Kayıt Ol

Breaking Bad

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Breaking Bad
« : 25 Eylül 2012, 21:04:51 »
Spoiler: Göster

Breaking Bad, ABD'deki AMC kanalında yayınlanan bir drama dizisidir. Başrollerini Bryan Cranston ve Aaron Paul'un paylaştığı dizinin konusunu kısaca açıklamak gerekirse;

50 yaşında, lisede kimya öğretmeni olan Walter White (Bryan Cranston), maddi açıdan ailesinin gereksinimlerini karşılayabilmek için araba yıkamacısında ek iş yapmaktadır ancak bir süre sonra ileri derecede akciğer kanseri olduğunu ve çok kısa bir ömrünün kaldığını öğrenir. Dizide Walter White ailesine para bırakabilmek için, uyuşturucu yaptığını bir rastlantı sonucu öğrendiği eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile birlikte metamfetamin işine girer. Kimya konusunda çok başarılı işlere imza atmış öğretmen ile uyuşturucu piyasasını iyi bilen eski öğrencisi, yüksek kalitede ve saflıkta metamfetamin üreterek uyuşturucu ticaretine başlarlar. "Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim." diye düşünen Walter White'ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte sadece kendisini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı/tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir.

20 Ocak 2008'de 7 bölümlük bir sezonla yayın hayatına başlayan dizinin 4,5 sezonu yayınlanmıştır. 4,5 dememin nedeni ise dizinin 5.sezonunun iki kısma ayrılmasıdır. (8 bölüm yayınlandı, 8 bölümde gelecek yaz yayınlanacak.)

Dizi, gerek aldığı Emmy ödülleri, gerekse Bryan Cranston'un ve Aaron Paul'un oyunculukları nedeniyle oldukça beğeni almıştır. CNBC-E'de ise yetişkinler için bir dizi olarak, izleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Dizi, Internet Movie Data (IMDb)'de 9,4 ortalama puan alarak Game of Thrones dizisinden sonra 4. olmuştur.

Dizinin IMDb'deki sayfasına ulaşmak için;

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Breaking Bad
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2012, 21:13:06 »
Aaron Paul, Breaking Bad'de canlandırdığı olağanüstü Jesse Pinkman karakteriyle 2010 ve 2012 olmak üzere en iyi yardımcı erkek oyuncu emmy(televizyon oscarı) ödülünü kazanmış bir uzaylıdır.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2013, 17:28:27 »
İlk sezonunu bitirdim. Ve diziye hayran kaldım. 2 haftaya kadar da yeni bölümleri beklemeye başlarım.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2013, 19:14:09 »
İlk sezonunu bitirdim. Ve diziye hayran kaldım. 2 haftaya kadar da yeni bölümleri bekleneye başlarım.

Daha ilk sezondan hayran kaldıysan, diğer sezonlardaki yorumlarını çok merak ediyorum doğrusu. Ben 3'ü bitirdim birkaç gün önce. 4'e başlamadım henüz. Ama 3.sezon enfesti. Breaking Bad'in kalitesi tartışılmaz zaten.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2013, 03:51:39 »
Uzun, çok uzun (1 sene) bir aranın ardından efsane devam ediyor!

Finale son 8 bölüm kala dizi tatile girmişti ve 1 sene eridi gitti, dizi kaldığı yerden devam etti, hatta 3 bölüm daha yayınlandı. Artık büyük finale çok az kaldı: 5 bölüm.

Sona yaklaştıkça üzülüyorum, gerçekten üzülüyorum. Eski bölümler aklıma geldikçe daha çok üzülüyorum hatta. Yanlış anlamayın, kötü diye değil. Spoier vermek istemiyorum burada ama izleyenler olayları biliyorlar ve eminim onlar da en az benim kadar üzgünler.

Breaking Bad bugüne dek izlediğim diziler arasında şu an için açık ara önde, en iyisi!

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #5 : 18 Eylül 2013, 01:44:28 »
Büyük final için son 2 bölüm.

Walter White. Efsane bir karakter. Son bölümden sonra gözümdeki değeri adeta tavan yapmış bulunmakta. Ailesi için tüm zorluklara göğüs geren gerçek bir kahraman Walt, her ne kadar hak ettiği desteği bulamasa da...

5x13'ün yürekleri ağıza getiren son sahnesinden sonra 5x14'te büyük bir şok yaşadık. Final gibi bölümdü valla. Ne desem az. Ama Walt kadar zeki bir karakter olmadığı aşikar. Bunu bu bölümde bir kez daha görmüş olduk.

Fazla iyisin be Breaking Bad.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2013, 02:06:38 »
Ayrıca yayınlanan son bölümün imdb de 10 üzerinden 10 alarak rekor kırdığını da söyleyelim. Efsaneydi gerçekten de.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2013, 19:30:57 »
Kusursuzdur. Çok niteliklidir. Çok zekice kurgulanmıştır. Haybeye eklenen tek bir sahne yoktur. Oyunculukların hepsi şahanedir. Tüm dizi kişileri neredeyse aynı öneme sahiptir ve doyurucu bir biçimde tanıtılmıştır, hemen dizinin içine girip hemen özdeşlik kurarsınız kişilerle. Daha iyisini izlemedim.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2013, 23:26:09 »
Yazı spoiler içerir.

Finalden bir önceki bölüm olan 5x15 adeta fırtına öncesi sessizlik gibiydi. Walter White'ın artık Walter White olamayacağını anladığı bölüm de diyebiliriz. Onun adı artık Heisenberg!

Flynn'le olan telefon konuşmasında kayış koptu. Her şeyini kaybeden Walter ailesini de kaybettiğini bu bölümde anlamış oldu. Geri dönüşü olmayan bir yolda olduğunu fark eden Walter, bunca zamandır iki kimlik arasında gidip gelmeye artık tamamıyla son vermiş gibi görünüyor. 5x16'da Heisenberg'ü göreceğiz ve belki de TV tarihinin gelmiş geçmiş en iyi finalini izleyeceğiz.

Jesse Pinkman'a da değinmek gerekiyor tabii. Küçük bir hücrede kafasına sıkacakları günü beklerken eline geçen kaçma fırsatını da değerlendiremedi. Onun da Walter gibi kaybedecek hiçbir şeyi kalmadı. Final bölümünde Jack ve çetesini yok etmek için Walter'a bir yardımcı gerek diye düşünüyorum ve o kişinin Jesse olmasını gönülden istiyorum. Walter ve Jesse'yi ayrı görmeye hele hele final bölümünde karşı karşıya görmeye dayanamam sanırım. Daha fazla üzmeyin bizi senaristler.

61 bölüm boyunca kusursuz bir senaryoyla ilmek ilmek dokunan hikayenin artık son virajını döndük sayılır. Haftaya büyük ihtimalle fırtına kopacak.

Ha son olarak: Bitiyor olduğu gerçeğine alışmak o kadar zor ki...

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2013, 23:07:10 »
Felina'den sonra kimse buraya bir şey yazmamış. Etkisinden çıkamamış olmalısınız yoksa hemen unuttuk gitti demiyorsunuz, değil mi? :elf
Finalden spoiler var.
W.W. yıllarca kanserle savaştı ama sonunda nasıl öleceğini seçme hakkına sahip oldu. Yaptığım her şeyi ailem için yaptım demedi. "Kendim için yaptım ve hoşuma da gitti." demesi ise gerçekten finali izlediğimi anlamama sebep oldu. 5. sezonda adamın şu sözcükleri söylemesini bekledim. Egosunu kabullenmesini, herkese hadi lan! çekip gidip bir köşede sessizce bu hayata veda etmesini bekledim. Beklentilerimi haklı çıkardı ve son kez labaratuvarında, en sevdiği mekanda gözlerini yumdu.

• 581
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Ekim 2013, 20:22:11 »
Çok doyurucu bir finalle bitti. Hiç büyük numaralar çekmeden bitirdi senaristler. Olması gerektiği gibi. Breaking Bad gibi yavaş yavaş izleyiciyi etkileyen son derece gerçekçi bir diziye de bu yakışırdı. Büyük bir hüzünle izledim son bölümü. Bitmesine hem üzüldüm hem sevindim: Zirvede bitirip ellerine yüzlerine bulaştırmadan tertemiz çekildiler sahneden. Böylesi mükemmel bir diziyle bir daha karşılaşabilir miyiz bilmiyorum ama geride bıraktığı boşluk çok büyük.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2013, 04:11:19 »
Felina'den sonra kimse buraya bir şey yazmamış. Etkisinden çıkamamış olmalısınız yoksa hemen unuttuk gitti demiyorsunuz, değil mi? :elf

Sebep tam olarak budur evet.

Aslında "Felina"yı izledikten sonra sıcağı sıcağına bir yorum yazmak gerekirdi. Ama etkisinde olduğumdan "birkaç gün sonra hem Felina hem de genel olarak bir Breaking Bad incelemesi hazırlarım" deyip geçiştirdim o an için. Genel bir yorumu sonraya saklayarak, daha fazla geç olmadan şu final hakkında bir şeyler söyleyeyim.

Spoiler var ha, demedi demeyin.

Nasıl bir finaldi? Cuk oturmuş bir Breaking Bad finaliydi. Başka türlüsü yakışmazdı çünkü bu diziye. Dahiyane bir diziye dahiyane bir final yakışırdı. Vince Gilligan yapmış, olmuş.

Bugüne kadar bir sürü dizi izledim ama Walter White gibisini görmedim, duymadım, bilmiyorum. Adamın dibi mi desem, yürü be Walter reyiz mi desem yoksa daha farklı şeyler mi söylesem bilemedim şimdi. Ama bildiğim şey şu ki: Walter'ı çok sevmiş olduğum. Kimsede hesabı kalmadı. Tek tek hepsini halletti ve en sevdiği yerde kapadı gözlerini hayata: Meth laboratuvarında. Gözlerim doldu yeminle.

Todd ve çetesini haklama yöntemi de zaten anca Walter'ın zekasında olanların sergileyebileceği bir yöntemdi. Yani bi aynştayn bir de Walter. Ayküsunu çok merak ediyorum bu adamın.

Ayrıca Skyler'a "her şeyi kendim için yaptım, hoşuma gitmişti, işimde de iyiydim" tarzındaki cümleleri beni bitirdi. Bunu söylemesi gerekiyordu artık ve söyledi. İçim ferahladı yeminle. Büyüksün Walter White!

Jesse ile olan bakışma sahnesi de muazzamdı. O bakışların altında koskoca 5 sezon yatıyor. Breaking Bad böyle bir dizi işte. Bir bakış yaralar sizi, anılar canlanır gözlerinizde. Ne muhteşem bir sondu o öyle! Dramayı ciğerlerimize kadar hissettik.

Yapılır mı ki Breaking Bad gibi bir dizi daha? Şüpheliyim, şüphelisin, şüpheli, şüpheliyiz, şüphelisiniz, şüpheliler...

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2013, 16:30:40 »
Breaking Bad için hazırlanan bu muhteşem hayran videosunu elimden geldiğince çevirdim. Buradan bakabilirsiniz.

• 581
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2013, 19:44:08 »
Breaking Bad için hazırlanan bu muhteşem hayran videosunu elimden geldiğince çevirdim. Buradan bakabilirsiniz.
Muhteşem bir video ve çok güzel bir çeviri, elleriniz, zihniniz dert bulmasın.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Ekim 2013, 20:38:56 »

Video için teşekkürler, harika bir çeviri olmuş. Elinize ve emeğinize sağlık.

*Dizinin sonu ile ilgili spoiler içermektedir*

Kısa bir giriş yapıp final üzerinden aşağıda tekrarlayacağım gibi "an"ın etkisiyle kısa bir yorum yapayım bende buraya :)  Ve giriş cümlemi "Breaking Bad'le duygularıma sahip çıkamadım" diye yazaraktan hiç de abartı sayılmayacak cümlemi sunayım.

Her bölüm farklı duygulara itti beni. Bir bölüm yaptıklarının ahlaki açısını düşünürken diğer bölüm yaptığı tüm işlerin arkasından kıs kıs güldüğümü hatırlarım. Her şeye ailesi için başladı sonrasında ise kendisi için bitirdi. Yada cümleyi tertiplemek gerekirse ; Walter için her şey aile içindi ama sonra aile kavramından çıkıp kendi için olan duruma geçti.

Kısacası BB'yi buruk ama mutlu bir şekilde sonlandırdım. Ne çok uzun ne çok kısa. İnanılmaz bir doyumluk hissi yaratan finaliyle  birlikte Walter White ve Jesse'nin son dakikalarda birbirlerine uzun uzadıya bakışlarını unutmayacağım. O bakışlarda yatan gerçek duyguları kimimiz anlayacak kimimiz ise Walterin düşüşüyle bir diziyi daha bitirdiğini düşünecek. O anlamlı bakışlardan sonra Breaking Bad'in ilk bölümlerinde yer alan, Jesse'nin Walter ile Hank'in baskınında göz göze gelmesiyle tanıştıkları ve finalinde ise ölümün kucağına göz göze gelmeleriyle bitirdikleri sahne aklıma kazınacak ,ki aslında kazındı. Pek çok dizi yoktur böyle kelimelere sığmamayı başaran.

Tüm arkadaşlar gibi "an"ın heyecanıyla aynı tepkiyi vermekten bende kaçınamıyorum...

Bittin demek ha BB ? Yaptın bunu da demek ? :)  
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien