Kayıt Ol

Kitap Okuma İsteğini Kaybetmek

Çevrimdışı Kuzen

• **
  • 123
  • Rom: 1
  • http://kaldirimfaresi.blog.com/
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Okuma İsteğini Kaybetmek
« Yanıtla #15 : 18 Ekim 2012, 19:19:39 »
Bir genellemeci genellemiş genelleye genelleye diye bir espri yapmak istedim çok da uygunsuz kaçtı biliyorum ama olsun lütfen :D Konudan çok yorumlar ilgimi çekti öncelikle. Tabii herkes kendine göre doğru geniş bakarsak. Kendi fikrimce arkadaş okuyamıyorsun da burası psikolojik danışma felan değil benim anladığım kadarıyla seni tanımam etmem forum üyelerinin çoğu da öyle sanırım tanımıyorlar seni, sence de yersiz bir soru değil mi ?
A. Umi

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #16 : 19 Ekim 2012, 04:17:48 »
Kendi fikrimce arkadaş okuyamıyorsun da burası psikolojik danışma felan değil benim anladığım kadarıyla seni tanımam etmem forum üyelerinin çoğu da öyle sanırım tanımıyorlar seni, sence de yersiz bir soru değil mi ?

Neden yersiz bir soru olsun? Forum kurallarına aykırı olmayan, tamamiyle forumdakilerin fikirlerini beyan etmeleri için açılan bir başlık/sorulan soru. Bence senin sorun biraz yersiz değil mi? Neyse.

Cevap verecek olursam. Bence bu durum kesinlikle ruh halinden kaynaklanıyor. Kafanın dağınık olması, çözülmesi gereken sorunlarının olması, moralinin bozuk olması bir isteksizlik doğuruyor. Kitap okuma alışkanlığı öyle pat diye kaybedilmez. Hatta hiç kaybedilmez. Zira senin kaybettiğini de düşünmüyorum zaten. Düzelecektir kısa bir süre içerisinde.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 19 Ekim 2012, 10:34:15 »
Benim yaklaşık ondört ay falan oldu. Hala geri kazanamadım okuma alışkanlığımı... Giden gelmiyooor aneyyy :üü
Taaa ki Miras Serisi dördüncü kitap çıkana kadar  ;D
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Kuzen

• **
  • 123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Ekim 2012, 18:41:32 »
Kendi fikrimce arkadaş okuyamıyorsun da burası psikolojik danışma felan değil benim anladığım kadarıyla seni tanımam etmem forum üyelerinin çoğu da öyle sanırım tanımıyorlar seni, sence de yersiz bir soru değil mi ?

Neden yersiz bir soru olsun? Forum kurallarına aykırı olmayan, tamamiyle forumdakilerin fikirlerini beyan etmeleri için açılan bir başlık/sorulan soru. Bence senin sorun biraz yersiz değil mi? Neyse.

Cevap verecek olursam. Bence bu durum kesinlikle ruh halinden kaynaklanıyor. Kafanın dağınık olması, çözülmesi gereken sorunlarının olması, moralinin bozuk olması bir isteksizlik doğuruyor. Kitap okuma alışkanlığı öyle pat diye kaybedilmez. Hatta hiç kaybedilmez. Zira senin kaybettiğini de düşünmüyorum zaten. Düzelecektir kısa bir süre içerisinde.

Bana öznel bir sorun gibi geldiği için yersiz buldum. Zaten demek istediğimi de anlattım daha çok arkadaşı tanıyan insanlar belki bu soruna çare bulabilir diye düşünüyorum.
A. Umi

Çevrimdışı Phoibos

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 19 Ekim 2012, 19:10:21 »
Kitap okuma isteğini kaybetmen belki farklı tarzlara yönelme arzundan kaynaklanıyor olabilir. Elinde olan klasik, polisiye vs. tarzı kitapların  giriş sayfalarını oku. Eğer devam etme arzun oluşuyorsa bitir ve bu türde farklı eserler al. Sonrasında tekrar fantastik eserlere geri dönüş yaparsın. İkincisi ben her kitabın okunabileceğini düşünüyorum. Bu resim gibidir. Sonuçta ikiside bir uğraş sonucu çıkan sanat eserleri. Bir Picasso eserini yorumlarken pek çok insan; "Bu ne kadar saçma. vs." gibi yorumlar yapabilir. Ancak pek çok kişi için o bir ilahtır. Aynı durum sinema, tiyatro veya heykel gibi dallarda da vardır. Tek gereken kendi yazarını bulmak. Kimse sana yardımcı olamaz. Sen araştırmalısın. Elbet seni tekrar canlandıracak bir yazı/yazar veya şiir bulursun.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 19 Ekim 2012, 19:43:28 »
Şu sıralar -edebiyat sınavında sorulacağı için- Ölü Canlar isimli bir kitabı okuyorum. Aslında hiç de fena bir kitap değil fakat pek ısınamadım. Bu yüzden bir yorgunluk, bıkkınlık çöktü üzerime. "Neden yeni bir kitaba başlamıyorsun?" derseniz; hayatım boyunca hiçbir kitabı yarıda bıraktığımı hatırlamıyorum ve bu ilk olmayacak. Neyse, benimki gelip geçici bir sorun -en azından kitabı bitirirsem geçecek- fakat seninki biraz daha karışık.

Bence oluruna bırak. Git yeni bir seriye başla. Zira yenilikler her zaman insanı değiştirir.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Ekim 2012, 05:35:38 »
Aynı sorun bende de vardı, ben de gece evinden sonra böyle oldum :S Şimdi kitap okumayı belirli bir saate koyarak alışmaya çalışıyorum tekrar, yatmadan önce 1 saat okuyorum mesela. Bunu her gün yaparsam alışacağımı düşünüyorum, yavaş yavaş alıştım da sanırım. Normalde gün içinde okuyorum yine, ama geceleri mutlaka okuyorum. Bir de hep aynı türden okumamaya çalışıyorum, elime ne geçerse okuyorum açıkçası. Bir önce A Christmas Carol'u bitirdim, İngilizce olduğu için uzun sürdü. Şimdi Bilge Adamın Korkusu' nu okuyorum, ondan sonra da Psikanaliz Üzerine diye bir kitabım bekliyor. Bende işe yarıyor, öneririm. Biraz serilerden uzak dur farkında olmadan bıkmış olabilirsin.
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 23 Ekim 2012, 12:50:29 »
Eğer kitap okuyamasam ne yapardım diye düşünüyorum da pek bir cevap bulduğum söylenemez. Aslında düşünmesi bile zor geliyor bana. Yaklaşık 11-12 yaşlarımda başladım roman okumaya. Malum zamanında HP fırtınası vardı :) O gün bu gündür kitap okumadan geçirdiğim gün sayısı çok azdır. Hiç öyle bir istek kaybıyla karşılaşmadım tam aksine her okuduğum kitapla kitap okuma açlığım artıyor. Bence daha çok kitap oku elbet zevk almaya başlıcaksın...

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 27 Ekim 2012, 00:03:00 »
Buna benzer durumları bende yaşıyorum mesela çok hevesle beklediğim bir serinin yeni kitabı beklentimi karşılamayınca resmen çöküyorum,sinirleniyorum ya da birbirini tekrardan öteye geçemeyen kurgular okuyunca ya da temel fantastik ögelerin normalden farklı yansıtıldığında okuyasım kaçıyor.Kötü birşey tabi bu.Bunu nasıl aşarız?Sanırım biraz zaman ve biraz sevme potansiyelimizin yüksek olduğu seriler yada kitaplar keşfederek.Ama ben böyle zamanlarımda nedense hep yeni birşey arayışından çok sevdiğim kitaplara baştan başlıyorum keşke vazgeçsem bu halimden.
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı Kuzen

• **
  • 123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 27 Ekim 2012, 13:34:53 »
 Aslında benim yaptığım bir taktik var, iki kitap taşı yanında birinden sıkılınca diğerine geç, sonsuza kadar okuyorsun kitap bitene kadar yani.
A. Umi

Çevrimdışı raskolnigar

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 12 Kasım 2012, 17:05:32 »
-abi kitap okuma isteğimi kaybettim. ne yapsam?
-bak şu şu kitabı oku. çok iyi kitaplar.
-okuma isteğimi kaybettim diyorum abi niye kitap öneriyosun.
-bilemedim.

kitaplardan uyarlanmış oyunları oyna şimdilik. oyunlarda hikayenin tümünü veremediklerinden geri kalanını da merak edersin, o da belki okuma isteğini geri getirir.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #26 : 14 Şubat 2013, 18:12:59 »
Bir genellemeci genellemiş genelleye genelleye diye bir espri yapmak istedim çok da uygunsuz kaçtı biliyorum ama olsun lütfen :D Konudan çok yorumlar ilgimi çekti öncelikle. Tabii herkes kendine göre doğru geniş bakarsak. Kendi fikrimce arkadaş okuyamıyorsun da burası psikolojik danışma felan değil benim anladığım kadarıyla seni tanımam etmem forum üyelerinin çoğu da öyle sanırım tanımıyorlar seni, sence de yersiz bir soru değil mi ?

Bu forumda sadece tanınmış kişilermi konu açabiliyor?
Burası özgür bir forum herkes istediği konuyu açabilmeli forumda

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 14 Şubat 2013, 18:43:20 »

Bu forumda sadece tanınmış kişilermi konu açabiliyor?
Burası özgür bir forum herkes istediği konuyu açabilmeli forumda

Evet, kesinlikle katılıyorum size. Burası özgür bir forum. Ve huzurlu. 5 ay önceki tartışmayı hortlatmaya çalışmak? Huzursuzluk. Lütfen böyle şeylere de önem verin. İyi forumlar.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Mayıs 2013, 21:16:10 »
Okuma isteğini kaybetmekten öte, bende böyle belirli periyotlarla tekrar eden bir durum. Çok okuyorum, çok okuyorum, çok okuyorum. O dönem biter bitmez istek kayboluyor ve devamında bambaşka şeylere yöneliyorum. Sanırım zihnim okuma eylemine kendince ara veriyor. Bu sırada içten içe "vah, çok geri kaldım, iyice saldım, bak millet neler okuyor ben neyle uğraşıyorum" gibi sözlerle kendi kendimi yiyorum tabii. O da hiç şaşmaz bende. Bu dönem de bitince yeniden kitaplarla haşır neşir olmaya devam ediyorum. Tahminimce belli okuma seyirlerinden sonra bir doygunluğa ulaşıyorum. Ama bu dönemler diye bahsettiğim süreçler 2 haftayı geçmez.

Not: Arkadaşımız tamamen kendi durumunu söylemiş ve konuya mesaj atan üyelerimiz de önerilerde bulunmuş, fakat ben bunu daha çok genel bir tartışmaya doğru çekeyim istedim :P.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 05 Mayıs 2013, 21:44:08 »
Bu aralar çok sık yaşadığım bir şeydi. Sanırım art arda hep öykü kitabı okumamdandı. Seri kitaplara geri dönünce istek geri geldi. Sırf istek geri gelsin diye de Kar İzleri Örttü'yü yarıda bırakıp başladım Kan Muskaları - Alametler'e. Yarım bırakmak elbette olmaz, İhanetler'i de okuyup bitireceğim Kar İzleri Örttü'yü.
Bir daha yaşarsam eğer Hazal ablanınki gibi olacakmış gibi geliyor. :hemk