Kayıt Ol

Lahitteki Sır Serisi - Bekir Sert

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Ejder Kral - Bekir Sert
« Yanıtla #30 : 12 Şubat 2013, 21:29:20 »
Hem yeni kitabını hem de ilk kitabının ikinci baskısını tebrik ederim sevgili Bekir. Başarılarının katlanarak devamını dilerim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #31 : 12 Şubat 2013, 21:52:19 »
Bu kadar geç farkettiğim için özür dileyerek başlıyorum. Olabildiğince takip etmeye çalışıyorum aslında içimizden çıkan yazarları; ama şimdiye kadar gözümden kaçmış. İkinci kitap da çıkmış, ilk kitabın ikinci baskısı da çıkmış. Çok hayırlı olsun. Kıskandırıyorsunuz insanı vallahi. Ve çok sevdiğim bir kıskançlık bu. En yakın zamanda ikisini de edinmeye ve okumaya çalışacağım. Umarım gerek bu seride, gerekse ileride başarılarınız katlanarak artar, ve eğer böyle bir hayaliniz varsa umarım en yakın zamanda sadece yazarak hayatınızı sürdürebilir hale gelirsiniz.

Not: Bazı meraklarım var, özel mesajla iletiyorum. Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 13 Şubat 2013, 17:50:32 »
İlk kitap ve ikinci kitap kitaplığımda bana bakıyor. 'Beni oku' diyor adeta. Bende 3 - 4 gün içinde başlamayı düşünüyorum. İlk kitabın ikinci baskısını ve ikinci kitabın çıkışını (Çıktığı gibi aldım :D) kutlarım. Nice devam kitaplarına...
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 14 Şubat 2013, 21:41:19 »
Sevgili Ufuk, M. İhsan, Orçun ve Yusuf, güzel dilekleriniz ve desteğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Umarım bir gün yüz yüze görüşme ve tanışma fırsatı bulur, şöyle fantastik edebiyat üzerine doyurucu ve ilham verici bir sohbet ederiz. :)   

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
“Kayıp Kılıç” Raflarda
« Yanıtla #34 : 19 Eylül 2013, 00:43:32 »

Bekir Sert’in kaleme aldığı Lahitteki Sır serisinin üçüncü kitabı "Kayıp Kılıç" raflardaki yerini aldı.

Küçük yaşlardan itibaren “kılıç ustası” olmayı hayal eden Kayra, kendini tehlikeli bir savaşın tam ortasında bulur. Duha vadisinin akıbeti bu savaşla belirlenecektir.

Kayra, onun ruhunu görebilen varlıkla karşılaştığında nasıl bir seçim yapacak? Bir yanda büyük bir savaş, diğer yanda Lara’ya kavuşma umudu… Peki, kayıp kılıç bulununca ne olacak? Lahitteki Sır serisi bu üçüncü kitapla tamamlanıyor. Gizli kalmış sorular tek tek cevap buluyor.

Alıntı
Zihne kazınacak sahneleri, çarpıcı ve canlı karakterleri ile soluk soluğa bir macera… Okurken yerinden kıpırdayamayacaksın…

Carpe Diem Kitap’tan çıkan eserin tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Ynt: Lahitteki Sır Serisi - Bekir Sert
« Yanıtla #35 : 19 Eylül 2013, 05:20:16 »
Hayırlı olsun sevgili Bekir, umarım okuru ve seveni bol olur. Daha nice kitaplara.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 25 Eylül 2013, 16:05:06 »
Hayırlı olsun sevgili Bekir, umarım okuru ve seveni bol olur. Daha nice kitaplara.

Teşekkür ederim İhsan. Umarım fantastik edebiyat okurlarını memnun eder. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 01 Ekim 2013, 07:45:54 »
İlk kitabı 'nihayet' okuyabildim. Hız konusunda üstüme yoktur :P Ehem... Ne diyorduk? Ejder Kral, anlatımı gayet sade olan, akıcı ve çabuk okunabilen bir kitap. Tamamen kendine has bir evrende geçiyor ve Kayra adlı bir gencin başından geçenleri, büyüme serüvenini ve nasıl bir kılıç ustasına dönüştüğünü anlatıyor. Anlatım tarzı bana biraz David Eddings'i anımsattı. Tıpkı onun gibi fazla ayrıntıya ve betimlemeye girmeyen, direkt olarak konuya odaklanan ve okuyucuyu fazla sıkmayan bir yapısı var kitabın.

Gözümdeki tek eksisi bölümlerin çok kısa oluşu ve bazı olayları fazla "koştura koştura" anlatışı oldu. İki sayfada ordular toplanıp tek sayfada savaşlar kaybedilebiliyor. Biraz daha betimlemeyle, biraz daha detaylı anlatımla çok çok daha başarılı olabilir rahatlıkla. Potansiyeli yüksek bir konusu var çünkü. Tabii burada yayınevinin ve yazarın hedef aldığı yaş grubu da önemli.

Velhasıl kelam; David Eddings hayranıysanız ve  o tarzda bir şeyler arıyorsanız ya da Fantastik edebiyata yeni başlıyorsanız Ejder Kral tam size göre demektir. Ama bir Taht Oyunları ya da Rüzgarın Adı derinliği arıyorsanız o zaman da kitabın size biraz hafif gelmesi olası.

Yeni bir yazarın ilk kitabı olarak düşünüldüğünde ben başarılı buldum. Umarım daha nice kitaplarını da görür ve okuruz sevgili Bekir. Ellerine sağlık tekrardan.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 04 Ekim 2013, 21:52:35 »
İlk kitabı 'nihayet' okuyabildim. Hız konusunda üstüme yoktur :P Ehem... Ne diyorduk? Ejder Kral, anlatımı gayet sade olan, akıcı ve çabuk okunabilen bir kitap. Tamamen kendine has bir evrende geçiyor ve Kayra adlı bir gencin başından geçenleri, büyüme serüvenini ve nasıl bir kılıç ustasına dönüştüğünü anlatıyor. Anlatım tarzı bana biraz David Eddings'i anımsattı. Tıpkı onun gibi fazla ayrıntıya ve betimlemeye girmeyen, direkt olarak konuya odaklanan ve okuyucuyu fazla sıkmayan bir yapısı var kitabın.

Gözümdeki tek eksisi bölümlerin çok kısa oluşu ve bazı olayları fazla "koştura koştura" anlatışı oldu. İki sayfada ordular toplanıp tek sayfada savaşlar kaybedilebiliyor. Biraz daha betimlemeyle, biraz daha detaylı anlatımla çok çok daha başarılı olabilir rahatlıkla. Potansiyeli yüksek bir konusu var çünkü. Tabii burada yayınevinin ve yazarın hedef aldığı yaş grubu da önemli.

Velhasıl kelam; David Eddings hayranıysanız ve  o tarzda bir şeyler arıyorsanız ya da Fantastik edebiyata yeni başlıyorsanız Ejder Kral tam size göre demektir. Ama bir Taht Oyunları ya da Rüzgarın Adı derinliği arıyorsanız o zaman da kitabın size biraz hafif gelmesi olası.

Yeni bir yazarın ilk kitabı olarak düşünüldüğünde ben başarılı buldum. Umarım daha nice kitaplarını da görür ve okuruz sevgili Bekir. Ellerine sağlık tekrardan.

Kıymetli değerlendirmen için çok teşekkür ederim İhsan. Sevdiğim bir yazar dostum tarafından okunmak beni ne kadar mutlu etti bilemezsin. Diğer kitaplarda bazı eksikliklerimi giderdiğimi düşünüyorum. Umarım her kitap bir öncekinden daha iyi olmuştur. Görüşmek üzere. 

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #39 : 31 Ocak 2014, 18:11:27 »
Seriyi okuyabildim nihayet. Kısaca kitaplar hakkındaki yorumlarım şu şekilde:

1.Kitap: Ejder Kral: Bekir Sert'in daha çok çocuklara yönelik olarak adlandırabileceğimiz "Lahitteki Sır" adlı 3 kitaplık fantastik serisinin ilk kitabı "Ejder Kral".

Romanımızın ana kahramanı on sekiz yaşındaki Kayra adında bir genç. Babası öldükten sonra annesi ile hayatına devam eden Kayra, kılıç ustası olma hayalleri kuran bir gençtir. Nüfusu yüz binin üzerindeki bir köyde yaşamaktadırlar ve en yakın arkadaşı Alvin ile birlikte kılıç ustası olmak için gereken yaşa gelmelerini beklemektedirler.

Sıradan bir günde, ormana odun toplamak amacıyla giden Kayra, tanımadığı insanlar tarafından kaçırılır. Fakat bu insanlar kötü amaçlı değildirler, Kayra'yı gözlerden uzak bir şekilde eğitmek, onu, yaklaşan savaşa hazırlamak niyetindedirler.

Kayra, bir anda kendini geleceğin kurtarıcısı rolüne soyunmuş genç bir adam olarak bulur. Gün geçtikçe, kılıç ustası Yusfin tarafından eğitilen Kayra, kendine özel uçan bir yaratık olan reyne de sahip olacaktır.

Akil, Feyl, Yusfin, Alvin, Kutan, Buvaldur gibi ilgi çekici karakterlerle dolu olan kitap, oldukça akıcı ve bu sayede hızlı okunuyor. Bekir Sert'in anlatım tarzı okuru sıkmayacak türden. Yalnız şunu belirtmem gerekiyor, çok detaylı bir kurgu beklemeyin bu kitaptan. Mütevazı bir kurguyla okuruna hoş dakikalar yaşatıyor yazar.

Kitabın yarısından fazlası savaş sahneleri üzerine kurulu. Fakat karakter betimlemeleri biraz yetersiz olduğundan, zihnimizde canlandırmamız zor. Yazarın eksiklerinden biri bu.

Karegem Krallığı ile Uejrah Krallığı arasında, bir çocuk kitabına nazaran bir hayli fazla karaktere sahip hoş bir ilk kitap Ejder Kral.

2.Kitap: Kızıl Kule: İlk kitaba oranla daha olgun bir kitap "Kızıl Kule".

Hikayemizin ana karakteri Kayra'nın gelişim sürecini okuyoruz kitap boyunca. İlk kitaptaki belirsizlik kırılıyor ve merak edilen sorular bir bir cevaplanıyor. Epey hızlı ilerleyen bir ilk kitaba göre bu kitabın temposu biraz yavaş. Zaten ben de Kızıl Kule'yi daha çok sevdim.

Kayra bir yandan tüm bu yaşananlara bir cevap bulmaya çalışırken, bir yandan da geçmişiyle yüzleşiyor. Savaşa ara verdiğimiz bu kitapta Kayra, annesi Asel'e kavuşuyor ve anne oğulun arasındaki ilişkiyi gözlemleme fırsatı buluyoruz.

İlk kitapta bölümlerin fazla ve her birinin kısa olması, hikayeyi sekteye uğratıyordu. İkinci kitapta bu sorun bir nevi giderilmiş, bölümlerin sayfa sayısı arttırılmış. Böylesi daha iyi olmuş bence.

Elbette halen daha eksiklikleri bulunuyor serinin. Özelikle gece gündüz değişiminde bir problem var ve ister istemez kafama takıldı. Aynı gece içinde uyanıp olaylar yaşamak, tekrar uyumak ve tekrar uyanıp birkaç şey olduktan sonra, halen daha sabah olmaması ve karakterlerin tekrar uyumaları en çok gözüme batan şey oldu. Her neyse.

Çok heyecanlı bir finale sahip kitap, bu yüzden hemen son kitaba geçmek istiyor insan. Doğrusunu söylemek gerekirse ben de bu serinin finalini merak ediyorum.

3.Ktap: Kayıp Kılıç: İlk iki kitaba kıyasla daha kısa bir kitap "Kayıp Kılıç".

Kısa olması herhangi bir sorun teşlik etmese de, serinin gerektiği gibi bitmediğini belirtmek isterim. Yani beni pek tatmin etmedi sonu.

Bekir ağbinin de affına sığınarak birkaç eleştiri yapmak istiyorum.

Son kitaba geldiğimiz halde birçok karakteri zihnimizde canlandırabilecek bir malzemeye sahip değiliz ne yazık ki. Karakter betimlemelerinin yetersiz oluşu, bu gibi sorunlarla karşılaşmamıza neden oluyor.

Bir diğer nokta ise diyaloglar. Serideki bütün diyaloglardan bahsetmiyorum tabii ki, ama arada bir takılıp kaldım bazı yerlerde. O an söylenmeseymiş de olurmuş, dediğim diyaloglar çıktı karşıma zaman zaman. Basit geldi biraz açıkçası.

Evet, ufak eleştirilerimi yaptım, şimdi içeriğe geçebilirim tekrar.

Kayra, Odnar adlı ejderha ile yüzleştikten sonra kendisine bir yol haritası çiziyor ve bu doğrultuda ilerliyor. Amacı ise Kayıp Kılıç'ı bulmak. Diğer yanda ise savaş yaklaşmakta. Uejrah ve Karagem askerleri çetin bir savaşın içerisine sürüklenmekteler.

Kayra, Kaılı Kılıç'ı bulacak mı? Sevdiği kadına kavuşacak mı? Savaşın seyri nasıl olacak? Bu gibi soruların cevapları ise kitapta gizli.

Ufak tefek hataları görmezden gelirsem eğer, Lahiteki Sır serisini okurken çok keyifli dakikalar geçirdiğimi itiraf etmeliyim. Sevgili Bekir Sert'e teşekkürlerimi sunuyorum ve kendisinden yeni fantastik kitapları beklediğimi belirtmek istiyorum.

Çevrimdışı Zeona

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 04 Şubat 2014, 16:35:46 »
İlk kitap olan Ejder Kral'ı kısa bir süre önce okudum ve genel olarak beğendim. Kitabın başarısı ortada zaten baskı tekrarına gitmiş.
Kitapta bölümlerin birçok karakterin gözünde anlatılması çok hoşuma gitti. Hem esas olay yaşanırken dış dünyada neler olduğunu bilebiliyoruz, hem de geride bıraktığımız bölümler için merak duyuyoruz.
Olumsuz olarak söyleyebileceğim bir şey yok gibi. Belki karakter tasvirlerinin üzerinde daha çok durulabilirdi.
Son olarak yazarı tebrik ediyorum, umarım başarılarının devamı gelir. :)
Gerçekler canını yaktığında tek sığınağın hayal gücündür.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 08 Şubat 2014, 12:20:39 »
Eleştirileriniz ve temennileriniz için her ikinize de teşekkür ederim, genel olarak seriyi beğenmiş olmanız beni sevindirdi. :)

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 15 Şubat 2014, 03:05:16 »
Sade anlatımı, kısa bölümleri ile kolay okunan bir seri olması hoşuma gitti diyebilirim. Hatta serinin beni kendine çekmesine yardımcı da oldu.

Genel olarak seriyi beğendim. Birkaç eleştirim var sadece. Betimleme biraz daha arttırılabilirdi. Özellikle baş kahramanımız olan Kayra'yı daha iyi zihnimde canlandırabilmek isterdim.
Bir diğer eleştirim de kitapların kapağına. Son kitapta "Lahitteki Sır 3" yazarken, ilk iki kitapta bir sayı belirtilmiyordu. Keşke olsaydı, daha düzenli ve anlaşılır olabilirdi.

Kalemine sağlık Bekir abi, daha başkalarını yazman ve okumamız dileğiyle.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 10 Mart 2014, 16:12:54 »
Sade anlatımı, kısa bölümleri ile kolay okunan bir seri olması hoşuma gitti diyebilirim. Hatta serinin beni kendine çekmesine yardımcı da oldu.

Genel olarak seriyi beğendim. Birkaç eleştirim var sadece. Betimleme biraz daha arttırılabilirdi. Özellikle baş kahramanımız olan Kayra'yı daha iyi zihnimde canlandırabilmek isterdim.
Bir diğer eleştirim de kitapların kapağına. Son kitapta "Lahitteki Sır 3" yazarken, ilk iki kitapta bir sayı belirtilmiyordu. Keşke olsaydı, daha düzenli ve anlaşılır olabilirdi.

Kalemine sağlık Bekir abi, daha başkalarını yazman ve okumamız dileğiyle.

Güzel temennilerin için teşekkür ederim Bengü. Eleştirdiğiniz noktaların yeni eserlerde daha iyi olacağına inanıyorum. Kitap kapağıyla ilgili yayınevine bir ileti göndermiştim diye hatırlıyorum, "Kızıl Kule" yeni baskıya gitmişti belki onda düzeltilmiştir. (Ülke dışında olduğum için henüz yeni baskıları göremedim :( )