Kayıt Ol

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Hobbit: An Unexpected Journey
« Yanıtla #60 : 23 Aralık 2012, 09:45:01 »
Ya o ne öyle iş sözleşmesi allasen ya hiç sevmedim hiç :D
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 23 Aralık 2012, 11:58:14 »
@Tardis: Gimli neredeydi? Filmde gördüğümü hatırlamıyorum. Merak ettim acaba ben mi kaçırdım diye.

Boz Gandalf kim onu da merak ettim. Boz Radagast'tan mı bahsediyorsunuz, Gri Gandalf'tan mı?

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 23 Aralık 2012, 12:04:19 »
Gri Gandalf'a onu küçük görenler Boz Gandalf'ta der. (Özellikle Saruman ve Denathor bu ismi kullanırlar) Gimli yerine filmde babası Gloin vardı. (Hatta Yüzüklerin Efendisi serisinde Gimli kendini Gloin oğlu Gimli diye tanıtır.

Bende Gimliyi gördüğümü hatırlamıyorum. :(
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 23 Aralık 2012, 13:09:18 »
Film gayet güzeldi ama beni üzen birkaç şey oldu.

Hepsinden önce LOTR üçlemesinde Howard Shore ve soundtracklerine doymuştuk. Bu filmde ise bu konuda fazlasıyla eski müzikleri kullanmışlar sanırım ya da ben algıda kötüleme yapıyorum. Misty Mountains'a zaten laf yok, harika ama ben aylar önce onu duyunca sadece soundtrackler için bir kere daha gidilir diye düşünüyordum.
Ne yazık ki öyle değilmiş.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 23 Aralık 2012, 14:17:11 »
Ben de annemleri yollayacağım bu gün :D Belli mi olur ben de giderim belki :D Bu arada hiç korkmayın dublajlı gayet güzeldi, Bilbo ''Afiyet Olsun'' falan dedi hihi :D Normalde sevmiyorum dublajlı filmi ama o seansa el mecburdu, arkadaşla gittik ve beğendik. Film yorumuma gelirsek:

Spoiler: Göster
Dün arkadaşımla gittik. Ankamall Cinemaxumum'da, 3D Imax izledim bir daha öyle izlemek istemiyorum. Normal filme gideceğim  Filmin kendisine gelirsek ben çok sevdim açıkçası, dertsiz tasasız bir Frodo görmek hoştu  Ancak kitapları okumadığım için Mordor'un Gözünün falan nasıl o hale geldiğini merak ediyorum bildiğiniz gibi filmin sonunda gördük gözün ait olduğu bedeni  Bu Bilbo başarısız mı oldu demek bilmiyorum. Elfleri görünce bi an soluksuz kaldım hele o Cüce Krallığına arkasını dönüp giden at üstündeki Elf (İsimler konusunda berbatımdır) Allahım onlar nasıl gözlerdi, hele kaşlar, sendeki gaşlaaar bendede olaydılar haline geldim  Ama arkasını dönüp gidince ifrit oldum :@
İkizler feci halde Mary ile Pippin'i hatırlattılar bana. İlk 'buçukluk'' lafını duyunca gözlerim doldu, Yüzüklerin Efendisini izlediğim ilk zamanlar aklıma geldi. Keşke şöyle olsaymış dediğim hiç bir sahne olmadı. Ama bir-iki şey hoşuma gitmedi. O iş anlaşması ve kapının önüne çıkıp posta kutusundan postaları almak feci halde yakışıksız, amerikanvari geldi bana. Başka bir dünyayı anlatırken kendi dünyasından alışkanlıklar, işler katmamalı. Şimdi ben tutup da başka bir gezegendeki halka kız isteme geleneğini eklesem olur muydu? Bu kadar komik geldi bana o kısımlar.
Gimli'yi tekrar görmek güzeldi. Boz Gandalf'ı da. Saruman'ı ve Gollum'u da. Her ne kadar filmden önce benim aklımda Hobbit'te rol alanın Smeagol olduğu kalmışsa da, Gollum'u görmek de güzeldi  Bu arada Hugo Weaving'e uzun saç çok daha fazla yakışıyor saçlarını uzatmalı bence  Her neyse film arkadaşımın beklentisinin altında kaldıysa da benim beklentilerimi karşıladı ben çok beğendim.

Biraz kitapları karıştırmışsınız :)
Filmin sonunda görünen göz, Sauron'a ait olan göz değil. Bu, Hobbit kitabına konu olan macerada geçen ejderha Smaug'un gözüydü. Filmde Sauron'dan 'Ölümbüyücüsü' olarak bahsedildi. O kısmı hatırlayın. Ayrıca anlaşma kısmı kitapta geçiyor. Değiştirilmiş değil yani. :)

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 23 Aralık 2012, 14:20:11 »
Ben de annemleri yollayacağım bu gün :D Belli mi olur ben de giderim belki :D Bu arada hiç korkmayın dublajlı gayet güzeldi, Bilbo ''Afiyet Olsun'' falan dedi hihi :D Normalde sevmiyorum dublajlı filmi ama o seansa el mecburdu, arkadaşla gittik ve beğendik. Film yorumuma gelirsek:

Dün arkadaşımla gittik. Ankamall Cinemaxumum'da, 3D Imax izledim bir daha öyle izlemek istemiyorum. Normal filme gideceğim  Filmin kendisine gelirsek ben çok sevdim açıkçası, dertsiz tasasız bir Frodo görmek hoştu  Ancak kitapları okumadığım için Mordor'un Gözünün falan nasıl o hale geldiğini merak ediyorum bildiğiniz gibi filmin sonunda gördük gözün ait olduğu bedeni  Bu Bilbo başarısız mı oldu demek bilmiyorum. Elfleri görünce bi an soluksuz kaldım hele o Cüce Krallığına arkasını dönüp giden at üstündeki Elf (İsimler konusunda berbatımdır) Allahım onlar nasıl gözlerdi, hele kaşlar, sendeki gaşlaaar bendede olaydılar haline geldim  Ama arkasını dönüp gidince ifrit oldum :@
İkizler feci halde Mary ile Pippin'i hatırlattılar bana. İlk 'buçukluk'' lafını duyunca gözlerim doldu, Yüzüklerin Efendisini izlediğim ilk zamanlar aklıma geldi. Keşke şöyle olsaymış dediğim hiç bir sahne olmadı. Ama bir-iki şey hoşuma gitmedi. O iş anlaşması ve kapının önüne çıkıp posta kutusundan postaları almak feci halde yakışıksız, amerikanvari geldi bana. Başka bir dünyayı anlatırken kendi dünyasından alışkanlıklar, işler katmamalı. Şimdi ben tutup da başka bir gezegendeki halka kız isteme geleneğini eklesem olur muydu? Bu kadar komik geldi bana o kısımlar.
Gimli'yi tekrar görmek güzeldi. Boz Gandalf'ı da. Saruman'ı ve Gollum'u da. Her ne kadar filmden önce benim aklımda Hobbit'te rol alanın Smeagol olduğu kalmışsa da, Gollum'u görmek de güzeldi  Bu arada Hugo Weaving'e uzun saç çok daha fazla yakışıyor saçlarını uzatmalı bence  Her neyse film arkadaşımın beklentisinin altında kaldıysa da benim beklentilerimi karşıladı ben çok beğendim.

Yalnız şu yazdıklarınızda baya bir yanlışlık var.

Alıntı
Ancak kitapları okumadığım için Mordor'un Gözünün falan nasıl o hale geldiğini merak ediyorum bildiğiniz gibi filmin sonunda gördük gözün ait olduğu bedeni  Bu Bilbo başarısız mı oldu demek bilmiyorum.

O gözün ait olduğu beden Smaug ve Sauron ile, özellikle de Sauron'un gözü ile hiçbir alakası yok. Zaten Sauron'un Gözü kendisinin bir parçası değildir, büyü ile yapılmış bir tür gözetleme kulesidir. Her sarı göz de Sauron'un gözü değildir.

Alıntı
İkizler feci halde Mary ile Pippin'i hatırlattılar bana.

İkizlerden kastınız Fili ve Kili ise, onlar ikiz değiller tıpkı Merry ve Pippin gibi. Fili ve Kili kardeş, Merry ile Pippin ise akraba bile değildir.

Alıntı
O iş anlaşması ve kapının önüne çıkıp posta kutusundan postaları almak feci halde yakışıksız, amerikanvari geldi bana.

Kitapta vardı bu olaylar. Tolkien da bir İngiliz.

Alıntı
Gimli'yi tekrar görmek güzeldi.

Filmde Gimli yoktu.

Alıntı
Boz Gandalf'ı da

Boz Gandalf da yoktu.

Alıntı
Her ne kadar filmden önce benim aklımda Hobbit'te rol alanın Smeagol olduğu kalmışsa da, Gollum'u görmek de güzeldi

Hobbit'in geçtiği zamanda Smeagol-Gollum ayrımı kaybolalı çok oluyor. Smeagol yüzüğü bulduktan yaklaşık 500 yıl sonra Bilbo ile karşılaşıyor.

Bence Hobbit'i okuyun. Çok masalsı, akıcı bir dili ve sürükleyici bir olay örgüsü var. Belki Yüzüklerin Efendisi'nin ağır olduğunu duyduğunuz için okumuyorsunuzdur, ama tam tersine çok rahat okunur. Kitabı okuduktan sonra daha akılda kalıcı ve doğru bilgiler edinebilirsiniz.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #66 : 23 Aralık 2012, 14:31:32 »
Film gayet güzeldi ama beni üzen birkaç şey oldu.

Hepsinden önce LOTR üçlemesinde Howard Shore ve soundtracklerine doymuştuk. Bu filmde ise bu konuda fazlasıyla eski müzikleri kullanmışlar sanırım ya da ben algıda kötüleme yapıyorum. Misty Mountains'a zaten laf yok, harika ama ben aylar önce onu duyunca sadece soundtrackler için bir kere daha gidilir diye düşünüyordum.
Ne yazık ki öyle değilmiş.

Soundtrackler konusunda Silvarath'e katulmadan edemeyeceğim. Daha iyi olabilirdi. Umarım 2.ve 3.filmde, LotR üçlemesindeki Orta Dünya'ya aşinalığımızı pekiştiren soundtracklerle bolca karşılaşırız.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 23 Aralık 2012, 14:55:45 »
Ben de ancak dün gece gidebilme ve bir kez daha o toprakları ziyaret edebilme şansına sahip oldum. Film çıkmadan önceki endişelerimin ve güvensizliğimin boşa çıkmasının tıpkısını Thorin'de görmek yüzümde bir düşünceli gülümsemenin oluşmasını sağladı.

Filmle ilgili benim de katıldığım güzel yorumlar yukarıda belirtilmiş zaten, dolayısıyla ben de birkaç takıldığım noktayı belirteyim:

Öncelikle Kirpi Sebastian. Yahu Tolkien o kadar uğraşmış, çabalamış her karakterine dinle alakalı olmayan isimler bulmuş, sonra gelsin film yapımcıları minik, sevimli bir kirpiye Sebastian adını layık görsün. Kitapta böyle bir şey var mıydı, hatırlatan olursa sevinirim gerçekten. Takıldığım şey gerçekten ufak ve önemsiz görünüyor ama Sam isminin bile Samuel'in değil, Samwise'ın kısaltması olduğuna dikkat eden Tolkien'a biraz haksızlık olmuş.

Filmde birbirine taş atan devleri görünce de epey bir bozulmuştum neyse kitapta varmış onlar da, biraz araştırınca buldum :P

O golf esprisi gibi şeylere lüzum yoktu, biz yine de eğlenirdik.

Son olarak, Radagast çok iyi olmuş, şimdi Beorn'u bekliyoruz.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 23 Aralık 2012, 15:19:05 »
Golf esprisi dediğiniz şeyin kitapta geçtiğini hatırlıyorum, yanlışsam düzeltilsin. Buna benzer olarak Tolkien kitapta yağmurdan kaçarken doluya tutulmak deyiminin "goblinlerden
kaçarken warglara yakalanmak"tan geldiğini söylüyordu. Yani Peter Jackson'un filme kattığı gerçek hayattan bir şeyler barındıran esprilerin, Tolkien'inkilerden farklı olmadığını düşünüyorum.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 23 Aralık 2012, 17:28:28 »
Evet, kitapta (İthaki Yay. s.30) geçiyormuş. Haksız eleştirim affola.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 24 Aralık 2012, 16:12:22 »
Benim bildiğim kadarıyla Necromancer, Sauron değil fakat Saruman 'ın Sauron üzerine konuşması kafamı karıştırdı. Necromancer Sauron mu?

Ayrıca Saruman 'dan sürekli bir kıllık, pislik bekler olmuşum yeni farkediyorum. Adam konuşurken sürekli asayı Gandalfa çevirecekmiş gibi hissettim.

Bilbo bu kadar derinlikli bir karakter değildi. Kahramanlığını arttırmak vs. için böyle şeyler eklemişler beni rahatsız etti. Kitabı unutmuşum onu farkettim. Yanlış hatırlamıyorsam Azok vardı. Fakat bu kadar uzun bir mücadele yoktu. Kaya devlerini de hatırlıyorum fakat bizimkilerin olayın içine girdiğini hatırlamıyorum. Goblin dağına ve Ayrık Vadiye girişlerini daha farklı hatırlıyorum. Bir de sanki Meşekalkan daha uzun yaralı kalıyordu. Kitabın sonlarında da olabilir tabi.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 24 Aralık 2012, 18:10:45 »
Ölümbüyücüsü Sauron evet. Peter Amcanın bu hikayeyi ekleme sebebi ilk iki film direk kitabı anlatırken 3. filmde Ölümbüyücüsü (Sauron)  üzerinde durulacak ve Yüzüklerin efendisine hikayeyi bağlama niteliğinde olacak. Hatta denilenlere göre 3. filmden sonra Yüzüklerin Efendisi üçlemesi yeniden beyaz perdeye aktarılacak.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 31 Aralık 2012, 23:33:31 »
Ve gün itibariyle filmi hem dublajlı hem de altyazılı izlemiş bulunuyorum.

Dublajlı halini bugün izledim ve gittiğim sinema çok iyi değildi. Hemen yorumumu yapayım.

Bence dublajlı halinin en zayıf yanı filmde bulunan şarkılardı. Özellikle "misty mountains cold" ve "that's what bilbo baggins hates" şarkıları. Şahsen ben çeviriyi pek beğenmedim.ama olduğu kadar artık. Yine de gideceklere tavsiyem, ilk defa gidiyorsanız mutlaka altyazılısına gidin.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 01 Ocak 2013, 00:34:27 »
Dublajlı ve 3D olarak izlemiş bulundum geçenlerde. Kesinlikle 3D yi beğenmedim. Filmin çoğu yerinde, beni filmden soğutan kareler gördüm.

Gözlüktemi sorun vardı nedir çözemedim ancak film bulanık görünüyordu.Zaten hayatında ilk defa 3D izleyen bir insan olarak tövbe ettirdiler beni sağolsunlar. Onun haricinde üçlemenin ilk filmi olarak beklentilerimi gayet güzel karşıladı.

Thorin karakteri için oyuncu seçimini çok başarılı buldum. Yansıtılmak istenen karaktere adamın tipi cuk oturmuş. Galadrielle ilgili ve Elrondun haritayı okumasıyla ilgili sahnelerinede hayran kaldım açıkçası. Diğer filmlerin çekilmeye başlanmış olmasıda benim için moral kaynağı.
2013 Aralığı iple çekiyorum. Henüz gitmeyen varsa koşa koşa gitsin kaçırmasın derim. Sinemada izlemek ayrı bir keyif böyle filmleri.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 01 Ocak 2013, 01:02:35 »
Dublajlı ve 3D olarak izlemiş bulundum geçenlerde. Kesinlikle 3D yi beğenmedim. Filmin çoğu yerinde, beni filmden soğutan kareler gördüm.

Gözlüktemi sorun vardı nedir çözemedim ancak film bulanık görünüyordu.Zaten hayatında ilk defa 3D izleyen bir insan olarak tövbe ettirdiler beni sağolsunlar. Onun haricinde üçlemenin ilk filmi olarak beklentilerimi gayet güzel karşıladı.

Her on kişiden biri üç boyutlu filmleri izleyemiyormuş (retina yapısından dolayı). Bu bilgiyi de birkaç ay önce öğrenmiştim. Sendeki sıkıntı da bundan kaynaklı olabilir çünkü benim izlediğim en gerçekçi 3D lerden biriydi. Hem de baya netti.