Kayıt Ol

Elfler

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Elfler
« : 24 Eylül 2008, 00:25:41 »
Elfler

Johann Ludwig Tieck

Altıkırkbeş Yayınları

Büyük bir çoğunluk tarafından Fantastik edebiyatın başlangıcı J.R.R. Tolkiene bağlanır. Oysa fantastik edebiyat Homere kadar dayanan bir gelenektir. Tolkienin Peri masalları Üzerine adlı çok önemli denemesinde de belirttiği gibi Fantastik edebiyat, sözlü edebiyat geleneğinin içindeki peri masallarında kökleri bulur. Elinizdeki kitap Alman sözlü edebiyatınnın yazılı hale geçtiği (Kuntmarchen)dönemin ilk ve belki de en güzel örneklerinden biridir.
Bu hikaye Tolkİenin yapıtının temel taşlarından birini oluşturan Elf kavramının yazılı hale geçtiği ilk metindir.
Masal Evi elinizdeki kitapla Tolkienin ve Modern Fantastik edebiyatın köklerine doğru başladığı yolculuğa sizleri de davet ediyor.
(Arka Kapak)

Yayın Yılı: 2004

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Elfler
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2012, 13:25:48 »
Kitabın kapak resmi;

Altıkırkbeş'in 'Masal Evi' bünyesinde yayınladığı ve "Elf" kelimesinin yazılı hale geçtiği ilk metin. Çoğu kişi Elfler'in yaratıcısı olarak Tolkien'i görse de, Johann Ludwig Tieck diye bir gerçek var ortada.

Tek ve kısa bir öykü mevcut kitapta, çizimlerle de süslenmiş. Öykünün dili basit fakat genel olarak iyiydi. Çerezlik niyetine okuyabilirsiniz.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elfler
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2012, 13:44:58 »
Çok güzel bir öyküdür. Kısa olması ve aynı zamanda güzel betimleme ve üslubu ile yazar kitabın bir içim su gibi bitmesini sağlamış takdir ettim :)

Johann Ludwig Tieck 'in (El Kralın) türkçeye çevrilmiş başka eserleri var mı?
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar