Kayıt Ol

Tasvir Gücü Yüksek Yazarlar

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Tasvir Gücü Yüksek Yazarlar
« : 18 Ekim 2012, 18:02:18 »
Tartışma platformunun pek çok kıyas ya da tavsiye konusu barındırdığının farkındayım ve tam da bu sebepten önceden açılmış konulardan birisinin altına yazayım dedim ama uygun bir yer bulamadım. Forumda kitapların/yazarların tasvir yönüne vurgu yapan bir konu varsa bu konuya kilit vurulup ilgili konudan devam edilmesi sağlanabilir diyor ve başlıyorum.

Sevgili kaçış edebiyatımızın güzide yazarları zaman zaman aksiyona, vurdu kırdıya öyle dalıyor ki yarattıkları dünyayı betimlemeyi unutuveriyorlar.

Yazarların ayrıntılı tasvirler vermekten kaçınarak, görev bilinciyle, üstünkörü yaptıkları tasvirler yarattıkları dünyanın cılız temeller üzerine oturtulmuş, samimiyetten uzak, buram buram yapaylık kokmasına sebebiyet veriyor.

Bu sebepten Tolkien, Jordan, Rothfuss gibi yazarların serilerinde ya da Neil Gaiman gibi yazarların tek kitapta başarabildiği, güçlü tasvirler aracılığıyla okura yaratılan dünyayı yaşatabilecek kitapların eksikliğini hissediyorum.

Özetle kendi üslubunu, dünyasını yaratabilmeyi başarmış ve en önemlisi de güçlü tasvir yeteneğiyle okuruna da bu dünyayı en ince ayrıntısına dek hissettirebilen yazarları burada afişe ederek rahatlarını kaçırmak, bir de üstüne hiç utanıp arlanmadan kitaplarını tartışma konusu yapmak niyetindeyim.

Yukarıda da adını andığım J. R. R. Tolkien, Robert Jordan, Patrick Rothfuss, Neil Gaiman benim nazarımda bunu layıkıyla yapan ve yazdıkları her kitabı gönül rahatlığıyla alıp okuyabileceğim yazarlar. Peki ya diğerleri?
Spoiler: Göster

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
Ynt: Tasvir Gücü Yüksek Yazarlar
« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2012, 18:56:24 »
Bilim kurgu alanında Arthur C Clarke'ı tavsiye ederim. Rama'yı (ilk kitabı. diğerleri başka bir yazarla ortak çalışma, o yüzden başarılıysa da, ilk Rama kitabı kadar değil) okuyun derim. Spoiler vermeyeyim burada, hem kurgulamada usta, hem hayalgücü sınırlarını yerle bir eden kurguyu, iyi bir tasvir yeteneğiyle anlatıyor,  çoğu zaman iyi bir fizik donanımı ve fiziğe yatkın bir kafa gerektiren buluşlarını, bunlarla alakası olmayan adama dahi kavratabiliyor...
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2012, 18:58:28 »
Tartışmaya katılamasam da çok faydalı bir konu olacağına eminim. :) Tebrikler, çok yararlı bir konu.
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2012, 19:10:05 »
Peter Straub. (Okurken neler çektiğimi anlatsam... çok uzun bir roman olabilir. Yazsam mı cidden? >.>)

Richard A. Knaak. (İpin ucunu ne çok sıkı, ne de gevşek tutar. Tasvirleri sıkmaz. Muharebe tasvirleri gayet iyidir. Huma Destanı ve Kan Denizi Yağmacıları'nda gördüğüm kadarıyla.)

Margaret Weis & Tracy Hickman. (Ejderha Mızrağı'nın ilk kitaplarında pek fark edilmez. Çünkü öyle güçlü bir anlatımları da yoktur zaten. Ejderha Mızrağı ilerledikçe kendilerini çok geliştirdiler. Ruhlar Savaşı serisini oluşturan kitaplarındaki tasvirler harikadır, lezizdir. Ölüm Kapısı da, ne kadar iyi birer yazar olduklarını anlamak için okunması gereken en önemli seridir.)
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2012, 19:11:38 »
Yukarıda da adını andığım J. R. R. Tolkien, Robert Jordan, Patrick Rothfuss, Neil Gaiman benim nazarımda bunu layıkıyla yapan ve yazdıkları her kitabı gönül rahatlığıyla alıp okuyabileceğim yazarlar. Peki ya diğerleri?

Çok güzel bir konuya değinmiş Kaze. Saydığı 4 yazara katılmakla birlikte kendi açımdan Henri Loevenbruck'u da bu listeye dahil etmek istiyorum. Az kişinin bildiği ve çok azının okumuş olduğu Moira serisi çok eğlenceli ve tasvir açısından güçlü bir seri. En sevdiğim yazarlar arasında bulunuyor fakat pek fazla kitabı yok diğer yazarlara nazaran.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2012, 19:31:18 »
Arthur C. Clark gibi Frank Herbert de bilim kurgu alanında tasvir ve diğer her şeyde önde olan yazarlardan biridir. Dune'daki dünya tasvirleri ve ekolojisi, yaşamı ve okuyanı olayların geçtiği dünyaya götüren bilgileri ile kalemi çok kuvvetli bir yazardır. Anlatımı da hiç sıkmaz. Birçok ideolojiye de ev sahipliği yapmaktadır kitap.

Frank Herbert tam aradığınız yazarlardan biri. Tasvir gücü yüksek ve akıcılığı baltalamıyor. Ekstra: Karakterlerine de gerektiğinde acı çektirebiliyor.[*]en sevdiğim yönlerinden[/*]

Ehe, Gaiman'ı görünce bir hoş oldum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2012, 20:27:20 »
mbd: Rama yalnızca ilk kitabı okunup bırakılabilir mi yoksa konu bütünlüğü serinin tamamı okunduğu takdirde mi sağlanıyor merak ettim. Çünkü seriyle ilgili yapılan yorumlar genelde pek iç açıcı değil, bu sebepten yalnızca ilk kitabı okuma fikri ilgimi çekti.

Daarlan Gardan: Weis & Hickman'ı görünce fakat? dedim içimden yalnız gelişimlerinden bahsetmişsiniz ki zaman içerisinde kendilerini geliştirdiklerini sıkça duydum, yalnız Ejderha Mızrağı ile fantastik edebiyat maceramın başında tanışmadığımdan olsa gerek, serinin ilk kitabını okuduğumda hayal kırıklığına uğramıştım. Bu sebepten kendilerine karşı hep mesafeli oldum. Ölüm Kapısı'nın çok methini duyuyorum, dolayısıyla bu ikiliye karşı er ya da geç ön yargılarımı bir kenara bırakıp seriyi okuyacağım gibi görünüyor.

Denaro Forbin: Henri Loevenbruck'ı ilk defa duyuyorum. Şansa bakın ki serinin ilk kitabının baskısı tükenmiş. Bir de kitap Doğan Kardeş etiketiyle piyasaya sürülmüş. Genelde çocuk & gençlik edebiyatı üzerine yoğunlaşan bir yayınevinden çıktığı için serinin özellikle hitap ettiği bir yaş grubunun olup olmadığını merak ettim.

LegalMc: Dune serisinin ilk 3 kitabı kitaplığımda okunmayı bekliyor. Yorumunuzu okuduktan sonra okuma listemde neden bu kadar gerilere bıraktığımı şöyle bir düşünmedim değil.

Yalnız size bir sorum olacak. Yazarın ilk üçlemeden sonra bir geçiş kitabı yazarak ardından ikinci bir üçleme yazmaya giriştiğini fakat ikinci üçlemeyi tamamlayamadan öldüğünü okudum bir yerlerde. Yarım kalan üçleme oğlu veya bir başkası tarafından tamamlandı mı yoksa ilk üçlemeden sonrasına hiç bulaşmamak daha mı mantıklı?

Ha bir de Gaiman'ı gördüğünüzde kendisinin iyi tasvir yapan bir yazar olarak görülmesini garipsediğinizden mi yoksa hakkının verildiğini düşündüğünüzden mi hoş oldunuz merak ettim. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2012, 20:31:42 »
Dune serisi oğlu ve bir yazar eşliğinde tamamlandı. Hatta dilimize bile kazandırıldı.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2012, 20:40:02 »
mbd: Rama yalnızca ilk kitabı okunup bırakılabilir mi yoksa konu bütünlüğü serinin tamamı okunduğu takdirde mi sağlanıyor merak ettim. Çünkü seriyle ilgili yapılan yorumlar genelde pek iç açıcı değil, bu sebepten yalnızca ilk kitabı okuma fikri ilgimi çekti.

Serinin devamında ben sıkılıp bırakmıştım, esasında açıkça "şu kötü olmuş" diyebileceğiniz bir şey yok ancak, anlamlandıramadığım bir şekilde bıraktırıyor kendini kitap. Ama ilk kitapta, Arthur C. Clarke'ın hayalgücüne, yaratıcılığına, ve bunu "bu bir bilimkurgu eseridir" dedirtmeden aktarabilmesine hayran kalmıştım. Ayrıca, "trivial" de denen, ancak benim için bazen eserin aslından daha önemli olan göndermeler, alıntılar vs. de güzel.

İkinci kitap mıydı, ilki miydi hatırlamıyorum, uzayda mahsur kalan bir "eski edebiyat düşkünü"nün, "bir gemi... bir gemi... bir gemi için krallığımı verirdim" demesi uzunca bir süre gülümseme bırakmıştı yüzümde. (Shakespeare'in "bir at... bir at... bir at için krallığım(ı verirdim)" dizesine gönderme.)

Bilimkurgunun bir "önde koşanlar"ı, akıncıları var, bir de, "alıştırılmış" takipçi kitlesine, artık ilk tanışmadaki olumsuzluklardan etkilenmeyecekleri için, daha az yenilikçi ancak daha sık dokunmuş örgülerle hitap eden yazarlar var. Akıncılar fazla öne çıkmasa da, ben onları daha çok seviyorum, o yüzden Arthur C. Clarke'ın okunmasını tavsiye ediyorum.

bir de aklımda kaldığı kadarıyla zaten Clarke Rama'yı tek kitap olara planlamış. Ancak sonradan ilerletmeye karar vermiş. Belki devamın o anlamlandıramadığım havası bu yüzdendir.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2012, 20:45:58 »
Dune serisi oğlu ve bir yazar eşliğinde tamamlandı. Hatta dilimize bile kazandırıldı.
Bir Frank Herbert'in sağlığında bitirdiği 6 kitaplık Dune serisi var, bir de oğlunun yazdığı, Dune'dan öncesini anlatan kitaplar. Oğlunun kitaplarının tümü çevrilmedi bildiğim kadarıyla.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ekim 2012, 20:46:52 »
Abla o seriyi tamamlamadı mı oğlu o.O? Yarım kalanı tamamladı diye biliyorum da, yanlış mı biliyor muşum o.O? Kendimi intihar ederim.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Ekim 2012, 20:49:44 »
http://www.dunenovels.com/novels

Kendini intihar etme yav. Gerçi bir taraftan da haklı sayılırsın. babanın bir kitabı bulundu, oğlu üzeirnde biraz oynayıp bastırdı onu da galiba. Orijinal seriye ekleme yapıldı.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Ekim 2012, 20:55:30 »
mbd: Şu durumda hikayesi gayet ilgi çekici olduğu halde aldığı olumsuz yorumları bahane ederek seriye başlamamış bir okur olarak ilk kitabı fuar listeme eklememek için bir sebep göremiyorum. Ayrıntılı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

kahlan amnell: Bildiğim kadarıyla 4. kitap bir geçiş kitabı ve ikinci üçleme 5, 6 ve 7. kitapları kapsayacaktı. Yalnız son kitap yazılamadığı için seri yarım kalmış.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Ekim 2012, 21:31:16 »
Henüz sadece ilk iki kitabını okudum ama Frank Herbert'in Dune 7'yi bitirmeye ömrünün yetmediğini biliyorum. Ama oğlu ve birlikte çalıştığı Kevin J. Anderson 7'yi çıkartmadı. Onun yerine olaylardan öncesini anlatan kitapları ele aldılar. Hanedanlar Üçlemesi'ni, Cihad Üçlemesi'ni yazdılar[*]türkçeye çevrilenler bunlar[/*]. Onun dışında 5-6  kitap daha yazmışlardı bildiğim kadarıyla.

Ayrıca ben 6. kitapla beraber bir sürü şeyin açıkta kaldığını kimseden duymadım. Hatta 3. kitaptan sonra sosyolojinin ve çeşitli çözümlemelerin tavan yaptığını duydum.

Ama şunu söyleyeyim, bu seri yarım kalsa bile okunur. Gerçekten güzel çünkü.

Bu arada şimdi biraz araştırma yaptım, oğul Herbert ve Anderson Herbert'în 30 sayfalık taslağının üzerine Sandworms of Dune ve Hunters of Dune'u yazmışlar. Yine de ne bileyim, hiçbir yerde tam serinin arkasında adı geçmiyor. Hep Dune Sequels olarak anılmış. Ne yalan söyleyeyim, kafam karıştı. Gerçi bunlar bildiğim kadarıyla Türkçe'ye çevrilmediği için şimdilik fazla problem yok. En iyisi Tüyap'ta Kabalcı yetkililerine sormak diyeceğim ama 2 senedir Kabalcı'nın fuara kitaplar ve yayınevi politikaları hakkında fazla bilgi sahibi olmayan kişileri gönderdiğini gözlemledim. Yine de şansımı denerim.

Ama Harkonnenler Türk'müş. Okumasak mı n'apsak?

Ha bir de Gaiman'ı gördüğünüzde kendisinin iyi tasvir yapan bir yazar olarak görülmesini garipsediğinizden mi yoksa hakkının verildiğini düşündüğünüzden mi hoş oldunuz merak ettim. :)

Hakkının verildiğini düşündüğümden tabi :) Gaiman'ı herkesin en az bir kere okuması gerektiğini düşünüyorum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Ekim 2012, 21:54:41 »
Ben de H.P. Lovecraft derim. Özellikle portre resimlerle ilgili bir hikayesinde (adını hatırlamıyorum maalesef) öyle bir tasvir etmişti ki, tüylerim diken diken olmuştu.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."