Kayıt Ol

Zaman Çarkı-Yeni Bahar-Kronolojik Sıralama

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Zaman Çarkı-Yeni Bahar-Kronolojik Sıralama
« : 08 Ekim 2012, 20:57:59 »
Her yerde Zaman Çarkın da Yeni Baharın nerede yer alacağı konusunda bir sürü farklı fikir var rica etsem seriyi okumuş kişiler burada kendi okudukları sıralamayı değil kendilerince uygun buldukları kronolojik sıralamayı yazsınlar. Fantastik hakkında her ne kadar ben yeteri kadar okuduğumu düşünmesem de çevremdekiler Zaman Çarkına hazırsın diyorlar ama ben sırf Yeni Bahar sorunu ve kendimce fantastik edebiyata doymamış olmamdan sürekli erteliyorum ve bu başlık altında bu sorunlardan Yeni Bahar konusunu halletmeyi umuyorum. Lütfen birileri şu karmaşaya kesin çözüm getirsin! :( Öncelikli olarak ZÇ dünyasında Kronolojik olarak sonraysa kendi tavsiyeleriniz şeklinde cevap verirseniz sevinirim :) Çünkü ben serileri Geçtiği Dünya içinde Kronolojik olarak okumayı seviyorum.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı-Yeni Bahar-Kronolojik Sıralama
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2012, 11:53:01 »
ilk kitaplardaki gizemin hazzına varabilmek için bence sekizinci dokuzuncu kitaplardan sonra oku. kronolojik olarak okursan, izlediğin bir filmin kitabını okumuş gibi olabilirsin.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2012, 22:19:41 »
Ben tüm seriyi okumadım, ancak EmpatAİD'in de dediği gibi kronolojik olarak okursan sıkıntı olabilirmiş. Bana okuyacaksam eğer yayımlanma sırasına göre, yani 11. kitap Düş Hançeri'nden sonra okumamı önerdiler, gerçi baskısı bulunmadığı için pek sanmıyorum ama bulabilirsem ben de yukarıda dediğim sıraya göre okuyacağım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2012, 12:08:37 »
Yeni Bahar benim için de sıkıntı olmuştu bir ara. Bulamıyorum abi, yok piyasada, tükenmiş. Ben Zaman Çarkı'na başlamadan önce okumayı düşünmüştüm fakat bulamayınca kaldı öyle. Çünkü kitap "Zaman Çarkı başlangıç kitabı" olarak geçiyor birçok yerde. 1.kitap yani Dünyanın Gözü'nden başladım ben okumaya, ki zaten doğru bir karar vermiş olduğumu sonradan anladım. Şimdi şöyle bakmak lazım, TheSpell'in de dediği gibi Yeni Bahar kitabı ta 11.kitaptan sonra (Düş Hançeri) yayımlandı, ne kadar başlangıç kitabı olabilir ki?

Benim de sana önerim şu olacaktır. Eğer Zaman Çarkı'na başlamak gibi bir niyetin, düşüncen varsa Dünyanın Gözü'nden başla. 11.kitabı da okuduktan sonra -ki bu bir hayli zamanını alacaktır- Yeni Bahar'ı oku (bulabilirsen tabii). Sonra 12.kitaptan devam ederek seriyi okunması gereken en uygun bir biçimde tamamlamış olursun.

Dediğim gibi bu sadece kişisel bir düşünce, benim önerim bu şekilde. Ayrıca Yeni Bahar için tek umudum Tüyap.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2012, 12:46:42 »
Anlamadığım bir diğer nokta kitabın konusu serideki karakterlerden bağımsız geçip evreni mi anlatıyor? Bu kitabın ne anlattığını anlasam daha net karar verebilirim aslında.Yardımcı olabilir misiniz?
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Ekim 2012, 13:08:22 »
Yanlış bir bilgiyi düzelteyim, Yeni Bahar 10. kitaptan (Alacakaranlık Kavşağı) sonra yayınlanmıştır. Düş Hançeri'nden sonra değil yani. Kitap olarak yayınlanmadan 5 yıl kadar önce de kısa bir hikaye olarak Legends: Short Novels by the Masters of Modern Fantasy antolojisinde bulunuyordu.

Anlamadığım bir diğer nokta kitabın konusu serideki karakterlerden bağımsız geçip evreni mi anlatıyor? Bu kitabın ne anlattığını anlasam daha net karar verebilirim aslında.Yardımcı olabilir misiniz?

1. kitabı okuyup okumadığını bilmediğimden şöyle vereyim:
Spoiler: Göster
Birinci kitaptaki olaylardan 20 yıl kadar önce geçiyor. Kısaca Moiraine ile Lan'in o yıllardaki maceralarını ve Yenidendoğan Ejder'i arama yolunda nasıl bir araya geldiklerini anlatıyor diyebilirim.

Karakterler bildiğimiz karakterler yani.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2012, 13:25:11 »
Yeni Bahar kronolojik olarak Zaman Çarkı evreninde geçen olayların daha öncesini anlatıyor bildiğim kadarıyla.

Tar Valon kuşatılmış. Vakanüvis dünyayı Karanlık Varlık'tan kurtarabilecek yegane insanın, Ejder'in doğduğuna dair kehanette bulunuyor ve sırf tesadüf eseri, Vakanüvis'in yanında Moiraine Damodred ve Siuan Sanche var. Dünyanın Gözü'nde Emond Meydanı'na gelen soğuk ve vakur Aes Sedai'den çok farklı bir Kabul Edilmiş olan saf, eşek şakalarından hoşlanan Moiraine Damodren, en iyi arkadaşı Siuan Sanche ile birlikte, yeni doğan bebeği bulmayı ve ona yardım etmeyi aklına koyuyor.

Google'dan da anca bu kadar bilgiye ulaşılabiliyor, ben de henüz okumadığım için fazla da yorum yapamayacağım.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ekim 2012, 13:38:12 »
Hmmm o zaman önce Yeni bahar'ı okumak bana daha faydalı olacaktır. Sonuçta kronolojik bakımdan önceki zamanda geçiyormuş. :)
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2012, 13:47:45 »
Kendi adıma yardımcı olmaya çalıştım az veya çok her neyse. Nasıl okuman gerektiğine kendin karar verirsin artık bir şekilde.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Ekim 2012, 14:12:40 »
Sağol Denaro Forbin :D
Kara Dalamar