Kayıt Ol

Anket

Haziran ayının distopik kitabı hangisi olsun?

Otomatik Portakal
Sineklerin Tanrısı
Cesur Yeni Dünya
Fahrenheit 451
Biz
1984
Zaman Makinesi
Körlük
Demir Ökçe

Rıhtım Okuma Etkinliği Nedir Ve Anketleri

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği
« Yanıtla #120 : 08 Kasım 2012, 19:41:52 »
Merakla bekliyoruz. :D
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 08 Kasım 2012, 20:36:36 »
Mezarlık Kitabı'na gelen yorumlar üzerine, aklıma önerecek bir şey gelmiyor ve Frankenstein +1 diyorum.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 08 Kasım 2012, 21:02:00 »
Bilimkurgu:
Kaplan! Kaplan! - İlk bilimkurgu deneyimi için de deneyimli okurlar için de ideal.
Bilimkurgu için de Stanislav Lem'in 'Solaris' isimli kitabını ortaya sürüyorum.

Bu kitaplar türe henüz aşina olmayanlara biraz ağır kaçar gibi geldi bana. Gerçi bilimkurgu deyince akla bunlar geliyor ama yine de etkinliğe daha basit şeylerle başlayabiliriz bence.

Frankenstein önerilerine gelince, korku kitabı değil miydi o? Yani acaba insanlar fantastik seçeneğine basarken öyle bir kitap mı düşündüler yoksa farklı bir evrende geçen tamamen farklı bir şey mi düşündüler emin değilim.[*]Aslında zaten fantastiği seçenler Frankenstein diyor gibi, ama olsun.[/*]

Neyse, yalnızca muhalefet ediyormuş gibi olmayayım, ben de bir öneri getireyim: Hem ufkumuzu genişletmesi hem de bu sayede daha ağır kitaplar okuyabilmemizi sağlaması bakımından, İçdeniz Balıkçısı.[*]Le Guin'in kitaplarının uzaktan da olsa birbiriyle bağlantılı olması sorun teşkil edebilir gerçi.[/*]
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 08 Kasım 2012, 21:26:03 »
Frankenstein fantastik korku olmakla birlikte içinde dramı da barındıran bir eser. Dark Fantasy'nin alt kolu olan, korku tabanlı fantastiğe giriyor tam olarak. Yani evet, fantastik kategorisinde yer alıyor. Ama dediğim gibi, tek başına fantastik ya da korku demek de yetmiyor.

İçdeniz Balıkçısı'nı da ekleriz. Öykü kitabı olması da güzel bir avantaj. Gerçi bilimkurgu başlangıcı olarak ne kadar doğru olur şüpheliyim. Güzel kitaptı, o ayrı.

Çevrimdışı nutrimatik

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 09 Kasım 2012, 00:01:29 »
Gerçi tartışma kısmında da konuşuruz ama, Frankenstein aslında bilimkurgu da sayılır. Ne de olsa Dr. Frankenstein canavarını büyü okuyarak, ruhlara seslenerek vb. canlandırmaz. Laboratuvarına kapanır, dönemin en ilgi çekici bilimsel gelişmesi olan elektriği kullanır, bilimiyle bilgisiyle çabalar. Bu anlamda Frankenstein kitabı hem fantastik, hem bilimkurgu kitabı olarak düşünülebilir. Bu da seçilecek kitap kategorisinde sanırım ona avantaj sağlıyor...

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 09 Kasım 2012, 00:10:00 »
bende nutrimatik'e katılıyorum bence de bilim kurgu yanı var.Bu yüzden kitap  Frankenstein olmalı hem eşitlikte sağlanmış olur:)
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 10 Kasım 2012, 01:36:43 »
Bugün önerileri göndermek için son gün. Saat 20.00'da anketi açacağım.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 10 Kasım 2012, 02:04:53 »
Fantastik: Puslu Kıtalar Atlası / Althalus'un Dönüşümü (fakaaat bu kitap 600+ sayfa ona göre :) )

Bilim-Kurgu: Yok (Hep seri okumuşum bilim kurguyu.)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #128 : 10 Kasım 2012, 02:44:14 »
Eddingsler'in şaheseridir Althalus'un Dönüşümü fakat henüz okumadım. Oylamada oy veririm seve seve. Tüyap listemde de bulunuyordu zaten.

Çevrimdışı vangoghspoison

• **
  • 79
  • I'm everything. My spirit talks.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 10 Kasım 2012, 03:00:17 »
Halen yazılabiliyor olduğunu görünce sevindim. Dokuz sayfayı tek tek okurken şaşı oldum sanırım arkadaşlar, her an anlamsız kelimeler yazmaya başlayabilirim . Hemen konuya gireyim, ben Drakula ya da Frankenstein olabilir diyeyim. Çok sonradan girdim konuya ama. Vampir mitleriyle ilgili olarak her tür yazılmış kitabı okumaya gayret ettim. Anne Rica ya da Ravenloft serisini ya da Bram Stoker'ın Drakula'sı gibi swarovski taşla kaplı olmayan vampirler ne kadar ilgi çeker bilmem ama, kültlerin oynanmamış hallerinin okunması gerektiği kanısındayım. Bu yüzden, Drakula hoş olabilirdi. Frankenstein de bir kült, ayrıca doktorun ve canavarın amaçları, etik üzerine hoş bir beyin fırtınası olabilir düşüncesindeyim. Ne çıkarsa alıp harıl harıl okumak düşüncesi de heyecanlandırdı beni.

Düşünenin aklına sağlık! :D Beklemede kalıyorum. Döner dönmez her şeye bulaşmaya başladım, hadi bakalım.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #130 : 10 Kasım 2012, 03:39:52 »
Yahu, hazır Frankenstein'ın da fantastik - bilimkurgu (ben çok koyardım onu bilimkurguya) arasında bir de klasik oluşuyla yerini büsbüyük koymuşken ankete, deli gönlüm yanına bir öneri de "Dr. Jekyll ve Bay Hyde" koymak istedi. Ne zamandır istiyordum okumayı, hoş da olurdu.

Sonuç ne olursa olsun, inşallah klasiklerden olur diye umut ediyorum ben şu an sadece. Çünkü hem artık oturmuş olduğundan, çoğu insanın beğeneceği çeviriler edinme şansına sahip oluyoruz, hem de klasik okumuyorum ne zamandır, bazıları da okumuyordur belki, ve bu beni huzursuz ediyor.

Evet. İşte böyle bir şeyler..
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 10 Kasım 2012, 11:27:01 »
Frankenstein hakkında şimdiden fikirler dile getirilmiş ise kitap Frankenstein olmalı o zaman.Benimde Oyum Frankenstein'e.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 10 Kasım 2012, 11:34:33 »
Fantastik : Yedinci Gün
Bilim Kurgu: Daha tam okumaya başlamadığım için şu an tavsiyem yok.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Rıhtım Okuma Etkinliği - Şu Anki Bütün Öneriler/Durum
« Yanıtla #133 : 10 Kasım 2012, 12:31:44 »
Yeni önerileri de çok hoş oldu.

Fakat size sormak istediğim birkaç şey var. İhsan Oktay Anar'ı bu oylamada almayıp acaba Türk Edebiyatı kategorisinde mi değerlendirsek? Öyle bir seçenek de gelecek çünkü öbür ay. Kendisini feci biçimde sevmeme rağmen bu ay eklemek nedense haksızlık olacak gibi geldi.

Ve arkadaşlar, şöyle bir karar aldık: Mezarlık Kitabı'nı oylamaya koymayacağız. Mesela ben de kitabı okuyanlardanım ve gerçekten çok tatlı bir eser olmasına rağmen tartışma alanında yeterli malzemeyi çıkartmadığını düşünüyorum. Konsey olarak böyle bir karar aldık, tek başıma aldığım karar değildir.

Şu gidişatta (ve kendi söylediğim nedenlerden yola çıkarak) ankette yer alacaklar şöyle oldu:

* Frankenstein - fantastik/bilimkurgu
* Asker Kaçağı (Philip K.Dick, Alfred Bester, Stanislaw Lem ve diğerleri) - bilimkurgu
* Korkunun Bütün Sesleri (Asimov, Stanislaw Lem, Ray Bradbury, J.G. Ballard ve diğerleri) - bilimkurgu
* Dracula - fantastik
* Dr. Jekyll ve Bay Hyde - bilimkurgu/fantastik
* Kurma Kız - bilimkurgu (Bol ödüllü)
* Zoo City (Hayvanlılar Şehir) - fantastik
* Serçe - bilimkurgu (Ödüllü, eski başyapıtlardan. Ama ağır olabilir gibi)
* Özgürlük Hapishanesi (Michael Ende) - fantastik
* Baudolino (Umberto Eco) - fantastik
* Kaplan! Kaplan! - bilimkurgu
* Solaris (okumayı çoook istiyor ve bulunduruyor, fakat başlangıç için ağır olacağını düşünüyorum :/) - bilimkurgu
* Momo (Michael Ende) - fantastik

İtirazlar varsa bekliyorum efendim. Özellikle İhsan Oktay Anar için olanları. Benim ankete koymama nedenim tamamen budur. Fikirleri belirtme sırası sizde.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 10 Kasım 2012, 12:49:04 »
Sapık'tan daha komik, P. G. Wodehouse'un hikâyelerinden daha sakin ve Savaş ve Barış'tan daha kısa bir kitap önereyim ben de; Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati. Okuyan mutlaka bir çok kişi vardır fakat kitap ilgimi çektiği için, yazayım dedim.
Planemo Syndrome