Kayıt Ol

Anket

Haziran ayının distopik kitabı hangisi olsun?

Otomatik Portakal
Sineklerin Tanrısı
Cesur Yeni Dünya
Fahrenheit 451
Biz
1984
Zaman Makinesi
Körlük
Demir Ökçe

Rıhtım Okuma Etkinliği Nedir Ve Anketleri

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği
« Yanıtla #90 : 07 Kasım 2012, 19:05:04 »
Güzel bir oylama sonucu çıkmış ortaya. "Bilimkurgu"nun "Fantastik" ile eşitlenmesi iki türe olan bakış açımızı da bir nebze göstermiş oldu. Bu açıdan çok mutluyum.

Gelelim önerilerime. Mary Shelley imzalı "Frankestein"ı bir kez daha önermekle beraber bilimkurgu için henüz kaybettiğimiz yazarlarımızdan Ray Bradbury'nin "Yakma Zevki" bir diğer önerim.

Ayrıca Mehmet Açar'ın bilimkurgusal yanı olan "Siyah Hatıralar Denizi" her ne kadar rağbet görmeyecekse de önerimdir.

Hoş, her durumda "Frankestein" olacağı kanaatindeyim, o yüzden bu kadar öneri kâfi diyorum.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 07 Kasım 2012, 19:12:08 »
Michael Ende önerilecek olursa ben kendi adıma 'başlangıç kitabı' olarak Özgürlük Hapishanesi'ni tavsiye etmem. Momo veya Bitmeyecek Öykü daha tatlı olur bence. :)

Momo'yu 20 yaşın altındaki üyelerimizin bir kısmı okuldan istendiği için okumuştur, Bitmeyecek Öykü ise bana bir süre sonra gerçekten hiç bitmeyecekmiş gibi görünmeye başlamıştı O.o

Bu sebepten hem diğerlerine nazaran biraz daha olgun bulduğum hem de daha az bilindiği için Özgürlük Hapishanesi diyorum :).

Fırsattan istifade fantastik için bir de Yürüyen Şato demiş olayım, kitabın Şato Serisi dahilinde yer aldığının farkındayım, yalnız diğerlerinden bağımsız olarak okunmasında bir sakınca görmüyorum.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #92 : 07 Kasım 2012, 19:24:45 »
Frankenstein ve Özgürlük Hapishanesi diyerek arkadaşlara katılmaktayım. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #93 : 07 Kasım 2012, 19:29:32 »
Fantastik: Neil Gaiman-Mezarlık Kitabı ayrıca Fırtınakıran ve magicalbronze'un önerdiği Frankenstein'a da katılıyorum.
Bilimkurgu: Ray Bradbury-Fahrenheit 451

Edit: Neil Gaiman-Ara Dünya'da olabilirmiş aslında bilimkurgu için ama birden yüklenmenin lüzumu yok. İyi böyle.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı cemaziyel

• **
  • 100
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 07 Kasım 2012, 19:32:30 »
Benim fantastik için önerim Baudolino-Umberto Eco olacak.
Bilim kurgu konusunda aklıma gelen bir aday yok henüz :)
Ne evvel ne de ahir...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #95 : 07 Kasım 2012, 19:47:57 »
Berabere bitmiş, şaşırdım. o.o

O halde önerilerim;

Fantastik: Mezarlık Kitabı (Neil Gaiman)
Bilimkurgu: Dünya Hepimize Yeter (Isaac Asimov)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 07 Kasım 2012, 19:54:04 »
"Dünya Hepimize Yeter (Isaac Asimov)"

Bir başka tükenmiş kitap :). Bu kitapları bulmak çok zor arkadaşlar. Tükeneli yıllar olmuş. Ancak sahaflardan bulunabilir, fakat bulsak da ellerinde yeterli sayı olabilir mi, emin değilim.

Denaro, bu kitap yerine bulunabilen bir alternatif yazarsan çok daha iyi olacaktır :/.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #97 : 07 Kasım 2012, 20:11:10 »
Bendeki de ta 1997 basımı zaten. Evet, bulmak güç olabilir.

Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) ?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #98 : 07 Kasım 2012, 20:19:23 »
Ben de bi-iki öneri de bulunmak istiyorum yha!

Fantastik için Alacakaranlık (İçin de çoq yakışıklı bir vampir var ve çoooq gerçekçi bi kitap)
Bilim kurgu içinde ( bu -de'leri yanlış yazmak ne zormuş ya?! :D ) bir öneri de bulunmaq isterdim ama çoq kalitesiz oluyor onlar. Hiç bi şey anlamıyom okurken. Saçmalık yaneee... Onun yerinede Tutulma yı öneriyom o yüzden.

Ne oldu? Neden bana öyle bakıyosunuz? Bi dakka... Gelmeyin üstüme! İmdaaaat!

Öhöm...

Fantastik için önerim uzun zamandır okumak istediğim Frankenstein veya Dracula'dan yana olacak. Özgürlük Hapishanesi'ne de hayır demem ama daha önce hiç Ende okumadım (bunu başka bir yerde, hele ki yüksek sesle söylerseniz döverim!)

Bilim-Kurgu için önerimse (ne komiktir ki) Hazal'ın da önerdiği Asker Kaçağı olacaktı. Görünce çok şaşırdım. (Hazal, çık kafamın içinden) :) Flashforward, Akisfer veya Yakma Zevki kitaplarından biri de olabilir.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 07 Kasım 2012, 20:25:38 »
Yalnız, büyük distopyalar genelde bilim kurgu türüne giriyor ama onları distopyaya saklasak daha iyi olmaz mı? Zaten o türde çok fazla eser olmadığından ileride seçilirse kısır kalmayalım derim. :) Fahrenheit 451 ve Cesur Yeni Dünya için diyorum bunu tabii.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 07 Kasım 2012, 20:38:31 »
Ben de fantastik olarak Mezarlık Kitabı 'nı, Bilim Kurgu olarak ise Fahrenheit 451 'i öneriyorum.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #101 : 07 Kasım 2012, 20:41:35 »
O zaman son önerim. Uzaya Kaçış (Halil Kocagöz) Türk yazarla başlamamız iyi olur sanırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 07 Kasım 2012, 20:44:49 »
Uzaya Kaçış iyi bir Türk bilimkurgu seçeneği oldu.

Çok fazla müdahale ediyorum :/.

Ancak KoyuBeyaz ile maalesef hemfikirim. Fahrenheit 451 ve Cesur Yeni Dünya gibi kitaplar bilimkurgusal distopya olsalar da distopya yanları daha ağırdır. O nedenle ben bu kitapları Distopya türü seçildiğinde önerilerde görmek isterim (bir okur olarak). Bilimkurgu olarak almak bu eserleri yeterince tanımlamaz gibi geliyor bana. Her iki eseri de okumuş biri olarak şahsi görüşüm budur.

Ayrıca Yakma Zevki için de arada kaldım. Distopya yanı var, fantastik korku var, ama bilimkurgu yanı epey az. Neyse onun için kesin bir şey demeyeceğim ama Fahrenheit 451 ile Cesur Yeni Dünya'dan yana hemfikir olamıyorum arkadaşlar.

Mezarlık Kitabı'nı öneren arkadaşlara da bir sorum olacak, kitabın hangi yanını tartışabiliriz? Fikir gerçekten çok özgün. Mezarlıkta büyüyen bir çocuk. Fakat bundan ilerisinde tartışma konusu olabilecek mi? Bir yerde tıkanıp kalırız gibi geliyor bana. Savunun fikrinizi :).

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #103 : 07 Kasım 2012, 21:02:49 »
Mezarlık Kitabı'nda Bod'un büyüme öyküsüne tanık oluyoruz. Mezarlıkta hayaletler tarafından korunurken, korunmasız olduğu dış dünyayı tanımasını hayretle okuyoruz. Hayal gücümüzün de yardımıyla teoriler üreterek Gaiman'a saygı duyuyoruz.

Oldukça sürükleyici bir kitap, okurken asla sıkılmazsınız diye tahmin ediyorum. Tartışılacak yönleri de vardır elbet. Tabii seçim sizin.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 07 Kasım 2012, 21:07:24 »
Ben kitabı okumadığım ve okumak istediğim için istedim. Tartışılabilir mi, tartışılamaz mı hiç bilmiyorum.