniz... içinde çok fazla şey bulabileceğiniz bir seri.
 Hataları elbette var. Bazı kişiler, içinde çok sayıda karakter barındırmasını serinin bir eksisi oalrak görüyor. Ben bu görüşe katılmıyorum. Karakter sayısı çok fazla olabilir ama bu, eserin gerçekçiliğini artırıyor. İçinde dönen türlü oyunları, hikayenin bilinmezlerini anlatmak için bu kadar çok karakterin kulalnılması gayet normal. Zaman Çarkı dünyasının büyüklüğünü de göz önüne alırsak ben Jordan'ın bu kadar çok karakter kullanmış olmasını bir eksi olarak görmüyorum. Eserde gözüme en çok çarpan sorun, bazı söz kalıplarının çok sık kullanılması. Bilmiyorum, belki çeviriden kaynaklanan bir sorundur. Aynı sözleri defalarca duymak benim pek hoşuma gitmedi(Drizzt'in, palalarıyla yaptığı savaşları da sevmediğimi anlamışsınızdır.)
 Eser üzerine konuşacak çok fazla şey var. Bundan sonraki sözlerim sadece tavsiye şeklinde olacak. SEriyi okuyun ve evrenin en harika kurgusunu yaşayın.
 Okurken bir not defteri tutun. Büyükçe bir defter olsun. İçine tüm karakterlerin özelliklerini, yaşadıkları önemli olayları not alın. Başka bir deftere, seride yaşanan önemli olduğunu düşündüğünüz olayları, aklınıza takılan soruları ve bunun gibi şeyleri not alın. Arada bir bu defterlere göz gezdirdikçe kurgunun mükemmelliğini daha iyi göreceksiniz. Son bir tavsiye: Seriyi en az 2 kere okuyun. Gözünüzden kaçan pekçok detay fark edeceksiniz.

Unutmadan: Alması biraz pahalı bir seri. Ciltli versiyonlarında herbir kitabın fiyatı yaklaşık 40tl(yanılmıyorsam 50 liraolanları da 9var okumak size biraz pahalıya mal olabilir. Ama inanın bana, bun değecektir. Ciltsiz versiyonları (yanılmıyorsam) 3. kitaptan sonra her cilt 2'ye bölünerek satışa sunuluyor. Ben geçen sene her bir cildin bir yarısına 25tl civarında para ödüyordum. Sanırım fiyatlar bu yaz başı 20 tl oldu. Dişinizi biraz sıkın ve bu seriyi okuyun. Harcadığınız paraya deeceği konusunda garanti veriyorum.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 26 Eylül 2009, 09:55:44 »
27 Ekim 2009 tarihinde çıkacak olan 12. kitap The Gathering Storm (Fırtına Toplanıyor)'un yayınlanan ÖN OKUMAsı, Niran Elçi editörlüğünde, sitemiz bünyesinde çevrildi.

Haberi okumak ve ÖN OKUMAya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
« Yanıtla #41 : 01 Kasım 2009, 15:44:46 »
The Gathering Storm. Keşke Robert Jordan tamamlayabilseydi eserini. Ancak olmadı. Brandon Sanderson'u gerçekten kutlamak istiyorum çok güzel iş başarmış. Bazı yerler hariç hissetmiyorsunuz farklı birinin kalemi olduğunu. Ve kitap bence serinin en iyi kitapları arasında kesinlikle yer alır.
Kitap yeni çıktı biliyorsunuz. Korsana karşıyım ama zaman çarkı aşkı için kendimi tutamadım. Ha kitabını da alacağım tamam ama internetten audio book unu buldum dinledim tamamını.
3 günde bitirdim 35 saatlik eseri. İçim dışım ingilizce oldu.

Ama değdi be gerçekten. 3 yıldır bekliyorum bu kitabı ve beklentilerimi karşıladı. Kitap hakkında spoiler vermeyi düşünmüyorum. Bekleyin ve görün. Ancak çok şaşıracağınız bazı yerler var. Aaaa hiç beklemezdim diyeceğiniz. Sizi gülümsetecek bazı noktalar, bazı yerlerde sinirleneceksiniz karekterlere. Ama sonu varya hiç beklemediğiniz şekilde bitecek. Keşke bitmeseydi diyeceksiniz.
Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 01 Kasım 2009, 19:17:43 »
Ama sonu varya hiç beklemediğiniz şekilde bitecek. Keşke bitmeseydi diyeceksiniz.

Son kitap 3'e bölündüğüne göre, böyle bir sonla okuyucuları epey sinirlendirebilir :D. Çünkü sıra 3'e bölünmüş kitabın 2.sine geliyor ve hele de bizim gibi çevirisini bekleyenler için, Fırtına Toplanıyor'u okuduğumuzda hop oturup hop kalkacağız diğeri çevrilsin diye :D

Çevrimdışı majesty

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 01 Kasım 2009, 20:57:48 »
şu an fuar var fuarda da %50 indirim yapıyorlar...hatta benim gibi şanslıysanız daha fazla indirimle de alabilirsiniz. zaten okumuştum rafımda dursun diye aldım...eğer okumak istiyorsanız almadıysanız fuardayken alın başka türlü üstesinden gelemezsiniz.

Çevrimdışı nami

• *
  • 1
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 17 Aralık 2009, 03:09:51 »
Zaman Çarkı..

Piyasadaki çoğu kitabı okumuş biri olaraktan şunu söyleyebilirim ki gerek anlatım dili gerek konusu bakımında en iyi eser...

Lotr'u bir kenara koyarsak o dönemden bu döneme gelen kitaplara baktığımda bir kaç kitap dikkat çekici bir ilerleme gösteriyor aslında. İlerleme derken fantastik edebiyat anlamında elbette. Kule serisi, anlatımı ve konusuyla terry goodkind'ın the sword of truth serisi, discworld en göze çarpan eserler...

Ama wheel of time apayrı; düşünün bir karanlık varlık var ve dünyaya hükmedecek, ipler onun eline geçerse kurtuluş yok; ve umudunuzu koruduğunuz bir genç var, fakat o bu savaşta galip gelse bile bir belkiniz var çünkü deliliğin kendisini ele geçirmesi çok yakın ve kehanetler ışık bizi ondan korusun diyor...

İki ta'veren bir ejder ve burnu havalarda bir sürü kadın karakter; herbirine ifrit olacağınız sebepsiz güç savaşları ve ev oyunları, yalan söyleyemeyen aes edailerin yani büyü yapabilen kadınların laf oyunları; bir an dolambaçlı bir yolda gibi hissediyorsunuz kendinizi zaman çarkıyla; kitaplar ilerledikçe karakterlerin gelişimlerini göreceksiniz ama bu gelişim hiçbir zaman kahramanca olmayacak; bşa karakterimiz yenilecek yeri gelince; ezilecek çoğu kez ve en güzeli (mat:) ) değerler yüzünden kayıpları göreceksiniz...

Bugün 12 kitap elimde (amerikan basımı ve nedense kapak hoşuma gitmeye başladı) ve ben yine en baştan okumaya başladığımdan (9. kitaptan beri böyle) başlayamadım kitaba henüz. Tek söyleyebileceğim Robert Jordan asla yarım iş yapmazdı sanmıyorum yapacağını da...

Jordan ile konuşmuş biri olarak şunu söyleyebilirim; zaman çarkı bizim yaşadığımız dünyayla birebir alakalı demiştim ona aieller biraz orta doğu insanını anımsatıyor diye; başka şeyler görecek miyiz diye sormuştum... dokuzuncu kitapta istanbulun fethine benzetmeyi mi abarttım acaba demiş gülümsetmişti beni ( hayır çok benzememiş bilakis söylemesen bilemezdim...)

son olarak

"Tüm övgüler Yaratıcı'ya, Işık'a ve tekrar doğacak olana olsun.
Işık bizi ondan korusun. "

ve
"We come brother, we hunt"