Kayıt Ol

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Hobbit: An Unexpected Journey
« Yanıtla #45 : 17 Aralık 2012, 22:09:48 »
Misty Mountains'in çevirisinin güzel olduğunu düşünüyorum ben de ama filmde söylenirken orijinalinin milyonlarca kat gerisinde kaldı. Demek istediğim sözler iyiydi fakat müziğe uymadı.

Ve Blunt the Knives gerçekten çok güzeldi. Hele filmin 1977'deki animasyonundaki Blunt the Knives'la kıyaslayacak olursak... en iyisi kıyaslamayalım.

Genel olarak dublajı beğendim ben. Ama altyazılı mı dublaj mı denirse, elbette altyazılı.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 17 Aralık 2012, 22:29:14 »
Şu an yayındayım, katılırsanız bir Hobbit programı yapabiliriz.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 18 Aralık 2012, 00:23:53 »
Sonunda gittim. Uzun zamandır (3 boyut ilk çıktığında IMAX salonunda izlediğim kısa 3 boyutlu filmlerden beridir) izlediğim en sağlam 3 boyuta sahip filmdi diyebilirim. Filme çok sağlam bir salonda gittim ve belki de 40 kare ile izleyebilmişimdir ama emin değilim. Diğer filmlerde derinlik örneğin önde duran bir adamla sınırlıyken, filmin başındaki pazar sahnesinde 3-4 kişi arkaya kadar farklı derinliklerde insanları görebildim. İşin açıkçası bu sahnelerden sonra da pek işin teknik kısmına dikkat edemedim. Konu aldı beni götürdü.

Gerisi filmle ilgili spoiler içeriyor. Gitmeyenler okumasın.

Spoiler: Göster

-Radagast'ı daha cool biri olarak düşünmüştüm ama Tom Bombadil tadında biri çıktı karşıma. Ama bu halini de sevmedim değil hani. Ayrıca bu Griffonları hep Radagast çağırıyordu kitaplarda yanlış hatırlamıyorsan neden rol çalıyorlar bu adamdan zaten kitapta da çok rolü yok :)

-Gandalf'ı oynayan aktör Ian baya yaşlanmasına rağmen aksiyon sahnelerindeki o çevikliği ağzımı açık bıraktı resmen.

- Thorin tam beklediğim gibi olmuş. Ne eksik ne fazla. Dövüşürken sürekli döndü gerçi fırıldak gibi onu biraz fazla kullanmışlar.

-Troll sahnesine ait bir görsel mi gördüm bilmiyorum ama taşa dönüştükleri sahne kitapta tam da filmdeki gibi kalmıştı aklımda.

-Erebor'un yağmalanmadan önceki hali süperdi. Tam da beklediğim gibiydi. Kat kat mermerden oyulma bir saray. Heart of Mountain olayını hatırlayamadım fakat. Daha sonralardan karşımıza çıkıyor muydu?

-Cücelerin şarkısı inanılmaz derecede etkileyiciydi.

-Gollum sahnesi üzerinde güzel durulmuş ve iyi işlenmişti.

-Ayrıca filmin en sonundaki o göz ne kadar detaylı ve güzeldi öyle peeh.

Şimdilik aklımda kaldığı kadarı ile bu kadar. Ben beğendim. Kötü eleştirenleri (Sinema eleştirmenlerinden bahsediyorum) de anlamak mümkün değil.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 18 Aralık 2012, 00:46:24 »

-Gandalf'ı oynayan aktör Ian baya yaşlanmasına rağmen aksiyon sahnelerindeki o çevikliği ağzımı açık bıraktı resmen.

-Erebor'un yağmalanmadan önceki hali süperdi. Tam da beklediğim gibiydi. Kat kat mermerden oyulma bir saray. Heart of Mountain olayını hatırlayamadım fakat. Daha sonralardan karşımıza çıkıyor muydu?

Bir Habertürk muhabiri sormuştu Ian McKellan'a, nasıl bu kadar çevik olabiliyorsunuz diye. Cevabı "Tatlım, aramızda kalsın ama o
sahnelerde gördüklerinin çoğu ben
değilim. Yakın çekimler hariç...
Yoksa dediğin gibi, o sakalla ve
pelerinle bırak dövüşmeyi,
yürümem bile zor." idi.

Heart of Mountain ise Arken Taşıydı yanlış hatırlamıyorsam, Thorin sürekli o taştan bahsediyordu ve Bilbo dağa girdiğinde aşırıyordu taşı. Savaştan önce taş önemli bir rol oynuyordu.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 18 Aralık 2012, 02:10:28 »
Sonunda gittim. Uzun zamandır (3 boyut ilk çıktığında IMAX salonunda izlediğim kısa 3 boyutlu filmlerden beridir) izlediğim en sağlam 3 boyuta sahip filmdi diyebilirim. Filme çok sağlam bir salonda gittim ve belki de 40 kare ile izleyebilmişimdir ama emin değilim. Diğer filmlerde derinlik örneğin önde duran bir adamla sınırlıyken, filmin başındaki pazar sahnesinde 3-4 kişi arkaya kadar farklı derinliklerde insanları görebildim. İşin açıkçası bu sahnelerden sonra da pek işin teknik kısmına dikkat edemedim. Konu aldı beni götürdü.

Gerisi filmle ilgili spoiler içeriyor. Gitmeyenler okumasın.

-Radagast'ı daha cool biri olarak düşünmüştüm ama Tom Bombadil tadında biri çıktı karşıma. Ama bu halini de sevmedim değil hani. Ayrıca bu Griffonları hep Radagast çağırıyordu kitaplarda yanlış hatırlamıyorsan neden rol çalıyorlar bu adamdan zaten kitapta da çok rolü yok :)

- Thorin tam beklediğim gibi olmuş. Ne eksik ne fazla. Dövüşürken sürekli döndü gerçi fırıldak gibi onu biraz fazla kullanmışlar.

-Troll sahnesine ait bir görsel mi gördüm bilmiyorum ama taşa dönüştükleri sahne kitapta tam da filmdeki gibi kalmıştı aklımda.

-Cücelerin şarkısı inanılmaz derecede etkileyiciydi.

-Gollum sahnesi üzerinde güzel durulmuş ve iyi işlenmişti.

-Ayrıca filmin en sonundaki o göz ne kadar detaylı ve güzeldi öyle peeh.

Şimdilik aklımda kaldığı kadarı ile bu kadar. Ben beğendim. Kötü eleştirenleri (Sinema eleştirmenlerinden bahsediyorum) de anlamak mümkün değil.

Hem kitap hem de filmle ilgili bilgiler içerir;

Dağın kalbi kitabın son kısmında büyük bir rol oynuyordu. Bilbo taşı ara bulmak için çalıp elflere hediye ediyor (umarım yanlış hatırlamıyorumdur, kitap şu an elimde olmadığı için kontrol edemiyorum) hatta Thorin bu nedenle kendisine düşman oluyordu.

Filmi 48 kare teknolojisi olan bir salonda izledim. Erebor, dağın içindeki sahneler ve en son kartalların üstünde uçtukları kısımlar benim şimdiye kadar izlediklerimin aslında üç boyut olmadığı fikrine kapılmama sebep oldu. :)

Malkavian'a trollerle ilgili sahnede sonuna kadar katılıyorum, kitabı okurken gözümde canlanan hemen hemen böyle bir sahneydi. Goblinlerin lideri içinde aynısını söyleyebilirim. Bilbo'nun kılıcı Sting ise çok hoş tasarlanmış.

Kartalların kahramanlarımızı üzerine bıraktıkları kayayı ben mi ayı başına benziyordu, bunu fark eden oldu mu? Yoksa ben olayın devamını tahmin ettiğim için gözlerim haince bir oyun mu oynadı?

Filmin bu kısmında Simaug'un gizemli kalmış olması çok hoş bir ayrıntıydı.

Bu filmi eleştiren sinema eleştirmenlerinin de Hobbit kitabını okuyup okumadıklarını çok merak ediyorum.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 18 Aralık 2012, 13:23:26 »
@Acmert: Yok zaten uzak çekimlerin o olmadığını bilecek kadar bilinçliyim de. Yakın çekimlerde de çevik hareketlerde bulunmadı değil. Asıl onlara şaşırdım ben. Belki de Ian sabit kamera fazla hızlı hareket etti öyle hilelere başvurdular. Sonuç itibari ile ne kadar dublör de kullansa yaşına göre çektiği filme bir bakın hele...

@Beerold:
Ben açıkçası Simaug'un görsellerinin yetişmemiş olduğunu bile düşünüyorum. En çok efekt ve 3D kullanacakları yaratık o olacak sonuçta (Sadece gözündeki ayrıntılardan da anlayabileceğiniz gibi). Biraz da stratejik bir hamle ilk filmde pek görünmemesi kanımca.

Bu arada filmler tam bir yıl ara ile mi çıkcak piyasaya bilen var mı?

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 18 Aralık 2012, 15:45:43 »
IMDB ikinci film için 13 Aralık 2013, üçüncüsü için ise 18 Temmuz 2014 demiş çıkış tarihlerini. 2 ve 3. filmin arası biraz daha kısa tutulacakmış gibi görünüyor. Muhtemelen verilen tarihler doğrudur, ama kesin de konuşmayayım şimdi.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #52 : 18 Aralık 2012, 19:02:00 »
IMDB ikinci film için 13 Aralık 2013, üçüncüsü için ise 18 Temmuz 2014 demiş çıkış tarihlerini. 2 ve 3. filmin arası biraz daha kısa tutulacakmış gibi görünüyor. Muhtemelen verilen tarihler doğrudur, ama kesin de konuşmayayım şimdi.

Evet, verilen tarihler doğru. Peter Jackson da dünya prömiyerinde bahsetmişti diye hatırlıyorum. 1.ve 2.filmin arası tam 1 sene, 2.ve 3.flmin arası biraz daha kısa görüldüğü gibi, 7 ay civarı.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 21 Aralık 2012, 21:57:36 »
Sınavlardı derken filme ancak dün gidebildim(Altyazılı). Genelden (forumun genelinden) çok farklı bir şey söylemeyeceğim.

Beklendiği üzere Hobbit'in şen şakrak havasıyla, Yüzüklerin Efendisi'nin daha epik ve karanlık havası arasında Hobbit'e daha yakın bir çizgide yürüdü film. Belki sinema tarihinde bir çığır olmadı ama biz takipçileri bilet paramıza üzülerekte göndermedi. Bana sorarsanız tam beklediğim filmi izledim ben. Ne eksik ne fazla.

Dublajlı'ya isteyerek durumu riske atmamak adına gitmedim artık DVD'sini edindiğimizde izleyeceğiz onu da.

Geri kalan her şey Peter Jackson'a yakışır biçimdeydi. Dediğim gibi yukarı yorumlardan çokta farklı olmadı. Gidiniz,izleyiniz, Orta Dünya açlığınızı gideriniz.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 21 Aralık 2012, 22:06:52 »
Ben de an itibariyle izlemiş bulunuyorum. Söyleyeceklerim yukarıdakilerden farklı olmayacağı icin ayriyeten bir yorum yapmayacağım. Peter Jackson isin altından iyi çıkmış kanımca. İzleyin, izlettirin.
(Gollumlu bölümleri bi' ayrı seviyosss.)
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 21 Aralık 2012, 22:12:07 »
An itibariyle aile büyüklerimi filmin 22.30 (Altyazılı) seansına zar zor ikna ederek göndermiş bulunuyorum. Yaptığım iş çok riskli. Bu davranışım sonunda ya kitap okuma konusunda tam bağımsız olacağım ya da spekülatif edebiyatı bırakıp Türk Edebiyatına (Türk Edebiyatını da severim ama ben Spekülatif edebiyata gönül verdim :) ) başlamak zorunda kalacağım. Umarım ailem filmi beğenir. Yoksa aranızdan bir kişi daha bu evrenleri gözetleyen yıldızlar kümesinden kayacak. :D

(Ben beğendim tabi ama bu gecenin sonucu Peter Jackson'un gerçek sınavı olacak) :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #56 : 22 Aralık 2012, 20:15:41 »
An itibariyle aile büyüklerimi filmin 22.30 (Altyazılı) seansına zar zor ikna ederek göndermiş bulunuyorum. Yaptığım iş çok riskli. Bu davranışım sonunda ya kitap okuma konusunda tam bağımsız olacağım ya da spekülatif edebiyatı bırakıp Türk Edebiyatına (Türk Edebiyatını da severim ama ben Spekülatif edebiyata gönül verdim :) ) başlamak zorunda kalacağım. Umarım ailem filmi beğenir. Yoksa aranızdan bir kişi daha bu evrenleri gözetleyen yıldızlar kümesinden kayacak. :D

(Ben beğendim tabi ama bu gecenin sonucu Peter Jackson'un gerçek sınavı olacak) :D

Şahin ailen beğendi mi bari? Zaten şurada bir avuç insanız, sen de kayıp gitme, üzülürüz.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 22 Aralık 2012, 21:00:48 »
Babam beğendi ama annem yorum yapmadı... :D
Ama bir kaç gün sonra kitaplığımdaki kitaplara göz atmaya başlarsa şaşırmam :D
Zaten bu film yüzünden tüm diğer filmler boş gişe oynuyormuş :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 23 Aralık 2012, 09:20:51 »
Ben de annemleri yollayacağım bu gün :D Belli mi olur ben de giderim belki :D Bu arada hiç korkmayın dublajlı gayet güzeldi, Bilbo ''Afiyet Olsun'' falan dedi hihi :D Normalde sevmiyorum dublajlı filmi ama o seansa el mecburdu, arkadaşla gittik ve beğendik. Film yorumuma gelirsek:

Dün arkadaşımla gittik. Ankamall Cinemaxumum'da, 3D Imax izledim bir daha öyle izlemek istemiyorum. Normal filme gideceğim  Filmin kendisine gelirsek ben çok sevdim açıkçası, dertsiz tasasız bir Frodo görmek hoştu  Ancak kitapları okumadığım için Mordor'un Gözünün falan nasıl o hale geldiğini merak ediyorum bildiğiniz gibi filmin sonunda gördük gözün ait olduğu bedeni  Bu Bilbo başarısız mı oldu demek bilmiyorum. Elfleri görünce bi an soluksuz kaldım hele o Cüce Krallığına arkasını dönüp giden at üstündeki Elf (İsimler konusunda berbatımdır) Allahım onlar nasıl gözlerdi, hele kaşlar, sendeki gaşlaaar bendede olaydılar haline geldim  Ama arkasını dönüp gidince ifrit oldum :@
İkizler feci halde Mary ile Pippin'i hatırlattılar bana. İlk 'buçukluk'' lafını duyunca gözlerim doldu, Yüzüklerin Efendisini izlediğim ilk zamanlar aklıma geldi. Keşke şöyle olsaymış dediğim hiç bir sahne olmadı. Ama bir-iki şey hoşuma gitmedi. O iş anlaşması ve kapının önüne çıkıp posta kutusundan postaları almak feci halde yakışıksız, amerikanvari geldi bana. Başka bir dünyayı anlatırken kendi dünyasından alışkanlıklar, işler katmamalı. Şimdi ben tutup da başka bir gezegendeki halka kız isteme geleneğini eklesem olur muydu? Bu kadar komik geldi bana o kısımlar.
Gimli'yi tekrar görmek güzeldi. Boz Gandalf'ı da. Saruman'ı ve Gollum'u da. Her ne kadar filmden önce benim aklımda Hobbit'te rol alanın Smeagol olduğu kalmışsa da, Gollum'u görmek de güzeldi  Bu arada Hugo Weaving'e uzun saç çok daha fazla yakışıyor saçlarını uzatmalı bence  Her neyse film arkadaşımın beklentisinin altında kaldıysa da benim beklentilerimi karşıladı ben çok beğendim.
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 23 Aralık 2012, 09:43:41 »
O beğenmediğiniz kısım kitapta direk geçen bir ayrıntı. Peter Amca da o yüzden koymuştur. Ama ben sevdim o sahneyide. Zaten anlaşma olayı her maceracı grupta olur :) Bu arada benim en sevdiğim sahne son sahne. Frodo'nun evinizin olmaması nasıl bir şey anlayabiliyorum dediği sahne. :)
Kara Dalamar