Kayıt Ol

Anket

Haziran ayının distopik kitabı hangisi olsun?

Otomatik Portakal
Sineklerin Tanrısı
Cesur Yeni Dünya
Fahrenheit 451
Biz
1984
Zaman Makinesi
Körlük
Demir Ökçe

Rıhtım Okuma Etkinliği Nedir Ve Anketleri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği
« Yanıtla #135 : 10 Kasım 2012, 13:03:04 »
O da bir nevi seri ama. Kutsal Dedektiflik Bürosu'yla birlikte ikileme diye biliyorum.

Edit: Dirk Gently serisi imiş adı da.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 10 Kasım 2012, 13:25:54 »
Bence de Türk yazarlar ayrı bir kategoride olsun. Hatta onlar için şimdiden ayrıca anket açıp uzun soluklu bir proje haline getirelim diyorum. Zira seri halindeki 1-2 eseri yok saymaya içim elvermez.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 10 Kasım 2012, 18:31:09 »
Şimdi baktım da, gerçi mevcut listede de Türk yazarlar var, onları ayrı, İOA'ı ayrı mı tutuyoruz?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 10 Kasım 2012, 18:53:45 »
Ben kendi fikrimi söylemiştim. Arkadaşların fikrini bekliyoruz.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 10 Kasım 2012, 18:57:11 »
Bencede onlar Türk Edebiyat'ına girsin.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #140 : 10 Kasım 2012, 19:06:55 »
İhsan Oktay Anar daha sonra oylamaya sunulsa bence de daha iyi olur. Bugün D&R'da İthaki'nin Frankenstein'ını görünce dayanamayıp aldığımı sizlere bildiriyorum :D Her an başlayabilirim. Öyle ki mesajlarda yazan 'fantastik' kelimelerini bile Frankenstein olarak okuyunca durumun vahametini anlamış bulunmaktayım. Yani kozumu Frankenstein'a oynadım.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 10 Kasım 2012, 19:14:26 »
Piyasada bir çok Frankeinstein var ben anlamadım hangisi ni alcam bi  antik batı edebiyatı adı altında var sanırım gerçeği o.. Başka kitaplar da gördüm yazarları farklı. Nasıl kendimi şey ettiysem nasıl olsa Dr.Frank kazanır diye. :D

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 10 Kasım 2012, 19:24:09 »
Frankeinstein kazanırsa son baskısı olan İthaki baskısı okunur galiba ama zaten hangisi olduğu çok fark etmez galiba :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 10 Kasım 2012, 19:26:40 »
Benim elimde İthaki baskısı var. En son eski basımını gözden geçirip, kapağı yenileyip tekrar bastılar. Aslında keyifinize kalmış hangisini okuyacağınız.

Ya düşündüm de İhsan Oktay Anar kitapları diye (diğer oylamaya) tamamen kendine has bir kategori bile koyabiliriz, bilmiyorum :P.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #144 : 10 Kasım 2012, 19:37:56 »
İhsan Oktay Anar'ı kendi kategorisinde değerlendirmek daha iyi olacaktır bence de. Böyle biraz haksızlığa uğrayıp arada kaynayacak gibi görünüyor.

Bugün biraz baktım da (bir oturuşta 100 sayfa!) Yakma Zevki ise kesinlikle bir distopya. Zaten adı üzerinde, Fahrenheit 451 öyküleri... Tamamen benzer bir havada, tamamen benzer bir dünyada geçiyor öykülerin çoğu. Ben de önermiştim onu ama şunu anladım ki bu kitabı bilim-kurgu olarak değerlendirmek çok yanlış olacak.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 10 Kasım 2012, 19:48:08 »
Piyasada bir çok Frankeinstein var ben anlamadım hangisi ni alcam bi  antik batı edebiyatı adı altında var sanırım gerçeği o..

Frankenstein için yayınevleri arasından şöyle bir kalite sıralaması yapabilirim;
"İthaki > Can > Engin > Bordo Siyah > Antik" Bunların dışında Ntv ve Everest'in bastığı çizgi romanlar ve İngilizce baskıları mevcut. Telif hakkı da bulunmadığından herkesin basabileceği bir kitap olduğundan kafanızın karışması çok doğal.

İhsan Oktay Anar konusuna gelince, bence kendisini Türk Edebiyatı kategorisinde değerlendirmek iyi bir fikir yalnız bu durumda Yosun hanımın da değindiği, listedeki diğer Türk yazarlarının da Türk Edebiyatı kategorisine dahil edilmesi en iyisi olacaktır.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 10 Kasım 2012, 19:52:14 »
İhsan Oktay Anar'ı çok ayrı bir yerde tutuyorum açıkçası. Kendisi tek türe de girmiyor ki bu yanı çok hoşuma gidiyor. Eğer çoğunluk "evet" derse listedeki tüm Türkleri Türk edebiyatı kategorisine alayım.

Çok rica ediyorum fikrinizi yazın :P. Sonra kendim karar vereceğim, bu defa isyan ediyorsunuz.

Ayrıca bugün yazdım, saat 20.00'da (10 dakika sonra) anket açılıyor.

Çevrimdışı vangoghspoison

• **
  • 79
  • I'm everything. My spirit talks.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 10 Kasım 2012, 19:57:46 »
Bence de Türklerin Türk edebiyatı kategorisine alınması daha hoş olur. Her ne kadar farklı türler yazılmış olsa da, seçilme şansları da artabilir. Ben bir yabancı bir Türk yazar okumak isterdim mesela. Bugüne kadar Türk Fantastik kurgu yazarlarından, yeni nesil özellikle, kimseyi okumadım dersem kaç kişi bana sopalarla dalar merak ediyorum. :P Bahanelerim için de oylamayı kullanmadım hayıır! :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Rıhtım Okuma Etkinliği - Kitap Seçme Anketi Açıldı!
« Yanıtla #149 : 10 Kasım 2012, 20:06:55 »
Tüm Türk yazarları bu oylamaya almayıp Türk Edebiyatı başlığı altında toplamaya karar verdik. O nedenle kendilerini bu ankette bulamayacaksınız.

Bunun dışında seçeneklerdeki her kitabın tanıtımını şurada bulabilirsiniz.

Toplam 3 oy verme hakkınız var. Anket bitiş tarihini daha sonra haber vereceğim. Gazamız mübarek olsun u_u.

Tüm Rıhtım ailesine hayırlı olsun!