Kayıt Ol

The Sundering(Ayrılma)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
The Sundering(Ayrılma)
« : 24 Ağustos 2012, 12:50:11 »
Spoiler: Göster

Ağustos 2012 Gen-Con yazarlar konferansında başkanlık eden Ed Greenwood geriye dönüş adlı yeni bir konu belirledi. 1385 DR'de büyü vebası gerçekleşmiş paralel gezegen olan Abeir ile Toril(Faerûn'ün de yer aldığı gezegen) birleşmişti. Bu birleşim dünyaya yıkım ve koas getirmişti.Büyünün bozulması, Ağ'ın çökmesi, bazı tanrıların kaybolması,coğrafi değişiklikler üçüncü nesil Faerûn'u dördüncü nesle taşımıştı. Ve beşinci neslin ilk sinyalleri verilen bu konferansta "2014" denildi.Bir olan Abeir-Toril ayrılacak. "Ama nasıl?" diye soruldu. "Bir sıkıntılar zamanı(Time of Troubles) veya Büyüvebası(Spellpluge) mı olacak?" diye sorulduğunda ise yanıt;"Hayır çok daha farklı bir şey olacak" oldu. Ed Greenwood önderliğindeki altı yazar kendi ana karakterleriyle birer kitap yazacak. Bu kitapların ana konusu Ayrılma olacakken nasıl olacağına dair bir bilgi vermediler. Daha sonra bu kitaplara göre beşinci nesili başlatacak olay olacak. İşte o yazarlar(ki bu yazarlar en büyük Unutulmuş Diyarlar yazarları) ve kitaplarının adları:
1)R.A. Salvatore-The Companions
2)Paul S. Kemp-The Godborn
3)Erin M. Evays-The Adversary
4)Richard Lee Byers-The Reaver
5)Troy Denning-The Sentinel
6)Ed Greenwood-The Herald

Altı yazar'ın altı anakarterinin yana dururken ki bir resmi

Yazar Paul S. Kemp şu sözleri söyledi:
"Spellplague olayı ile Unutulmuş Diyarlar 100 yıllık bir zaman dilimini atladı. Bu atlayış ve değişimi bazıları severken bazıları sevmedi. Ancak D&D Next ile Unutulmuş Diyarlar'ın herkesin sevgisini kazanacağını söylebilirim. Benim fikrimi sorarsanız Spellplague sonrasındaki olaylar oturaklı ve yeterince doyurucuydu. Ne olursa olsun Diyarlar ile ilgili gelişmeler hızlı ve emin adımlarla gerçekleşiyor. Otobüsümüzün şoför koltuğunda Ed Greenwood var bizler de onun muavinleriyiz. Aynı zamanda Wizards of the Coast siz oyuncuların ve okuyucuların deneyimlerini sürekli dinleyerek diyarları geliştirmeye devam edecek. Ben de bu işin bir parçası olduğum için onur duyuyorum."

Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Sundering(Ayrılma)
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2012, 15:14:24 »
Aynı kaynakta kitaplarda ana karakter olacak karakterlerin resmi var ama ben kim kimdir bilmiyorum biliyorsan onları da söyler misin?
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2012, 15:28:09 »
Salvatore'ın yazacağı (Belkide yazmıştır kim bilir? İsim bile belli olduğuna göre.) The Companions kitabında Drizzt Do'Urden bulunmakta. Dark Sun'a onca kitap veren Troy Dennig'in bu proje içinde olması beni çok sevindirdi. (Bakalım karakterlerinden hangileri sağ kalacak?) Diğerleri hakkında pek bilgim olmadığı için bir görüş bildiremeyeceğim. Erin M. Evans gibi bir bayan yazara tekrar şans tanıdıkları ve böyle bir ''all star'' kadrosu içerisinde yer verdikleri için mutlu oldum.

''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2012, 15:31:59 »
Üzgünüm ama sadece Drizzt(R.A. Salvatore) ile Elminster'ı(Ed Greenwood) tanıyorum. Diğer yazarların farklı kitapları var belki oralarda geçiyordur. Ve Erevis Cale(Paul S. Kemp) olduğunu düşünüyorum fakat emin değilim. Paul S. Kemp the Godborn'u kendi serisinde yazacakken sonradan Ed Greenwood'dan gelen rica(emir) ile The sundering'e katmış.

Ben öbür yazarları tanımıyorum.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2012, 15:32:31 »
Heyecanlanmadım desem yalan olur. Büyüvebası kimini illet ettirse de ben müthiş bir haz alıyordum. Bu olaylarla heyecanımızın dozu artacak gibi.

Sabırsızlıkla bekleyeceğim kitapları. Teşekkürler Ejderfelaketi !

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ağustos 2012, 15:37:16 »
Midkema senin yazar bilgine hayranım. Yalnız R.A. Salvatore'u okudum. Paul S. Kemp ve Ed Greenwood'u okumasam da biraz biliyorum-Ed Greenwood'u billmeyen yoktur herhalde diyarlar yaratıcısını :) Paul S. Kemp'i de R.A. Salvatore'a yakınlığı ile biliyorum ve Örümcek Kraliçenin savaşı serisinde RA Salvatore organize ediyorya oradan bir ismini duymuşluğum var-

Heyecanlanmadım desem yalan olur. Büyüvebası kimini illet ettirse de ben müthiş bir haz alıyordum. Bu olaylarla heyecanımızın dozu artacak gibi.

Sabırsızlıkla bekleyeceğim kitapları. Teşekkürler Ejderfelaketi !

Evet ben de heyecanlandım ama bu yeni nesil için 2014 diyorlar. Yani daha çok var hem ben dördüncü nesle alışamamıştım daha-Bunda dördüncü nesil kitapların çevrilmemesi büyük bir önem taşıyor-

Önemli değil ben de Midkema'dan aldım bu mutlu haberi herkesle paylaşayım dedim.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Ağustos 2012, 15:38:09 »
Paul S. Kemp'i de tanıyorum. Hatta kendisiyle facebook arayıcılığıyla konuşmuştum. Troy Dennig ile de oradan iletişim kurmuştum. Lakin ben, Paul S. Kemp'in yazım tarzını beğenmemiştim. Örümcek Kraliçenin Savaşı gibi sevmediğim bir projeye imza attığından da olabilir. Çünkü oradaki hiç bir kitabı zevk alarak okumamıştım. Sanki birer ders kitabı niteliğindeydiler FRP oyuncuları için. Merak edenler varsa, Örümcek Kraliçenin Savaşı serisinin son kitabı Diriliş'i alıp okuyabilirler. Umarım bu proje o kadar sönük kalmaz, heyecan ve haz duyarız okurken.

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Ağustos 2012, 15:43:51 »
Bu proje çıkacak altı kitaptan fazlası demek oluyor. Eğer anladığım doğruysa beşinci nesil gelecek. Yani yeni sourcebooklar(Bilgilendirici kitaplar) play guideslar(Oyun rehber kitapları) çıkacaktır. Ve yeni yazarlar değişecek coğrafi, büyüsel ve ilahi etkenlere göre yeni kitaplar yazacaklardır. Nasıl Neverwinnter serisi dördüncü nesil serisi ise R.A. Salvatore bundan sonra beşinci nesil kitaplar yazacaktır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Ağustos 2012, 17:17:53 »
Bence bu altı kitaplık seride olası görünen tek eksiklik Eleine Cunningham :(
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Ağustos 2012, 18:34:44 »
Evet o yazar unutulmuş Diyarlarla ilgili pek çok kitap verdi(ki çoğuda türkçeye çevrildi) Ama Diyarlar Yaratıcısı Ed Greenwood babamız(daha doğrusu dedemiz D: o sakalla) onu istememilş.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Eylül 2012, 17:21:42 »
Troy Denning'den haberler var. Kendi kitabı büyük ihtimal 2014 Mayıs tarihinde yayımlanacakmış.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Eylül 2012, 17:24:40 »
Evet düşündüğümüz gib yıl 2014. Avatar üçlemesinin üçüncü ve beşinci kitabını Troy Denning yazmış. Bakalım nasıl bir yazardır kendisi. 

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Aralık 2012, 17:05:48 »
Serinin ilk kitabı -RA Salvatore'un yazacağı "the Companions"- wizards.com'da yapılan açıklamaya göre 8 Ağustos 2013'te çıkacak. İsmini Salon'un Yoldaşlarından(the Companions of the Hall) alan  kitap; Drizzt'in dengeyi korumak için yazılmış kaderini, geçmiş güzel yaşamını araştıracağı ve Ayrılma'yı canlı olarak yaşayacağı bir kitap olacak.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2013, 19:59:57 »
The Sundering ile ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. Ayrılma olayı ile Abeir ve Toril'in ayrılacağını belirtmiştim.Yeni edindiğim bilgilere göre, Bu Ayrılma olayını Tanrı Üstü Efendi Ao gerçekleştiriyor. Avatar Serisinden hatırlayacağımız Kader Tabletleri(Tanrıların isimleri ve görevleri yazılı iki tane altmş santim büyüklüğünde kil tablet) Efendi Ao tarafından tekrar yazılacak. Ve bütün tanrıları bir telaş almış durumda. Eski Tanrılar yeni tabletlerde yerlerini korumaya çalışaşacak ve tanrılar, güçlü büyücüler, rahipler ve Tanrıların seçilmişleri ile Tanrıların valileri(exarch) doyasıya bir çarpışmaya girecek. Ya hep ya hiç savaşlarını göreceğimiz Ayrılma olayı Sıkıntılar Zamanı(1358 DR) ile başlayan Karışıklık Çağı'nın(Era of Upheaval) sonunu getirecek ve yeni bir çağa başlatacak.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 15 Nisan 2013, 18:11:31 »
Burada gezinirken Şahin senin sorun kafama takıldı ve araştırmaya başladım. O resimdeki iki karakteri biliyordum(Drizzt ve Elminster) ikisini daha öğrendim ve bilmediğim iki tane kaldı.

Yeni öğrendiklerim Vasen Cale ve Farideh.

Vasen Cale

Paul S. Kemp'in 2003'ten 2007'ye kadar yazdığı iki üçlemedeki(The Erevis Cale Trilogy ve The Twilight War Trilogy) ana karakter Erevis Cale'in oğlu. Yazarın kitapları çevrilmediğinden tanımadığımız bu adamın oğlu olan Vasen Cale daha önce hiçbir kitapta, öyküde geçmemektedir. Eğer Sundering kitapları çevrilirse Godborn'u okurken pek sıkıntı çekmeyeceğiz.

Farideh

D&D'deki yeni yazarlardan Erin M. Evans'ın 2011 ve 2012 yılında yayımlanan Neverwinter Serisi kitaplarında (Brimstone Angels ve Brimstone Angels: Lesser Evils)  ana karakter olan Tiefling(Bu ırk da çok popüler oldu) Farideh Adversary kitabında da ana karakter. Karakterle ilgili saç renginden boyuna ve geçmişi ile yaşadıklarına kadar ayrıntılı bir çok bilgi var.(Malum frp karakteri.) Yani bu kitabı okurken -eğer çevrilirse- biraz daha zorlanacağımız kesin. Çünkü Erin Evans bu kitabı serinin üçüncü kitabı olarak düşünmüş fakat Ed Greenwood'un isteği ile Sunderig serisine bağlamış.