Kayıt Ol

Richard A. Knaak

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
Richard A. Knaak
« : 23 Mayıs 2008, 18:04:48 »

1961 Chicago dogumlu Richard A. Knaak’in 1987’den beri yayinlanan eserleri Almanca, Italyanca, Fransizca,Danimarkaca, Japonca, Lehçe, Fince ve Rusçaya çevrildi.

Andre Norton’un Storm over Warlock eserini kesfetmesiyle fantastik ve bilim kurgu okumaya baslayan yazar, etkilendigi ustalar arasinda Edgar Rice Burroughs ve Edgar Allan Poe oldugunu söylüyor.

Diablo, Warcraft, Ejdermizragi, The Dragonrealm, The Ragnarok Manga Serilerine romanlar yazdi.

Genelde Blizzard kalemi olarak bilinir. Warcraft'dan "Ejderha'nın Günü" kitabını tavsiye ederim

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Richard A. Knaak
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2008, 14:56:45 »
Ejderha'nın Günü'nü bir türlü okuyamamıştım.. Başlıyorum, yarılıyorum, sıkılıp bırakıyorum.. Kısır bir döngü.. Ama yaz uzun, kitabım kalmadığında; okuyacağım!

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2008, 14:26:55 »
Ejderha'nın Günü'nü bir türlü okuyamamıştım.. Başlıyorum, yarılıyorum, sıkılıp bırakıyorum.. Kısır bir döngü.. Ama yaz uzun, kitabım kalmadığında; okuyacağım!

Çok gerekli bir kitap değil bence. Dili çok basit, hp'ciler için güzel bir seri olabilir ama Warcraft.

Ne var ki Knaak kendini The Legen of Huma'da göstermiştir. Sonra Minatour Wars'da da iyi iş yaptı diyorlar ancak okumadım...
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2010, 01:46:08 »
Tanıtımda yazdığım gibi genelde Blizzard oyunlarının yazarı olarak ön planda. Dilimize çevrilen Warcraft dizisinin ilk kitabı olan "Ejderhanın Günü"nde okuyanlara eğlenceli anlar yaşatıyor ve macera içinde sürüklüyordu. Diablo serisinin 1 ve 3.kitaplarını yazdı aynı zamanda(1-Bartuc'un Mirası, 3-Gölge Krallığı). Bartuc'un Mirası her ne kadar beğendiğim bir kitap olsa da Gölge Krallığı bende istediğim etkiyi yaratamamıştı. Vasattı diyebilirim kendi adıma. Ama Bartuc'un Mirası, sırf sonu için bile okunabilir. Uzun zaman bekleyip de "o kişi"yi görmek pek bir hoş oluyor doğrusu. Tabiiki bu kitaplar size hoş vakit geçirmek için var. Ama bu kötülemek adına söylediğim bir şey değil. Şahsen okurken oldukça eğlenmiştim ve hiç de pişman değilim.
Warcraft'ın dilimize çevirlmeyen kitaplarında da yine yazarlık yapmış kendisi.

Ejderhamızrağı serisinde Huma Destanı ile bilinse de, ben o kitabı bir türlü sevemiyorum. Huma ile ilgili Weis ve Hickman'ın anlattıklarını bir kenara bırakırsak güzel bir seriydi ama o anlatılanların yer almaması beni derin bir hayalkırıklığına sürüklemişti. Bu kitabı beğenen çok fakat, dediğim nedenlerden ötürü ben ısınamadım gitti.
Margaret Weis ile röportajda, Weis kendisi için olumlu cümleler kurmuştu. Yaptığı işi ve yazdığı kitaplardan okuduğum kadarını takdir ediyorum. Ama (eğer yoksa) kendisine ait bir seri çıkartmalı diye düşünüyorum. Var olanların bir kısmında yazarlık yapması bir yere kadar.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2012, 22:44:02 »
Sanırım, 'Ejderha Mızrağı yazarları' dendiğinde zihnimde beliren, Margaret Weis ve Tracy Hickman'dan sonra gelen kişidir Richard A. Knaak. Huma Destanı ve Kan Denizi Yağmacıları, kendisinin şahikasıdır. Kan Denizi Yağmacıları üzerinden birkaç yorum eklemek istiyorum.

Tasvirlerinden tutun, oluşturduğu karakterler, olay döngüsü, her bir şey uyum içerisinde. Huma Destanı'nda kullanmış olduğu karakterlerin, torunlarına yer vermesi de çok hoş, bağ kurma açısından harika bir birleştirme. En çok da tasvirlerine ve betimlemelerine altın yıldız kondurmak istiyorum. Margaret Weis ve Tracy Hickman'ın, ilk kitaplarında göremediğimiz betimlemelerin kat kat fazlasını doldurmuştu kitaplarına, bunlar da beni sıkmadı. Çünkü ölçüsü gayet ayarlıydı... iyiydi.

Fantastik öğeler barındıran bir kurgu olsun, hikaye olsun, veyahut farklı bir şey olsun yazma hayaliniz varsa ya da yazmaktaysanız, alıp okumanız gereken yazarlardan biridir.

Uzatmaya da gerek yoktur herhalde. Kendileri idolümdür.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993