Kayıt Ol

Boş Koltuk - J.K.Rowling

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Boş Koltuk - J.K.Rowling
« : 03 Ekim 2012, 19:45:15 »

Harry Potter serisiyle milyonların kalbini kazanan büyük usta J.K.Rowling, bu sefer hayranlarını şaşırtan bir kitapla yurtdışında raflardaki yerini aldı. 27 Eylül’de piyasaya sunulan “Casual Vacancy” adlı kitap yetişkinler için yazılmış kara mizah türünde bir roman.

Türkiye’de 2013 yılında Doğan Kitap etiketiyle çıkacak romanın kapak yazısı ise şöyle:

Alıntı
“Barry Fairbrother kırklı yaşlarındayken beklenmedik bir şekilde öldüğünde, küçük bir kasaba olan Pagford sarsılır. Pagford arnavut kaldırımlı pazar yeri ve eski manastırıyla görünüşte tipik bir İngiliz kasabasıdır; fakat bu şirin görüntünün arkasında savaşta olan bir kasabadır. Zenginler fakirlerle, gençler ebeveynleriyle, karılar kocalarıyla, öğretmenler öğrencileriyle savaştadırlar… Pagford ilk göründüğü gibi değildir. Ve Barry’den boşalan belediye meclisindeki koltuk yakında kasabanın bugüne kadar gördüğü en büyük savaşın katalizörü haline gelecektir. Kim hırs, ikiyüzlülük ve beklenmedik açığa vurmalarla dolu bir seçimde zafer kazanacak?”

Uyuşturucu, seks ve yer yer şiddet içerikli olduğu belirtilen kitap eleştirmenlerin de beğenisini topladı. Daha piyasaya çıkmadan 2 milyon ön satışıyla yeni bir rekora imza atan Rowling; uzun süre önce yayınlayacağını duyurduğu “Politik Masallar”adlı kitabın yayınlanmasını ise şimdilik ertelediğini açıkladı.

15 yıldır ne yazacağım; nasıl yazacağım ve hatta neredeyse nerede yazacağım belliydi. Bir röportaj sırasında sıradaki kitaptan bahsedince bir kez daha kendimi aynı kapana kısılmış hissettim. İşte bu yüzden ’Casual Vacancy’, ’Political Fairy Tales’ten önce geldi. Artık ne yapacağımı öngörmek bile istemiyorum.” diyerek samimi itiraflarda bulunan yazar “Casual Vacancy” ile ilgili henüz hiçbir yorumu okumadığını ve bir sürelik eleştirilerle yüzleşmeyi edebiyat ajanına bıraktığını söylüyor.

Bununla beraber Harry Potter 7 ile yollarını ayırdığı edebiyat ajanı Christopher Little ile yeniden çalışmaya başlaması yazarın; bir süre prodüksiyon, yayın ve yapım işlerinden de elini çektiğinin göstergesi oldu. Yazar, kısa yapımcılık ve yayıncılık hayatını ise “Harika deneyimlerle dolu hareketli ama bitmesi gereken bir serüven.” olarak nitelendiriyor.

Eleştirmenler eserin bir baş yapıt olarak görülmemesi gerektiğine; Harry Potter’la kıyaslanmaması gereken bir türde olduğuna ve yazarın “Political Fairy Tales” öncesi kendisini baskıdan uzak farklı bir dünyada rahatlatmak istediğinde hemfikir.

Yazarın fantastikten ayrı bir tür seçmiş olması bir grup hayranlarını üzmüş olsa da bazı çevrelerce bu durum yazarın rüştünü tam olarak ispatlaması olarak yorumlandı.

Kitap Amazon(UK)’da 9 eurodan (yaklaşık 21 TL)n satışta. Harry Potter serisinde de e-Kitap karşıtı tavrını göstermekten çekinmeyen yazar bu seferse e-Kitap fiyatlarını yüksek tutarak hayranlarından tepki topluyor. Üstelik, Amazon(US)’da 17 dolardan (yaklaşık 30 TL) satışa sunulan e-Kitap versiyonunun tek sorunu fiyat da değil; değiştirilemeyen karakter boyutu nedeniyle e-kitap okurları “büyüteçle okunabilir” diyerek tepkilerini sunuyorlar. Şimdilik kitaba dair tek olumsuz eleştiri bu yönde görünüyor.

Her ne olursa olsun; eleştirmenlerin ortak olduğu bir nokta kitabın özeti niteliğinde: Hayranları Rowling’i kalıplara sıkıştırmaya çalıştıkça Rowling özgürlüğünü ilan edip bizi şaşırtmaya devam edecek.

Haber, MERCAN AYTUNA

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Casual Vacancy // J.K.Rowling
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2012, 20:12:07 »
Sevin Okyay'la görüştüm, ne yazık ki çeviri için şu anlık kendisiyle bir irtibat kurulmamış. Açıkçası yine o ve Kutlukhan Kutlu'nun isimlerini çevirmen olarak görmekten mutluluk duyacağım. Umarım olur.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2012, 05:54:50 »
Orjinal dilde almak isteyenler D&R`dan alabilirler. Birde şunu eklemeden duramayacağım, bir kapak bu kadar mı kötü olur.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2013, 13:46:13 »
Radikal Kitap'ta kitaptan örnek bir bölüm sunulmuş. Merak edenleri şöyle alalım.

Not: Yaşı küçük üyelerimize bir hatırlatma. Harry Potter'la zerre alakası olmayan, yetişkinlere yönelik bir içeriği var.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2013, 14:38:30 »
Dost Körpe çevirmiş!

:clap :anem :ayh :huha :uhe

(Hiç haberim yoktu onun çevireceğinden, yeni öğrendim, bir mutluluk seli aldı görüğtdü beni. :) )
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2013, 14:49:05 »
Çıksın direkt alacağım ^^. Ön okuma geldiğine göre gelişi de yakındır herhalde.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2013, 14:52:54 »
20 Mart. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2013, 16:35:42 »
Açıkçası Rowling'i Harry Potter haricinde bir kitap için tanıtım köşelerinde görmek beni biraz hüzünlendiriyor, ama aynı zamanda sevindiriyor da. Sadece beni değil, dünyadaki birçok okurunun böyle düşündüğünü hissediyorum. Dile kolay, 7 Harry Potter kitabı yazmış bir yazarın, başka bir kitabını okuyacağız. Tamamıyla farklı bir tarz, tamamıyla farklı bir yaş kitlesine hitap etmesi, biz Rowling okurları için ilginç olacak tabii ki.

Rowling'in üslubunu ve anlatımını seven biri olarak ben, kötü bir iş çıkardığını düşünmüyorum. Merakla beklemedeyim. Okuyup göreceğiz.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2013, 19:34:31 »
Kitabin YKY degil de Dogan Kitap'tan cikiyor olmasi ilginc geldi bana.

Bir de ben kapagini nasil begeniyorum bilen yok. J. D. Salinger, Ray Bradbury gibi yazarlarin cogu yayinevinden basilan kitaplarindaki kapak sadeligi, minimalistlik, tasarimdan cok renklerin konusmasi. Mis.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #9 : 17 Mart 2013, 23:29:11 »
32 liralık fiyatıyla an itibariyle beni benden almıştır bir kez daha.  :fringa

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Rowling’in Boş Koltuk’u İçin Hem BBC Hem HBO Devrede
« Yanıtla #10 : 25 Nisan 2014, 19:37:34 »

Harry Potter serisiyle dünya çapındaki pek çok okurun, genç-yaşlı demeden gönlünde taht kurmuş J.K. Rowling, geçtiğimiz aylarda Boş Koltuk adındaki tür dışı bir romanla karşımıza gelmişti. Harry Potter’ın aksine, fantastik türüyle uzaktan yakından alakası olmayan ve bir kasaba meclisindeki boş koltuk için yarışan kasaba sakinlerini konu ettiği romanı hayranları tarafından çok tartışılmıştı. Bir kısmı onu Harry Potter dışında düşleyemezken, bir kısım yeni bir türde de kalemini konuşturmasını takdirle karşılamıştı.

Boş Koltuk çıkış haberiyle bile büyük bir etki yarattı, bu kesin. Şimdiyse Amerikan ve İngiliz devi televizyon kanallarından HBO ve BBC, Boş Koltuk’u 3 saatlik bir mini dizi yapmak için ortak bir çalışmaya giriyor.

Günümüz tarihinin en önemli iki kanalı haline gelen HBO ve BBC’yi aynı çatı altında görmek bizi oldukça heyecanlandırdı. Ayrıca bunu sağlayanın da bir Rowling eseri olması heyecanımızı göklere doğru çıkartmaya yetiyor.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Boş Koltuk (The Casual Vacancy) - J.K.Rowling
« Yanıtla #11 : 25 Nisan 2014, 19:55:07 »
Bu kadın daha ne kadar para kazanacak! ;D
O değilde kitap nasıl kimse yorum yazmamış. Değerli yorumlarınızı esirgemeyin.

Şimdi, dizi çekilmeden kitabı alıp okumalı mıyım? Yoksa boşverip okumasam da olur mu? Genellikle sinema, tv dünyasına aktarılan eserlerin önce satış fiyatları zıplar, sonrada okuyanın genel kalitesi düşer.

Televizyon dünyası için HBO veya BBC olsun çamurdan olsun yinede izlenir, diye düşünüyorum. Bu yüzden diziyi kesinlikle izlenecekler listeme ekledim.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Boş Koltuk - J.K.Rowling
« Yanıtla #12 : 25 Nisan 2014, 20:21:44 »
Kitap güzel, aksiyon çok yok ama kadın insanların kişiliklerine, psikolojik durumlarına ağırlık vermiş ve başarıyla yansıtmış. Harry Potter karşılaştırması takıntısına girmediğiniz takdirde beğeneceğiniz bir kitap.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #13 : 01 Şubat 2015, 19:18:10 »
Küçük bir kasaba hakkında büyük bir roman.

Ülkemizde yayımlandığı ilk hafta satın almıştım Boş Koltuk'u ve o gün bugündür okumak için sabırsızlanıyordum. Rowling'in dilini özlememden mütevellit, daha fazla geciktirmemek adına aldım kitaplığımdan ve başladım.

Öncelikle, ilk çıktığı günden itibaren hakkında o kadar çok olumsuz eleştiri okudum ki, gerçekten korktuğumu ve "acaba?" dediğimi hatırlıyorum. Ama içimden bir ses Rowling'in beni asla hayal kırıklığına uğratmayacağını söylüyordu. Öyle de oldu. Hayal kırıklığına uğramak bir yana, kitabın içinde, Pagford'da yaşadım bir süre. Sonra da, Harry Potter gibi bir kurgu bekleyip de kitabı yerden yere vuran herkese, tek tek kızdım. Bu kitabı her kim sevmediyse, o kişi ayıp etmiştir benim gözümde. Net.

Artık Rowling'i, Harry Potter'dan önce ve sonraya ayırmayı kesmelisiniz. Ben de Harry Potter'la büyüdüm ve tüm kitapları defalarca okudum fakat bu Boş Koltuk'u veya Guguk Kuşu'nu hunharca eleştireceğim anlamına gelmiyor. Harry Potter'dan bağımsız bir şekilde bu romanları okumalı ve o şekilde değerlendirmeliyim. Yapılması gereken doğru şey de budur zira. Aksi taktirde J.K. Rowling gibi muazzam bir yazara karşı ayıp etmiş oluruz. Geçmişimizde güzel anılar bırakmış olan bir yazara da bu muameleyi yapmak bence haksızlık olur.

İçimde biriken sitemi dile getirdiğime göre, buradan sonra kitap hakkındaki değerlendirmelerime geçiyorum.

İngiltere'de, Londra'ya yakın sayılabilecek "hayali" bir kasaba: Pagford. Kitabı okuduğumuz süre boyunca bu kasabaya misafir oluyoruz bizler de. Belediye Meclisi üyesi Barry Fairbrother ani bir rahatsızlıkla, evlilik yıl dönümünde karısı Mary ile bir restoranta giderken düşüp ölüyor. Ve hikayemiz de bu andan sonra başlıyor.

Aslında tek bir hikaye yok bu kitapta, bu ölümün kasabada yaşayan halkı nasıl etkilediğini öğreniyoruz kitap boyunca. Önce tüm karakterlerin, kasabada dalga dalga yayılan bu ölüm hakkındaki düşüncelerine odaklanıyoruz. Bir nevi aileler içerisindeki dedikodu sahnelerini okuyoruz aslında. Ardından, boş kalan Belediye Meclisi koltuğuna geliyor sıra. Adaylar, adayların uyandırdığı yankılar, klasik seçim süreci ve söylenen sözler, siyaset denen saçmalığın tüm kasaba üzerindeki etkileri...

Ve derken bir "hayalet" çıkıyor ortaya. Belediye Meclisi'nin sitesine yazarak adayların gizli sırlarını ortaya döken "Barry Fairbrother'ın Hayaleti", o insanların hayatlarına doğrudan etki ederek çevrelerindeki itibarlarını zedeliyor ve seçim sürecinde oy kaybetmelerini sağlıyor.

İstisnasız her karakterin psikolojisi zaman zaman çöküyor ve bizler okur olarak pek alışılmadık bir tablo ile karşılaşıyoruz. Rowling, genç yaşlı, kadın erkek demeden herkesin gözünden bir şeyler anlatmış ve her karakterinin psikolojisini okuruna çok iyi bir şekilde yansıtmış. Ve bu sebeple de, Barry, Marry, Howard, Shirley, Miles, Samantha, Krystal, Terri, Robin, Colin, Tessa, Sturt, Andrew, Simon, Kay, Gavin, Gaia, Parminder, Sukhvinder, Vikram, Patricia gibi unutulmaz karakterlere imza atmış. Özellikle Krystal Weedon bende en derin iz bırakan karakter oldu ve ardından kardeşi Robin.

Kitap çok ağır başlasa da, finale doğru artan temposuyla o bilindik Rowling tarzını akıllara getiriyor ve kitabı elimizden bırakmak güçleşiyor. Konusu, anlatım tarzı, temposu ile bence dört dörtlük kitap kendisi.

Boş Koltuk hakkındaki hiçbir kötü yorumu kaale almadığımı tekrar belirtmek isterim. Her zaman, her yerde, herkesin fikirlerine saygım olsa da, bu konuda kendimi özgür bırakıyorum ve "iyi" olan bu kitap hakkında, Harry Potter'la kıyaslayıp, "kötü" damgası yapıştıran herkese gülüyorum.

Boş Koltuk'u okuyun, kesinlikle pişman olmayacaksınız diye bir cümle kurmayacağım fakat Boş Koltuk'u okuyun. Çünkü bu kitap iyi bir kitap. Ve Rowling de iyi bir yazar.

Sırada Guguk Kuşu var...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Şubat 2015, 20:14:10 »
Ben nasıl oldu da bu kitaba yorum yapmamışım?

Kitabı çıktığı gibi almış ve çıktığı gibi de okumuştum. Bu sırada benden önce davrananlar ağızlarına geleni söylüyordu. Hatta çevirmen Dost Körpe'ye bile laf atan şuursuzlar vardı. Böyle dediğim için üzgünüm, ama başka söz bulamıyorum. Çünkü kitabı beğenmemelerinin suçunu çevirmene atan bazı kendinibilmezler vardı ortada.

Tüm yerden yere vurmaların özü aynıydı: Harry Potter gibi değil. Yahu kadın Boş Koltuk fantastik bir kitaptır dedi mi? Bu kitap onca lafı bence hiç haketmiyor. Beğenmeyen yine beğenmesin, ama kimse ne olur artık Harry Potter ile karşılaştırmasın.

Boş Koltuk'un kendisine gelecek olursak adeta ders niteliğinde bir kitaptı. Özellikle yazar olmak isteyen arkadaşlar mutlaka okumalı, çünkü bir karakter nasıl yaratılır, sayısız karakter nasıl başarıyla idare edilirin net bir örneğiydi. Kitap karakterden geçilmiyor ve her biri aynı ağırlığa sahip. Sadece yukarıda Denaro'nun saydğı isimlere bile bakarak karakter fazlalığını görebilirsiniz. Kaldı ki dahası da var. Ben açıkçası bunca karakter beklemediğim gibi bu kadar kişinin derinlemesine işlenmesini, hepsinin birkaç kez başrol oynamasını ve yazar tarafından böylesine başarıyla idare edilmesini beklemiyordum. Ayakta alkışladım. Az kişinin yapabileceği bir şey bu.

Konu itibariyle baktığımızda kasaba hayali ama her şey oldukça gerçek. Küçücük bir kasabanın özünde nasıl bir devleti simgelediğini çok güzel anlatıyor Rowling. Seçimler, istenen ve istenmeyen kişiler, yapılması beklenen ve beklenmeyen değişimler... Liste uzuyor. Hepsi küçücük bir kasabanın dışarıdan bakan biri için "peh" diyeceği bir belediye koltuğu için oluyor. Oysa biraz daha geriye çekilip baktığınızda Rowling'in küçük bir kasaba üzerinden aslında pek çok ülkenin devlet ve halk yapısını çizdiğini görüyoruz. Her şey öyle tanıdık ki aslında.

Her karakterin hikayesini ayrı ayrı merak ede duralım, kitabın oldukça acı yanları var. Bazı karakterler içimizi acıtıyor. Bu gibi kişilerin gerçekten var olduğunu bilip, yaşadıklarının da gerçeğe bağlı olduğunun farkında vurmak daha çok koyuyor insana. Ama okur olarak elden ne gelir.

Öte yandan Krystal Weedon karakteri tokat etkisi yaratarak okurun canını en çok acıtanlar arasına giriyor. O ve ailesinin hikayesi Rowling'in başarılı kaleminden büyük bir başarıyla bizlere aktarılıyor.

Boş Koltuk aslında rahatsız edici bir roman. Başları popüler kültür kitapları gibi, ama yarıdan sonrasında çok başka şeyler saklı. Sayısız ruh haline girip çıkabileceğiniz bir eser bu.

Eleştirileri boşverelim. Okuyup kendiniz görmeyi deneyin.