Kayıt Ol

Bilim Kulübü

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fizik Kulübü
« Yanıtla #15 : 12 Nisan 2011, 11:09:30 »
Spoiler: Göster

Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 12 Nisan 2011, 13:02:46 »
   Fizikten aldığım 23 (100 üzerinden) ile Fizik konusunda başarılı bir arkadaş olmadığımı kanıtlamıştım. Dönem sonunda bölüm değiştirdiğim için not geçersiz kalmıştı ve bütünlemelere kalmak zorunda kalmadım.

Fakat astronomiye hayranım, bunu bilin! Takip ediyorum...
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #17 : 12 Nisan 2011, 20:28:42 »

:D Zihni Sinir tadında resimlermiş. Sonuncu süper.

Fizikten aldığım 23 (100 üzerinden) ile Fizik konusunda başarılı bir arkadaş olmadığımı kanıtlamıştım. Dönem sonunda bölüm değiştirdiğim için not geçersiz kalmıştı ve bütünlemelere kalmak zorunda kalmadım.

Fakat astronomiye hayranım, bunu bilin! Takip ediyorum...

Ben adeta aşığım desem yeridir. Astronomi bambaşka bir alan zaten. Özellikle bilim kurgu sevenler için tam bir fikir deposu. Stellarium diye bir program var, kullanıyorum ve şiddetle öneririm.

to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #18 : 23 Nisan 2011, 13:03:47 »
Siyah Cisim Işımasının Fotoelektrikte Kullanılması

Fotoelektrik Olay

Fotoelektrik olay, şeffaf bir küre içindeki katot(-) metale(genelde alkali metaller kullanılır) ışığın(foton) gönderilmesiyle elektron koparması, kopan elektronun anot(+) metale ulaşması ile devrede bir akım oluşturması olayıdır. Üreteçli ve üreteçsiz devre kullanılabilir. Üreteçsiz devrede anlık akımlar oluşur. Ve bu akım sadece metale foton(ışık tanesi) yollayarak gerçekleştirilir.

Siyah Cisim

Eğer bir cisim üzerine düşen tüm ışınları soğurursa bu tür cisimlere "siyah cisim" adı verilir. Bununla beraber bir siyah cisim bu şekilde absorbe ettiği ışımayı dışarıya vermek zorundadır. Siyah cisme yollanan ışın, cisim tarafından soğurularak hapsedilir. Siyah cismin yaydığı ışıma çeşitli dalga boylarının bir karşımı şeklinde kesiksizdir. Fakat her sıcaklıkta ışımanın şiddetinin belli bir dalga boyu için maksimum bir değere ulaşır. Düşük sıcaklıklarda maksimum ışımanın yapıldığı dalga boyu, uzun dalga boylarına karşı gelirken cismin sıcaklığının arttırılması ile birlikte cisim tarafıdan yapılan maksimum ışımanın yapıldığı dalga boyuda daha kısa dalga boylarına doğru kayar. Siyah cisim görünür bölgede ışıma yaptığında kırmızı ışıma yaparken, sıcaklığı arttıkça turuncu, sarı ve maviye doğru değişen ışıma yapar. Işımanın şiddetinin ışımanın dalgaboyuna bağlı olması dalga kuramına göre açıklanamaz. Çünkü dalga kuramına göre ışımanın şiddeti genliğinin karesi ile orantılıdır.

Işık Şiddetinin(Foton sayısı, miktarı) Renklere Göre Dağılımı

Kırmızı  >  Düşük enerjili ışık       
Turuncu 
Sarı
Yeşil
Mavi
Mor  >  Yüksek enerjili ışık

İşte sorum: Fotoelektrik olay düzeneğinde şeffaf kürenin içine siyah cisim düzeneğini kurar ve cismin içine ışık yollarsak akım oluşur mu oluşursa sonsuz olur mu?

Hocama sormuştum bunu. Bana Brezilya taşı diye bir taştan bahsetti ama düzenekte ne olacağından hiç bahsetmedi.
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Ynt: Fizik Kulübü (Genel Görelilik Kuramı)
« Yanıtla #19 : 11 Haziran 2011, 15:47:59 »

İvmeli hareket ile kütleçekimi açıklamasını özel göreliliğe birleştiren, genelleyen kuramdır. 1916'da Einstein tarafından ortaya konmuştur. Genel görelilikten önce, Newton'un kütleçekim kuramı geçerli kabul ediliyordu. Newton'un formülleri (yatay atış, dikey atış vb) bugun de duyarlılık gerektirmeyen uygulamalarda geçerlidir. Ancak aya roket göndermek gibi duyarlı işlerde Einstein formülleri kullanılmaktadır. Genel olarak Newton mekaniğinde Kuvvet (F), Görelilik kuramında ise Kütle (M) önemli ve önceliklidir. Genel görelilik ile Einstein şunları ortaya çıkartmıştır:

* Yerçekimi (kütleçekimi) ve ivmeli devinim birbirinden ayırt edilemez (Eşitlik ilkesi)
    * Kütle, içinde bulunduğumuz uzay-zaman'ı eğip bükmektedir.
    * Yerçekimi bir kuvvet değildir, uzay-zaman'ın geometrik eğriliğinden ortaya çıkar.

Genel görelilik, kendi zamanı için inanılması güç pek çok öngörülerde bulunmuştur; bunlardan en önemlileri:

* Eğer kütle uzay-zamanı geometrik olarak eğiyorsa, Güneşin çok yakınından geçip gelen uzak yıldızların ışıkları eğrilmiş olmalıdır. Bu eğrilik güneş çektiği için dışbükey değil de uzay-zamanın eğriliğine uygun içbükey olmalıdır.
    * Çok çok yoğun kütleler uzay-zamanı öylesine bükebilir ki, uzay-zaman kendi üstüne katlanır ve içine çöker, böylesine yoğun bir kütle görülemez çünkü ışık dahi bu uzay-zaman eğriliğinden, çökmesinden kurtulamaz.
    * Kütle uzay-zamanı eğiyorsa bu eğilmeden zaman da etkileniyor (göreceli) olmalıdır. Eğilmiş zaman yavaş akmalıdır.
    * Hareketli büyük kütleler etraflarındaki bir kısım uzay-zamanı da sürükleyebiliyor olmalıdır.
    * Kütle uzay-zamanı eğiyorsa, kütle yakınındaki eğrilikten ilerleyen ışık, uzağındaki düzgün uzay-zamanda ilerleyenden daha uzun yol almalıdır.
    * Yüksek kütleli oluşumların ani hareketleri uzay-zamanda ani değişimlere, eğrilik dalgaları oluşmasına neden olabilir.

Kütle, uzayı olduğu kadar zamanı da bükmektedir. Zamanın bükülmesi kütlenin merkezinde geleceği işaret eder şekildedir. Eğer cisme etkiyen bir kuvvet yoksa, cisim kendi geleceğine doğru ilerlemektedir(düşmektedir).

Kaynak:Wikipedia

Ayrıca bakınız:
Genel Görelilik|Bilim ve Teknik
Uzay-Zamanın Kütle Çekimiyle Değişimi

Yukarıdaki mesajda Siyah Cisim Işıması ile ilgili bir soru sormuştum. Fizikten anlayan-yahut fizikçi arkadaşlar cevap verebilirlerse memnun olurum :)
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Ynt: Bilim Kulübü
« Yanıtla #20 : 17 Ağustos 2011, 15:22:25 »
Önceki adının "Fizik Kulübü" olduğu bu kulübün adını "Bilim Kulübü" olarak değiştirmeyi uygun gördüm. Neden diye soracak olursanız, Fizik fen alanının sadece bir kısmını dolduruyor. Fen bilimlerinin tamamını ilgilendirecek bir kulüp olması daha iyi olur diye düşündüm. Hem biyoloji hem matematik hem fizik bu alanda olursa daha faydalı olacaktır. :)
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 24 Aralık 2015, 22:34:25 »
Bildiğiniz gibi (bilmiyorsanız da şimdi öğreneceksiniz) yakın zamanda Falcon 9 ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirdi. Bu konu uzun süredir ölü olduğu için, hem canlandırmak hem de bu güzel bilgili olabildiğince çok kişiye yayabilmek için, Evrim Ağacı'nın bir paylaşımını buraya alıntılamak istiyorum.

"İnsanlık tarihinin ilk tekrar kullanılabilir yüksek yörünge roketi Falcon 9'un, SpaceX tarafından dün başarıyla gerçekleştirilen uzaya gönderilip geri indirilme uçuşunun uzun pozlamayla çekilmiş bir fotoğrafı... Bu tekrar tekrar kullanılabilir roketler sayesinde insanlık çok daha ucuza, çok daha uzak gezegenlere insanlı uçuşlar yapabilecek. Yani bilimkurgu filmlerindeki bir diğer anlatı daha bilim sayesinde gerçeğe dönüştürüldü!

Fotoğrafta havalanma ve geri iniş sırasında roketin arkada bıraktığı iz görülüyor.

SpaceX'in bu başarısı, insanlığı Dünya ötesi gezegenlere götürme konusunda dev bir adım oldu.
Bir diğer deyişle, artık Mars'a koca bir adım daha yakınız!
Tebrikler SpaceX ve Elon Musk!"

Çok güzel bir başlıkmış burası. Ben elimden geldiği kadar güncel tutmaya çalışacağım burayı. Hatta birkaç arkadaşın yardımıyla çok güzel şeyler yaşanabilir :)

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 12 Mart 2016, 15:42:13 »
Elon Musk ve SpaceX, Bülent Altan'ın görevden ayrılmasından sonra dünya dışı menşeli ileri bir teknoloji ele geçirmedilerse, yakın tarihli Mars projelerinin fiyaskoyla sonuçlanacağına inancım tamdır. Elon Musk genetiğe güveniyor, Mars düşlerini realize etmek istiyorsa öğretmenlerimle konuşup bir an önce mezun olmamı sağlamalıdır.

Bilim: 23 mart 2016'da, Birleşik Krallık saatiyle saat 20:00'de BBC'nin Horizon belgesel programında ''EmDrive'' tartışılacak, izleyebilirsiniz.

Akademik: #2017martinvetterlinewpresidentoftheEPFL
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993