Kayıt Ol

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Hobbit: An Unexpected Journey
« Yanıtla #30 : 16 Aralık 2012, 13:36:30 »
Filmin gerçekten tatmin edici olduğunu düşünüyorum ben. Necromancer konusunu ayrıntılı işleyecek olmaları Peter Jackson'un filmi Yüzüklerin Efendisine bağlayacağını gösteriyor. Saruman'ın da davranışları bunu gösteriyor biraz.

Ayrıca Azanulbizar Savaşını ekrana yansıtmaları da seyircinin savaş sahnesi ihtiyacını karşılaması açısından iyi olmuş. Erebor da cücelerin krallığının tüm ihtişamını anlamamıza yardımcı oldu.

Bir başka olay da ilk üçlemede sadece filmlerin izleyicileri için anlaşılması güç olan orklar ile goblinlerin farkı olmuş. Bu filmde orklar da goblinlerin farkının yansıtıldığını düşünüyorum fakat Goblin Kralı biraz çocuksu geldi bana.

Ben filmin gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Umarım diğer filmlerde mükemmeliyete ulaşır, Hobbit.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 16 Aralık 2012, 16:15:14 »
Şu anda mecikıl ile birlikte filmin ikinci seansını beklemekteyiz. Siz siz olun türkçe dublajlı izlemeyin, izlettirmeyin.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #32 : 16 Aralık 2012, 19:11:10 »
Bazı sinema sitelerinde ve diğer sitelerde filmin iyi olmadığı gibi yorumlar yapılmış. Bunlar tamamen öznel yorumlardır sonuçta. Bana göre film gayet güzel. Hiç sıkılmadım ve zamanın geçmesini istemedim. Ayrıca Hurin'e katılmıyorum. Filmi dublaj izlemek zorunda kaldım. Çünkü gittiğim sinema sadece bu seçeneği sunuyordu. Başta korkuya kapıldım berbat bir dublajla karşılaşırım diye fakat tamamen yersiz çıktı diyebilirim. Sadece malum şarkı biraz değişmiş tabii ki. Ancak onun bile tadı fena değil. Elbette orjinal dili gibi bir tat bırakamaz ama dublajı da güzelce izlenebilir. Hatta bu satırları yazarken bile Misty Mountains dinliyorum. Etkisi sürer ve sürecekte.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #33 : 17 Aralık 2012, 00:08:52 »
Anlatılamaz bir filmdi. Hiç böyle beklemiyordum. Kat kat aştı beklentimi. Hala şaşkınlık içindeyim, nasıl çekilir böyle film arkadaş, insan mısınız siz!

...uzun süredir beklediğimiz, hasretinden prangalar eskittiğimiz "The Hobbit" üçlemesinin ilk filminin vizyona girmesinden bahsediyoruz. Buna özel bir şeyler yapacaktık ki baktık eleştirmenlerden birbiri ardına olumsuz yorumlar geliyor...

Ayrıca yukarıda bahsi geçen eleştirmenleri de sopayla kovalamak lazım. :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Aralık 2012, 00:47:08 »
Kitapla karşılaştırma yapmayacağım diyerek girip (zaten okuyalı 6-7 sene olmuş, unutmuşuz resmen. Bir daha okumanın vakti gelmiş. :D) beğenerek çıktım. (Arada, 3D olmasına bir iki çok pis beddua etmiş olabilirim tabii. :P)

Uzun uzun, şöyle güzeldi böyle iyiydi yazmak istemiyorum; ama genel olarak, bana göre, o macera ruhu gayet başarılı yansıtılmış. Bir ara 'Beni de alın götürün yanınızda.' diyesim geldi yani. :D

Tabii bir de bir iki yerde müzikler elimi ayağımı titretmedi (ve seneler öncesinden bir iki anıyı da tetikleyip sulu gözlülüğümü bastırmaya kastırmadı) değil. :P Biri, cücelerimizin de katıldığı şu Misty Mountains Cold idi:
http://www.youtube.com/watch?v=iHjgKLGVTjI
(Neyse ki salonda bu sahnelerde çıt çıkmadı, yoksa salona hakim olduğum noktadan etrafa yabancı maddeler savurabilirdim. :P)

Diğeri ise credits kısmında çalan müzikti. Tabii çoğu insan çıktı gitti hemen, yazık ettiler biraz.
http://www.youtube.com/watch?v=OYVZoJ1T44I
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Aralık 2012, 19:26:51 »
Credits bölümündeki müzik benim de ilgimi çekmişti, hatta durup dinledim bir süre ancak tamamını dinleyememiştim. İyi oldu burada dinledim :)

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 17 Aralık 2012, 20:44:16 »
Bende izledim bende bende. Çok heyecanlıydı.Görüntü kalitesi 10 numaraydı. Dağları falan gösterirken müzikle birlikte içim geçti resmen orda.Müzikleri çok çok etkileyiciydi gerçekten de.Credits deki müziği daha önce dinlediğim için direk çıkışa gittim :D :D

Bazı arkadaşlar soruyordu Gözlükle nasıl oluyor diye gözlüğün varlığını dahi hissetmedim ben. (Not: ben gözlüklüyüm yani altı göz izledim filmi.)

Not:Nasıl bir para kazanma hevesi ise 25 dakika reklam izlettiler gittiğim salonda.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 17 Aralık 2012, 21:05:05 »
Şu başlık dışında nerede sözü geçse insanlar yerden yere vuruyordu. Ben de kararsız kalıyordum, acaba kayıp rıhtımdaki arkadaşlarıma mı güvenmeliyim yoksa gerçek sosyal ortamdaki arkadaşlarıma mı? Bunun cevabını bugün bir kez daha almış oldum, filmi çok beğendim.

"Çocuk filmi gibiydi, biz başından sonuna güldük. Sakın gitmeyin!" şeklinde yorum yapanlar çok yaşasınlar. Bu filmden zaten Yüzüklerin Efendisi tarzı bir ciddiyet beklemek yanlış. Bu Hobbit sonuçta. Eğer kitabı okumuş olsalardı film onlara gayet ciddi bile gelebilirdi. Ki burada orta dünyanın en komik en matrak iki ırkından bahsediyoruz, cüceler ve hobbitler. Tabi biraz güleceğiz. Çok da güzeldi tebessüm ettirdikleri yerler.

Sadece Hobbit kitabı olmaması da ayrıca güzel olmuş. Ben Silmarillon okumamış olduğum için o döneme ait diğer birkaç şeyi öğrenmek de hoşuma gitti.

Filmi çok beğenmemin bir sebebi de orijinal dil/Türkçe altyazılı izlemiş olmam olabilir. Özellikle öyle tercih ettim, ama vaktim olursa da hem ikinci kez izlemeyi istediğim için hem de kıyas yapabilmek için Türkçe dublajlı da izlemek istiyorum. (Misty Mountains yerine nasıl bir şey koyduklarını da gerçekten çok merak ediyorum.)

Tek kötü yanı 3D olmasıydı bence. Ben 3D filmlere bir türlü alışamıyorum. Kazara gözümden gözlük bir düşünce gözlüğün ardındaki o aydınlığı görürsem, sonra gözlük bana çok karanlık yapıyor gibi geliyor. Çok da şart değildi sanki 3D olması. Ben izlerken farketmedim bile. Benim görüşüm bu en azından...

Spoiler: Göster
Yüzüğün Gollum'u terk edişi de bana basit geldi. Yüzüzklerin Efendisinde öyle düşmemişti. Ama tabi nasıl doğrusu bilemiyorum. Bilenler aydınlatırsa çok memnun olurum ^^

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 17 Aralık 2012, 21:16:46 »
Şu başlık dışında nerede sözü geçse insanlar yerden yere vuruyordu. Ben de kararsız kalıyordum, acaba kayıp rıhtımdaki arkadaşlarıma mı güvenmeliyim yoksa gerçek sosyal ortamdaki arkadaşlarıma mı? Bunun cevabını bugün bir kez daha almış oldum, filmi çok beğendim.

"Çocuk filmi gibiydi, biz başından sonuna güldük. Sakın gitmeyin!" şeklinde yorum yapanlar çok yaşasınlar. Bu filmden zaten Yüzüklerin Efendisi tarzı bir ciddiyet beklemek yanlış. Bu Hobbit sonuçta. Eğer kitabı okumuş olsalardı film onlara gayet ciddi bile gelebilirdi. Ki burada orta dünyanın en komik en matrak iki ırkından bahsediyoruz, cüceler ve hobbitler. Tabi biraz güleceğiz. Çok da güzeldi tebessüm ettirdikleri yerler.

Sadece Hobbit kitabı olmaması da ayrıca güzel olmuş. Ben Silmarillon okumamış olduğum için o döneme ait diğer birkaç şeyi öğrenmek de hoşuma gitti.

Filmi çok beğenmemin bir sebebi de orijinal dil/Türkçe altyazılı izlemiş olmam olabilir. Özellikle öyle tercih ettim, ama vaktim olursa da hem ikinci kez izlemeyi istediğim için hem de kıyas yapabilmek için Türkçe dublajlı da izlemek istiyorum. (Misty Mountains yerine nasıl bir şey koyduklarını da gerçekten çok merak ediyorum.)

Tek kötü yanı 3D olmasıydı bence. Ben 3D filmlere bir türlü alışamıyorum. Kazara gözümden gözlük bir düşünce gözlüğün ardındaki o aydınlığı görürsem, sonra gözlük bana çok karanlık yapıyor gibi geliyor. Çok da şart değildi sanki 3D olması. Ben izlerken farketmedim bile. Benim görüşüm bu en azından...

Yüzüğün Gollum'u terk edişi de bana basit geldi. Yüzüzklerin Efendisinde öyle düşmemişti. Ama tabi nasıl doğrusu bilemiyorum. Bilenler aydınlatırsa çok memnun olurum ^^

Yüzüğün Gollumdan ayrılışı aslına sadık kalınarak çekilmiş.
Ayrıca çok güzel noktalar vardı anlayabilen için. Goblin öldükten sonra Gollum yaşasa dahi Sting parıldamıyor ve her nasılsa birbirinden çok farklı görünen Bilbo ve Gollum aynı düşünce tarzını gösterircesine birbirlerinin cevaplayabileceği bilmeceler soruyor. Acaba neden? :)
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 17 Aralık 2012, 21:22:02 »
3D konusunda katılıyorum. Hiçde belli olmuyor. Şahsen ben dikkat ettimde sadece altyazı çıkıntılıydı. :D Sadece kârı arttırma amaçlı bence. Ve Misty Mountains'in çevirisini bende çooook merak ediyorum. :D

Bu arada Hurin bencede ora çok güzeldi Sting'in parlamamasını yüzümde büyük bir mutlulukla karşıladım :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 17 Aralık 2012, 21:28:24 »
Yüzüğün Gollumdan ayrılışı aslına sadık kalınarak çekilmiş.
Ayrıca çok güzel noktalar vardı anlayabilen için. Goblin öldükten sonra Gollum yaşasa dahi Sting parıldamıyor ve her nasılsa birbirinden çok farklı görünen Bilbo ve Gollum aynı düşünce tarzını gösterircesine birbirlerinin cevaplayabileceği bilmeceler soruyor. Acaba neden? :)

Teşekkür ederim Hurin cevap için. Senin sorunun cevabı ise: çünkü bir zamanlar Smeagol da bir hobbitti. Gollum hobbit olduğunu unutacak kadar geçmişinden habersiz mi peki? Bilbo hobbit olduğunu söylediğinde hiçbir şey çağrıştırmadı Gollum'a. Yüzüklerin Efendisinde bu nokta vardı muhakkak ama okuyalı yıllar oldu, hatırlamıyorum.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #41 : 17 Aralık 2012, 21:41:30 »
Misty Mountains'i bir kıyaslamaya tabi tutmak bence pek doğru değil. Çünkü film gösterime girene kadar sayısız kere dinlediğimiz için sinema perdesinde de onu görmenin vereceği haz elbette apayrı olacaktır. Fakat şöyle bir şey var ki dublajlı şarkı da övgüyü hak ediyor. Salona girmeden o kadar büyük bir korku vardı ki içimde tarifi mümkün değil. Ama o sahne geldiğinde rahatladım diyebilirim. İnternette dolaşan Türkçe çevirisiyle birebir aynıydı sanırım. Metni tam hatırlamıyorum ama çağrışım yapmıştı bayağı. Ayrıca filmdeki tek şarkı bu değil. Blunt the Knives adlı şarkıyı da gayet güzel seslendirmişler. Öyle ki bu sahnede bayağı güldüğümü hatırlıyorum :D.

Galaxie'ye katılıyorum. Gollum bir zamanlar Hobbit olduğunu unutmuş olmamalıydı. Bilbo ile diyaloglarında ilk defa duyuyormuş gibi bir hali vardı.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 17 Aralık 2012, 21:54:12 »
Smeagol Yüzük tarafından çarpıtıldı ve neredeyse 600 yıl boyunca yaşadı. Bir zamanlar Stoor Hobbitlerinden olsa da bunu hatırlayamayacak hale geldi sonunda.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 17 Aralık 2012, 21:57:52 »
Smeagol Yüzük tarafından çarpıtıldı ve neredeyse 600 yıl boyunca yaşadı. Bir zamanlar Stoor Hobbitlerinden olsa da bunu hatırlayamayacak hale geldi sonunda.

Ağzımdan aldın, ben yazıyordum. Kınadım :P.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 17 Aralık 2012, 22:00:22 »

Ağzımdan aldın, ben yazıyordum. Kınadım :P.

Kınama ya ama ama :(
Flame Light! Flee Night!