Kayıt Ol

Açlık - Knut Hamsun

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
Açlık - Knut Hamsun
« : 21 Ağustos 2012, 18:41:30 »

Nobel ödüllü Knut Hamsun'ın yazmış olduğu harika bir eser. 19.yüzyıl Norveç'inde açlık ile pençeleşen bir genç ünlü bir yazar olma sevdasıyla yanıp tutuşur. Ama yazar olmaya çalışırken bir yandan kira borcunu ödemesi ve açlığını yatıştırabilmesi için para bulması gerekir. Türlü türlü işler bakınır hiç birine kabul edilmez. Bu yüzden sokaklarda aç açına parişan bir şekilde gezinir.

Yazıları kabul edilse de o parayla ancak 3 hafta geçinir. Ve sonra. Yine o pislik duygu : Açlık.

Bu romanda açlığın hissettirdiği duyguları, psiklojiyi hissediyoruz adeta. Çaresizliği hissediyoruz, acıyı hissediyoruz, karakterle birlikte deliriyoruz. Duygulanıyoruz, yeri geldiğinde ağlıyoruz. Çünkü yazar öyle bir anlatmış ki kahramanı, kendimizi onun yerine koyup her şeyini hissedebiliyoruz.

Yazarın harika betimlemeleriyle ve Behçet Necatigil'in usta çevirisiyle birlikte roman unutulmaz bir esere dönüşüyor. Hepinizin okumasını şiddetle tavsiye ederim.

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Açlık // Knut Hamsun
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2012, 19:47:02 »
hocamın zorla okuttuğu ama sonra vayy güzelmiş dediğim kitap. kesinlikle okuyun kitaptaki kahraman sizmiş gibi hissediyorsunuz.
 kafamdaki dünya daha güzeldi bende orda yaşamayı tercih ettim. 

Çevrimdışı Deniz Eksilen

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Açlık - Knut Hamsun
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2016, 08:30:20 »
   2 defa okudum -gerçi kısacık bir kitap olduğu için, pek övünülecek bir yanı yok ya bu lafın- bir kez daha okumayı planlıyorum.

1. tekil ağızdan anlatılan öykü, gayet gerçekçi. Yazar bir bakıma kendi yaşadıklarını anlatıyor(-muş). Eğer olaylar gerçek ise, harika bir gözlem yeteneğine sahip. Yok eğer kurgu ise, mükemmel bir hayal dünyası var. Her iki durumda da okuyucusunu tatmin ediyor.

Sonlara doğru biraz ritmini yitirdiğini düşünüyorum, ama toplamda kat kat üstün bir roman. Okuyun arkadaşlar okuyun, 100 sayfalık bir klasik. Eğer kendinize haftalık,aylık,mevsimlik bir kota koyuyorsanız, işte size bir çerez.
Onların onlar olmasıdır bizi biz yapan.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Açlık - Knut Hamsun
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2016, 11:46:03 »
Merhaba:
Bu tanıtım bana Jack London'un Martin Eden'ini anımsattı. Onda da kahramanının -kendisinin- değişik işlerde özellikle de çamaşırhanede çalışırken çok kitap okumasını ve bol bol yazıp yayınevlerine göndermesini, o aralar bir hayli ekonomik sıkıntı çektiğinden bahsediyor. Açlık'ı da listeme aldım yazılarınız sayesinde...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark