Kayıt Ol

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Sen Aydınlatırsın Geceyi
« : 20 Ekim 2012, 23:16:19 »

Yazan-Yöneten: Onur Ünlü
Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir
Sanat Yönetmeni: Hüsamettin Demirci

Oyuncular
Demet Evgar, Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan, Ezgi Mola, Serkan Keskin, Cengiz Bozkurt, Nadir Sarıbacak, Ercan Kesal, Tansu Biçer, Derya Alabora

Göğünde iki güneş, üç tane dolunayı olan bu kasabada duvarların arkasını görebilen Cemal’in hayattan bir beklentisi kalmamış, üstüne çöken sıkıntıyla baş etmeye çalışırken nesneleri parmağıyla oynatabilen Yasemin’de kendine bir çıkış yolu arar. Fakat zamanı durdurabilen Defne bir süre sonra işlerin karışmasına sebep olacak, Yasemin’in ölümsüz patronu ise Cemal’in endişelerini gidermeye çalışan görünmez ilkokul öğretmeninin tavsiyelerini boşa çıkartacak şeyler yapacaktır.

“Sen Aydınlatırsın Geceyi” bir takım olağanüstü özellikleri olan kasabalıların olağan sıkıntıları, endişeleri ve dertlerini anlatır.

Teaser: http://www.youtube.com/watch?v=c04ow6t1nyg
try again fail again fail better

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
Ynt: Sen Aydınlatırsın Geceyi
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2012, 01:03:50 »
Merak ettiğim bir film; ama teaser'ı hiç sevmedim. Oldum olası da teaserları çok sevmemişimdir gerçi. Ne zaman girecek acaba vizyona?
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2013, 00:01:49 »
Fragmanı yayınlanmış. Ayrıca 12 Nisan'da İstanbul Film Festivali'nde gösterilecek. Biletleri 16 Mart'ta satışa çıkıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=yeibu2aqO5M&feature=share

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2013, 03:48:08 »
Tam da konuyu açmak için girmiştim Amras Ringeril :).

Bu film Hititya' dan sonra Fantastik türündeki ilk türk sinema filmi olacak ve aynı zamanda benim görüşümle kaliteli ilk fantastik sinema filmi olacak.

Tabi daha filmi izlemedik ama bu adamlardan kötü iş çıkacağını zannetmiyorum. Erken konuşuyorum ama umarım beni utandırmazlar :).

Hobbit' i bile bu kadar heyecanla beklememiştim bir an önce gelsin artık !
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2013, 19:06:30 »
Şimdi söyle bir sorun var efenim.

Film "32. İstanbul Film Festivali"nin Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale için yarışacak. 12 Nisan 2013 21:30'da Atlas Sineması'nda gösterilecek. İşin garip tarafı, filmi izlemek için Lale Kart sahibi olmanız gerekiyor. Hoş, şu anda ben sahibim diyenler dahi umutlanmasınlar. Biletler çoktan tükendi.

Koca festivalde tek seans. Türkiye'nin birçok kesiminden izleyiciler heyecanla bekliyorlar. Ama şu an için hiçbir şey belirgin değil. Bir film çekiliyor, muhteşem bir yönetmen, muhteşem bir kadro ve göründüğü kadarıyla muhteşem bir senaryoyla. Fakat bu film izlenemiyor. Neden?

Nedenini siz sorgulayın artık.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı BerkeB

• 494
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Mart 2013, 23:02:44 »
Normal sinemalara çıkmayacak yani bu film öyle mi ? O_O.

:'(

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2013, 17:04:39 »
Sinemaya gelmemesini anlayamıyorum. İstanbul dışındaki şehirlerde bazı kültür merkezlerinde ve üniversitelerde gösterime girecekmiş, ama nerelere ne zaman olduğu belli değilmiş.

not: Onur Ünlü'nün, filmin neden genel dağıtımının yapılmadığı da dahil birçok soruyu yanıtladığı röportaja ulaşmak için tıklayın.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2013, 17:10:34 »
Ne zamandır bekliyoruz fos çıktık yani. Urfa'ya gelmese de bari Antep'e gelsin orayada giderim.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2013, 00:00:19 »
Tepenin Ardı gibi yedi salon bile yeterliydi oysa...
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2013, 22:03:53 »
Sen aydınlatırsın geceyi, İstanbul film festivalinde en iyi film ödülüne layık görülmüştür...

Çevrimdışı BerkeB

• 494
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Nisan 2013, 13:54:51 »
ismail@eflatunfilm.net adresine filmi izlemek istiyorum diye mail atarsak filmi bize ulaştırıyorlarmış. Öyle birşeyler okudum internette.

NOT: Onur Ünlü' yü severdim ancak bu olaydan sonra kendisinden soğudum. Benim görüşüm kendisini biraz fazla havalarda görmeye başladı.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Nisan 2013, 16:36:34 »
Eğer filmini aracı olmadan izleyiciye aktarmak istiyorsa mantıklı olan online dağıtım yapmasıdır. Açarsın bir internet sitesi, iyi bir ödeme sistemi ile herkes filmin hakettiği değeri öder ve kendi evinde kahvesini yudumlayarak izler. Bunu da beğenmezsen o zaman direkt dvd çıkartır ve filmin AVM sinemalarına gitmemesini sağlarsın. Filmi izletmek isteyenler Onur Ünlü'ye ulaşacak ve belli bir ücret karşılığında izlenecek. Bunun arada farklı bir dağıtım organı olması ile farkı ne? İlginç ama bir o kadar gereksiz ve filmin değerini düşürücü bir yaklaşım olduğuna inanıyorum.  

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Nisan 2013, 18:41:08 »
Algılanamayan bir şey var sanırım. Eflâtun Film'in yapmaya çalıştığı şey bir nevi "turne" düzenlemek. Dağıtım ağlarına girdiğiniz zaman harcadığınız reklam ve dağıtım maliyeti, sadece ekonomik olarak değil moral olarak da yapımcıyı bozuyor. Salonlar boş ve en fazla 1 hafta oynuyor. Şimdi uygulanacak sistemle, özel gösterimler düzenlenecek. Büyük ihtimalle her gösterimde salon dolu olacak. İzlemek isteyenler izleyebilecek. Sinema filmi sinema şartlarında izlenecek. Üzerine bir de söyleşiler sohbetler yapılacak. Denildiği gibi bir nevi turne olacak.

Bundan iyisi nedir?

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Nisan 2013, 20:12:07 »
Böyle bir filmi izleyememe ihtimalidir beni korkutan. Her şehirde oynatılmayacak, bir şehirde de birkaç (belki sadece bir) seans olacak, e bu durumda bilet bulamama durumu ortaya çıkar. Filmin değerini artırması ve sinemaya koymak için harcanan paranın karşılığını bulamaması ihtimalinin ortadan kaldırılması, yapımcının lehinedir. Ve ben bu farklı düşünceye karşı değilim. Ne var ki işte bu izleyememe ihtimali var ya...

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #14 : 15 Nisan 2013, 20:15:22 »
Algılanamayan bir şey var sanırım. Eflâtun Film'in yapmaya çalıştığı şey bir nevi "turne" düzenlemek. Dağıtım ağlarına girdiğiniz zaman harcadığınız reklam ve dağıtım maliyeti, sadece ekonomik olarak değil moral olarak da yapımcıyı bozuyor. Salonlar boş ve en fazla 1 hafta oynuyor. Şimdi uygulanacak sistemle, özel gösterimler düzenlenecek. Büyük ihtimalle her gösterimde salon dolu olacak. İzlemek isteyenler izleyebilecek. Sinema filmi sinema şartlarında izlenecek. Üzerine bir de söyleşiler sohbetler yapılacak. Denildiği gibi bir nevi turne olacak.

Bundan iyisi nedir?

Ama diğer yandan bakınca da bu tek bir filmin pazarlama / dağıtımının sanki festivalmişçesine yapılması demek değil mi? Elbette ne güzel, izlemek isteyen herkes izleyebilsin, salonlar hep dolu olsun, söyleşiler gırla olsun (bu arada o e-posta atma muhabbeti de bir üniversitenin bir kulübü olarak, ya da bir dernek olarak ya da bir şey, biz şu kadar şu kadar kişi izlemek istiyoruz, bize gösterim yapın şeklinde); ama öte yandan da ben festivale gitmiyorsam vizyondaki filmi istediğim gün ve seansta izlemek istediğimden değil midir?

Bu filmi izleyebilmek için illa tek bir gün tek bir saat tek bir yerde olmam mı gerekecek? Madem dağıtım ağından aradaki "dağıtımcı" öcüsünü kaldırmak istiyorsunuz neden bir çılgınlık edip internetten satın alıp "streaming" izleyebileceğimiz bir çözüme gitmiyorsunuz? Bu arada elbette söyleşili seanslarınızı da şu andaki gibi devam ettirebilirsiniz.

Ben pek hoşlaşmadım bu fikirden kısacası. Kafamı pek toparlayıp açıklayamadım ama.. Neyse işte öyle.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..