Kayıt Ol

Uzay Mühendisliği (Aerospace Engineering )

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
Uzay Mühendisliği (Aerospace Engineering )
« : 28 Ekim 2012, 18:39:46 »
   Arkadaşlar böyle bir konu açmamın sebebi bölüm hakkında merakı olan birçok arkadaşımızın olması.Bende bu bölümde okuyan birisi olarak bilgilendirmek istedim.Öncelikle detaylı bilgi vermedin diye bana kızmayın malum copy-paste yapmak kolay ama ben size içinde olan birisi olarak doğruları ve yanlış bilinenleri aktarmaya çalışacağım...

Uzay deyince aklımıza yıldızlar,gezegenler ve galaksiler gelir haliyle.Ülkemizde uzay'a merak Isaac Asimov'un Vakıf,Dune serisi (yazar sayısı fazla olduğu için üşendim ;) ) , Arthur C. Clare'ın eserleri , Uzay yolu,Star Wars,Stargate gibi dizi,film ve kitaplarla  oluştu.Bu merak zamanla takıntıya dönüştü aramızda Star Wars gibi serileri onlarca kez izleyen çoktur :D Buna rağmen ancak NASA ve RKA  gibi kurumların yaptıklarını ağzımız açık izliyorduk. 21. yy geldi çattı ve ülkemizde bir anda uzay araştırmaları konusunda yatırımlar arttı ve birçok üniversitemiz uzay müh. bölümü açabilmek için başvurdu fakat uzay bilimi pahalı ve teknik imkanın kısıtlı olması sebebi ile ilk olarak İTÜ, sonra ODTÜ'de açılmıştır.Bu iki üniversitede ülkemizin en iyi araştırma üniversiteleridir. Bu nedenle uzun süre diğer üniversitelere izin verilmemiştir.Son olarak bu sene 2012 yılında geçen sene (2011) yılında açılan Türk Hava Kurumu Üniversitesi bünyesinde Uzay Nühendisliği (Aerospaca Engineering) adıyla açılmıştır.Birçok üniversitenin açmak istediği bölümlerin başında geliyor uzay müh. Nedeni ise talebin çok olması.Günümüzde üniversite öğrencilerinin yarısından çoğunun işsiz,geriye kalan yarısının üçte ikisinin de bölümleri dışında olan iş alanlarında çalıştığını göz önüne alırsak durumu anlarız. Bu kadar işsiz genç varken Uzay müh. bölümü iş olanakları ve dolgun maaşlarla adından söz ettiriyor ve bir güneş gibi öğrencilerin gözlerini kamaştırıyor(Bu sözü bir arkadaşın sözünü değiştirerek aktardım.O kendisini biliyor ;) ) .Bu durumda talep artıyor ama sadece üç üniversitede olduğu için puanlarda tavana vuruyor.Bu nedenle birçok arkadaşın hevesi kursağında kalıyor ;)  Ben bu sene Türk Hava Kurumu Üni. de %50 burslu olarak yerleştim bu bölüme ve gayet mutluyum. Arkadaşlar benden tavsiye birçok saçma sapan bölüm için onbinlerce lira harcıyacağınıza gelin THKÜ'ne ve senelik 10.000(%50 burslu) yada 20.000(burssuz) olarak okuyun.Önünüzde son2-3 sene. Bunun nedeni THKÜ'nin 2-3 sene içinde tüm bölümlerini(pilotaj hariç ) tam burslu yapacak olması. Tabiki  yüksek puan alan arkadaşlara benimde hedefim olan ama tutturamadığım İTÜ'yü öneririm.Seçim size kalmış karşısınızda geleceğin bir numaralı mesleği var.

Gelelim Uzay Mühendisi neler yapar.İlk olarak birçok kişinin yanlış bilgilerini çürütmek istiyorum.Bilinenin aksine Uzay Mühendisleri astronot olmak için eğitim almazlar.Astronot olma şansları diğer bölümlere göre çok yüksektir ama kendi içinde oldukça  düşük bir ihtimaldir.Uzay mühendisinin asıl işi Uydu,Roket,Uzay mekiği,Uzay robotu vb. uzay araçlarının tasarımını yapmaktır.Özetle uzayla alakalı tüm araçların tasarım işine uzay mühendisleri bakar.Soracaksınız bu adamlar hiç uzaya çıkmıyor mu diye.Çıkıyor çıkıyor tabi.Günümüzde Dünya çevresinde duran uzay üslerinde(zaten 2-3 tane var diye biliyorum ) duran elemanların çoğu uzay mühendisidir.Bunun nedeni orda duran çalışanların teknik bilgi birikimine sahip olmasıdır.Bunların dışında isterseniz uçak,elektrik-elektronik,makine yada Bilgisayar müh. yaptıkları tüm işleride yapabilirsiniz.Çünkü bu konuda eğitim veren üç üniversitede öğrencilerini tam anlamıyla eğitmek için elinden geleni yapıyor.

Kardeşim bırak yurtdışını biz bu bölüme girersek en kötü nerede çalışırız diye soracaksınız.Eee bende cevap vereyim. ASELSAN,HAVELSAN,TAI,TUSAŞ,ROKETSAN,THK,THY ve daha birçok hava şirketinde çalışabilirsiniz.Geç bunları bize hikaye anlatma ne kadar maaş alıcağız derseniz baştan söyleyeyim maaşlar dolgun.Mezun olur olmaz 3.000 tl ve üstü maaşla işe başlama şansınız çok yüksek.Sektörde çok açık var ama bu açıkların yetişecek mühendislerle 3-4 sene içinde dolması bekleniyor.

Bazılarınızın benim gibi hedefi yukarılarda olabilir yani NASABu durumda çılgın gibi ingilizce çalışıp öğrenmeniz lazım.Üniversitelerin yurtdışı olanaklarına bakarsak size THKÜ'ni önermeden geçemeyeceğim.Nedeni benim okumam değil Amerika'nın gözde havacılık üniversitelerinden biri olan Vaughn College ile bir anlaşması olması. Bu antlaşmaya göre iki üniversite arasında öğrenci ve öğretmen değişim programı olacak.Siz diyeceksiniz ki ee herkez gitmek ister o zaman.  :D O kadar kolay değil önce TOEFL-IPT sınavından 550 puan ve üstü almalısınız.Vaughn College ile yapılan antlaşmaya dönersek 2 seneye kadar Amerika'da hemde New York'ta okuma şansına sahip oluyorsunuz.Şimdi TOEFL-IPT sınavını geçemeyiz diyeceksiniz ama kardeşim biz her sene 500' ü geçemezsek sınıfta kalıyoruz desem inanır mısınız? Malesef durum bu ama ben şikayetçi değilim.Çünkü amacım sınıfı geçmek değil 550 puanı geçmek.Son olarak Vaughn College'den biraz daha bahsetmek istiyorum.Bu üniversitenin diploması elinde bulunan birçok kişi NASA'da çalışıyor arkadaşlar fazla söze gerek yok.Sorularınız olursa içtenlikle cevaplarım...
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Ynt: Uzay Mühendisliği (Aerospace Engineering )
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2012, 19:34:12 »
Türkiye'de geleceği henüz iyi değildir. Öncelikli olmamakla birlikte benimde hedeflerim arasında olan bir bölümdü. Türkiye'de birkaç üniversitede olan bir bölüm, bu bir avantaj sayılabilir fakat ülkenin uluslararası uzay sanayisinde hatırı sayılır bir yeri olmadığından çoğu öğrenci geri adım atar. Ancak yurt dışında iyi olanaklar sunar ki mezunları da genellikle bu alana kayarlar.

Bu arada ODTÜ'deki bölümün adı Havacılık ve Uzay Mühendisliği'dir. Sadece Uzay Mühendisliği demek Türkiye'de daha çok gelişen havacılık sektörünü es geçmektir.[*]Roketsan, Aselsan vs. bu alanda yoğunlaşırlar.[/*]

Bilgilendirme için teşekkürler.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2012, 19:50:30 »
Türkiye'de geleceği henüz iyi değildir. Öncelikli olmamakla birlikte benimde hedeflerim arasında olan bir bölümdü. Türkiye'de birkaç üniversitede olan bir bölüm, bu bir avantaj sayılabilir fakat ülkenin uluslararası uzay sanayisinde hatırı sayılır bir yeri olmadığından çoğu öğrenci geri adım atar. Ancak yurt dışında iyi olanaklar sunar ki mezunları da genellikle bu alana kayarlar.

Bu arada ODTÜ'deki bölümün adı Havacılık ve Uzay Mühendisliği'dir. Sadece Uzay Mühendisliği demek Türkiye'de daha çok gelişen havacılık sektörünü es geçmektir.[*]Roketsan, Aselsan vs. bu alanda yoğunlaşırlar.[/*]

Bilgilendirme için teşekkürler.
  İyi hatırlatma Odtü Havacılık ve Uzay mühendisliği olarak geçiyor. Türkiye'nin Uzay sanayisinde hatırısayılır bir yeri yok demişsin.Buna katılıyorum yanlız bu konuya devletin son zamanlarda ayırdığı bütçeyide küçümsememek lazım.Benim bildiğim devletin THKÜ'ne senelik 10 milyon $ bütçe verdiği.Buna ek olarak üniversitenin kendi bütçesi de var. Tabi ki Bir Amerika,Rusya,Çin olamayız ama en azından uzayda %100 yerli yapım uydularımız dolaşsa,iyi kötü bir uzay mekiğimiz olsa hiçde fena olmazdı.Bu arada Uzay müh. sadece uzay sanayisinde değil havacılık sanayisinde de çalışıyor. Ben uçak ve uzay müh. ders programlarını karşılaştırdım son sene seçmeli dersler hariç bütün dersler ortak.Bu nedenle Uçak ve Uzay müh. birbirinden pek farkı yok birisi atmosfer üstü diğeri altı :D  Ayrıca bu bölüme okumak isteyen ve iş imkanlarını %100 e çıkarmak isteyen arkadaşlar uçak müh. ile çift anadal okuyabilirler.Dersler ortak olduğundan dolayı hiç zorlanmazsınız...

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #3 : 28 Ekim 2012, 20:07:54 »
Ortak derslere bakarak bölümlerin aynı sektörde çalıştığını çıkaramayız. Öyle olsaydı Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Makine Mühendisliği arasında çok ortak ders var. Hatta Yazılım Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendislği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nin alt dalı. Onlarda ortak ders demeye bile gerek yok. Neyse daha fazla uzatmayayım :)

İnsanlar artık dar kalıplı düşünmekten kurtulup, saçma konuları tartışmayı bıraktıkları gün uzaya sıra gelmiş demektir. Umarım görürüz o günleri! :)
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2012, 01:16:58 »
Umarım diyorum. Yalnız bölümler arasında çok fark olmadığını (en azından Türkiye de) hocalar söylüyor. Uçak müh. yada Uzay müh. olan birisi Örneğin Tusaş'ta  Tasarım Müh. olabiliyor. Bölümler farklı ama iş aynı iş ;) Ama dar kalıplı düşünme olayına katılıyorum...

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2013, 13:16:02 »
Hedeflerimden biri ve bilgim olmasa üstünden bir sene geçmiş konuyu canlandırmazdım.

Temmuzdan beri aklımda olan bir bölüm, kafamdaki prestiji biraz sarsılmış olsa da. İlk önce Teknik Üniversite'deki Uzay Mühendisliği'yle Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki Havacılık ve Uzay Mühendisliği bir tutulmamalı sanırım. Gerek ilk üniversitedeki bölümün başarı sırasının gerilerde oluşu gerekse ikinci üniversiteye ilk dört binden tercih yapan havacılık ve uzay mühendisi adaylarının çok oluşu. Aralarındaki fark isim kalitesi olabilir fakat asıl neden Havacılık ve Uzay'ın Uçak ve Uzay mühendisliği olmasıdır. Teknik Üniversite'deki gibi sadece ''Aerospace Engineering'' diploması almazlar. Havacılık ve Uzay Mühendisliği'ni seçerseniz hem uçaklarla hem de uydularla uğraşmış olursunuz. Uzay Mühendisliği seçilirse dar bir iş alanında bulursunuz kendinizi. Ah tabii ben Roketsan'da Proje Mühendisi olarak çalışacağım diyorsanız Uzay Mühendisliği de, Mekatronik Mühendisliği de, Endüstri Mühendisliği de seçilebilir. Ana disiplin Makine Mühendisliğidir, bu yüzden isim ve birkaç küçük farklılık dışında bir şey yoktur. Yine bir fakat, İTÜ Uçak Mühendisliği, İTÜ Uzay Mühendisliği ya da ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği'nde bildiğim kadarıyla pilotaj eğitimi alamazsınız. Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde bir meblağ karşılığı bu eğitimi de alabilirsiniz. Ek olarak Teknik Üniversite'den mezun olduktan sonra Yetkin Mühendislik sınavına katılabilirsiniz. Bu artıyı bir eksiyle kapatayım, ne Uçak ne Uzay ne de Havacılık ve Uzay'dan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi'ne gidemezsiniz.

Gümüşsuyu'ndan İnönü Stadyumu'nu izlemek gibi bir imkanınız yoksa tercih edin.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2014, 13:11:13 »
Arka arkaya mesaj yazmış olacağım fakat buna değinmeyi unutmuşum:

Son olarak Vaughn College'den biraz daha bahsetmek istiyorum.Bu üniversitenin diploması elinde bulunan birçok kişi NASA'da çalışıyor arkadaşlar fazla söze gerek yok.

Sanırım Vaughn College'i NASA'ya giden bir basamak olarak görmüşsünüz, sırf adında ''Aeronautics'' var diye NASA kadrosunu buradan oluşturmaz. ALMAZ demiyorum, yarısından çoğunu buradan OLUŞTURMAZ. O dediğiniz kişiler de büyük ihtimal dönem birincileri. NASA'nın kadrosu MIT ve sırtını Caltech'e dayadığı için Caltech mezunlarından oluşur. Caltech o kadar büyük -prestij değil, nüfus- olmadığı için MIT'nin ona oranı yedide bir kadar olur. Elbette Yale, Stanford ve biyolog ihtiyacından Johns Hopkins mezunları da yer kapabilir. Özellikle MIT ve Caltech'e lisans derecesi için başvuran öğrenciler üniversiteye her şeyi hazır olarak girerler, -bizdeki gibi üniversite sınavına çalışayım ama ileride seçeceğim meslek hakkında hiçbir şey yapmış olmayayım gibi değil- liselerindeki lablarda kod yazmaktan bilgisayar oyunu kurmaya kadar her şeyi öğrenirler. Yani MIT öğrenci geliştirmek için değil, öğrenci üniversitesini geliştirsin diye kabul eder. Bu şartlar altında NASA da önceliği böyle adaylara verir. Bu okullarda profesör olup NASA'da sözü geçen insanların tek yazısına bakar orada çalışmaya başlamak. Tabii aday da kusursuzsa. Ve maalesef dünyanın hiçbir yerinde yüksek lisansın önemi lisans kadar önemli değil, lisansı 3.5 ile bitirince dünyadaki çoğu üniversitenin kapısı hemen açılıyor; fakat lisans öyle değil.

Sizin dediğiniz TU München, RWTH Aachen ve KIT mezunu makine mühendisleri varken Mercedes Benz'in başına Carl Benz School of Engineering mezunu birini getirmek gibi olur. Ama Amerika'da yüksek lisans eğitimi alıp Roscosmos'da çalışabilirsiniz. Fakat ben size yönünüzü Almanya'ya çevirip orada yüksek lisans yapın derim. TU München mezunu olursanız ESA'da iş bulmanıza garanti gözüyle bakabilirim. ESA'nın iplerini uzun zamandır Almanlar tutuyor. Ve ESA son on yıldır geçmişte geride kalmanın acısını çıkartıyor.

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Çevrimdışı realramtha

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Temmuz 2014, 15:23:41 »
Evet bir dar kalıplı düşünme olayı konunun tamamına hakim. Bu konudaki içten ve samimi anlatımınız için teşekkür ederim gayet güzel olmuş. Teşekkürler.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Temmuz 2014, 15:09:08 »
Bunlar dogmatik fikirler ya da boş laflar değil.

Konuşmayı, insanları bilgilendirmeyi severim. Yaklaşık altıncı sınıftan beridir de uçak/uzay mühendisi olmak istiyorum; arada ilgi alanlarım başka yerlere kaydı ama temelde bir gökyüzü aşığıyım. Buna rağmen uzay/uçak mühendisliği'nin tıpkı Mekatronik mühendisliği gibi bu ülkede lisans için fazla lüks olduğunu düşünüyorum. Mekatronik diye bir disiplin yok, bu bir uydurma. Ülkenin ya kontenjanları arttıralım ya da yeni disiplinler üretelim de ''herkes üniversite mezunu olsun'' deme şekli. Bunun bir örneği Yönetim Bilişim Sistemleri, aslında bu bölüm de Almanya çıkışlı bir bölüm olan İşletme Enformatiği'nin tıpkısı. Uçak mühendisliği Avrupa'da her üniversitede var neredeyse, peki nasıl var? Lisans programında yok onu söyleyeyim, çoğu üniversite bu bölümü yüksek lisansa açıyor ve sizden ya trafik mühendisliği ya da makine mühendisliği lisans diplomanız olmasını istiyor. Bu RWTH Aachen ve Berlin Teknik Üniversitesi'nde böyle, diğer dünya üniversitelerinde durum nasıl bilmiyorum. Bundan dört beş sene öncesi İTÜ Uzay mühendisliği uzaya bir homemade uydu gönderdi. Bu uydunun ana takımı oyuncakçıdan alınan uzaktan kumandalı uçaktı ve bunu parçalayıp istedikleri yönde şekil verdiler. Projenin başındaki profesör de ''uydu bu uydu, oyuncak değil!'' blabla demişti. Bu ülkedeki en elit mühendislik okullarının bile troll olduğunu bilmeniz gerekiyor. Projenin çıktığı üniversitenin ''asırlardır çağdaş'' mottosu taşıması ve çağın ne kadar geride kaldığını bize kendileri göstermesi nasıl bir paradoks oluşturuyor bilseniz.

Ben sizin hedeflerinizi, gitmek istediğiniz üniversiteyi küçümsemiyorum asla, ama illa ABD olacak diye kötü bir üniversiteye gitmek istemenize kızdım. Ülkede yaklaşık dört bine yakın üniversite var ve ne yazık ki orası da Türkiye gibi, kırk elli üniversite dışında kalan diğerleri bizim buradaki tabela üniversitelerinden beter haldeler. Tabii yine Ivy League hepimiz için toz pembe bir hayal gibi dursa da, UCLA, UCSB veya CCC sistemine bağlı diğer üniversitelerden birinde okumak çok zor değil. Üstelik bunların hepsi devlet üniversitesi. THY'nin Florida Tech'le o kadar anlaşması olmasına rağmen üniversite çapında niye bu anlaşma yok merak ettim. FIT, NASA ve MIT'yle birlikte geçtiğimiz ocak ayında önemli bir proje gerçekleştirdi: http://news.yahoo.com/mit-nasa-kennedy-florida-institute-technology-experiment-among-215100746.html

Ayrıca FIT'nin ESA'yla da bağları var.

Vaughn College'den çıkıp NASA'da çalışan kimseleri bulamadım: http://www.linkedin.com/edu/vaughn-college-of-aeronautics-and-technology-32953

Oradaki bilgiler gerçekten doğruysa o kadar para dökülecek bir okul gibi de durmuyor. Ama siz scholarship diyorsanız yaşasın College derim.

Yani kısaca söylediğiniz okulu unutup FIT'yi düşünmeye başlayın, Admissions Office'den kabul alacağınıza inanıyorum.

Not: Unutmadan benim sözlerim ABD'de okumak için değil NASA'da çalışmak hakkındaydı. Türkiye'deki tabela üniversitelerinde başarılı olup UCLA CS'ye giden gençler tanıyorum. Fachhochschule'lerden Cambridge ve Oxford'a giden öğrenciler var. FH'ler Applied Sciences olarak bilinseler de meslek yüksek okullarıdır. Çoğu zaman diğer üniversite öğrencileri tarafından niteliksiz olarak görülürler. Fakat Admissions Office'ler onları öyle görmüyor demek ki dünyanın en iyi okullarına kabul ediliyorlar. Office'lerde her ülkenin eğitim sistemini, üniversitelerini ezbere bilen insanlar çalışmaktadır, siz Türkiye'den başvurunca sizi eğitimde aşmış Japonya, İsveç gibi ülkelerin kriterlerine göre incelemezler, ülkenizin kriterlerine bakarlar.

Ama NASA iş görüşmesinde sizden lisede kazandığınız madalyaları, mansiyonları görmek ister. O da bizde bulunmuyor, bulunan da MIT'de okuyor.

TL;DR Her şey öğrencide bitiyor. Çalışmaya devam!

Çevrimdışı mahsun2121

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2015, 14:23:13 »
benim de bir sorum olacaktı öncelikle uzay bölümü okumak istiyorum ve diyarbakırda yaşıyorum bazı sayfalarda gördüm anteptede bu bölüm varmış ama bazılarındada antepte böyle bir bölüm yok diyor varmı yokmu bunu öğrenmek istiyorum vede ben işe girirsem türkiyede 5-10 sene sonra maaşım ne kadar olacaktır?

TEŞEKKÜRLER...

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Kasım 2015, 17:26:42 »
Ben de ODTÜ de havacılık ve uzay mühendisliği okumak istiyorum ama maaş konusunda detaylı bilgi edinemedim.
Acaba maaşlar konusunda bilgi verebilir misin