Kayıt Ol

Anket

Hangi Bilim Kurgu seri size daha cazip geliyor?

Vakıf (Isaac Asimov)
3 (37.5%)
Dune (Frank Herbert)
5 (62.5%)

Toplam Oy Verenler: 8

Vakıf mı, Dune mi?

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Vakıf mı, Dune mi?
« : 03 Ekim 2012, 20:41:37 »
Bu iki Bilim Kurgu seri de listemde bulunuyor, fakat önce hangisinden başlayacağıma bir türlü karar veremiyorum. Bu konuda, bu iki seriyi de okumuş olanların yorumlarına ihtiyaç duymaktayım. Bana Vakıf daha cazip ve iştah açıcı gelse de, buradaki yorumlara göre bir yol haritası çizeceğim kendime.

Önce Vakıf okumalısın. Çünkü;

Önce Dune okumalısın. Çünkü;

Şimdiden teşekkür ediyorum yardımcı olacak herkese.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vakıf mı, Dune mi?
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2012, 20:55:50 »
Fırtınakıran Vakıf serisinin çok ağır olduğunu başlamadan önce tecrübe biriktirilmesi gerektiğini söylemişti. Ama Dune'a ne der bilmem :(
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2012, 21:03:55 »
Dün Vakıf bölümünü didik didik ettim resmen. Spoiler'a girmeyerekten, o bölümde estarriol'un açmış olduğu başlıklardaki tüm yazıları okudum. Ve Vakıf'ın, "Önce beni oku!" demesini duyar gibi oldum.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2012, 21:19:56 »
İkisi de çok iyidir. Ama Vakıf daha iyidir. Isaac Asimov inanılmaz bir yazardır. Dahidir.

Star Wars'e ilham kaynağı olmuştur. Ve yanılmıyorsam, 'yapay uydu' kavramını dünyamız bilimine kazandıran da odur. Şu an teknolojik alanda neler yapabiliyorsak, Isaac Asimov'a teşekkür etmeliyiz.

Pek okuyamadım kendisini, bilimkurgu ile alakam pek olmamakla beraber o türü okurken sıkılıyorum. Keşke yazım tekniği açısından da bir yorum yapabilseydim. Bu denli üretken bir zâtın o konuda da iyi olduğunu düşünüyorum.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2012, 21:40:56 »
Vakıf'ı okumadım ama Dune'un ilk iki kitabını okudum. Şöyle söyleyeyim, Dune harika bir eser. Bazı yerlerde Herbert elinde olmadan birkaç ufak tekrar yapmış ama yarattığı evren son derece geniş ve mükemmelliğin iplikleriyle örülmüş.

Fantastik edebiyatta yazar bir dünya[*]ya da evren, ama genelde dünya yaratılır[/*] yarattığında genelde bulundurduğu ırklar ve şehirler üzerine titrer. Ama bilim-kurgu türünde bir eser vermek istiyorsanız ve evren yaratmakta ısrarcıysanız, Frank Herbert'in yaptığını yapmalısınız. Adam boş oturmamış, önce Caladan'ın, sonra Arrakis'in[*]namı diğer dune[/*] ekolojisini, yaşayan yaratıkları, teknolojisini, hanedanları, şehirleri ve daha birçok şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek yaratmış. Hatta Dune'un sonunda birkaç sayfalık "Dune Ekolojisi" diye çok sıkıcı ama oldukça bilgilendirici bir bölüm bile bulunmakta.

Gelelim Vakıf'a. Şu anda başlamak istediğim tek seri Vakıf'tır. Rıhtım'da ve başka yerlerde duyduğum kadarıyla Asimov'un dili Herbert'inkinden daha akıcı ve kolay anlaşılabilirmiş. Herbert'in dili de çok akıcıydı mesela, ama bazı cümleleri vardı ki iyice anlamak için ikiden fazla yediden az kez okumak gerekiyordu. Kötü anlamda söylemiyorum bunu, derinliğini kavrayabilmek için ekstra okuma gerekli.

Asimov çok büyük bir dahidir, çok büyük bir bilim insanıdır. Vakıf, birçok şeye ilham kaynağı olmuştur, özellikle teknoloji dalında. Kurguda teknolojinin önemli bir yeri olduğunu ve efsanevi bir yaratıcılıkla o zamanlarda harikalar yarattığını biliyorum. Ufuk açıcı bu adamın ufuk açıcı bu eserini alıp okumak lazım.

Amma ve lakin... Hazal abla bir zamanlar şunu söylemişti;

Bu serisinin aksiyon tabanlı olmadığını da biliyoruz. Kendim de seriyi okumaktayım ve severek okuyorum, fakat daha önce kendime yaptığım birikim bana bu tür kitaplardan sıkılmamayı öğretti. Vakıf kesinlikle bir aksiyon, macera serisi değil. Bilimkurgu serisi ama içinde düşünceler, toplumsal bilimleri barındıran ve uzay savaşları gibi şeylere yer vermeyen ciddi bir eser. Yine TheSpell Star Wars sevdiğinden bahsetmiş ki, o da tamamen heyecan duyulacak bir macera. Vakıf'ın yanına yaklaşamıyor.

...

Yine de önce okunmadıysa 1984, Fahrenheit 451 ve BİZ gibi kitaplarla başlangıçlar yapılıp böyle sosyolojik bilimlere de bir adım atılması taraftarıyım.

Dune sembolizmin, sosyolojinin, politikanın ve bilimum şeylerin tavan yaptığı bir seri. Vakıf da gezegenler arası "çiuv çiuv"dan çok düşünce ve bilim üstüne oturtulmuş bir sistem. Bu sisteme alışmak için 1984, Fahrenheit 451, Biz, Vakıf'tan önce okunmalı bence. Dune'a henüz bu kitapları okumadan başladım, sıkıntısını pek çekmiyorum açıkçası. Yoksa çekiyor muyum? Galiba çekmiyorum. Acaba? Yok yok, çekmiyorum. Ama bu öneri yapıldıysa, Hazal abla'nın bir bildiği vardır. Vakıf'a başlamadan önce okuyacağım adı geçen diğer kitapları.

Ehem, asıl soruya gelirsek, bence fark etmez. Dune'u önceden okumanın bir zararı olduğunu düşünmüyorum, Vakıf'ı önce okumanın da. Hangisi sana daha yakın geliyorsa, onunla başla.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2012, 22:10:37 »
İkisi de çok iyidir. Ama Vakıf daha iyidir. Isaac Asimov inanılmaz bir yazardır. Dahidir.

Star Wars'e ilham kaynağı olmuştur. Ve yanılmıyorsam, 'yapay uydu' kavramını dünyamız bilimine kazandıran da odur. Şu an teknolojik alanda neler yapabiliyorsak, Isaac Asimov'a teşekkür etmeliyiz.

Pek okuyamadım kendisini, bilimkurgu ile alakam pek olmamakla beraber o türü okurken sıkılıyorum. Keşke yazım tekniği açısından da bir yorum yapabilseydim. Bu denli üretken bir zâtın o konuda da iyi olduğunu düşünüyorum.

Isaac Asimov değil de Arthur Clarke olacaktı buradaki isim. Asimov'un da çok ciddi katkıları vardır ve büyük bir insandır, fakat Arthur C.Clarke yazar olduğu kadar da mucittir. Uydularda da sözü geçen kendisidir. NASA'nın ilahıdır bir nevi.

Bilgilerinizin bazıları gerçeği pek yansıtmıyor :).

Konuya dönecek olursak, bence bu iki büyük seri karşılaştırılmamalı. Yapmayın, etmeyin :).

Bu arada Vakıf'a ağır deme nedenim maceraya alışmış okurlar için sıkıcı olabileceği yönündedir. Sonuçta ortada bir macera yok, muazzam bir fikir, bir dahinin elinden çıkma bir seri var. Çok farklı bir kafa ve kurguyla karşı karşıyayız. Yoksa Asimov çok tatlı yazar kitaplarını. Dili sade ve akıcıdır. Yine de macera arıyorsanız Vakıf'ta bulamazsınız. Amacı da bu değildir zaten.

Gerçi LegalMc mesajımı sağolsun alıntılamış. Lafı uzatmayayım boşu boşuna :).

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2012, 00:08:44 »
Yok, karşılaştırmak gibi bir durum söz konusu olamaz zaten ki amacım da bu değildi.

Doyurucu ve bilgilendirici yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sanırım yol haritamı belirlemiş oldum.

Öncelikle Fahrenheit 451, Biz, 1984, Yaşlı Adamın Savaşı gibi Bilim Kurgu'ya giriş niteliğinde olan eserleri okuyacağım. Daha sonra da Vakıf ve Dune'u okurum peş peşe.

Bugüne dek her türlü kitap okuduğum için aksiyon bakımından kısır kitaplara da alışkınımdır. Vakıf okurken asla sıkılmayacağımdan eminim.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2012, 08:14:49 »
Öncelikle Fahrenheit 451, Biz, 1984, Yaşlı Adamın Savaşı gibi Bilim Kurgu'ya giriş niteliğinde olan eserleri okuyacağım. Daha sonra da Vakıf ve Dune'u okurum peş peşe.
George Orwell'in kaleme aldığı 1984 bilimkurgunun türlerinden biri olan distopik bilimkurguya girmektedir. Biz de neredeyse aynı türdendir. Cesur Yeni Dünya ve 1984 romanlarına esin kaynağı olmuştur.

Ray Bradbury'nin ölümsüz eseri Fahrenheit 451 de distopya olarak sınıflandırılabilir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993