Kayıt Ol

Yazarlık Kursta Öğrenilir mi ?

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
Yazarlık Kursta Öğrenilir mi ?
« : 04 Eylül 2012, 17:00:00 »
Amerika'da popüler olan yaratıcı yazarlık kursları artık Türkiye'ye de yayılıyor. Bu sebeple benim de kafamda bir soru oluştu.

Sizce yazarlık kursta öğrenilir mi ?

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazarlık Kursta Öğrenilir mi ?
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2012, 17:23:51 »
Yazma hevesi olanları cesaretlendirmek, bu yolda ilk adımı atmak adına mutlaka faydası olacaktır. Yalnız söz konusu kurumların kişiye yazarlığı öğretmekten ziyade en iyi ihtimalle yazarlık için bir temel sağlayacağını düşünüyorum.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2012, 17:29:50 »
Kişinin kendi başına bulması çok kolay olmayan bazı tekniklerin ve özellikle "yazan kişi" değil de "yazar" olmak için bilinmesi gereken püf noktaların öğrenilmesi açısından yararlı olur sanırım. Ama sadece kursa gitmek de yetmez tabi. Yazarlık değil belki ama yazarlığa giriş öğrenilebilir belki. Kişi yeterince istekli ve biraz da yetenekliyse, bol bol okuyarak kendi başına da çözebilir bunu sonuçta.

Yararlı olacağı kesin ama sonucu çok net olmaz diye düşünüyorum.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2012, 17:45:19 »
Bence her türlü işin, profesyonellerce verilen eğitimi çok faydalı olur. Burada önemli olan biraz da dersi kimin verdiği gibi. Temel şeyleri öğrendikten sonra elbette ki kişi kendi yolunu, kendi tarzını çizecektir ama aldığı ders sayesinde birçok hatadan kaçınabilir, bilmesi gereken en temel şeyleri öğrenebilir. Bir insan çok kitap da okusa kitapları belki de şekil açısından çok incelemediği için yazma konusunda çok yardm alamayabilir. Eline kalemi almadan önce herkese basitmiş gibi geliyor ama en yapılmayacak hatalar bile gözden kaçıyor sürecin özellikle ilk kısımlarında.

Kısacası ben büyük faydaları olacağını düşünüyorum ve böyle bir imkanım olsa muhakkak değerlendirirdim.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2012, 17:59:24 »
Sanat içgüdülere dayanır. Bunlar sizde yoksa zaten ne yapsanız tutmaz. Ama amatörce yazan çizen gelişmek isteyene elbette her eğitimin faydası olur. Yazarlık öğretilmez bence. Zaten kabiliyetiniz ve altyapınız yoksa faydasız.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2012, 18:19:54 »
Aslında sanat öğretilemeyen veya eğitilemeyen bir şey değildir. Zamanında böyle düşünülmüş olsa da şuanda hemen hemen her akademik ortamda eğitim ile geliştirilebildiği kesin olarak kabul görmektedir. Keza hayal gücü ve yaratıcılıkta alt dallar olarak eğitilerek daha geniş ufuklara taşınabilmektedir. Dolayısıyla doğru eğitmenler tarafından verilen her türlü eğitim hitap edilen kitlenin büyük çoğunluğu tarafından verimli olarak alınabilir.

OZ'un söylediğine gelince onun biraz idealist bakarak olayı en mükemmelle kıyaslamış olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki eğitim alarak iyi bir yazar olabilirsiniz belki ya da iyi bir ressam ya da tasarımcı... Ama eğer o doğuştan gelen armağana sahip değilseniz en iyisi olamaz, yaşadığınız çağda iz bırakamazsınız. Bu konuda OZ'a tamamen katılıyorum.

Ama genel anlamda iyi bir yazar olmak için eğitimlerin son derece verimli olabileceği kanısındayım. Hatta buna eminim.

PS: Yorumum eğitmenlerin ve öğrencilerin gerekli minimum niteliklere sahip olduğu temeli üzerine yapılmıştır. :)

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2012, 18:36:18 »
Bir alanda başarılı olabilmek için birçok şey gerekir bence. Yetenek, eğitim, istek vs... Bunlardan herhangi birinin eksikliği kendini bir kusur olarak gösterebilir. Bir insanda yazma yeteneği yoksa ne kadar eğitim alırsa alsın belki iyi ürün veremez ama yeteneği olan bir insan eğitimle çok çok daha iyi eserler verebilir. Sesi doğuştan güzel olan ve kısa zamanda yükselen sanatçıların birçoğu mesleklerinin zirvesinde şan eğitimi almak zorunda kalmışlardır mesela. Çünkü bir noktada eğitimini almak, elindeki malzemeyi nasıl kullanacağını bilmek çok önemli.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2012, 18:37:49 »
Yazarlık kursu faydalı olabilir. Biçim ve yazım konusunda size yönlendirebilir. Fakat son zamanlardaki ismiyle Yaratıcı Yazarlık Kursu pek bir işe yaramaz gibi geliyor. Bir insan yaratıcı değilse onu eğiterek yaratıcı yapamazsınız sonuçta. 'Bakın burada şunu şunu yapıp sonra şunu yapın ve ortaya yaratıcı birşey çıksın' dediğiniz anda yaratıcı olmaktan çıkar zaten o şey :)

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2012, 18:40:24 »
Bütün tasarım okullarında yaratıcılık bir nebze de olsa kazandırılabiliyor. Problem şu ki yoğun bir süreç ve 4 yıl gerekiyor bunun için, belki de çok daha fazlası gerekiyor ama eğitim sistemi izin vermiyor. Bu nedenle evet, bir kursta yaratıcılık kazandırmak neredeyse imkansız.

Ama hiç eğitilemez bir şey değil, en azından yapılan kabuller bu yönde günümüzde.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Eylül 2012, 20:11:39 »
asla diyorum bir kitap yazıyorum... ve onu yazarken başka kitaplardan uzak durmaya çalışıyorum çünkü benim hayal gücümü cümlelerimin benliğini kaybettiriyor. kitap yazmak için eğitim şart fakat hayal gücünü eğitemezsin etkisi altına alabilirsin ama o kişinin kendisine ait olmaz yönlendiren kişinin hayal gücüdür. saçma bir uygulama olarak düşünüyorum komik.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Eylül 2012, 20:30:29 »
Belki öğretilebilir, belki de öğretilemez. Yazar, ya da yazar olmaya çalışan kişi kendi kendisi geliştirmelidir. Kitaplar okumalıdır, gazete okumalıdır, sözlük okumalıdır, eski kelimelere çalışmalıdır. Diğer taraftan, başkalarının yön göstermeleri ile sadece kendisini kısıtlar, başkalarının hayal gücünden yararlanarak bir şeyler vermeye çalışır. Farklı farklı yazarların kitaplarını okuyacak ki, hayal gücü gelişsin, bunları yaparken yazarlardan etkilenecektir mutlak ama başka birinin gösterdiğini yazmayacaktır. Fantastik edebiyat ve onun kolları ile haşır neşir okurların bir çoğunun zaten kendi çaplarında bir şeyler hazırladıklarını görebiliyoruz, bazıları daha hayal gücünü keşfedememiş, bazıları ise hayal gücünü çok iyi kullanabilen yazarlar. Şöyle diyorum ki, bu alan ile ilgilenen okurlarda hayal gücü kırıntıları, tepeleri, dağları var, bunu da görebiliyoruz.

Kelime kullanımları ve yazım kuralları bunlar öğretilebilir. Ama bence bunu da yazar kendisi yapmalıdır, kendi kendisinin öğretmeni olmalıdır. Kendisini hazırlasın, pişirsin ve geriye dönüp baktığında da kendi ile övünebilsin.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı burak

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2012, 08:01:36 »
Bunu niye bu kadar düşünüyorsunuz anlamıyorum, elbette yazarlık kursu olabilir. Nasıl resim kursu, müzik kursu oluyor, yazarlık kursu da olabilir. Bir kişi bununla yeni teknikler öğrenip kendisini geliştirebilir.

Elbette müzik, resim ve diğer sanat dallarında olduğu gibi bunda da doğal yetenek ve azimli olmak şarttır. Yoksa ne kadar kursa giderseniz gidin, başarılı olamazsınız. Fazla kafa patlatmanın lüzumu yok.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Eylül 2012, 09:27:20 »
Yazarlık tüm diğer yetenekler gibi öğretilemez. Ancak doğuştan gelenlere bir şeyler eklemek için geliştirilebilir...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Firari

• *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Eylül 2012, 10:36:06 »
Bence yazarlık öncelikle okumaktan geçer. Bolca okuyacaksın ne olursa olsun ayırt etmeksizin okumak şart bu konu da ve yazmak isteyen kişiye cesaret ve eleştiri de çok önemli. Kısaca bence kursla pekiştirilir belki ama 0 dan öğrenilmez.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Eylül 2012, 14:18:29 »
Bir bakıma biraz göreceli bir kavram aslında bu.

Şöyle ki, okumaya ve yazmaya hiçbir türden ilgisi olmayan insana zorla yazarlık öğretilmez, öğretilemez. 3 yaşındaki bir çocuğa kafasına vura vura okuma öğretmeye benzer bu.

Fakat diğer yandan, içinde bulunduğumuz forum ya da benzeri yerlerde kendisini az da olsa geliştiren, daha fazla yazarsa başarılar elde edebilecek olan bir kişiyseniz, bu tür yazarlık kursu size destek olur. Çorbaya onlar da tuzlarını koyarlar. Siz kamburken onlar düzeltmeye çalışırlar. Vs vs.

Anlatmak istediğim şu ki bu tür kurslar sıfırdan yazar yaratmaz, zaten yazar olma potansiyeline sahip birini ileriye taşır.